Şimdi Ara

İş Arıyorum ... ( İnşaat Mühendisi ) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
3
Favori
18.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ozalyilmaz

odtüdeki adamın benden ne artısı var ? dersi uzaydamı görüyor ? yoksa konular mı farklı ? sadece hocaların verdiği eiğim farkı var , herkes herkesi her yerde geçebilir..

Okuduğunuz üniversite sizin zeka seviyenizi, diploma notlarınız çalışkanlığınızı, bunların dışındaki aktiviteleriniz sizin öğrenmeye isteğinizi gösterir. Okulda gördüklerinizin birçoğunu çalışma hayatında uygulamazsınız. Örneğin, proje firmaları devamlı araştırma ve yeni şeyler öğrenme ister. Bunun için büyük proje firmalarında ODTÜ, İTÜ gibi üniversite mezunlarınlarından başkasını göremezsiniz. Bunun dışında sahada çalışacaksanız hiç kimsenin bir farkı yoktur hepsi ameleye çobanlık yapar, firma işverene inşaat mühendisi diploması göstermek için sizi işe almıştır.

• eee iş buldunmu ?
  • O zamanlar daha bos vaktim varmis demekki, ne kadar uzun yazmisim :-)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Saltuk

Özel sektörde herkes tecrübeli mühendis arıyor. Yahu arkadaş ben nerede tecrübe kazanacağım o zaman?

3-5 kuruşa 2 sene çalışacaksın
  • Ben 4 yildir bu meslegi yapiyorum ama daha ozel sektorde tecrubeli muhendis arandigina tanik olmadim. Hemen yanlis anlamayin. Muhendis arayan sirketlerin cogu ozellikle belirtiyor yeni mezun olsun diye. Verdikleri fiyatta 2000 USD'den basliyor, 2500 USD'ye kadar cikiyor yeteneklerine gore. Ha adam seni begenmezse zaten 1 ay dolmadan biletini alir gonderir. Bu dediklerim Turkiye disindaki isler icin gecerlidir. Anlayamadigim bir sekilde yeni mezun adamlar evlerinin yan apartmaninda ise girmek isterler, bunu da aileye bagliliga bagliyorum:-)
  • Ayrica bukadar mesaj yazmis biri olarak neden surekli 1 mesaj yazmis er gozukuyorum anlamiyorum bunu da :-D
  • quote:

Orijinalden alıntı: sensaura

Ayrica bukadar mesaj yazmis biri olarak neden surekli 1 mesaj yazmis er gozukuyorum anlamiyorum bunu da :-D

arkadas yukardaki yazini okudum oyle bir anlatmissin ki sanki odtululer allahin yeryuzundeki yansimalari gibi olmus yazin, tamam bizden yuksek puan aldiniz da yani 17-18 yasinda girdigin bir sinav sanki o saatten sonra insan kendisini hic gelistiremiyor mu, ben amerikada muhendislik uzerinde master yapiyorum, burda arada odtuden gelen ogrenciler goruyorum hic de oyle anlattigin gibi ingilizce bildikleri yok, cok kaliteli egitim diyorsun da yani zorluk baskadir kalite baskadir, oyle bir odtuden nobel almis birini gormedik daha, tamam diger mezunlara gore iyisinizdir ona bisey demem ama yukardaki yazinda kendini cok ustun gorme diger okullarda okuyanlari asaglama hissettim, sen butun okullari biliyormusun, arkadas osmangazide okumus o da kotu bir okul degil, uludag, kocaeli, ege, dokuzeylul, gazi bunlarin da gayet iyi muhendislik programlari var, ayrica sirf muhendislikte yok odtude yani fizik kimya metalurji muh vs. gibi daha dusuk puanli ogrenci alan bolumlerde var, benim arkadas benden dusuk aldi gitti odtu fizige yada tembel bir arkadasim 2 sene hazirlandi itu geoteknik bolumune gitti, burda anlatmaya calistigim simdi o itulu oldu benden cok mu daha iyi oluyor yani burda siz kendinizin yaptigi seylerle ovunun, habire ben odtuyu bitirdim vs. gibi okulu kendinizin onune gecirmeyin bu sizi dusuruyor , yukseltmiyor, oyle reklam fimleri yapmalar filan i brain odtuymus, o reklama cikmis adamlara bak yani bi tane unlu bilimadami var mi iclerinde, neymis amerikali birinin kurdugu firmanin turkiye muduru olmus vay buyuk basari, digeri sarkici olmus, digeri de eskiden hortum yapan bankanin genel muduru yani seviye bu olmamali bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata1606 -- 19 Nisan 2012; 7:16:03 >

• buna bende katılıyorum.mesela ben zonguldak karaelmas üniversitesinde makina mühensiliği 2.sınıftayım.şu an altıgım bölüm dersleri hiçte azımsanacak kadar kolay değil.üniversitenin puanı düşük diye kolay sorduklarını veya konu atladıklarını mı düşünüyorlar anlamıyorum.
    ben mezun olduğumda işe girerken hangi üniversiteden mezun olduğum bu kadar önemli mi olacak yani?bu işi gerçekten severek,meraktan kilitlenerek bişeyler araştıran ve güzel projeler yapıp işverene büyük bir fayda sağlamak üniversiteden üniversiteye çok değişmez diye düşünüyorum.
    yukarda denildiği gibi 17-18 yaşında girdiğimiz bir sınav bu kadar hayatı kısıtlamamalı,tek sorun var,yeni mezunlar bir süre düşük maaşla deneyim yapıyor,gerisi önemli değil,5 yıl şu firmada tecrübem var,şu projelerde bulundum,bunları kattım dedikten sonra sen zonguldaktaki üniversiteden mezun olmuşsun seni işe alamayız demezler.öyle değil mi sencede?

• quote:

Orijinalden alıntı: ata1606

quote:

Ayrica bukadar mesaj yazmis biri olarak neden surekli 1 mesaj yazmis er gozukuyorum anlamiyorum bunu da :-D

ben amerikada muhendislik uzerinde master yapiyorum, burda arada odtuden gelen ogrenciler goruyorum hic de oyle anlattigin gibi ingilizce bildikleri yok,

E arkadas, once yazilanlari iyi anlayalim, muhendislik falan hikaye. Bak ben demisim ki Ingilizce universiteden bagimsizdir, kisinin kendisinden gelir demisim. Odtululer iyi ingilizce biliyor dememisim, muhendisligi iyi bildigi icin ingilizce anlama ve konusmalari rahat yapiyorlar demisim. Ayrica benim ingilizcemin Odtu ile alakasi yok, Allah vergisi diyelim :-D, ama uzulerek goruyorum ki karsima cikacak ilk farkindalik sahibi, yazilani cizileni anlayabilen, gercekten dogru anlayabilen insani gordugumde disimi kiracam. Galiba bu disler hayat boyu bende kalacak...Yazik ki cok yazik. Ne dersen de dostum. Sadece benim A dedigimi millete B demisim gibi yutturma.

• quote:

Orijinalden alıntı: i5 2410m k53sv

buna bende katılıyorum.mesela ben zonguldak karaelmas üniversitesinde makina mühensiliği 2.sınıftayım.şu an altıgım bölüm dersleri hiçte azımsanacak kadar kolay değil.üniversitenin puanı düşük diye kolay sorduklarını veya konu atladıklarını mı düşünüyorlar anlamıyorum.
    ben mezun olduğumda işe girerken hangi üniversiteden mezun olduğum bu kadar önemli mi olacak yani?bu işi gerçekten severek,meraktan kilitlenerek bişeyler araştıran ve güzel projeler yapıp işverene büyük bir fayda sağlamak üniversiteden üniversiteye çok değişmez diye düşünüyorum.
    yukarda denildiği gibi 17-18 yaşında girdiğimiz bir sınav bu kadar hayatı kısıtlamamalı,tek sorun var,yeni mezunlar bir süre düşük maaşla deneyim yapıyor,gerisi önemli değil,5 yıl şu firmada tecrübem var,şu projelerde bulundum,bunları kattım dedikten sonra sen zonguldaktaki üniversiteden mezun olmuşsun seni işe alamayız demezler.öyle değil mi sencede?

Mezun oldugun okul ilk ise girerken cok onemli degil. Onemli olan sana ihtiyac olmasi yani firma bir is aldiysa ve adam lazimsa senin okuluna bakmaz, biraz da kimsenin gitmedigi bi ulkeyse 2500 USD direk yeni mezuna verirler mesela Afrika'ya ya da Afganistan'a gonderirler seni makine muhendisi olarak. Santiyede mekanik sistemlerin dosenmesine yardimci olursun, ama Amerikalilara ait oldugu icin ordaki isler iyi Ingilizce lazim sana. Zaten adamlari duyunca anlarsin neden Ingilizceye bukadar onem verdigimi. Hayat forumdan ibaret degildir, bilakis tamamen gercek ve aci vericidir. 2500 USD yeni mezun bi adam icin iyidir. 4500 TL ediyor. Korkma cok adam ariyorlar, isler aciliyor. 1 sene bu tur ulkelerde calisirsan eline gececek para 12 ay * 4500 TL = 54000 TL demektir! 4000 TL'yi yesen sana kalir sene sonu 50 000 TL ve Ingilizcen gelisir. Ama mezun oldugun okulda ogrenmedigin cok sey oldugunu goreceksin. Biraz eziklik hissedebilirsin, bu ezikligi sana senden olanca seyi isteyecek Amerikali subaylar sana tattiracaktir. Garip istekleri olur Ingiliz'in Amerikali'nin, ama sana cok yarari olur. Tavsiyem yeni mezunlarin yurtdisinda calismasidir, korkmayin 2 ay is ararsin, 3. ay bulursun.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: i5 2410m k53sv

buna bende katılıyorum.mesela ben zonguldak karaelmas üniversitesinde makina mühensiliği 2.sınıftayım.şu an altıgım bölüm dersleri hiçte azımsanacak kadar kolay değil.üniversitenin puanı düşük diye kolay sorduklarını veya konu atladıklarını mı düşünüyorlar anlamıyorum.

Mezun oldugun okul ilk ise girerken cok onemli degil. Onemli olan sana ihtiyac olmasi yani firma bir is aldiysa ve adam lazimsa senin okuluna bakmaz, biraz da kimsenin gitmedigi bi ulkeyse 2500 USD direk yeni mezuna verirler mesela Afrika'ya ya da Afganistan'a gonderirler seni makine muhendisi olarak. Santiyede mekanik sistemlerin dosenmesine yardimci olursun, ama Amerikalilara ait oldugu icin ordaki isler iyi Ingilizce lazim sana. Zaten adamlari duyunca anlarsin neden Ingilizceye bukadar onem verdigimi. Hayat forumdan ibaret degildir, bilakis tamamen gercek ve aci vericidir. 2500 USD yeni mezun bi adam icin iyidir. 4500 TL ediyor. Korkma cok adam ariyorlar, isler aciliyor. 1 sene bu tur ulkelerde calisirsan eline gececek para 12 ay * 4500 TL = 54000 TL demektir! 4000 TL'yi yesen sana kalir sene sonu 50 000 TL ve Ingilizcen gelisir. Ama mezun oldugun okulda ogrenmedigin cok sey oldugunu goreceksin. Biraz eziklik hissedebilirsin, bu ezikligi sana senden olanca seyi isteyecek Amerikali subaylar sana tattiracaktir. Garip istekleri olur Ingiliz'in Amerikali'nin, ama sana cok yarari olur. Tavsiyem yeni mezunlarin yurtdisinda calismasidir, korkmayin 2 ay is ararsin, 3. ay bulursun.

bende yurtdışında çalışmak istiyorum zaten,yabancı dillerle aram iyi,neden bilmiyorum ama özellikle kelime bazında hemen aklımda kalıyor.ingilizcemde çok güzel,kendime güveniyorum o konuda.umarım tutunabilirim :)
    benim sorum şu:eziklik hissedeceksin dediğin konu ne?yoktur demiyorumda,ne yani?ayrıca neden kaynaklanıyor?

• Inan bana hayal gucunun sinirlari zorlanacak, okulda bilmen gereken teknik bilginin 40%'ini ogreniyorsun, geri kalan 40%'ini ise sana calistigin yerdeki yabanci muhendisler ogretecek, standarda bakarak is yapmayi ogreneceksin, ASTM ve BS'i iyice ogreneceksin. Yaptigin is adamlarin standardlarina uyacak. Okulda duymadigin mesela ASTM A36 ya da ASTM A615 M ya da BS 1277 gibi senden istekleri olacak. Ise baslamadan once bu standardlara calisacaksin ki adam sana toplantida soracak direk bu isi nasil yapacaksin anlat diyecek, bir Metod Statement yazacaksin ve gostereceksin, tum bunlari yaparken bayagi zolanacaksin ve eziklik hissedeceksin cunku sana ogretilenler degil baska seyler istendikce ben 4 yilda bayagi bos vakit harcamisim diyeceksin. Turkiye'de universiteden mezun olan 100 muhendisten elki 20'si bu is biliyor. Aci ama gercek, fakat sonradan ogrenilebilir, 4 yil okuduktan sonra bir 2 yil da santiyelerde ogrenecegin cok sey oluyor, bu uygulama falan da degi yanlis anlama, direk teknigin kendisi. Yeni mezun olup da sakin Turkiye'de calismayin, 3 sene yurtdisinda calisip da 3 sene Turkiye'de calisan muhendis arasinda daglar kadar fark olur. 2500 USD"ye de cok takilma, 1 sene sonra onu 3500 USD yapmasini da bilirler, yeterki sen isi yuruttugunu goster. 1 sene sonra seni ezen Amerikali'lari sen ezmeye baslayacaksin. Cunku onlar bizim kadar ogrenemye istekli degiller. Sabit fikirliler, sen once onlara uyacaksin, sonra bilginin 1 yil oncekinden 3 kat fazla oldugunu gorunce kendine guvenin gelecek. Bunu 3 sene tekrar ettiginde de 3 yil sonunda 4000 USD alan bi makine muhendisine donusursun. 4000 USD o zamana dolar 2 olsa eder 8000 TL iste, al sana yilda 96 000 TL. bu curetler tamamen gercektir. 3-5 oynayabilir ama, dedigim gibi ya kendini kabuyl ettirir bu paralari alirsin, aksi halde de isine son veirler, 2 aydan fazla tutmazlar seni. Sen ilk dedigimi yap kendini gelistir. Vaktini bosa harcama, surekli ogren. Ayrica sadece makine muhendisligini ogrenme, bilgisayar teknolojisinden tut da mangal yapimina kadar herseyden anlamaya bak, bu sekilde calistigin yerde herkesi etkilersin ve insana iliskilerin kuvvetlenir;-)

• 40% + 40% = 80%, 100% olmadigini biliyorum, zaten hicbir zaman 100% bilgimiz de olmayacak. Bunu demek istedim yani. 100% bilsek zaten Nicola Tesla ya da Isac Newton olurduk degil mi? :-D
  • quote:

Inan bana hayal gucunun sinirlari zorlanacak, okulda bilmen gereken teknik bilginin 40%'ini ogreniyorsun, geri kalan 40%'ini ise sana calistigin yerdeki yabanci muhendisler ogretecek, standarda bakarak is yapmayi ogreneceksin, ASTM ve BS'i iyice ogreneceksin. Yaptigin is adamlarin standardlarina uyacak. Okulda duymadigin mesela ASTM A36 ya da ASTM A615 M ya da BS 1277 gibi senden istekleri olacak. Ise baslamadan once bu standardlara calisacaksin ki adam sana toplantida soracak direk bu isi nasil yapacaksin anlat diyecek, bir Metod Statement yazacaksin ve gostereceksin, tum bunlari yaparken bayagi zolanacaksin ve eziklik hissedeceksin cunku sana ogretilenler degil baska seyler istendikce ben 4 yilda bayagi bos vakit harcamisim diyeceksin. Turkiye'de universiteden mezun olan 100 muhendisten elki 20'si bu is biliyor. Aci ama gercek, fakat sonradan ogrenilebilir, 4 yil okuduktan sonra bir 2 yil da santiyelerde ogrenecegin cok sey oluyor, bu uygulama falan da degi yanlis anlama, direk teknigin kendisi. Yeni mezun olup da sakin Turkiye'de calismayin, 3 sene yurtdisinda calisip da 3 sene Turkiye'de calisan muhendis arasinda daglar kadar fark olur. 2500 USD"ye de cok takilma, 1 sene sonra onu 3500 USD yapmasini da bilirler, yeterki sen isi yuruttugunu goster. 1 sene sonra seni ezen Amerikali'lari sen ezmeye baslayacaksin. Cunku onlar bizim kadar ogrenemye istekli degiller. Sabit fikirliler, sen once onlara uyacaksin, sonra bilginin 1 yil oncekinden 3 kat fazla oldugunu gorunce kendine guvenin gelecek. Bunu 3 sene tekrar ettiginde de 3 yil sonunda 4000 USD alan bi makine muhendisine donusursun. 4000 USD o zamana dolar 2 olsa eder 8000 TL iste, al sana yilda 96 000 TL. bu curetler tamamen gercektir. 3-5 oynayabilir ama, dedigim gibi ya kendini kabuyl ettirir bu paralari alirsin, aksi halde de isine son veirler, 2 aydan fazla tutmazlar seni. Sen ilk dedigimi yap kendini gelistir. Vaktini bosa harcama, surekli ogren. Ayrica sadece makine muhendisligini ogrenme, bilgisayar teknolojisinden tut da mangal yapimina kadar herseyden anlamaya bak, bu sekilde calistigin yerde herkesi etkilersin ve insana iliskilerin kuvvetlenir;-)

çok doğru söylüyorsun :) teknolojiyi takip etmek güzeldir.peki mezun olana kadar neler yapabilirim? 4yılda bayağı boş vakit harcamışım derken yapmam gereken şeyler varmı?yoksa okul için mi oyle dedin?

• Yazacagim sana da simdi biraz isim var, aksama dogru yazarim...
  • quote:

Yazacagim sana da simdi biraz isim var, aksama dogru yazarim...

saol :) kolay gelsin,akşama bakarım bende dersten çıkınca :)
  • updullah

bilgilensin mhendis adayları
  • quote:

Yazacagim sana da simdi biraz isim var, aksama dogru yazarim...

beklemedeyim :)
  • Ben de İnşaat Mühendisiyim... Lisans sonrası iyi bir okulda aralıksız Yüksek Lisansımı da bitirip askere gittim ve geldim.

Bu süreçte ciddi anlamda bir iş arayışında olmadım, ufak tefek projelerde yer aldım.

Sonrasında da iş başvurusunda görüştüğüm ikinci iş verenle anlaştım.

Konuyu açan arkadaşa teklif edilen rakamlar kadar komik bir rakamla başlamasam da yine de bir mühendisin alması gereken rakamın çok altına, sırf tecrübe edinebilmek adına girdim.

İMO bu denetimi sağlayabilmiş olsa yada devlet sağlayabilmesine izin verse hiçbir mühendise asgari ücret önerecek yüzsüzlüğü gösteremezler...
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.