Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (539. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
12.378
Cevap
199
Favori
1.899.266
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 537538539540541
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ne kadardır kullanıyorsunuz ilaçları

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ygt2121

Gastroentorologa gittim ultrasona girdim bir şey çıkmadı tahliler de keza öyle temiz çıktı bana ibs tanısı koydu endoskopiden bahsetmedi collidur ve meteospasmyl verdi bunları kullan geçer dedi kullandım geçmedi
    Fiziksel bir hastalık değil, işlev bozukluğu var, o yüzden temiz çıkar, kanserleşme veya öldürme gibi riskleri de yok.
    İlâçla geçmez, diyetle kontrol altına alınabilir. Hastalığı kabızlık şekilinde yaşıyorum, diyetsiz tuvalete çıkamıyordum, diyetle problemler azaldı. Artık gün içinde ideale yakınım, tek şikâyetim sabah olması gerekenden 2-3 saat erken uyandırması.
    İBS'yi bilen bir diyetisyene gitmenizi tavsiye ederim, size detaylı bir yasaklar serbestler listesi hazırlasın.

• i_brahi_m İ kullanıcısına yanıt
    Antibiyotiği ilk 1 hafta kullandım daha sonrasında meteospasmyle devam ettim tranko buskas kullandım tribudat kulandım pek etkisini gördüm diyemem bana faydası olmadı pek karnımda bir an olsun gurultu eksik olmuyor

• The Electro-Man kullanıcısına yanıt
    Diyetisyen çok yakın arkadaşım kendisiyle sürekli görüşüyorum zaten diyet yaptım her türlü diyeti yaptım pek bir değişiklik gördüm diyemem yesem de aynı yemesem de aynı yani

Midenin salgıladığı pepsin enzimi ( protein parçalar ) mide ph 1-3 arasında aktiftir bu enzim

Pankreasın salgıladığı sindirim enzimleri
    Safra salgısı
    Bunlar acaba ne kadar çalışıyorlar ne ölçüde sindirime faydalılar vs vs

Yarın dahiliyeye görünecem bakalım ne diyecek o da

• Ygt2121 Y kullanıcısına yanıt
    O dediğiniz bende de sürekli oluyor ama bu hastalık birden iyileşmiyor yavaş yavaş bence bırakmayın makalesi bile var ibs de etkili diye ben vücudumun titremesinden yemek bile yiyemiyordum bilmem ondan bilmem antideprasandan şuan Allah şükür baya iyiyim ama colidur 1 hap bile yutsan hemen kabız yapıyor hemde 1 hafta öyle böyle değil bende ara ara yutuyorum. Dün gece de isal oldum artık 1 hafta vücut iyi dayandı yine. Allah herkese şifa versin

• Ygt2121 Y kullanıcısına yanıt
    Hocam diyet hemen etkisini göstermiyor ben bu dayanamadım artık 6 aydır azıma tatlı sürmedim di bu sıralar karbuz ve tatlı yedim hemen düzenim bozuldu ağrı gurultu gaz oldu. He bu arada birde genel cerrahi ye gidin bence orada iyi hatta iyi bi prof falan bulun bence bide onu deneyin.

Sabah uyandırması derken nasıl bişey bende mesela 3 de yatayım 2 saat arayla mutlaka uyanırım eskiden deliksiz 6 7 saat uyurdum ibs nin etkisi sanırım bu da.

• quote:

Orijinalden alıntı: i_brahi_m

Sabah uyandırması derken nasıl bişey bende mesela 3 de yatayım 2 saat arayla mutlaka uyanırım eskiden deliksiz 6 7 saat uyurdum ibs nin etkisi sanırım bu da.
    21:00 gibi yatıp 05:00 gibi uyanıyorum, normal uyanma saatim 08:00 idi. Gaz benzeri bir şişkinlik yüzünden oluyor, WC'ye çıktığım an azalıyor şikâyetler, ama dediğim gibi ayaktayken pek sorunum yok, yatınca sorun oluyor. Diyetten evvel her saniyem problemdi, çünkü ilaçsız tuvalete çıkmam imkânsızdı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ygt2121

Diyetisyen çok yakın arkadaşım kendisiyle sürekli görüşüyorum zaten diyet yaptım her türlü diyeti yaptım pek bir değişiklik gördüm diyemem yesem de aynı yemesem de aynı yani

Midenin salgıladığı pepsin enzimi ( protein parçalar ) mide ph 1-3 arasında aktiftir bu enzim

Pankreasın salgıladığı sindirim enzimleri
    Safra salgısı
    Bunlar acaba ne kadar çalışıyorlar ne ölçüde sindirime faydalılar vs vs

Yarın dahiliyeye görünecem bakalım ne diyecek o da
    Çok geçmiş olsun, herkeste farklı seyir ediyor kahrolası hastalık, diyetisyenlerin yorumları da farklı, örnek: Kefir bal vb.. iyi gelir diyen de var, İBS'liler için zararlıdır diyen de. Ekşi'de bir yazar Pinnertest diye bir şey tavsiye etmiş, bu test neyin size yarayıp yaramadığını ortaya çıkarıyormuş, İBS için sorun teşkil etmeyen bir gıda belki size hatta hiç İBS'si olmayan birine bile kötü gelebilir, bu test bunları ortaya çıkarıyormuş. Diyetisyen arkadaşınıza da bir sorun isterseniz, vereceği cevabı da burada paylaşırsanız makbule geçer.

Uyku saatiniz normal bence neden 9 da yatıyorsunuz 11. 11.30 civarı yatarsanız daha iyi olur en verimli uykuyu almış olursunuz.

• başlıkta herhalde bu illeti çeken en eski üye benim. ama önceden dediğim gibi önceleri ara ara rahatsızlık yaşadığım için üstüne düşmüyordum ama bu rahatsızlıklar sürekli tekrarladığı için çözüm yolu aramaya başladım. ama şimdiye kadar net bir sonuç alamadım ben de maalesef. aşırı gaz ve tuvalete çıkamama sorunum var. onun dışında çok fazla ağrı veya sürekli atak gibi sorunlarım yok. önceden bir kere doktora gittim verdiği haplar fayda etmedi. bundan sonra doktora gitmeyi de pek düşünmüyorum. çünkü doktora gidip sonuç alabilen yok sanırım. çoğu kişiye söylenilen bu hastalık psikolojik bahanesine de inanmıyorum. doktorlar bu işi çözemiyor biraz başlarından savıyorlar gibi geliyor bana. şu zamana kadar denediklerim;

kefir-fayda görmedim gaz yaptı.
    ebe gümeci-fayda görmedim gaz yaptı
    probiyotik yoğurt-fayda görmedim.
    rezene çayı- en faydalısı buydu. ilk 2 hafta her şey gayet güzeldi. tuvalete çıkabiliyordum çok az gaz vardı. ama 2 haftadan sonra o da etkisini yitirdi maalesef.

şimdi de sirke deneyeceğim. bakalım inşallah fayda eder.

• tek cozum kendinizi iyi dinlemek.
    dokunanlari tespit etmek
    bu oldukca zor cunku gun icinde cesitli seyler yendiginden.
    en belirginler
    hazirgıda tatlı hamurisi
    kiminde cig sebze meyve
    kiminde et kiminde hayvani urunler.
    dokunanlar tespit ettikten sonrada uymak
    hap probiyotik tursu sirke bunlar ise yarasadaki cogunca ise yaramiyor.
    sorunu cozmuyor.
    nane-îmon rezene vs yada sıkisınca bazı haplar ama en önemlisi yene icme duzenini bulmak.
    kesin cozum olmasada rahatlatici olur

• quote:

Orijinalden alıntı: i_brahi_m

Uyku saatiniz normal bence neden 9 da yatıyorsunuz 11. 11.30 civarı yatarsanız daha iyi olur en verimli uykuyu almış olursunuz.
    YouTube'da tartışma programları izlerken uykum geliyor, yatıyorum. 8 saatlik uyku süresi ideal ama benim uyanma nedenim gaz. Bu arada bu sabah sorun yaşamadım, bazen sorun çıkmadığı da oluyor.

• KayzerSozze kullanıcısına yanıt
    Direk sirke değilde sadece lahana turşusu ve onun suyunu dene. Ben sirke denedim içerim allak bullak oldu hiç içemedim 2 gündür karpuz yedim dokundu sanırım çok kötü ağrı gurultu ve kıpırdama var bağırsaklarımda

Olsun erken yatmamaya çalış çünki vücut 8 saatte dinleniyor ondan sonra gaz ve ağrıları daha çok hissetmeye başlıyor bende 2 3 saatlik aralarla uyanıyorum ağrılarla bazende sabaha kadar uyutmuyor

lahana turşusu işe yarıyor mu hocam? onu deneyecektim unutmuşum bak. floraya mı düzenliyor? sen denedin mi?
    Ya ben 1 ay denedim şimdi yemiyorum direk sirke içmeyin diye dedim o zaman çok daha kötüydüm ama okuduğum yorumlarda bağırsaklara iyi geldiği söyleniyordu.

sirkeyi suya karıştırıp içicem zaten. ama önce bir turşuyu deneyeyim yine de, eyvallah.
    Ne yaparsan yap boğazımı yaktı benim en iyisi turşu suyu bak dene bi bana biber turşusu gaz yaptı lahana turşusu fazla bişey yapmadı.

• Turşu suyunu önermiyorlar daha çok turşu içindeki sarımsakların(özellikle)tüketilmesi ve lahanın bir nebze faydası olacağı söyleniyor

Hepimize geçmiş olsun the electro-man
    Bahsettiğin test sanki daha önceden araştırmış olduğum bir testti gıda alarjen testi ya da gıda intolerans testi diye geçiyor kandaki antikorlara bakılan igg testiydi yalnız bu testin güvenirliği çok tartışılıyor

• 
Sayfa: önceki 537538539540541
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.