Şimdi Ara

İntel vs Amd Oyunlardaki Farkı (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
0
Favori
3.160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: ghostweb

Birde ben 4000 bin liralık işlemcileri alıp yok 8XXX 81XX 82XX şundan daha iyi bu şunda daha iyi o bunda geride kalmış diyenleri felanda anlamıyorum. uzaya mı çıkacaksınız hepiniz dünyanın en gelişmiş mimarları mısınız veya dünyanın en iyi fabrikalarında çizim mi yapıyorsunuz hiç anlamıyorum. veya diyelim quantum kainatın en iyi işlemcisine sahipsiniz ne yapacaksınız 500 yıl onu mu kullanacaksınız ? veya ortalama bir işlemci hangi oyunu açmıyor? 700-800 tl lik işlemciler neyinize yetmiyor? herkestede ne para var anlamadım ama adam para kazanamıyor ama işlemcisi 4000 tl lik. birde fps yarışına girenleri dahada anlamıyorum adam 140 fps alıyor hala 500 fps alma peşinde. zannediyorlarki fps ne kadar yüksek olursa okadar akıcı oynar oyunlarda daha iyi adam vururum. :d buna sadece gülerim. çünkü gözünüzün 60 fpsden yukarısını algılaması imkansız ötesidir. siz vsync açarak 60 fps ile 120 yi karşılaştırdığınızda oluşan gecikmeyi fps farkı zannediyorsunuz halbuki onun adı input lagdır. windows için bunu kaldırmanın bir yolu var ve internete bakıyorum ayarını kimse bilmiyor bile. oyun içinden yada herhangi bir şekilde fps sabitlemenin filan hiç faydası olmaz isterse bir milyon fps olsun. millet vsyncyi açıyor ondan sonra diyorki 60 fpsde amma kötüymüş sen vsync açarsan input lagdan adam vuramazsın mouseyi geç hareket ettirirsin. gaming monitor üreticileri görüntüyü input lag olmadan 60 a sabitlemenin derdinde vsync monitorlerinde mantığı budur zaten fps 60 dır ama oyun akıcıdır.
    Hocam işte bilmiyorlar işte! Gidip iki bir şey öğrenmişler, forumun kalitesini mahvettiler! FPS aşağı, FPS yukarı! Bunu da hep buradaki İntel fanboyları yapıyor! İntel'i sevebilirsin, sev, hobi olarak yine sev! Ama gerçekleri de söyle bir zahmet!
    Bunların yanlışlarını mı düzeltelim, yoksa forumun kalitesini bilgi bakımından mı artıralım şaşırdık kaldık.

• ghostweb kullanıcısına yanıt
    Hocam cok guzel demissiniz benimde bir sorum olucak yazinizda okudum dikkatimi cekti harbiden nasil kaldiracagiz net olarak bu input lagi windows icin?

Regedit ten yaptigimiz system responsivness olayi mi oluyor sizin dediginiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi W O M B A T -- 18 Nisan 2018; 17:54:25 >
  • W O M B A T kullanıcısına yanıt
    Ayarlar aynen resimdeki gibi olacak. eğer o değer regeditte yoksa sağ tıklayıp manuel olarak gireceksiniz. burdaki en önemli ayar GameDVR_FSEBehavior dur. bakın GameDVR_FSEBehaviorMode DEĞİL. oraya dikkat. bu değer 0 olacak. ayrıca internette sadece gamedvryi kapatmayı göstermişler yukarda belirttim ayarı düzeltmezseniz hiçbir işe yaramıyor gamedvryi kapatmak. birde kayıt defterinde allowgamedvr yi tekrar aratıp onuda value yazan yerdekide 0 olarak ayarlanması lazım. system32 den gamebar bilmene .dll diye bi dosya var oda silinecek. çok önemli bi ayar daha: cmdyi yönetici olarak başlatıp bcdedit /set disabledynamictick yes yazıp enterlayın sonra yeniden başlatın. bunlar doğrudan input lagı minumum seviyeye çeker onun dışındakilerde faso fiso ayarlar. birde ben deminki yazımda olaya marka olarak bakmadım ister amd olsun ister intel olsun ister zart zurt olsun. oyunlardan 500 fps alıcam diye yırtınacağınıza adam gibi input lag sıfıra yakın olan (donanmsal sync) 60 fps olan gamingmonitor alın.

İntel vs Amd Oyunlardaki Farkı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostweb -- 18 Nisan 2018; 18:32:28 >

• quote:

Birde ben 4000 bin liralık işlemcileri alıp yok 8XXX 81XX 82XX şundan daha iyi bu şunda daha iyi o bunda geride kalmış diyenleri felanda anlamıyorum. uzaya mı çıkacaksınız hepiniz dünyanın en gelişmiş mimarları mısınız veya dünyanın en iyi fabrikalarında çizim mi yapıyorsunuz hiç anlamıyorum. veya diyelim quantum kainatın en iyi işlemcisine sahipsiniz ne yapacaksınız 500 yıl onu mu kullanacaksınız ? veya ortalama bir işlemci hangi oyunu açmıyor? 700-800 tl lik işlemciler neyinize yetmiyor? herkestede ne para var anlamadım ama adam para kazanamıyor ama işlemcisi 4000 tl lik. birde fps yarışına girenleri dahada anlamıyorum adam 140 fps alıyor hala 500 fps alma peşinde. zannediyorlarki fps ne kadar yüksek olursa okadar akıcı oynar oyunlarda daha iyi adam vururum. :d buna sadece gülerim. çünkü gözünüzün 60 fpsden yukarısını algılaması imkansız ötesidir. siz vsync açarak 60 fps ile 120 yi karşılaştırdığınızda oluşan gecikmeyi fps farkı zannediyorsunuz halbuki onun adı input lagdır. windows için bunu kaldırmanın bir yolu var ve internete bakıyorum ayarını kimse bilmiyor bile. oyun içinden yada herhangi bir şekilde fps sabitlemenin filan hiç faydası olmaz isterse bir milyon fps olsun. millet vsyncyi açıyor ondan sonra diyorki 60 fpsde amma kötüymüş sen vsync açarsan input lagdan adam vuramazsın mouseyi geç hareket ettirirsin. gaming monitor üreticileri görüntüyü input lag olmadan 60 a sabitlemenin derdinde vsync monitorlerinde mantığı budur zaten fps 60 dır ama oyun akıcıdır.
    Gözümüz 60 FPS' nin çok daha üzerini algılayabiliyor.
    Bir süre 144 Hz ya da 240 Hz monitör ile, 144 FPS ya da 240 FPS ile oynayın.
    Daha sonra 60 Hz monitöre geri döndüğünüzde, 60 Hz monitörü camdan aşağı atmak isteyeceksiniz.
    FPS' nin artışını sadece giriş gecikmesi düşmesi vb. şeklinde düşünmeyin.
    Görüntünün akıcılığında ciddi bir artış oluyor.
    FPS oyunlarında fare ile sağa sola yaptığınız dönüş hareketlerinde, etraf çok daha az bulanık hale geliyor ve her şeyi daha net seçebiliyorsunuz.
    Oyun oynamanıza bile gerek yok. 144 Hz bir monitörle bir Word belgesinin ya da web tarayıcısının penceresini fare ile sağa sola taşıyın. 60 Hz monitörde yazılar tamamen bulanık ve okunmaz halde iken, 144 Hz panelde pencerelerin içindeki yazıları okuyabiliyorsunuz.

10 yıllık bir monitörüm var. Ne zamandır 60 Hz kullanıyordum. Sonra 75 Hz desteğinin de olduğunu görünce 75' e çektim. Bir süre 75 ile oynayınca, 60 Hz' ye kesinlikle geri dönemiyorsunuz. 75 ile 60 arasında bile fark hissediliyor. 144 Hz ayrı bir dünya.

Tabi PC' nin de yüksek FPS' lere çıkabilmesi lazım. 144 Hz monitöre 60 FPS' lik görüntü verilirse, fark anlaşılamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Multimetre -- 18 Nisan 2018; 20:9:20 >

• 144 hz monitorün yenileme hızının çok yüksek olmasıyla alakalı bişey. 60 fps ye sabitlenen 2 oyun düşünelim 60 hz monitorde çok başka 144 hz monitorde çok başka görünecektir. 60 hzlik 10 ms lik monitor ile 1 ms tepki süresi olan monitor de aynı olamaz. bu fpsden çok monitorun tepki süresi ve maximum yenileme hızıyla alakalıdır. hz ile fps aynı şey değildir. tabiyki 144 hz monitorde görüntüler hızlı ve yumuşak olur. ama 60 hz monitorler zaten gaming monitor değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostweb -- 18 Nisan 2018; 21:38:42 >
  • quote:

144 hz monitorün yenileme hızının çok yüksek olmasıyla alakalı bişey. 60 fps ye sabitlenen 2 oyun düşünelim 60 hz monitorde çok başka 144 hz monitorde çok başka görünecektir. 60 hzlik 10 ms lik monitor ile 1 ms tepki süresi olan monitor de aynı olamaz. bu fpsden çok monitorun tepki süresi ve maximum yenileme hızıyla alakalıdır. hz ile fps aynı şey değildir. tabiyki 144 hz monitorde görüntüler hızlı ve yumuşak olur. ama 60 hz monitorler zaten gaming monitor değil.
    Hz ile FPS aynıdır demiyorum. Bir monitör örneğin 144 Hz ise, saniyede 144 kareye kadar gösterebilir.
    60 FPS' ye sabitlenen oyunda, 60 Hz 1 ms ve 144 Hz 1 ms monitörler arasında görüntü akıcılığı açısından fark oluşmaz.
    PC, 60 ile 144 arasında dolanıyorsa, 144 Hz monitörde bunları fark edebilmek olasıdır. 60 Hz' de 60 FPS' den sonrası görsel bir fark oluşturmuyor.

Tabi FPS yükseldikçe oyunun gecikmesi azalıyor o ayrı.

• monitorun teknolojisiyle alakalı birşey bu. 10 tane 60 hzlik monitor getir hepsinin tepki süresi farklı olsun bunu bile algılarsın fps sinden değil yenileme hızından ve tepki süresinden dolayı. şimdi benim gaming monitor olmayan 5 ms 60 hz monitorumle 144 hz monitordeki 60fpslik aynı görüntü bir olamaz. sonuç olarak gaming monitorler herzaman daha iyidir ama şuna kesinlikle karşıyım 144 hz monitor alırsan adamı daha rahat vurursun falan bunlar psikolojik şeyler. yıllardır mousenin yüksek dpi sinin nişan almak için iyi oldugu iddia edilmişti üreticiler hemen 5000 dplik mouse çıakrttı bilmem ne sonra oyunları en iyi oynayan turnuvalardaki adamların mousesinin dpi ayarının 800 oldugu anlaşıldı. bugun en iyi csgo oynayanlara bak mouse dpi ayarları 400-800 arasındadır. sonuç olarak neye alışırsan o iyidir. adam 30 fpsden başka bi ayarda oynamadıysa onla kapış seni yenebilir ama sen 60 la oynayıp 30 fpsde oynamaya kalkarsan mousu hareket bile ettiremezsin. ben bunu çevremdede çok yaşadım mesela adam sensivityi 10 yapmış takır takır vuruyor herkesi onun bilgisayarda bi oynadım bir tane adam vuramadım.o ona alışmış çünkü. ama bu yüksek sensivitynin iyi oldugu anlamına gelmez.

• 144hz monitörler gelismeyen grafiklerin ekran kartlari icin basit kalmasi sebebiyle cikmistir. Ps5 ciktigi gun 144hz yi unutun. Elinizde 2 tane titan alip sli yapmaniz lazim. Cok alismayin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Amd ryzeni olup 1070 1060 rx 580 lı çok oyun oynadım camiada arkadaş var. Onların tavsiyesiyle aldım. Stutterla ilgili en ufak sorun yaşayan yok. Tam tersi i5 ile gani gani stutter sorunu yaşayan ki kullanmış yaşamış biri olarak diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeliOrmanlı0106 -- 18 Nisan 2018; 22:33:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ghostweb kullanıcısına yanıt
    Çok tesekkur ederim hocam hemen uyguluyorum uzun uzun yazmissiniz ellerinize saglik.

• vamp kullanıcısına yanıt
    Sizin şu "sadece" sizin bakış açınızda tutarlı olan fikirleriniz ileride patladığında ne yorumlar atacağınızı çok merak ediyorum.

• quote:

Gözümüz 24'ten 60'a terfi etmiş oley.

• quote:

Ayarlar aynen resimdeki gibi olacak. eğer o değer regeditte yoksa sağ tıklayıp manuel olarak gireceksiniz. burdaki en önemli ayar GameDVR_FSEBehavior dur. bakın GameDVR_FSEBehaviorMode DEĞİL. oraya dikkat. bu değer 0 olacak. ayrıca internette sadece gamedvryi kapatmayı göstermişler yukarda belirttim ayarı düzeltmezseniz hiçbir işe yaramıyor gamedvryi kapatmak. birde kayıt defterinde allowgamedvr yi tekrar aratıp onuda value yazan yerdekide 0 olarak ayarlanması lazım. system32 den gamebar bilmene .dll diye bi dosya var oda silinecek. çok önemli bi ayar daha: cmdyi yönetici olarak başlatıp bcdedit /set disabledynamictick yes yazıp enterlayın sonra yeniden başlatın. bunlar doğrudan input lagı minumum seviyeye çeker onun dışındakilerde faso fiso ayarlar. birde ben deminki yazımda olaya marka olarak bakmadım ister amd olsun ister intel olsun ister zart zurt olsun. oyunlardan 500 fps alıcam diye yırtınacağınıza adam gibi input lag sıfıra yakın olan (donanmsal sync) 60 fps olan gamingmonitor alın.

Bilgi için teşekkürler.

• Direk Amd vs İntel olarak değil de çeşitli etmenlerle (anakart - model - maliyet) olarak kıyaslamak daha doğru olur. "Amd çekirdek fazla ,geleceği dönük" vs gibi fikirlerin çok tutarlı yanı kalmadı. 10 yıldır amd daha fazla çekirdekli model çıkardığında sürekli aynı şeyler söylendi. Phenom x6 - FX serisi yıllar geçince çekirdekleri verimli kullanamadı. Bunda yazılımında etkisi olabilir ama kullanıcı sebeplere değil sonuca bakmalı. fx phenom serisi halen o fazla dediğiniz çekirdekleri kullanamıyor. Bilgisayar donanımlarını yatırım aracı olarak görmenin ne kadar yanlış olduğunu görmüş olduk.Tabi bu söylediklerim oyun amaçlı bilgisayarlar için geçerli. Render amaçlı bir sistem kurarken amd almak daha fiyat/ performans olacaktır.
  • nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    Neden patlasin ki :) monitorun yenileme hizini ne kadar yukseltirsen o kadar donanim ihtiyaci olur grafiklerde sabit kalir. O zaman gidin 1000fps ile cs 1.5 oynayin degil mi? Diyelimki 1000hz monitor var bulursaniz onu da alin. Ac origins i de 1000fps oynarsiniz orda. Ne de olsa bi kez c.s 1.5 oynadiniz ya 1000fps de butun oyunlar 1000fps yi yakalamali. Butun bunlarda 1000hz lik monitor ciktigi icin olmali degil mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fp olarak 2 king işlemci var.i3 8100 ve i5 8400.İkiside günümüz oyunlarında rahatça yetmekte.Ekstra oc ninde pek etkisi yok.Sadece piskolojik rahatlama diyebilirim.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.