Şimdi Ara

Intel işlemcilerdeki kritik açık kapatılacak, performans %30 düşecek (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
493
Cevap
5
Favori
19.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hdd değil, dolaylı olarak ram'e erişim. Koskoca telemetry olayı bu kadar konuşulmadı ve hala da telemetry açık. Siz diyorsunuz hdd'deki şifreleri,bilgileri yolluyormuş. Yollama falan yok. Sadece ramde hangi blok nerede onu görüyor. Cihaza erişebilir ise. Onu da yapabilmesi için bellek sızıntısı gerekli. Kolay bir iş değil. Hepsi denk gelse ve erişim sağlansa bile başka güvenlik katmanlarına takıldığı için tam yetkili olamıyor. Kernel modda sistemi kontrol edemiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    Hocam bunlar yıllardır böyle artık sallayasımda gelmiyor bunları

Foruma bir tane katkısı olmadı bu adamların , bak demişim önceki mesajlarda AMD frametime sorunu yaşatırken yıllarca kullanıcılarına bir kişi de çıkıp abi bu yanlıştır demedi ben NVIDIA daha akıcı dediğimde test ortaya koyduğumda itirazlar kabul etmemeler havada uçuştu. Sonra raja ile driverlar düzeldi de sorun giderildi , bakın yıllarac akıcı kullanamadılar kartları AMD-ATI severler tam bir fanboyluk uğruna

Gene diyorum art niyetli paylaşmadım ki artık AMD-Intel aşkı zamanla göreceksiniz daha da artacak Radeon bölümünü Intel satın alınca bakalım ne diicekler fanboycuklar

• Yani klasik ekrem71 faciası yüzünden olayı yanlış anladık

Bu sorun arm mimarisini de etkiliyormuş sanırım @Father Torque arkadaşımızın dediğine göre

quote:

Olayı asıl ortaya çıkaran Google'ın Project Zero ekibi blog sayfalarında konuyla ilgili ilk ciddi açıklamayı yapmışlar:https://googleprojectzero.blogspot.com.tr/2018/01/reading-privileged-memory-with-side.html

Laboratuarda yaptıkları testlerde aslında bir değil üç adet hack çeşidiyle karşılaşmışlar:

Tip 1: bounds check bypass (CVE-2017-5753)

Tip 2: branch target injection (CVE-2017-5715)

Tip 3: rogue data cache load (CVE-2017-5754)

Bunlarda Tip 1 ve 2 "Spectre" olarak isimlendirilmiş ve 3'e oranla daha az ciddi. Tip 3 ise dün medyaya düşen ve asıl tehlikeyi yaratan "Meltdown" versiyonu. Google testlerinde Intel, AMD ve ARM'den birkaç işlemciyi kullanmış ama direkt sonuçları açıklamaktan ziyade teknik detaylara girmişler, sonuçların asıl kısımlarını işlemci üreticilerine göndermişler.

Intel bu çalışmayla ilgili bir yanıt vermemiş, AMD ise Tip 1 ile ilgili yazılım / işletim sistemi güncellemeleriyle sorunun giderildiğini, farkedilmez bir performans kaybı olacağını, Tip 2'de işlemci mimarisi gereği etkilenmesinin sıfıra yakın olduğunu, Tip 3 içinse hiçbir şekilde etkilenmediğini belirtmiş. ARM ise Google'ın testleriyle ilgili yaptığı açıklamada sadece aşağıdaki tabloda bulunan işlemcilerinin etkilendiğini duyurmuş:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

http://www.amd.com/en/corporate/speculative-execution

https://developer.arm.com/support/security-update

Benim tabletim de etkilenen mimariyi kullanıyor(Cortex-A9,ilk iki yöntem çalışıyor) ancak xda daki bir arkadaş bu açığın 2018-01-05 güvenlik yaması ile halledileceğini söyleyince rahatladım,sanırım yapmam gereken tek şey 2018-01-05 güvenlik yamasını kullanan bir Custom Rom beklemek

https://source.android.com/security/bulletin/2018-01-01

• quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Hdd değil, dolaylı olarak ram'e erişim. Koskoca telemetry olayı bu kadar konuşulmadı ve hala da telemetry açık. Siz diyorsunuz hdd'deki şifreleri,bilgileri yolluyormuş. Yollama falan yok. Sadece ramde hangi blok nerede onu görüyor. Cihaza erişebilir ise. Onu da yapabilmesi için bellek sızıntısı gerekli. Kolay bir iş değil. Hepsi denk gelse ve erişim sağlansa bile başka güvenlik katmanlarına takıldığı için tam yetkili olamıyor. Kernel modda sistemi kontrol edemiyor.

yanlış anlamışım tesekkurler
  • 24 saat oldu millet hala sanallaştırmadan bahsediyor. İşlemciniz son 10 yıl içinde üretilmiş bir Intel işlemciyse Meltdown adı verilen saldırıdan etkileniyorsunuz (belki bazı ilk Atom işlemciler dışında). Sanal makine kullanıp kullanmadığınız önemli değil. Yani yamayı uygulamanız gerekli. vPro ile alakalı bir durum yok. Yamada da CPU herhangi bir şeyi şifrelemiyor.

Ha, bir ev kullanıcısı olarak yamanın sizin için çok fazla bir etkisi olmayacak büyük ihtimalle. Daha çok işlemcinin kullanıcıdan sistem işlevlerine oradan da yine kullanıcıya geçmesi gerektiğinde bir yavaşlama olacak. Yani diske bir şey yazmak veya okumak, ağı kullanmak istediğinizde filan. O durumlarda da genellikle HDD'den veya ağ bağlantısından doğan gecikme yamanın yarattığı gecikmenin çok üzerinde olacağından fark etmeyeceksiniz. Yamanın etkisi asıl sunucular gibi sürekli IO ile uğraşan makineler için çok daha büyük olacak.
  • mutercim kullanıcısına yanıt
    Sence neden vPro ve sanallaştırmadan bahsediyoruz

Haberden alıntıdır

quote:

Tahminlere göre sanallaştırmayı destekleyen tüm Intel işlemcileri bu açıktan etkileniyor.

Buradan vPro ile ilgili bir sorun olduğu çıkıyor değil mi (HABERE GÖRE)

• quote:

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

Hehe zorunuza gidiyor dimi AMD seviciler sizi

kardeşim ne zoruma gitsin ?

aptal gibi intel pc ye amd variyantına göre 500-600 euro fazla vermek mi zoruma gitsin ?

her 3 yılda bir intel işlemci ve ana kart değiştirim üstüne bir daha 300-400 fark vermek mi zoruma gitsin ?

kaç seferdir dedik dedik dinletemedik.

bana göre intel almak enayiliktir. paranı çöpe atma! ülke ekonomine yük bindirme fazladan.
  • For Mother Russia F kullanıcısına yanıt
    Google bunu ne zaman cpu üreticilerine rapor etmiş? 2017 Haziran. WiFi koruması patladı da ne oldu? Hangimiz hacklendik? Telemetry var, kimsenin gıkı çıkmıyor. Portları tıklatıp verileri alıyorlar, kimin umrunda? Her yazılım yığınla açık barındırıyor, kimin umrunda? Apple çok süper dediler, ünlülerin görünmeyen yeri kalmadı, pile bakıp telefonları yavaşlatır. Google süper dediler, veriler kimin elinde belli değil. Kendi adıma konuşayım, şu anda pek de umrumda değil açıkçası. Banka hesabım devlet güvencesinde, geri kalan bilgiler zaten satılıyor. 80 milyonun her şeyi döküldü ortaya, bu kadar olay olmadı. En fazla diğer vm'lere çomak sokulur bu açıkla. Yığınla çalıntı hesap satılıyor, kimin sesi çıkıyor? O hesaplar nasıl elde ediliyor diyen yok. Çok önemli bir iş yapmadıkça umrumda da değil açıkçası. Ev kullanıcısına bir şey olmaz. Botnet kurulmadıkça kimse sizin fotoğrafınızı, şifrenizi umursamaz. Siz şifrenizi istediğiniz kadar saklayın, banka saklamadıktan sonra anlamı yok. Enpara kredi kartında ccv açıkta yazıyordu, ona erişip isteyen alışverişi yapamaz mı? Yapar.

Sanal ortamda güvenlik diye bir şey yok. Millet manyak mı da özel işler için kendi çipini üretiyor, kapalı devre kuruyor? Benim pek umrumda değil o yüzden. Ben önemli gördüğüm şeyi sanal ortamda, merhaba özellikle online ortamda tutmamaya çalışıyorum, gerisi de oluruna kalmış vaziyette.

• Aslında beni ilgilendiren tek kısmı performans kaybıydı,onu da siz açıkladınız zaten

Ama tablette bazı özel verilerim olduğu için endişeleniyorum(yani salak bir hackerin eline geçmesini istemiyorum),yoksa NSA donumuza kadar biliyor farkındayım

• amd yine tokatladı inteli

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • justaprogrammer J kullanıcısına yanıt
    AMD alma, komunist diktatör kuzey koreye paranı yedirme! 500-600 euro fazla demiş Ciddiye alamıyorum, kusura bakmayın. Benim yaptığım şeyler için intel 200₺ fazla ya geldi, İşlemci anakart ram üçlüsü için o da %5 yapıyor , %40 civarı da performansı fazla yaptığım işte. Önceki sistemim de intel i7 2600K vardı, 7.5 sene kullandım. 3 senede bir değiştirmek iş. Hadi başka kapıya hadi..

AMD'yi ne sanıyorsunuz cidden bilmiyorum, trol iseniz komik değil, gerçek ise çok komik amd de ithal, intel de ithal, ikisi de ABD'de, ikisi de anakartları başka firmalara ürettiriyor, o firmalar da yabancı. Ülke ekonomisine katkı amd kullanmakla değil, fanatiklik yapmayıp kullanıcıların bütçesine, ihtiyacına uygun en iyi performansı o gün hangisi veriyorsa onu almakla, üretmekle olur. Sen üretme, sonra ülke ekonomisi için amd de zaten bunlar da Türk şirketiydi, I Türkiye'de üretim yapıyordu. Amd de ortalığı boş bulunca kullanıcıya kazık atmaktan hiç çekinmiyor nedense. Ekran kartlarında çok gördük, işlemcilerde 220W çekip 95W işlemciden daha kötü olduğunu da...

• Bu durum hangi işlemci serisini kaplıyor? Sadece 8. Nesil mi?

Daha yeni g4600 aldım zaten onun eti ne budu ne, daha ne kadar düşürebilirler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

AMD alma, komunist diktatör kuzey koreye paranı yedirme! 500-600 euro fazla demiş Ciddiye alamıyorum, kusura bakmayın. Benim yaptığım şeyler için intel 200₺ fazla ya geldi, İşlemci anakart ram üçlüsü için o da %5 yapıyor , %40 civarı da performansı fazla yaptığım işte. Önceki sistemim de intel i7 2600K vardı, 7.5 sene kullandım. 3 senede bir değiştirmek iş. Hadi başka kapıya hadi..

AMD'yi ne sanıyorsunuz cidden bilmiyorum, trol iseniz komik değil, gerçek ise çok komik amd de ithal, intel de ithal, ikisi de ABD'de, ikisi de anakartları başka firmalara ürettiriyor, o firmalar da yabancı. Ülke ekonomisine katkı amd kullanmakla değil, fanatiklik yapmayıp kullanıcıların bütçesine, ihtiyacına uygun en iyi performansı o gün hangisi veriyorsa onu almakla, üretmekle olur. Sen üretme, sonra ülke ekonomisi için amd de zaten bunlar da Türk şirketiydi, I Türkiye'de üretim yapıyordu. Amd de ortalığı boş bulunca kullanıcıya kazık atmaktan hiç çekinmiyor nedense. Ekran kartlarında çok gördük, işlemcilerde 220W çekip 95W işlemciden daha kötü olduğunu da...

2xxxk işlemciler türünün tek örneği ... şunu örnek vermeten bıkmadınız intelciler.

bak ne yazmışım ülke ekonomise ekstra yük bindirme !

neyse 500 euro fazla verdiğini ve %30 hız kaybı ile mutluluklar.

• Spectre amd ve arm işlemcileri de etkiliyor.Amd alırımla çözülecek iş değil.
  • For Mother Russia F kullanıcısına yanıt
    Maalesef haberde sanallaştırma lafının kullanılıyor olması sanal makinelerden bahsedildiği anlamına gelmiyor. Tekrar söylüyorum, sanallaştırma kullanın ya da kullanmayın en azından son 10 yıl içerisinde üretilmiş tüm Intel işlemciler ile bazı ARM işlemciler Meltdown denen açıktan etkileniyor. AMD biz etkilenmiyoruz diyor, şimdilik öyle gibi ama ne kadar doğru olduğunu zaman gösterecek. Spectre adı verilen diğer açık öngörüsel işlem yapan neredeyse tüm işlemcileri etkiliyor, AMD ve ARM da dahil.

ARM'ın kendisi açıklama yaptı, etkilenen işlemcilerimiz var diye. Herhalde ARM'da vPro olduğunu iddia etmeyeceksiniz.
  • Hep oyun bunlar hep oyun. Amd ile gpu ortaklıklı işlemciler açıklandı ardından hemen bu ortaya çıktı ? hayırdır ? eski işlemcileri yavaşlatalım nvidiayı batıralım amd ile ortak gpu işlemcili işlemcilerimizi satalım oyunumu. Ali cengizdir bu arkadaşlar.
  • Ryzena kafa tutucam diye devirleri yakti :) o fiyatlarla ve performans aciklariyla zor

Al bi 1500 ya da 1600 bak dalgana

• bi salın milleti, sürekli az verme çabası nedir yahu...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • savaş hazırlıkları yapan Amerika'ya para lazım anlaşılan, 10 yıldır olan açık bugün mü patladı buna kim inanir anca kadir inanır,
    eski işlemcileriyle arasında çok fark olmadığı için bir çok insan güncelleme yapmıyordu
    şimdi bu insanların parasını nasıl alacak işte boyle bahanelerle alacak,
    iphone da yeni telefonlarını satmak için eski telefonlarını bilerek yavaşlattığı ortaya çıkmıştı,
    aç gözlü amerikalıların salyaları daha şimdiden yerlere akıyordur ee nede olsa
    kaç kişi bu sebeple tokatlanacak milyarlarca dolarlar ceplerine girecek,
    ilustrasyona bakarsanız daha şimdiden gözleri nasılda faltaşı gibi açılmış
  • H34RTL3SS kullanıcısına yanıt
    Konu @BimBitmiş tarafından açıklandı,performans düşüşü filan yok

Ama boş mantığına yine de cevap vereceğim

8700K ya %30 performans düşüşü olsa bile 7700K dan %30-35 arası güçlü olacak

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.