Şimdi Ara

Intel işlemcilerdeki kritik açık kapatılacak, performans %30 düşecek (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
493
Cevap
5
Favori
19.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güzel taktik, işlemci performansı düşsün, yeni gelecek işlemciler = düşen performans oranı + %5 (klasik intel nesil farkı) hoop sana bir önceki nesle göre müthiş bir atak yapmış işlemci.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vollkan59

o Nasıl oluyor. Ben foruma üyeliğimden beri sadece 1 kere fake hesap açtım, o da can sıkıntısından ve bir nevi test oldu benim için. Farklı şekilde yzınca ne tepki veriliyor görmüş olduk.

Tabi şikayet ettiler süresiz banlandı ve bu hesabımda ceza yedi o zamanlar.

Öyleler işte hocam.

Mesela kesin olarak bilinen 2 tane fake hesap söyleyeyim: birisi PatlıcanMusakso, diğeri de uygunsuz adam. İki hesap da kalıcı ban yiyen Siyah Kalem nam-ı diğer amd çalışanı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: SMTZHR

Aklı mantığı olan kimse zaten İ7vİ5 (87xx v 76xx) işlemciler için kuşkulanmamıştır. Sizin anlamadığınız nokta şu bi fanboyluk yok herşey de damdan düşer gibi hadi fanboyluk hadi fanboyluk demeyi bırakın artık.

i7 4790k-4770k veya i5 4670k-4690k test eden yok ortada.

Siz sorunu anlamış değilsiniz daha "Yaklaşık 10 yıllık geçmişe sahip Meltdown, sanallaştırmayı destekleyen tüm Intel işlemcileri etkiliyor." bu ibare kullanılmış bunu sadece i5 7600k ve i7 8700k mı kullanıyor. Bu forumda i7 8700k kullananla i7 4790k yı kullananları oranlar mısın?

Asıl mesele artık (ilk) skylake işlemcilerinizi satın yenisi alın istediğimiz satış gelmedi diyor intel para lazım para diyor. biz sizi yontmamız lazım diyor.

Bu ilk inceleme dostum, yamalar yeni yayınlanmaya başladı yakında herkes işlemcisi için yamaları uygulayıp testleri yapar o zaman daha net şekilde göreceğiz fakat bahsedilen güvenlik zaafiyeti 8.nesil işlemcileride kapsıyor yani onun en son çıkmış olması zaafiyetin kapatılmış olduğu anlamına gelmiyor ki zaten bu işlemcilerin mimarisi çok önceden hazırlanıyor sonrasında üretim aşamasına geçiliyor zaafiyet daha geçen hafta ortaya çıkmış, o yüzden eski işlemciler içinde farklı bir durum olacağını düşünmüyorum.

Bekleyip göreceğiz. Manipülasyonlara kulak asmasın intel kullanıcıları

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Eski telefonlara bile eskitme güncellemesi yapılan bu devirde bende hiç öyle zannetmiyorum hocam. Keşke olsa bende 4670k kullanıyorum ama hiç umudum yok şu konuda fanboyluk söz konusu olamaz.

He fanboyluk yapan amd yada intel kullananı bende buradan kınıyorum. Amdvsİntel değil durum, söz konusu tüketici vs üretici ...

Not: Bir önceki mesajı güncelledim.
  • For Mother Russia F kullanıcısına yanıt
    Az önce yazdığım şeyi okumalıydın bunu söylemeden önce. Bu çözüm AMD'nin "Yazılım güncellemesiyle Variant 1'e karşı AMD işlemciler de koruma altına alındı, Variant 2 ve Variant 3 ise sadece Intel işlemcilerde bulunan bir açık" dediği şeye dair bir düzeltmeydi. Gelecekte işlemci mikrokodu ve yeni yazılım güncellemeleriyle bazı iş yüklerinde performans muhakkak, ciddi bir anlamda düşecek. Sorun işlemcinin akıllı tahmin sistemiyle alakalı(Branch prediction prefetcher) bu durumu çözmek için daha düşük agresiflikte bir branch prediction getirecekler, bu durum da IPC'de düşüş getirecek. Kesin bilgi. At fava bekle

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Az önce yazdığım şeyi okumalıydın bunu söylemeden önce. Bu çözüm AMD'nin "Yazılım güncellemesiyle Variant 1'e karşı AMD işlemciler de koruma altına alındı, Variant 2 ve Variant 3 ise sadece Intel işlemcilerde bulunan bir açık" dediği şeye dair bir düzeltmeydi. Gelecekte işlemci mikrokodu ve yeni yazılım güncellemeleriyle bazı iş yüklerinde performans muhakkak, ciddi bir anlamda düşecek. Sorun işlemcinin akıllı tahmin sistemiyle alakalı(Branch prediction prefetcher) bu durumu çözmek için daha düşük agresiflikte bir branch prediction getirecekler, bu durum da IPC'de düşüş getirecek. Kesin bilgi. At fava bekle

Kalkan,perf düşüşü olmayınca mesajını editleyemeyesin diye

• SMTZHR kullanıcısına yanıt
    Gayet de mantıklı yorumlarım. Zira olayın başında ne dediysem şimdi de yamalar gelince dediklerim çıktı. AMD fanları olarak nitelediğim birkaç üye ve muhtemel yan hesaplarına atıfta bulundum. Ne demiştim? Ev kullancısını etkilemeyecek. %1-2 farklar testleri tekrarlamakla bile oluşabiliyorken gayet normal bir şey. Kullanıcıyı kazıklama, çöp durumuna düşürdüler durumu falan yok. Görüldüğü üzere 1fps fazla 1 fps az veya tamamen aynı çıkmış sonuçlar. Bu da demek oluyor ki oyun oynayan, internette takılan, video izleyen video düzenleme vs. yapan basit ev kullanıcısını etkilemiyor. Ama atıfta bulunduğum fanatikler ise intel işlemcilerin adeta birer çöp olacağını, kullanılmaz hale geleceğini, performansının her alanda, her zaman %30 düşeceğini yazmışlardı.

Görüyoruz ki hiç de öyle olmadı, benim de en başından beri yazdığım üzere %1-5 arası ev kullanıcısının hiç bir şekilde fark edemeyeceği, etkilenmeyeceği farklar oluştu veya hiç bir değişiklik olmadı.

Şimdi ben mi saçma yorumlar yapıyorum yoksa o fanatikler mi? Benim yazdığıma cevap vermek için wiki'yi karıştıranların hatasını lap diye yazınca da wiki'de öyle yazıyordu diyen birisine güvenmek istiyorsanız bunda serbestsiniz. Daha bunlar ilk güncellemeler, ilk yamalar ona rağmen özel bir durumda en büyük kayıp %3, normal kullanımda kayıp söz konusu dahi değil, hatta yer yer performans artışı var. Forumda şimdiye kadar fanatik diye bir sabıkam yok, ancak o çok bilmiş üyeler ezelden beri fanatik olarak biliniyor.

Fanatikler bir birlerine yiyebilir, hiç umrumda değil ama diğer kullanıcıları yanlış yönlendiriyorlar ki benim de tepkim buna. Burada farklı bir nick, yüksek bir mesaj sayısı, imzada güncel güçlü bir sistemin yazması umrumda değil, olsaydı başka bir nickle burada olurdum zaten. Bir malın kullanıcısının zarar görmesine sevinenlere, bu durumda kendinden geçenlere saçma yorum yapıyor demezken bana gelip saçma yorum yapıyorsunuz demeniz ilginç geldi. Bisiklet kullananlar araba kullananların tekerlerine çivi girmesine sevinmeli midir? Yoksa ortak olan "teker-lastik" denen şeyi geliştirip iki tarafın da fayda sağlamasını mı amaçlamalıdır? İlk gruptakine ses etmeyip, 2.gruptakine saçmalıyorsun demeyi doğru bulmuyorum.

Fanatik veya yanlı değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 4 Ocak 2018; 16:32:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: For Mother Russia

quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Kalkan,perf düşüşü olmayınca mesajını editleyemeyesin diye

Bir kopya da ben vereyim al bakalım. Ben bu forumda hayatımda hiç mesaj silmedim

• Sen mi fanatik olarak bilinmiyorsun. İyi güldürdün Bim kardeş...

Bu Windows güncellemesi Spectre Variant 1 ile alakalı bir düzeltme. Spectre Variant 2 ve Variant 3(Meltdown) hala çözülmemiş durumda ve yalnızca Intel işlemcileri etkiliyor. Mikrokod güncellemeleri geldiğinde göreceğim ben sizi. Bir de çok biliyormuş gibi yarım yamalak bilgilerinle yanlış açıklamalarda bulunuyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 4 Ocak 2018; 16:35:33 >
  • SMTZHR kullanıcısına yanıt
    Bu yazılım can sıkmaya başladı. İnşallah düşüş olur ve hem apple hemde intel ve daha kim varsa tarihin en ağır bedelini öderler. Tüketiciye ürün sunup 3-5 sene sonra yeni aldırtmaya zorlamanın bedelini öderler inşallah. En ağır davalarda en ağır tazminatları ödesinler. Amin.
  • Bravo intel keske amd alaydim biliydim boyle bi bok cikicani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • %30 kayıp şehir efsanesi olcak gibi duruyor,konuyla ilgili şu video'yu izlemenizi tavsiye ederim.
  • Böyle güvenlik açığı mı olur? Bildiğin arka kapı olarak tasarlanmış. Ve ortaya çıkmış. Kim bilir hem donanım hem işletim sistemi bazında neler var daha.

• Digital Reaction kullanıcısına yanıt
    Asıl güncelleme gelmemiş diyorlar bakalım o zaman nasıl bir sonuç çıkacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alonedark_01

Asıl güncelleme gelmemiş diyorlar bakalım o zaman nasıl bir sonuç çıkacak.

Syscall kullanımına göre bir düşüş olacak. Örneğin oyunlarda çok bir performans düşüşü olmaz, yüklenme süreleri biraz düşebilir. Fakat iş cloud servislere geldiğinde örneğin, oldukça büyük bir etki karşımıza çıkıyor.
  • sorun yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Vee ilk windows incelemesi yayınlanır...

AMD fanları ağlıyordu, vurmayın diyorlardı ama kendi yazdıklarını fanlara gösterip gülüyorlardı... Hadi yine iyisiniz, bedduanız %1 ile %3 arası oranda tuttu. Oyunlarda birkaç fps artış bile var ama siz NVM-e SSD'e erişim süresinde 0.014'lük farka %30 deyin.Ne olmuş yani %1 veri okuma-yazma hızı değiştiyse de demeyin, oyunlar kasar, açılmaz falan yazın. Yazık yav, her seferinde dediğinizin tersi çıkıp duruyor. Komünist AMD'yi alıp ülkenin cari açığını arttırmayın falan yazın, devam devam hadi.
    https://www.youtube.com/watch?v=_qZksorJAuY

Hahaha yama sonrası 8700k render işlemlerini daha hızlı bitirmiş. Oyunlarda bile 1-2 fps artışı olmuş. Sadece dikkat çeken disk yazma okuma hızlarındaki hafif düşüşler, bununla ilgili düzeltmeler gelecektir, sonuçta bu yayınlanan ilk yama.

İşte bize lazım olan bu tür gerçek hayat testleri, şimdi yama öncesi ve sonrası ev kullanıcılarının durumuyla ilgili fikir edinmeye başladık. Manipülasyon yapıp insanları tedirgin eden, yanlış bilgiler veren arkadaşların mesaj silmeye başlaması için güzel bir başlangıç oldu.

Bir de yama öncesi ve sonrası amd sever arkadaşların durumuna bakalım.

Yama öncesi: Yama ile direk yüzde 35 performans kaybı olacak, fps düşecek, intel bitti.
    Yama sonrası: ÖLÜ TAKLİDİ.

Böyle konularda x sever, y sever tarzı yarıştırmalar yapmamak lazım. Evet bir performans düşüşü var fakat bu FPSi etkileyecek bir durum değil çoğu senaryoda.

Intel'in başı elbette dertte ve bahsedilen %30-35 performans kaybı çok ağır syscalllar yapılan bir benchmarkta görüldü diye biliyorum yine de FPS kaybı yok diyerek konuyu görmezden gelmemek lazım.

• Olaya bak yahu, bende 7700K mı, 8700K mı alayım diye konu açmıştım. Gerçi masaüstü işlemcili laptop alacağım için yine ikisinden birini alacağım. Konuyu bir kaç yerde daha gördüm. Umarım abartılmış bir haberdir.
  • La sendeki nsl mantık intel yerli firmamı amd alınca cari acık artıyor?

• prototype91 kullanıcısına yanıt
    Önceki mesajlara bakın. Ülke ekonomisi için amd alın diyen pırıl pırıl bir fanboy göreceksiniz.

Bir tanesi de hemen alttaki mesajda tüyü dikmeye yetişmiş sağolsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 4 Ocak 2018; 19:36:43 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.