Şimdi Ara

Intel'in yüksek (300w) güç tüketimi nedeniyle 10. nesil Masaüstünü geciktirdiği bildiriliyor (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
4
Favori
5.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yok hocam arkadas marka fani falan degil, öyle forum ahalisi ve yönetimine anca böyle üye olur zaten. Yani buraya hak ettigini veriyor, iyide yapiyor ve düsünce yasagi da yok bildigim kadariyla... Arkadas neyin ne oldugunun bence gayet farkinda, bilgisiz bir üye oldugunu düsünmüyorum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kunGFu

Yok hocam arkadas marka fani falan degil, öyle forum ahalisi ve yönetimine anca böyle üye olur zaten. Yani buraya hak ettigini veriyor, iyide yapiyor ve düsünce yasagi da yok bildigim kadariyla... Arkadas neyin ne oldugunun bence gayet farkinda, bilgisiz bir üye oldugunu düsünmüyorum :)
    Daha önce de böyle saçma mesajlarına düzgün cevaplar yazmıştım.

Biraz izanı olsaydı en azından "matrağına yazdım" filan diyebilirdi.

EK:

Eğer geçekten kıllığına yapıyorsa, kıllık yapan adamlara da kıl olurum.
    Bilmeyen birisi ciddiye alabilir.
  • melikulupinar kullanıcısına yanıt
    Bu "izin vermiyor" meselesi doğru ise ve intelin de elinden bir şey gelmiyorsa, bu biz son kullanıcıları ilerleyen dönemlerde fiyat olarak kötü yönde etkileyecektir. AMD'de hayır kurumu değil sonuçta baktı ki rakip çıkmıyor vites düşürürler ya da fiyat arttırırlar diye düşünüyorum.
  • sasuta kullanıcısına yanıt
    Bu işlemcilerin iş yükü döngüsünü hesaplarken kullanabileceği 2 methot varmış birisi neredeyse güvenliksiz olan intel bu metodu kullanmayacağına dair anlaşmış amd den athlon64 yapısını kullanım izni alırken ama 1. Nesil i7 930-970 ailesi dışında yani meşhur sandy bridge 2600k etc. Serisi ile anlaşmayı bozarak düşük güvenlikli ıpc yönetimine geçmiş buda büyük başarım kazanmasına sebep olmuş pek tabi amd yi de neredeyse batırıyordu bu durum..

Bu yüzden amd ile belli bir süre boyunca olan bu anlaşma teknoloji paylaşımı yani süresi dolduğu için temelde athlon64 mimarisini kullanan intel emt64 yapısında ciddi değişiklik yapamıyor amd gayet haklı..

Ancak kendi methotları ile 64bit bir farklı x86 tasarımı oluşturursa onda istediği gibi hareket edebilir..

Hadi buyursun yapsın.

Benim bildiğim kadarıyla olay bu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 12 Ocak 2020; 19:33:15 >
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Bence de sonuna kadar haklı. İntel de umarım biran önce toparlar da rekabet iyice kızışır. Aynı başarıyı ekran kartı pazarında da bekliyoruz :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasuta

Bu "izin vermiyor" meselesi doğru ise ve intelin de elinden bir şey gelmiyorsa, bu biz son kullanıcıları ilerleyen dönemlerde fiyat olarak kötü yönde etkileyecektir. AMD'de hayır kurumu değil sonuçta baktı ki rakip çıkmıyor vites düşürürler ya da fiyat arttırırlar diye düşünüyorum.
    Pek sanmıyorum. Zira AMD geçmişte böyle yapmadı. Mesela;

AMD 386 DX-40 işlemci Intel 386 DX-33 işlemciden daha hızlı ama daha ucuzdu.
    AMD 486 DX5-133 işlemci Intel 486 DX4-100 işlemciden daha hızlı ama daha ucuzdu.

Üstelik bu işlemcilerin iç yapıları şimdiki gibi az-çok farklı değildi. Tamamen aynıydı ve farkı frekans yaratıyordu.

AMD K7 Athlon serisi Intel Pentium II-III serisinden çok daha hızlı ve ucuzdu.
    AMD K7.5 Athlon XP serisi 423-478 soket Pentium 4 serisinden daha hızlı ve ucuzdu.
    AMD K8 Athlon 64 serisi 778 soket Pentium 4 serisinden çok daha hızlı ve yine ucuzdu.
    AMD K8 Athlon 64 FX serisi Pentium 4 EE serisinden iki kattan daha hızlı ve yarı fiyatınaydı.

Mesela Athlon 64 FX-57 işlemci 599 dolar ile 740 pm verirken Intel Pentium 4 EE 3800 işlemci 1049 dolar ile 485 pm perf veriyordu. İki kat perf yarı fiyat.
    Düz Athlon 64-3600 işlemci 601 pm perf verirken 435 pm perf veren Pentium 4 3600 işlemciden çok daha ucuzdu. (199 dolara 329 dolar).

Phenom I serisi Core Duo serisinden hızlı ve ucuzdu.
    Phenum II serisi Core 2 Duo/Quad serisinden çok hızlı ve ucuzdu.

Mesela Phenom II X2-550BE 2208 pm-129 dolar iken rakibi Core 2 Duo 7600 ise 1959 pm için 199 dolar istiyordu. (üstelik 3.1 X2 çekirdek açılıp 4.4 X4 olabiliyordu)
    Çok satılan Phenom II X4-965BE işlemci 4175 pm için 249 dolar isterken Core 2 Quad 6600 işlemci 2946 pm için 349 dolar istiyordu.
    En hızlı Phenom II X4-980BE 4488 pm için 329 dolar alırken bunu geçebilen Core 2 Extreme X9770 ise 4608 pm için 1499 dolarcık istiyordu. (Oysa 449 dolara 5704 pm veren Phenom II X6-1100T vardı)

I5-2400 işlemci 5975 pm FX-6300 işlemci 6410 pm ve daha ucuz.
    I5-2500K işlemci 6490 pm ve 329 dolar iken FX-8320 işlemci 8037 pm ve 249 dolar.
    I7-2770K işlemci 8689 pm ve 449 dolar iken FX-8350 ise 8958 pm ve 399 dolar.

FX serisi toplam güçte rakibi Sandy Bridge işlemcilerden daha hızlı, benzer fiyatta olanlardan ise çok daha hızlıydı.
    Oyunlar hariç hiçbir şeyde geri kalmazdı, hatta aynı paraya çok daha iyiydi ama tek çekirdek DirectX yüzünden oyunlarda geri kaldı ve adı kötüye çıktı.

Şimdiki Ryzenler/Threadripper/EPYC de öyle, aynı perf nerede ise yarı fiyatına. Hatta daha da ucuz.

AMD EPYC 7402 işlemci 46076 pm ve 4400 dolar civarı.
    Intel Xeon W-3275 işlemci 34638 pm ve 7500 dolar civarı.

AMD Threadripper 3970 işlemci 47535 pm ve 2000 dolar civarı.
    Intel Xeon Platinum 8268 işlemci 31689 pm ve 5700 dolar civarı.

AMD Ryzen R9-3900 işlemci 31941 pm ve 500 dolar civarı.
    Intel I9-10980XE işlemci 31467 pm 980 dolar civarı.

AMD EPYC 7302 işlemci 30662 pm ve 950 dolar civarı.
    Intel Xeon Gold 6254 işlemci 30018 pm ve 3600 dolar civarı.

AMD Ryzen R7-3800X işlemci 25507 pm ve 370 dolar civarı.
    Intel I9-9920X işlemci 25123 pm ve 1130 dolar civarı.

AMD Ryzen R7-3700X işlemci 23835 pm ve 329 dolar civarı.
    Intel I9-9900X işlemci 22990 pm ve 890 dolar civarı.

Bunlar üst modeller. Daha alta inildikçe AMD işlemciler daha fazla ucuzluyor.

1980 li yılların başından beri bilgisayarla uğraşırım. Buradakilere nazaran moruk sayılırım. Birçok marka işlemci kullandım.

AMD'nin aşağı-yukarı denk işlemciyi Intel'den pahalı sattığını hatırlamıyorum. Genelde daha ucuz, hatta çok daha ucuz olmuştur.
    En iyi olduğu dönemlerde bile çok daha ucuza satmıştır. (K7, Athlon 64 FX ve Phenom II dönemi gibi)
    Yukardaki listeye bakarsan şimdi de denk sayılacak işlemcileri yine nerede ise 1/2, 2/3 gibi fiyatlara veriyor.

Intel rakipsiz tepe modeli çıkardığı zaman fiyatı kökler. AMD bu durumda bile makul fiyat veriyor. (EPYC/threadripper, Xeon W/platinum gibi)

Özetle nerede ise 40 yıllık tecrübeyle şunu gördüğümü söyleyebilirim.

AMD iyi olduğu dönemlerde bile işlemcinin hakkını ister, fiyatı köklemez. Zayıf dönemde ise çok ucuza verir.

Intel ise zayıf olduğu dönemde bile hakkından ucuza vermez, iyi durumda ise fiyatı kökler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 12 Ocak 2020; 20:40:52 >

üstad işin dünü bugünü için çok açıklayıcı bir yazı olmuş. bende 386 dx 40 dan beri pc kullanırım.

amd sık sık rakibinden iyi ürünler çıkardı. ama amd satmıyorum diyen bilgisayarcılar "ısınıyor yeaaa" dedikoduları, intelin köşebaşlarını tutmuş olması gibi faktörler durumu etkiledi. şimdi ise oyun sektörüne çoğunlukla ps ve xbox hakim. türkiyede değil belki ama dünya genelinde pcler daha çok workstation alanında ortaya çıkıyor. buda amd ye yaradı.

biz gençken makine diliyle yazılım kıran cracker abimiz oyun oynuyorsak bizi aşağlardı. commander keen'i kırmıştı korkunç skorlarına millet inanamıyordu. iş yerinde oyunbazlarla alay ediyordu. oyun dediğin bir tüketim işidir. oyunda bir zevktir ama pc bambaşka bir alem. bu alemin tamamını oyun kaplıyorsa orda bir yanlış orda bir tüketim çılgınlığı vardır. dünyayı yöneten ülkere bakınca tüketim değil üretim çılgınlığı görüyoruz.

Üstad yazılarınızı okurken büyük zevk alıyorum. Hem açıklayıcı hem de bilgilendirici. Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasuta

Üstad yazılarınızı okurken büyük zevk alıyorum. Hem açıklayıcı hem de bilgilendirici. Teşekkürler.
    Aklını kullanabilenler tecrübemden (yediğim kazıkların bileşkesinden) faydalansın diye morukluğumu ifşa ediyorum.
    çok haklısınız intel doğuştan kazıkçıydı yıl 2010 2005 yılında dost kazığıyla toplattığım amd sempron 32 bit işlemcili pc den sıkılınca ilk kez kendim sistem toplayacağım acemiyim araştırmaya başladım intele bakıyorum hep kazık fiyata sonunda Phenom II X4-965BE işlemci gördüm rew 3 araştırmaya başladım piyasaya çıktığı zamanlar oc rekoru falan kırmış taş gibi işlemci deniyor dedim bu kazık fiyattır şimdi yine de bakayım bir baktım intelin yarı fiyatından daha ucuza geliyor hemen aldım o zamanın fiyatı 320 tl mi neydi yanlış hatırlamıyorsam anakart da Asus M4A88TD-V EVO/USB3 AMD 880G/SB850 DDR3 2000(O.C.) Soket AM3 kasa falan derken toplam 900 tl tuttu. ve yıl 2020 bu işlemciyle bu yazıyı yazıyorum sistem bilgisi altta hatta hepsiburada sitesinde linki bile duruyor hala
    https://www.hepsiburada.com/amd-phenom-ii-x4-965-3-4ghz-soket-am3-black-edition-kutulu-islemci-pm-bd97054-yorumlari?filtre=5&sayfa=2

Intel'in yüksek (300w) güç tüketimi nedeniyle 10. nesil Masaüstünü geciktirdiği bildiriliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 13 Ocak 2020; 2:35:1 >

• mito1172 kullanıcısına yanıt
    Maaşallah. Hakkaten taş gibi işlemciydi.

Gördüğüm kadarıyla stok hızda kullanıyorsun. Biraz kırbaçlasana. Anakartında iyi.
    Voltaj vermeden 3.8 görür o işlemci. Az voltajla 4.0-4.1 gezer. Kalburüstü soğutucu varsa 4.4 çok rahat görür. (iyi hava soğutma ile 4.73 gören vardı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 13 Ocak 2020; 11:55:57 >
    evet hocam stok hızda kullandım hep 1 kez denedim 3.8 çalışıyor ama soğutucu küçük o yüzden günlük kullanım için 3.4 ghz yetiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 13 Ocak 2020; 16:53:21 >
  • Sizin çözüm sadece delid ile olur heralde, undervolt yaparsanız belki o da çözer.
    90-100 derece çok fazla.
    Ben 7700kyı 5.3 ghz(1.360v) ile 360lık sıvı soğutmayla soğutmaya çalışırken(780 rpmde) bile aynı oyunda 80-85 dereceyken bile dedim çok fazla bu.
    5 ghzye çekip 1.230v kullanınca 60a indi direkt.
  • pcwolf28 P kullanıcısına yanıt
    bence bu da saçmalık dünya para ver sonra soğutmak için işlemciyi kabak çekirdeği gibi açmaya uğraş
    Valla delid felan olmazsa ileride oyunlar kabak çekirdeğini yakar felan yazık olur

• pcwolf28 P kullanıcısına yanıt
    bunu süper çekirdekli ve eşi benzeri olmayan kalitedeki intel düşünecekti
    Onun kalitesine tüküreyim ben, değiştireceğim zamanı heyecanla bekliyorum
  • Tdp muhabbeti önceden oyun oynayanlar için bir problem değilken şuanda ciddi bir seçim kriteri haline geldi. Özellikle pc başında 6 saat gibi bir süre geçiriyorsanız oldukça önemli. Mesela oc yapılmış bir r7 3700x ile i9 9900k arasında 125watt oynuyor. 6 saatte 0.75kwh 20 günde 15kwh yılda 180kwh hemen hemen 140tl civarında. Bugün AB kapatıp 144hz 1080p monitörde rtx2080 ile oynarken iki işlemci arasındaki farkı görebilecek gamer sayısı ise yüzde 5in altında. O yüzden bu kadar kafaya takmayın. Çebinizden çıkan paranın bir önemi yoksa intel alın varsa amd alın geçin kenara.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.