Şimdi Ara

İntel'e mi geçmeli - AMD 8 çekirdeğe mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Deniztns

Ilk tavsiyem: bence yeni sistem almayin.

Eger illaki alacaksaniz i5 4670k alin.

Katiliyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Değiştiriyorum 8350 senin için daha bütçe dostu olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CodeIntegrity -- 21 Kasım 2013; 20:31:16 >
  • O zaman en mantıklısı Hyper 212 evo gibi bi soğutucuyla elimdeki işlemciden alabileceğimin en iyisini almaya çalışcam. Yaza doğru da oyunlar hala Amd'ye daha iyi optimize olmazsa ( Bu konsolların işlemci yapısından dolayı hala amd bişeyler yapıcak diye umuyorum ) paraya kıyıp İntel'e geçicem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caneycaney

8320 varken diğerlerine fazladan para vermeye gerek yok

Eğer günlük kullanım ve oyun için alacaksanız ve ekstrem işler ile uğraşmayacaksanız 8320 ya da 8350 gayet yeterli olacaktır, fazladan para vermenize gerek yok. 3770k veya 4770k veya soket 2011 işlemcilerde farka değmesi için SLI ya da CF düşünmeniz gerekmekte, öbür türlü boşuna para vermiş olursunuz bence.
  • Phenom 2 b50 x4 3.7Ghz + HD7950 kullanıyorum.Çözünürlük 1680x1050 oyunlardaki performansından memnun değilim.Özellikle min fps lerde ölüyor.
    İşlemci ve anakart değiştireceğim tercihimi İntelden yana kullanacağım.Yıllar öncesinde 2500K almış olanlar bile yoluna sorunsuzca devam ediyor.Hemde daha az enerji tüketerek.
  • theoden541 kullanıcısına yanıt
    Her zaman verilen cevap bu ama ben 60 fps'de oyun oynamak istiyorum. Kaç benchmark'a baktım kaç video izledim 8350 hep 40'lara hatta 30'lara düşürüyo fps'i. Ben arada 100 olsun arada 30 olsun istemiyorum. Benim şu anki işlemcim bile o civarlarda oynatıyo zaten.
  • 8320 f/p
  • quote:

Orijinalden alıntı: Helter_Skelter

2. elden 400 liraya bile satsam anakartla işlemciyi üzerine 500 koymak bütçemi aşar. Ki 400 lira hayal.

Peki 8320 ile 8350 arasında çok fark var mı? Hyper 212 gibi bi soğutucuyla 8320 alıcam heralde.

Boşa maceraya girme bence. Ph2den sonra 8350 fazla fark etmez.

• quote:

Her zaman verilen cevap bu ama ben 60 fps'de oyun oynamak istiyorum. Kaç benchmark'a baktım kaç video izledim 8350 hep 40'lara hatta 30'lara düşürüyo fps'i. Ben arada 100 olsun arada 30 olsun istemiyorum. Benim şu anki işlemcim bile o civarlarda oynatıyo zaten.

Açıkçası 8320'yi geçtim, oyun bilgisayarını 4100 ile toplayan bir çok arkadaşım var ve henüz hiçbirinin FPS'den sıkıntı çektiğini duymadım, PC'den anlayan insanlar bunlar üstelik. Kaldı ki buna rağmen 8320 tavsiye ediliyor size. Oyun PC'si toplanırken kural bellidir: İşlemciden kısın, Ekran kartına yatırın. Siz burada 7970 CF ya da Titan SLI yapacak olsanız inanın kimse 83xx tavsiye etmez. Ama tek kart kullanımda Fx 8320 ya da 8350 ile herhangi bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz olacağını sanmıyorum. 3-5- Bench testine bakıp işlemciye fazladan vereceğiniz para ile ekran kartınızın OC lu modelini alırsınız, SSD alırsınız, bir sürü şey yapılabilir netekim. Eğer ciddi yazılımlar ile uğraşmayacaksanız, amacınız sadece oyun ve günlük kullanım ise hemen hemen bütün PC kullanıcılarının ve forum kullanıcılarının fikri aynıdır: Intel'e boşa para vermeyin. Para kolay elde edilmiyor sonuçta.

Mesajı haberdar ettiğim arkadaşın güzel bir incelemesi mevcut mesela imzasında, fikir sahibi olmak için bakabilirsiniz.

Ama yine de yerinizde olsam Phenom II ile devam ederdim, işlemci artık iyice performanstan düştüğünde değiştirmeye bakardım. Intel'in gelecek planlarını bilmiyorum tam olarak ama AMD yeni yılın ikinci-üçüncü çeyreğine ağır girecek. Birazcık sabırdan bir şey olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theoden541 -- 23 Kasım 2013; 4:20:22 >

Yanlış.
  • quote:

Yanlış.

"Yanlış" olan nedir?

http://www.youtube.com/watch?v=ewrPDqFuT3Y

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theoden541 -- 23 Kasım 2013; 19:17:46 >
    ------------------------İntel --------------- AMD

Assassins Creed II : 57------------------- 53

Arkham City --------: 35 -------- """""" 10 """"""

Battlefield 3 Test Single player'da yapılmış benim phenom ii 60'ın altına düşmemişti. Burda İntel bile 49'a inmiş. Belli ki gpu bottleneck.

Dirt 2, Far Cry 3, Max Payne 3 hepsi gpu bottleneck.

Ve sonuncusu yani Skyrim videosu teste olan güvenimi sarstı. Çünkü AMD işlemciler her zaman Skyrim'de daha kötü performans veriyo. Ayrıca durdurup ekrandaki FPS'lere bakarsak İntel hep önde patlama olan sahnelerde AMD 30'a inerken intel en fazla 45'e iniyor.

Bu min framerateler benim için önemli. İntel işlemciler inip inip çıkmıyo. AMD istediği kadar ortalamada sadece 3 fps geride olsun sürekli 30'lar 40'lar seviyesine iniyo.

Bunda sen ve arkadaşların sorun bulmuyor olabilir. Bu forum 15 fps'le akıcı oynadığını iddia eden insanlar da gördü. Ama benim gözüme takılıyor arkadaş. Ben Shooter oynayan bi insanım mouse'u çevirirken fps düşmesi benim nişan almamı zorlaştırıyo. Herkesin zorlaştırır ama senin gibiler farketmez işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nuttymarknutter -- 23 Kasım 2013; 19:55:27 >

• quote:

------------------------İntel --------------- AMD

Assassins Creed II : 57------------------- 53

Arkham City --------: 35 -------- """""" 10 """"""

Battlefield 3 Test Single player'da yapılmış benim phenom ii 60'ın altına düşmemişti. Burda İntel bile 49'a inmiş. Belli ki gpu bottleneck.

Dirt 2, Far Cry 3, Max Payne 3 hepsi gpu bottleneck.

Ve sonuncusu yani Skyrim videosu teste olan güvenimi sarstı. Çünkü AMD işlemciler her zaman Skyrim'de daha kötü performans veriyo. Ayrıca durdurup ekrandaki FPS'lere bakarsak İntel hep önde patlama olan sahnelerde AMD 30'a inerken intel en fazla 45'e iniyor.

Bu min framerateler benim için önemli. İntel işlemciler inip inip çıkmıyo. AMD istediği kadar ortalamada sadece 3 fps geride olsun sürekli 30'lar 40'lar seviyesine iniyo.

Bunda sen ve arkadaşların sorun bulmuyor olabilir. Bu forum 15 fps'le akıcı oynadığını iddia eden insanlar da gördü. Ama benim gözüme takılıyor arkadaş. Ben Shooter oynayan bi insanım mouse'u çevirirken fps düşmesi benim nişan almamı zorlaştırıyo. Herkesin zorlaştırır ama senin gibiler farketmez işte.

Öncelikle üslup,edep takınırsanız ve ardından sistemimdeki işlemcime bakarsanız, benim bu tip sorunlar yaşamayacağımı anlarsınız sanırım. Benim gibi arkadaşlar zaten vaktinde işlemciye gerekli bütçeyi bir şekilde ayırabilen arkadaşlar ama özellikle belirtmişsin ki elindeki işlemci ve anakartı satıp intel sisteme geçmek bütçemi aşar diye...

Güzel kardeşim madem halin o, şu anda bütçe ayıramıyorsun ya da seni zorluyor o zaman yardımcı olanlara "senin gibiler" yok efendim "farketmez" celallenme -o minimum fpslerin de genelde (%80-90) ilk loading süresinde 5-10 saniyede ortaya çıktığını anla-, sinirini içinde tut, yazılan yorumlara bir bak, bütçeni ayarla, elin klavye tutuyor iki araştırma da sen yap ardından açıklamada ya da yorumda bulun.

Bak sadece 15 saniyemi ayırarak kaç tane video buldum, izlemesi yarım saat sürmedi, kıyasla bakalım:

http://www.youtube.com/watch?v=TER09ZhA2bw

http://www.youtube.com/watch?v=baGZnkBzMRA

http://www.youtube.com/watch?v=E5wqy2pseuk

http://www.youtube.com/watch?v=AyGBkXy85CQ

http://www.youtube.com/watch?v=Ng5SSHOca7Y

http://www.youtube.com/watch?v=0t1hDhTFzYo

biraz daha araştırırsan fx 6300'de bile böyle bir sorun yaşamayan oyuncular görebilirsin. Sistemi ve oyunu kurduğun HDD'ler kaç yıllık? Kaç RPM? Sağlık durumları nedir? İnternet bağlantının kalitesi ne? Pingtest.net'de kaç puan alıyorsun? Modeminin markası ne? Yaşadığın şey Spike mı yoksa geçici minimal Lag mı? Sistem kaynaklı ya da bağlantı kaynaklı Spike ile FPS düşüşünü ayırdedebiliyor musun? Evde bilgisayar kaç internete bağlı? Altta hangi programları açık bırakıyorsun? Bunlara baktın mı? Kendi açtığın konuda (http://forum.donanimhaber.com/m_84109267/f_//tm.htm) bir sor bakalım fx serisinde ani FPS düşüşleri yaşayanlar var mı? Zira bu kadar konuştuktan sonra Intel bir sistem alıp aynı sorunları yaşamayasın.

Ayrıca 15 FPS'de akıcı oynadığını iddia eden arkadaşları da ayrıca tebrik ediyorum, forumda her kullanıcının o kadar tecrübesiz ve bilgisiz olduğunu düşünmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theoden541 -- 23 Kasım 2013; 20:39:09 >

• Fx 8320 + 212X

8320 ile 8350 aynı CPU . Çakal AMD 8320yi oc leyip 8350 diye piyasaya surdu. 8320+ 212X 4.5GHz de çok rahat Bf4 güçlü şekilde oynatıyor. 3770k ve 8350 yi test ettim aynı donanımla, arada fark göremedim. Bf 8çekirdek optimizeli bir oyun olduğundan AMD daha iyi olacak. Hem de soğutucu ile serin çalışacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Verdiğin videoların hepsini araştırma yaparken zaten görmüştüm. Videoların sadece 2'sinde fps görünüyo ve birinde adam çatışmaya dahi girmezken diğerinde bırak 64'ü 25 kişi bile yok. Neyi kanıtlıyo bunlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TurboCore

Fx 8320 + 212X

8320 ile 8350 aynı CPU . Çakal AMD 8320yi oc leyip 8350 diye piyasaya surdu. 8320+ 212X 4.5GHz de çok rahat Bf4 güçlü şekilde oynatıyor. 3770k ve 8350 yi test ettim aynı donanımla, arada fark göremedim. Bf 8çekirdek optimizeli bir oyun olduğundan AMD daha iyi olacak. Hem de soğutucu ile serin çalışacak

2011 den beri oyunlar cok cekirdege destek verecek amd islemcilerin de oyun performansi artacak.

Bf4 bence bir ciksin; cok cekirdege destek verdigi gorulsun; tek cekirdek basarimi zayif islemcilerin de bu oyunda sikinti yasatmadigi anlasilsin; ondan sonra bu tarz tavsiyeler verin bence. Amd cok guzel soket ve anakart destegi veriyor biraz da cekirdek basarimini artirsa vazgecilmez noktada olacakti ama nedense phenom serisindeki basarisini surduremedi; umudumuz sonraki serilere artik...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Beyler yeni HD 7950 aldım. Kart BF3'de Ultra 4xmsaa ve full hd'de sabit 60 fps üstünde oynatabiliyo. Yalnız sadece 16 kişilik haritalarda. 32 veya 64 kişilik server'lar FPS'i 40'a kadar düşürüyor. Belli ki phenom ii x4 955, 64 kişilik serverları kaldıramıyo.

Kafamda fx 8350 almak vardı. Biraz performans araştırması yaptım fx 8350 bile BF3 multi'de 60 fps üstünü koruyamıyo.

Benim şimdi iki seçeneğim var. Ya fx 8350 ile iyi bi cpu soğutucusu alıp OC'nin dibine vurucam ya da anakartı ve işlemciyi satıp intel i5 gibi bi işlemci alıcam.

Anakartım gigabyte 990xa-ud3.

İntel'e geçmek bana kaça patlar? İntel işlemcilerin stok soğutucusu yeterli mi ona da ayrı bi soğutucu almam gerekir mi?

Fx 9370 al birde soğutucu diyeyim sana tepki göreceğim ama diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: theoden541

quote:

Yanlış.

"Yanlış" olan nedir?

http://www.youtube.com/watch?v=ewrPDqFuT3Y

Yanlış olan şu, mevcut işlemcisi ile geçmeyi düşündüğü arasında belki de ters yönde bir gelişme olacak, oyun için. Yanlış olan bu.

o işlemciden sonra i5 bile olmaz i7 olması lazım en az.

• quote:

Verdiğin videoların hepsini araştırma yaparken zaten görmüştüm. Videoların sadece 2'sinde fps görünüyo ve birinde adam çatışmaya dahi girmezken diğerinde bırak 64'ü 25 kişi bile yok. Neyi kanıtlıyo bunlar?

Yani inat edeceksin ani fps düşüşünün sadece CPU yüzünden olduğuna. O zaman istediğin cevabı vereyim sana:

Bütçeni ayır ve bir 4770k al olmadı en az 4670k al, durumun yukarıda yazdığım seçeneklerden biri ile ilgili olma şansı hiç yok. Aşağısında böyle sorunlar görmeye devam edersin, hatta hiç frag bile yapamazsın. Neden? Çünkü işlemcin 4670k değil.

Selmand, biraz yukarıda okursan eğer zaten arkadaşa da tavsiyem elindeki işlemciyi bir süre daha elden düşene kadar kullanıp, gelecek nesilden bir AMD ya da şu anda olanlardan bir Intel alması konusunda olmuştu.

İddia etmeye çalıştığım şey fanboylar gibi AMD al kesinlikle daha iyi olur ya da benzeri bir şey değil, bütçesinin yettiği en iyi ihtimal Fx serisinden bir işlemci ve eğer i3 almayacaksa BF3 için (ki saçma olur bence) ya Fx alıp ya da elindeki işlemci ile yola devam edip mümkün olan diğer bütün FPS düşüşü ya da Spike'a sebep olan değişkenleri ortadan kaldırması yoksa zaten şu anda eğer 400 lira daha çıkamıyorsa başka ihtimal var mı? Bence yok.

• 8320 al bende P2 965 ten ona geçtim artık 64 kişilik haritalarda bile 60 fps altına düşmüyor üstelük işlemci overclocksuz ve ekran kartım seninkine düşük.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.