Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir Kullanıcı, 4 Masaüstü Kullanıcı
1.968
Cevap
30
Favori
126.956
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    679 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Buldum o mesajı;
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/139981423

Alıntıları Göster
    Hocam biraz araştırma yaptım 10. nesil islemciler 2020 ilk çeyrekte çıkacağı hatta durumun belirsiz olduğu yazıyor bu durumda nereden baksak 6 ay var geçende vatan indirimleri vardı onları da kaçırdık aklımdaki anakart ise MSI Z390 tomahawk bu ürün indirim vakti 1018 lira idi anakart için en çok ayırabileceğim bütçe 1200-1300 olur işlemci olarak 9700k almayı düşünüyorum fakat bir yandanda 10. nesil çıkar mı diye düşünüyorum değil sizin de 10. nesil islemciler ile alakalı kulağınıza gelen bilgi varmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Binbaşı
    1294 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı:

Beyler aranızda bi arkadaşda bana yardımcı olabilirmi
    İşlemci cöpmü normalmi onu anlayamadım
    9900k
    Z390 aorus master
    H115i platunum var
    Ne yaptıysam ya kitleniyo ya reset atıyor pc
    Şu overclock işini sırası ile nasıl yapılıyo biri bana anlatabilirmi
    Bulunduğum şehirde anlayan olacağını sanmıyorum nufus az
    Parası neyse veriyim birisi bana yardımcı olsun
    Overlock yapmışsın ama core voltage çok fazla.

işlemciden 200w çektiğinde 90 dereceyi aşması normal

core voltage değerini manuel olarak 1.35v tan aşağı doğru 0.01 indirerek sonra masaüstünde cinebenchr20 de test ederek stabil olup olmadığına bak

en düşük voltaj değerinde işlemciyi bırak

bende 1.33V ta en stabil oldu ama soğutucum 240mm h100i olduğundan yeterli soğutamıyor

o yüzden şimdilik işlemciyi 4.7ghz default değerlerde kullanıyorum

i9 9900k, Corsair 900D, Corsair AX1500i, Corsair RGB 8x2gb 3200Mhz, Corsair H100i v2, Corsair RGB Fan x 6, Asus ROG Strix GTX1660ti, Asus ROG Strix Z390 E Gaming

• Teğmen
    109 Mesaj
    Yaptığım oc nin ayarlarını ve deneyimlerimi paylaşıyorum arkadaşlar.

Test;

En son testim öncesinde,prime95 v29.8(non avx) smal fft 8 saat testi geçti,sonrasında asus real bench kullandım 8 saat bunuda geçti.prime95 v29.8 blend (non avx) bunda ise 1 saat sonra donup kaldı ekranım 1.3 v idim buraya kadar. testler sonrasında 1.31v yapıp aşağıda belirttiğim testi yaptım stabil olduğumu düşünüyorum.

Prime95 v29.8 blend mode(non-avx) 8 hour passed. Max 86c

My pc specs;

Cpu: Intel® Core™ i7-9700K Processor (12M Cache, up to 4.90 GHz)

-Cpu Cooler: Hydro Series™ H115i PRO RGB 280mm Liquid

-Mobo: MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC Intel Z390 1151 DDR4 4400MHz(O.C.) RGB

-Memory Kit: VENGEANCE® RGB PRO 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 — White

-Psu: RMx White Series™ RM750x — 750 Watt 80 PLUS® Gold Certified Fully Modular

-Case: NZXT H500i Black Tempered Glass RGB Smart ATX

My bios settings;

Cpu ratio ve ring ratio arasında 3x fark olmalı 50 ratio için 47 ring ratio olması gerektiği öneriliyor msi rehberinde Vcore da şans işi cpu dan cpu ya değişiyor yinede kendi ayarlarımı eksiksiz paylaştım.

Xmp: on

Oc mode: expert

Cpu ratio: 49

Cpu ring ratio: 46

Vcore: 1.31v

Cpu ratio mode: fixed mode

Cpu ratio voltage: override mode

Cpu loadline calibration: mode 4(msi rehberinde mode3 düz çizgi olarak gösteriyor fakat yanıltıyor orada biostan baktığımda düz çizgi benim anakartımda mode 4 idi sizde düz olana göre seçebilirsiniz.)

İntel c-state: disable

|
    |

• Binbaşı
    1662 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: lonely warrior

Overlock yapmışsın ama core voltage çok fazla.

işlemciden 200w çektiğinde 90 dereceyi aşması normal

core voltage değerini manuel olarak 1.35v tan aşağı doğru 0.01 indirerek sonra masaüstünde cinebenchr20 de test ederek stabil olup olmadığına bak

en düşük voltaj değerinde işlemciyi bırak

bende 1.33V ta en stabil oldu ama soğutucum 240mm h100i olduğundan yeterli soğutamıyor

o yüzden şimdilik işlemciyi 4.7ghz default değerlerde kullanıyorum

Alıntıları Göster
    H100i bilmiyorum ama sizin derecelerde bir sıkıntı var verdiğiniz voltajdan mı bilmiyorum. Size olayı şöyle özetliyeyim.

Ya kullandığınız macun bir garip. Ben arctic MX 4 macun kullanıyorum. Ekran kartı GTX 1080 Evga en son stabil max overclock ta Kasa icine baya ısı veriyor.
    Kasa yan kapağı açık bu yaz aylarında

Anakart Asus z390 hero wifi modeli işlemci i9 9900k 5.0 ghz

Soğutma Zalman CNPS11X Extreme hava soğutma Fanı değiştirildi Cooler Master Excalibur 120mm cidi performans sağlıyor.

Bende dereceler böyle

• Binbaşı
    1294 Mesaj

HWmonitordeki voltaj değeriniz sanırım doğru değil nerdeyse 1.5v vermişsiniz :)

yukarıdaki arkadaşın da verdiği voltaj değerine göre sıcaklık değeri normal görünüyor ayrıca işlemciden 200w çekmiş. siz 177w çekmişsiniz.

yine de hava soğutma için güzel değerler

işlemciye acı çektirmek istiyorsanız prime95 small fft testine beklerim 250w çekiyor işlemciden :)
    |
    |
    MC.CYBER_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

i9 9900k, Corsair 900D, Corsair AX1500i, Corsair RGB 8x2gb 3200Mhz, Corsair H100i v2, Corsair RGB Fan x 6, Asus ROG Strix GTX1660ti, Asus ROG Strix Z390 E Gaming
  • Teğmen
    239 Mesaj
    S.a beyler benim anakart msi z390 tomahawk i9 9900k var ben işlemciyi 1.330v 5.0ghz de

kullanıyorum 10 dakika aida 64 de sıcaklık 96 mosfet sıcaklığı 88 felan dı birkaç gündür test ediyorum. Max 60-62 mmo da ama fps bf 5 e girdiğim de 45dk-1 saat için de 84 derece oluyor ortalama sıcaklığı da 80 h115i pull push olarak kullanıyorum bu değerler iyi mi değil ise bana yardımcı olabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asi3636 -- 4 Ekim 2019; 12:43:31 >
    |
    |

|
    |

10. Nesil Comet Lake'den sonra 11. Nesil Rocket Lake yine 14nm++++ olarak gelecek 12. nesilde 7nm'e inecek, 12. nesilde bir daha soket değişecek yani 10. nesil için gerekli olan Z490 ile 12. nesil kullanılmayacak.

Özetle;

10. ve 11. Nesil 14nm; Z490, Z590 (2020-2021) Coffee Lake ile aynı IPC'ye sahip olacaklar.

12. Nesil 7nm; Z690 (2022) Mimari değişecek fakat o zaman piyasda Zen 4 olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 14 Ekim 2019; 18:29:10 >
    |
    |

• Teğmen
    224 Mesaj
    Arkadaslar mrb

Elimde iki islemci var.

i9 9900k Ve 9900kf Birini satacagim

Ama hangisini kullanacagima karar veremedim

Sogutucum Corsair h100i rgb platinum se

Sizce hangisi ?

Anakart Asus Maximus ix formula

|
    |
    Asus Rog Maximus X Formula / i9 9900K / Gskill 4x8GB 3200MHz RGB /EVGA Gtx 1080 ti Kingpin Edition / Samsung 970 Evo 500GB M.2/ EVGA DG 77Kasa/ EVGA 850w G3 / EVGA clc 280 su sogutucu/ Asus Rog Swift PG34 / Logitech Z333 / Roccat Ryos MK Glow / Razer Naga Epic / Razer Mamba
  • Teğmen
    109 Mesaj
    msi mpg z390 gaming pro carbon ac anakartım var çoğunluk z390 anakartta olduğu gibi bendede cpu besleme için 8+4 pin var corsair rm750x güç kaynağı kullanıyorum sadece 8 pin cpu kablom var ve bunu kullanıyorum farklı bir forumda diğer 4 pin güç bağlantısını takmaz isek overclock potansiyeli düşüyormuş anakartın yani 1.35v ile 5.0ghz çalışmak yerine 1.45v ile 5.0ghz çalışabiliyormuş bu söylem doğrumu ?
    -araştırdığım kadarıyla benim güç kaynağım 8 pin cpu kablosundan 250w verebiliyor bir problem olmaz diye düşünmüştüm.bu ekstra 4pin yeri extreme overclockerlar için değil mi gücü daha eşit mi dağıtıyor tam olarak kavrayamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y.yukar -- 16 Ekim 2019; 11:20:20 >

Technopatta mı okudun

|
    |
    y.yukar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    877 Mesaj
    Herkese Merhabalar , İyi Forumlar Arkadaşlar

Şöyle bir soru sormak istiyorum ;
    9900K 5,1Ghz Avx 1 olarak 1.300V ile kuulanmaktayım , Asus anakart için çıkan son bios güncellemesinden sonra (Bios V.1302) sıcaklıklarda artış yaşayan varmıdır ortalama 7 derece gibi bir ısı fazlalığı oluştu acaba aynı sorunu yaşayan varmıdır ? Eski biosa dönmek sizce mantıklımı ?

Bios Version : 1302 Asus Anakart
    9900K @5,2Ghz / Asus Rog Maximus Xi Formula / 32Gb Corsair Dominator 3200Mhz / Asus Rog Strix 1080Ti OC Edition / Samsung 970Pro 512Gb / Samsung 950Pro 512Gb / Samsung 850Pro 256Gb / WD Caviar Black 1TB / Evga SuperNova 1000W P2 / 12 * Corsair LL Fan / 2 * Corsair Commander Pro / Thermaltake View 71 TG / Asus ROG SWIFT PG258Q 1Ms 240Hz G-Sync/ASUS 24" VG248QE 1Ms 144Hz / EKWB Full Costum System
  • Teğmen
    109 Mesaj

Evet.Aradım aradım mantıklı hak verecek bir taraf bulamadım kendi kendime size sorayım dedim.
    |
    |
    No Way Out kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Çıktığı gün yüklediydim 1302 sürümünü şimdiye kadar bir fark göremedim. önceki sürümde dengeli mod düzgün çalışmıyordu bunda da bellek ve uncore frekansı artırınca sistem ajanı voltajı aşırı yükseliyor. sıcaklık farkı ondan kaynaklanıyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unconc3rn3d -- 18 Ekim 2019; 11:9:32 >
    |
    |
    nothingtodeclare kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yine şaşırtmadı.

Bilginin yanlış olmasını geçtim kendi içinde bile mantığı yok. Vcore yükseldikçe W artar, ee 8pin yetmiyor diyor hemde 8+4'a göre daha fazla vcore istiyor diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 16 Ekim 2019; 19:1:47 >
    |
    |

• Teğmen
    109 Mesaj

Yok hayır 8 pinli kablo varken 1.45v 5.0 ghz, 8+4pin takılıyken 1.35v 5.0 ghz. Kısaca anakartın overclock potansiyeli düşüyor demek istemiş.
    Bu 8 pin kablo kaç watt a kadar destekliyor zaten 200w dan sonra işlemci çok fazla ısı üretiyor
    |
    |
    No Way Out kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Şu forumda birşey yazdıkdan sonra illa birde açıklamasını yapmaktan bıktım, halbu ki yazdığım gayet anlaşılırdı.

8 pin eps kablosununda max kaç watt desteklediğini ve 8+4 pin meselesini defalarca anlattım artık bir daha yazmayacağım.

Keşke bir platform olsada gerçekten bilgisi olmayanlar yazı yazamasa sonra olaylar delinin teki kuyuya taş atmış meselesine dönüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 16 Ekim 2019; 20:4:2 >
    |
    |

• Binbaşı
    1662 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Şu forumda birşey yazdıkdan sonra illa birde açıklamasını yapmaktan bıktım, halbu ki yazdığım gayet anlaşılırdı.

8 pin eps kablosununda max kaç watt desteklediğini ve 8+4 pin meselesini defalarca anlattım artık bir daha yazmayacağım.

Keşke bir platform olsada gerçekten bilgisi olmayanlar yazı yazamasa sonra olaylar delinin teki kuyuya taş atmış meselesine dönüyor.

Alıntıları Göster
    bende de corsair güç kaynagı var 8 pin var ama 4 pin yok. 4 pini molexten veya başka bir yerden versem artısı olur mu ?

4.9 cok serin kullanabiliyorum 5.0 stabil şekilde kullanabiliyorum.

Altaki ürünü alsam arıza cıkarır mı ?
    https://www.nanokatalog.com/urun/delock-0-3m-p4-molex-4-pin-siyah-sari?gclid=CjwKCAjwxaXtBRBbEiwAPqPxcEqwa8y2aQwEeptDoQP5BQlI-S8uSwGGut74vIa6YPIZs8AjfpADlxoC-74QAvD_BwE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MC.CYBER_ -- 18 Ekim 2019; 11:8:20 >
    |
    |

• Yarbay
    18042 Mesaj
    Konuyla ilgisi yok ama küçük bir soru sorup kaçacağım müsaadenizle.
    i5 6600 kullanıyorum, 6600K değil. Normalde işlemci 3.3 ghzde çalışıyor bilgilerine göre, HWMonitor'e göre benim işlemcinin çekirdekleri 3890 mhze kadar çıkıyor oyunda vs. Çarpan kilidi kapalıysa 3.9 ghz nasıl oluyor bu işlemci? Kapalıyken 3.9 olabiliyorsa unlocked modelin faydası ne oluyor? Baya cahilce olduğunu biliyorum ama ben 3 yıldır locked modelin 3.3 ghz üzerine çıkmadığını sanıyordum 3.9 olduğunu yeni fark ettim kusuruma bakmayın.

Çarpan kilidi var sadece, yani frekans yükselterek oc yapabilirsiniz, tabi o stabilliği bozuyor biraz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Jack Rabbit Slims kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Mobilya Takımları
son dakika
Bey Azura
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,656
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.