Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
1.968
Cevap
30
Favori
126.937
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    23639 Mesaj
    Almanyada son 5 yılda ki işlemci satış oranları;

|
    |

• Binbaşı
    1743 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: unconc3rn3d

Her nekadar sıcaklık konusu sogutucu, havalandırma, oda sıcaklıgına baksada R20 için 90 derece yüksek bana göre.
    prime small fft de saniyeler içinde 100C aşıyordur ozaman. çalışıyorsa voltaj düşürüp avx ofset kullan bence performans kaybı olacagını bile sanmıyorum. avx 9. nesil için gerekli birşey 1.3v SSE 5GHZ çalışıyorsa AVX5 GHZ stabilite bekleyemezsn zaten. ya voltaj yükseltmen gerek yada ofset bırakman.
    quote:

anakart cılız olmasının sebebi nedir onu merak ediyorum.

Soruna cevap verecek olursak: aorusun yanında strixin VRM'ler giriş seviyesi sayılır (düzenli voltaj verememe, ısınma gibi sorunları strixe göre daha iyidir.) . Anakart değiştirme konusu tamamen sana kalmış. ( şahsen varsa uncore oc yi iptal eder. VCCIO ve System Agent voltajlarına bi ayar çekerdim. hiç dokunmadıysan zaten VCCIO voltajı bol bol veriliyor olabilir şuan

Alıntıları Göster
    aorus master tırt ki ne tırt...2 anakart değiştirdim...güncel biosla 1.35V da 5ghz stabil tutamadığı-aynı 9900K işlemciyi Asus gaming-e 1.27V ta 5ghz stabil tutuyor. Bu vrm işi aşırı ve gereksiz abartıldı.Ne kadar çok vrm o kadar iyidir diye genel bir kanı oluştu ama öyle değil. Asus bunun teknik olarak açıklamasını da yapmıştı neden 4 faz kullandıklarını.

• Yüzbaşı
    440 Mesaj

OO kimleri görüyorum

Valla bilmem hocam, Aorusu ben önermedim
    Benimkini sorarsan z390-F'in VRM ler yaz sıcaklarında canı burnundaydı ( seninki gibi hava almıyor kasa malesef )
    Voltaj dagılımı, yükte ve boşta güç tüketimi ısı, vesayre gibi şeyleri kıyaslarsak aorusun kullandığı vrm'ler daha iyi.

Gigabyte'a göre Asus yazılım konusunda daha iyidir, bioslardan anlamışsındır zaten, Beğenilmeyen "ASUS AI" bile düşük voltajlarla 5G ve üstü stabil oc yapabiliyor.
    edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unconc3rn3d -- 24 Eylül 2019; 20:20:1 >
    |
    |
    theVATANSEVER kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: realthing

Üstat, bu aralar 9700k ve z390 düşünüyordum. Beklenmeli mi? Ne kadar bekleriz? Kesin bir tarih var mı?

Alıntıları Göster
    Bende aynı durumdayım bu haftaki vatan KDV indirimi ile 9700k ve z390 ile toplayacaktım fakat bu 10. nesil işlemcilerin çıkacağı haberi yüzünden kararsız kaldım ve bu işten vazgeçtim umarım çok uzamaz bu iş çünkü 2 hafta önce elimdeki sistemin parçalarını sattım şuan evde sadece internete girebileceğim çok eski bir seri bilgisayar kaldı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Binbaşı
    1294 Mesaj

İstediğim cevap gelmiş :)

Z390 E Gaming anakartımda 5.0ghz min 1.33V da stabil oluyor 1.32 de stabil değil. Sizce durum nasıl.

Bu arada VRM ler aşırı ısınmıyor asustaki vrm üzerine döşenen ufak fan yüksek sıcaklıklarda yüksek devire girecek şekilde ayarladım işini güzel yapıyor

Bu voltaj konusunu anlamıyorum işlemci kaynaklı mı vrm kaynaklı mı düşük voltaja inemiyorum güç kaynağım AX1500i kasam Corsair 900D
    |
    |

i9 9900k, Corsair 900D, Corsair AX1500i, Corsair RGB 8x2gb 3200Mhz, Corsair H100i v2, Corsair RGB Fan x 6, Asus ROG Strix GTX1660ti, Asus ROG Strix Z390 E Gaming
  • Binbaşı
    1743 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: lonely warrior

İstediğim cevap gelmiş :)

Z390 E Gaming anakartımda 5.0ghz min 1.33V da stabil oluyor 1.32 de stabil değil. Sizce durum nasıl.

Bu arada VRM ler aşırı ısınmıyor asustaki vrm üzerine döşenen ufak fan yüksek sıcaklıklarda yüksek devire girecek şekilde ayarladım işini güzel yapıyor

Bu voltaj konusunu anlamıyorum işlemci kaynaklı mı vrm kaynaklı mı düşük voltaja inemiyorum güç kaynağım AX1500i kasam Corsair 900D

Alıntıları Göster
    İşlemci kaynaklı büyük ihtimal bende 1.25 1.27 5ghz stabil.

• Binbaşı
    1294 Mesaj

Anakartınız nedir?

All cores 5.0ghz ve voltajı manuel moda alıp 1.xx başka değiştirdiğiniz ayar var mı?
    |
    |

i9 9900k, Corsair 900D, Corsair AX1500i, Corsair RGB 8x2gb 3200Mhz, Corsair H100i v2, Corsair RGB Fan x 6, Asus ROG Strix GTX1660ti, Asus ROG Strix Z390 E Gaming
  • Binbaşı
    1743 Mesaj
    quote:

Anakartınız nedir?

All cores 5.0ghz ve voltajı manuel moda alıp 1.xx başka değiştirdiğiniz ayar var mı?

Alıntıları Göster
    senin anakarttan işte, z390 gaming-e ... 1.20V, LLC 7 vccio 1.2

Üstat biraz araştırdım. 2020 ilk çeyrek diyorlar. Resmi değil sanıyorum tarih ama. Bu da nerden baksanız 5-6 ay demek.. Beklenir mi ben de bilemiyorum..
    |
    |
    i.y4114 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Asus Sabertooth P67 // Intel Core i5 2500K // Corsair Vengeance Pro DDR3-1866Mhz CL9 (4x2) 8 GB // EVGA GeForce GTX 970 SSC ACX 2.0 // Samsung 850 EVO 250GB SSD (OS) // OCZ Vertex 4 128 GB SSD // WD Cavier Black 1TB 7200 RPM 64 MB Cache // WD Green 1 TB 7200 RPM 32 MB Cache // BenQ ZOWIE XL2411 144Hz (24") // BenQ FP222W 60Hz (22") // HP x2301 60 Hz (23") // Corsair AX650 PSU // Corsair Obsidian 750D Case // Corsair Hydro H60 // Corsair K70 Lux Keyboard // Corsair M65 Pro RGB Mouse // Bose Companion 2 Series II // Sony SA-W2500 Subwoofer // Logitech G930 Headset // Sony MDR-XB600 Headphones// Logitech Attack 3 Joystick // Logitech F710 Gamepad // Logitech Driving Force GT // Everest DLK-T9S Gaming Keyboard // Steam Link // Steam Controller // Epiphone Les Paul 100 :)
  • Yüzbaşı
    679 Mesaj
    quote:

Üstat biraz araştırdım. 2020 ilk çeyrek diyorlar. Resmi değil sanıyorum tarih ama. Bu da nerden baksanız 5-6 ay demek.. Beklenir mi ben de bilemiyorum..

Alıntıları Göster
    Hocam Intel bu şekilde devam ederse daha çok kan kaybedecek gibi duruyor nasıl ise sonradan toplarım bu işi sektörde ben kralım havasında ise hiç boşa beklemesin senelerdir Intel kullanıyorum İlk defa ikilemde kaldım şimdi ben z390 üzerine sistem kursam 1-2 ay sonra yenisi çıksa ayrı pişmanlık olacak beklemedik diye ha erken çıktı diyelim bu defa söylenen bütçe ile olmayıp Intel bildiğimiz gibi fiyat ile devam ederse tam anlamı ile sonun başlangıcı olur
    Bu nedenle bende çok aşırı kararsız kaldım zaten vatan indirimleri bitti Hepsiburada nin bana tanımladığı 1000 lira üstü alışverişe 100 lira indirimin süreside bitti Trendyol da 100 liraya 40 lira indirim tanimlamisti bu fırsatları değerlendirmeyip şimdi alsam yine kazık yemiş olacağım ilk defa bu kadar kararsız kaldım

Toplayacağım sistem şöyle olacaktı
    Vatandan alacağım ürün 1018 lirayahttps://www.vatanbilgisayar.com/msi-z390-tomahawk-intel-z390-socket-1151-v-2-ddr4-4400mhz-o-c-usb3-1-anakart.html
    Forumdan 2350 liraya 9700k
    Ve Trendyol dan 709 lirayahttps://www.trendyol.com/corsair/corsair-vengeance-rgb-pro-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-c15-siyah-ram-cmw16gx4m2c3200c16-p-3572568?boutiqueId=335846&merchantId=105919

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i.y4114 -- 24 Eylül 2019; 16:57:4 >
    |
    |

• Binbaşı
    1294 Mesaj

Bu bir sorun mu acaba.
    Yabancı forumlarda okumuştum 9900k ların bazı kopyalarında böyle sorunlar olabiliyormuş. Ben işlemciyi amazondan aldım amerikada iken.

5.0ghz 1.3v ile 1.2v arasında bu arada performans farkı oluşuyor diye hatırlıyorum.

Başka ne yapmalıyım fikrim yok. Biosta farklı farklı ayarları kurcalayanlar var. LLC6 bende. Biraz daha kurcalayayım ben en iyisi
    |
    |

• Binbaşı
    1743 Mesaj
    quote:

Bu bir sorun mu acaba.
    Yabancı forumlarda okumuştum 9900k ların bazı kopyalarında böyle sorunlar olabiliyormuş. Ben işlemciyi amazondan aldım amerikada iken.

5.0ghz 1.3v ile 1.2v arasında bu arada performans farkı oluşuyor diye hatırlıyorum.

Başka ne yapmalıyım fikrim yok. Biosta farklı farklı ayarları kurcalayanlar var. LLC6 bende. Biraz daha kurcalayayım ben en iyisi

Alıntıları Göster
    o bir sorun değil. işlemci zaten tüm çekirdeklerde 4.7ghz hızını garanti ediyor. üzeri silikon kalitesine bağlı, şans işi.ben fark göremedim hic 1.2 1.3 arasında.
    |
    |

• Yüzbaşı
    679 Mesaj

quote:

Alıntıları Göster
    https://www.hkepc.com/18388/LGA1200_%E6%8F%92%E6%A7%BDComet_Lake-S_%E5%B9%B3%E5%8F%B0%E5%BE%A1%E7%94%A8_35_%E6%AC%BE_GIGABYTE_400_%E7%B3%BB%E5%88%97%E6%96%B0%E6%9D%BF%E6%9B%9D%E5%85%89

Sanırım sizin dediğiniz gibi 2020 ilk çeyreğinde çıkacak bu sayfada yazdığına göre eğer öyle ise arada uzun zaman farkı var

Hocam sizde aynı durumda olduğunuz için sizi de haberdar edeyim istedim

@Doppio

Sizinde başka sayfalardan bulduğunuz konu var ise paylaşabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i.y4114 -- 24 Eylül 2019; 22:49:29 >
    |
    |
    Bahsedilenler: Doppio

• Er
    12 Mesaj
    Beyler aranızda bi arkadaşda bana yardımcı olabilirmi
    İşlemci cöpmü normalmi onu anlayamadım
    9900k
    Z390 aorus master
    H115i platunum var
    Ne yaptıysam ya kitleniyo ya reset atıyor pc
    Şu overclock işini sırası ile nasıl yapılıyo biri bana anlatabilirmi
    Bulunduğum şehirde anlayan olacağını sanmıyorum nufus az
    Parası neyse veriyim birisi bana yardımcı olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r-dogan -- 25 Eylül 2019; 3:1:42 >

• Teğmen
    109 Mesaj
    merhaba 2 saat asus realbench yaptım anakart mos sanırım vram max 85 derece gördü.prime95 v26.6 small fft yapayım cilası olsun dedim.vramler 98 dereceye fırladı ,yaklaşık 5 dakika içinde.bunun ideal sıcaklığı nedir vramler kaç derece olmalı max Aydınlatırsanız sevinirim.

İşlemcim:9700k

Anakart:msi mpg z390 gaming pro carbon ac

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y.yukar -- 26 Eylül 2019; 2:11:58 >

Birkaç hafta önce biri için bu anakartın vrm ve heatsink tasarımını detaylıca anlatmıştım şimdi o konuyu bulamıyorum.

Neyse tekrar tekrar aynı şeyleri yazamayacağım özetle z390 gaming pro carbon uzak durulması gereken çöp bir ürün bu nedenle small fft'de 98 derece görmesi şaşırtmadı, +100 derece mosfet sıcaklığı tehlikeli.

Zaten bu konuda da Godlike(o da aynı fiyata Xtreme varken mantıksız) dışında hiçbir MSI Z390 anakart alınmaması konusunda defalarca uyarmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 26 Eylül 2019; 2:43:42 >
    |
    |
    y.yukar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    109 Mesaj
    kasa içimin fotoğrafını ekledim vrm ler boşta 40 derece oyunlarda max 70 realbenchte 85gördüm prime95te 100 rahat görüyor. Kasa açıkken 20 cm uzaktan vantilatörü açınca prime95 te 100 den 85 e 15 derece düştü kasanın içinde hava akışı olmaması etkiliyor sanırım sıvı soğutmaya push pull şeklinde fan eklesem sorunu çözebilirmiyim bir öneriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y.yukar -- 26 Eylül 2019; 3:27:35 >

• Yarbay
    11444 Mesaj
    Bios ayarlarından xmp yi açıyorum ramler 3200mhz e çıkıyor zaten Max değer sonra 3-5 aç kapadan sonra ya bios ekranına gidiyorum ya da ekrana görüntü gelmiyor. Bir defasında kendi kendine 3100mhz ye çekti seviyeyi. Anlamadım gitti default a aldım şimdi sorun yok 2133mhz de çalışıyor. Düzgün çalışmayacaksa kaldırsınlar xmp ayarını biz de yok sayalım.

|
    |

|
    |
    |
    y.yukar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal
instagram takipçi
SEO
google reklamları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.