Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock (93. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.003
Cevap
19
Favori
148.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hoşlarına gitmeyen her şeye sahte diyorlar... daha iyi günlerdesiniz daha kötü günler yolda... 11 nesilde...

9900K şimdiden mort...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi detanaoq -- 30 Temmuz 2019; 12:4:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-ADF35784A

aga anlatamadım galiba 9900k iyi oyun oynatır oynatmasına da daha şimdiden i5'in gerisinde. kafadan 2-0 geride başlamak gibi maça öyle senin dediğin gibi ileride bi avantajı falan olmaz bunun çünkü çekirdek fazla da olsa yeni komut setlerini ve yazılım nerflerini yok sayıyorsun. sorry amaç pure oyunsa çok büyük hata olmuş
    https://www.youtube.com/watch?v=GavruxewA4w
    Ağa ilerde 16 çekirdekli oyunlar çıkınca 9600k 9700k 9900k aynı performansımı verecek demek istiyorsun.

Ryzen almakta o zaman 3.0 geriden başlamak mı demek istiyorsun. Konsol oyunları önbellek çok önemli o yüzden konsol oyunlarda port olan pc oyunları. ryzen işlemciler daha iyi performans verecek olduğunu düşünüyorum.

Eğer dediğin doğru olsaydı. Shadow of Mordor da i9 9900k 2080ti sli da dar boğaz yapmazdı dar boğaz yapmasının nedeni oyun 4 çekirdek istemesi. Fazla çekirdek istemesi hyper training boşa sayamazsın.

yeni komut setlerini ve yazılım nerflerini yok sayıyorsun diyorsun. Bunada ön güzel örnek i7 4790k ile i7 6700k karşılaştırarak testlerde hemen hemen yakın performans gösterdiğini görebilirsin. biri ddr3 biri ddr4 üstelik. 4790k 6700k 7700k ömrü aynı anda bitecek. 8700k 8086k 9600k 9700k bu işlemcilerin ömrüde aynı anda bitecek. 9900k sonraki nesillerin ilerlemesi belli edecek ömrünün ne zaman dolacağının. Şu konuyu da atlamayın. Yeni çıkan işlemciler artık eski fiyatla gelmiyor zamlanarak geliyor. Birde üstüne ülkenin dolar kuru ekleniyor. Alırken ben bunları hesaplayarak aldım. 9900k bir senesi doldu kaldı 5 sene 5 sene daha kullanıyorsam sorun yok. Ben memnunum. Benim derdim insanlara uzun yıllar kullanabileceği ve enflasyonu hesaplayarak bir işlemci aldırmak. Öyle her sene işlemci değiştirilmiyor.

Amd çok çekirdek çıkarmış intelinde öyle ürünleri var. Artık oyun yapımcılar kullanacak bunları. Belki bu sene değil ama seneye göreceğiz.

9600k ve 9700k şuanda bekleye biliyorlarsa almak çok yanlış bir yatırım. Elinizde patlar. Şuanda alınabilecek ileriye dönük işlemciler. 9900k 3700x uzun yıllar kullanmak isteyene, Amd fansız anakartlarını beklerdim bekleyebiliyorsa. Birde onlarda 4.3 ghz de kalmış biosları tam oturmamış deniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MC.CYBER_ -- 30 Temmuz 2019; 16:36:22 >

• MC.CYBER_ kullanıcısına yanıt
    8 çekirdek 8 threadingli AMD FX işlemciler çıkalı 7 sene oldu şimdiki performansları ortada iş çekirdek sayısından çok çekirdeklerin ne verimlilikle çalıştığına bağlı.
    anlıyorum ciddi bir yatırım yapmışsın ama 9900K sıradan gamerlardan çok işlemci üzerinden yayın açan yayıncılara hitap eden bir cpu oyun amaçlı düşünürsek sadece
    sonuçta 9. nesil işlemciler mükemmel nerf dışında uzun süre önleri açık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ADF35784A -- 30 Temmuz 2019; 17:21:49 >
  • quote:

8 çekirdek 8 threadingli AMD FX işlemciler çıkalı 7 sene oldu şimdiki performansları ortada iş çekirdek sayısından çok çekirdeklerin ne verimlilikle çalıştığına bağlı.
    anlıyorum ciddi bir yatırım yapmışsın ama 9900K sıradan gamerlardan çok işlemci üzerinden yayın açan yayıncılara hitap eden bir cpu oyun amaçlı düşünürsek sadece
    sonuçta 9. nesil işlemciler mükemmel nerf dışında uzun süre önleri açık
    Tek çekirdek verimliğin etkilemez felan demiyorum. 5, 10 fps etkiler. Ama dünyanın en verimli 8 çekirdekli işlemcisini getir. Oyun 16 işlem istesin. O işlemci boğulur. Çöp olur. Ekran kartı yüzde 65 lerde çalışır dar boğaz yapar. Şuanda 9600k yüzde 80 kullanırken oyunlar 9900k yüzde 35 40 larda ilerde 9600k 100 de 100 lere cıktığında bneim işlemci yüzde 60 larda geçecek. O zaman bana hak vereceksin.

Amd fx işlemcilere gelirsek. GHZ olayı çok etkiliyor. i9 9900k da bazı oyunlar da 4.7 den 5.0 alınca 5 10 fps artış oluyor. intelin 2 nesilden beri işlemcileri 5.0 ghz görebiliyordum ben.

Ben şunu diyorum 9900k ilk çıktığı gün aldım 6 sene boyunca ekran kartlarını yüzde yüz kullanırım. ama Sen 9600k 6 sene kullanamazsın. Ben bunu demek istiyorum.

Atığınız 9600k ve 9700k ve 9900k karşılaştırmasında ram kullanımlarına bakın. 9900k bir iki fps düşük kalmış ama niyese sistemdeki ram kullanımı diğer işlemcilere göre de fazla sanki aynı şartlarda yapılmamış gibi.

anladım ne demek istediğini de anlaşamadığımız nokta şu. sen oyunların 16 çekirdek kullanıcağını varsayıp bu işlemciden 5 sene sonrasının iyi bir i7 işlemci performansını bekliyorsun. çok büyük risk.

diyelim ki 2017 yılındayız ve bir çuval para verip i7 7700K aldık 5 sene top performasn ümidiyle.

1 sene sonra bir bakmışın i5 8400 yakalamış neredeyse
    https://www.youtube.com/watch?v=7rWUjTWj0vw

bilmiyorum umarım sen haklı çıkarsın bende 10 nesil çıkınca 9. nesile nerf atmalarını istemem ama intel bu

• detanaoq kullanıcısına yanıt
    i9 yanlış anlaşıldı bence. hep bu twitch yayıncıları yüzünden eli geniş tüketiciler i9'a yöneldi. gözden kaçan şey bu yayıncıların bu işlemcileri sponsorlardan 5 kuruş vermeden almaları ve bazen tek pc ile işlemci üzerinden oyun sırasında yayın yapmaları. böyle extreme durumlarda i9 ile i5'i karşılaştıramazsın heralde.

10. nesil çıktığı zaman 10. gen. i7 vs 9. gen. i9 videolar düşünce mort olma ihtimali var
  • quote:

anladım ne demek istediğini de anlaşamadığımız nokta şu. sen oyunların 16 çekirdek kullanıcağını varsayıp bu işlemciden 5 sene sonrasının iyi bir i7 işlemci performansını bekliyorsun. çok büyük risk.

diyelim ki 2017 yılındayız ve bir çuval para verip i7 7700K aldık 5 sene top performasn ümidiyle.

1 sene sonra bir bakmışın i5 8400 yakalamış neredeyse
    https://www.youtube.com/watch?v=7rWUjTWj0vw

bilmiyorum umarım sen haklı çıkarsın bende 10 nesil çıkınca 9. nesile nerf atmalarını istemem ama intel bu
    Ben i7 top performansı demiyorum ekran kartını yüzde yüz besler diyorum. Ekran kartını beslediği sürece işlemci değişmez demek istiyorum.

7700k ele alırsak. Şuanda i5 ler gibi iş görüyor. 7700k varsa şuanda gidip i5 almazsın i5 9600kf de 2 sene kullanırsın heralde 5 sene tamamlamış olur.

haklısın 6 çekirdekle %100 cpu kullanırken 8 çekirdekle %75 cpu kullanıyorsan 8 çekirdeği %100 kullanan oyunlarda öne geçersin.

ancaaak yanlışsam düzelt ama bildiğim kadarıyla Batlefield V bile 8 çekirdek kullanmıyor bu 1, 8 çekirdek kullanımı yaygınlaşması en erken 11. nesil bu 2

kıssadan hisse şu "her zaman benchmarklara bak"
  • şu an bf5 ac odyssey gibi oyunlar 16 THREADe bile yük gönderebiliyor. bakın, "scale" olmak ile, "yük göndermek" farklı terimledir

ac odyssey 4 çekirdek
    bf5 6 çekirdek scaleında oyujnlar. yani 6 ve üstü çekirdeklerde scale olmuyor, fps artmıyor, onun yerine frametime stabilleşiyor. çekirdekler daha az boguluyor.

koısacası, çok thread hert zaman iyidir.

dalga geçtiğiniz fx 8350 zamanında 2500k tarafından şamar oğlanı yapılıyordu evet. ama şu an 2500kya göre birçok oyunda daha stabil frametimelar çıkarıyor ve hala birçok oyun için minimum işlemci olarak veriliyor. bu da demektir ki oyunlar gerçekten çok çekirdeğin faydasını görmeye başlamiş. hadi o işlemci IPCden kaybetti. ryzenlerin böyle bi derdi de yok. en adi ryzen bile ipc olarak intel muadillerden %10-15 geride. fx 8350 ise 2500kdan ipc olarak %50-60 gerideydi.

ryzen 3000 serişsi ile ipc farkı kapandı hatta geçildi. ilk 7nm mamülleri oldugu icin belli hızlara erişilemiyor ama şu an aynı hızda daha iyi ipcleri olduklar ortada. devir değişti

video ile de kanıtladım bunu ben. ac odysseyde 4 çekirdek de 6 çekirdek de aynı fps averajlarına ulaşıyor. aralarındaki tek fark 4 çekirdek çok dalgalı frametime, 6 çekirdek az dalgalı frametime. oyun düzenli bir frametime'a ancak 8 ve üstü threadlerde erişebiliyor (4790k, i5 8400 hatta 9600kdan daha iyi frametime çıkarıyor ac odysseyde)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 30 Temmuz 2019; 22:36:22 >

• yav fx 8350 ile kim dalga geçti alala ben de 6300 ve 8370 kullandım zamanında

FX konusunu şöyle. bu işlemciler çok çekirdek ve yüksek frekans olmasına rağmen daha az çekirdekli 3. nesil intellerde bile geriye düşmeye başladılar.

diyorum ki ilerde nasıl olsa işe yarar diye çekirdek ve çok thread olayına güvenmeyin çünkü onlar tam olarak kullanılmaya başlandığında belki 2 nesil binmiş olacak ve benchmarklarda 60 veya 144 olan eşiklerde nal toplayacaklar büyük ihtimal

aha şunu diyom ya alala

8C+8T @ 4.4ghz vs 4C+4T @ 3.2 Ghz
    https://www.youtube.com/watch?v=NESy_FDV9Lk

hadi good night

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ADF35784A -- 30 Temmuz 2019; 22:50:11 >

• 4 tane modülü 8 çekirdek diye yutturdular, bir modül içinde 2 integer CPU cores yer alır, yani 2 adet thread gibi çalışır ama yeni nesil mimarideki thread gibi değil yine de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cpt. Miller

4 tane modülü 8 çekirdek diye yutturdular, bir modül içinde 2 integer CPU cores yer alır, yani 2 adet thread gibi çalışır ama yeni nesil mimarideki thread gibi değil yine de.
    10. nesil i7 vs i9 9900K benchmarkları çıksın görüşelim hepinizle bi daha
  • Konu i7 8700K ve i9 9900K'nın ne kadar yeteceğine dönmüş, bu işlemciler kolayca ömrünü tamamlamaz merak etmeyin, yeni nesil konsollar çıkınca oyunlar daha iyi çekirdek ve thread optimizasyonuna sahip olacaktır, HT'li işlemcilerde zaten ekran kartı darboğazı olasılığı düşüktür, anca komut seti desteği eski olan ipc gücü düşük kalan eski nesil işlemci olması gerekir, BFV AC Odyssey gibi oyunlar her zaman çıkmıyor, BFVI da çıksa fazla birşey değişmeyecek neticede.
  • Şu an hem 9 hem 8 nesil işlemcilerle bios update yapmadan , satın aldığımız anda kullanabileceğimiz anakart var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GUERRA kullanıcısına yanıt
    b365
    z390

bildiklerim bunlar
  • Arkadaşlar bu iki karttan hangisi sizce? Yeni konu açmak istemedim açsam da cevap veren yok zaten. Bunların yerine şunu al da diyebilirsiniz

MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC SOKET 1151 DDR4 4400(OC) HDMI DP M.2 USB3.1 RGB WI-FI ATXhttps://www.hepsiburada.com/msi-mpg-z390-gaming-pro-carbon-ac-soket-1151-ddr4-4400-oc-hdmi-dp-m-2-usb3-1-rgb-wi-fi-atx-p-HBV00000EGS66

Asus ROG Strix Z390-H Gaming Intel Z390 4266MHz DDR4https://www.hepsiburada.com/asus-rog-strix-z390-h-gaming-intel-z390-4266mhz-ddr4-soket-1151-atx-anakart-p-HBV00000EKCEY

• Mitran M kullanıcısına yanıt
    Fiyatından dolayı ikisine tavsiye etmem, özellikle strix z390-H de iki, üçtane fan baglantısı bırakmışlar şaka gibi kart. ( ancak Strix serisinin biosu çok iyidir.)

Tavsiyem Gigabayt aorus z390-elite veya aorus z390-pro

Asus için forum ikinci el bölümünde gözat "SIFIR" Strix z390 bulursun uygun fiyata
  • unconc3rn3d kullanıcısına yanıt
    Aslında ilk tercihim aorus pro idi ama gigabyte anakartlarda sorun yaşayanlar olmuş uyumluluk güncelleme konusunda. O yüzden vazgeçtim.
  • Mitran M kullanıcısına yanıt
    Linkini attığın anakartlar fiyatını hak etmiyor malesef. ikisi arasında Z390 GAMING PRO CARBON daha iyi ama para israfı o fiyata.

Aynı fiyat aralıgıda aorus master veya ultra alınablir amazondan, newegg gibi yerlerden.
  • Evet maalesef öyle ama toplama sistem alacağım ve bilindik sitelerde fiyatlar bunlar. İncehesaptan almayı düşündüğüm bi sitem var inşallah tek parça gelir. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.