Şimdi Ara

Intel 8700K vs Cooler Master Seidon 240V Sıcaklık Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, i7 8700k ve seidona sahibim. İlk montajı yaptım ve seidonun fanıyla radyatörü sığmadı ben de radyatörü içeri, fanı dışarı monteledim ama aidanın stability testinde 15 saniye çalıştığı an direk 100 derece oluyor bütün corelar. Yeni kasa almadan nasıl bir çözüm üretebilirim?

Anakartım msi .z370 sli plus
    Kasam corsair 300R bu arada fan yaprakları kasanın içine doğru dönük, normal montajı olsa o şekilde olacaktı ben üste monte ederken de öyle yaptım, ters çevirsem düzelir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SesliDüsünenFilozof -- 27 Mart 2018; 11:21:51 >

• Mailini yazma amacı ne peki gmail olsaydı çalışırdı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saniyorum konu basliginibyanlis girdiniz.

Testte cpu voltajini kontrol edebilir misiniz o kadar yuksek derecelere cikmasimin imkani yok muhtemelen islemci voltaji olmasi gerektiginden fazla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yetersiz bilgi vermeyin şöyle konularda. Üfle soğur o diyelim biz de olsun bitsin.

İşlemci frekansı ne, voltajı ne, anakart ayarları ne hiç bir şey belli değil. Sadece 240'lık sıvı soğutma(ki en iyilerden değil) var diye işlemciyi her zaman serin tutacak demek olmuyor.
  • Bence montaj sıkıntılı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • @cadavaros

Telefondan girmiştim, başlığı yazarken bi sorun oluşmuş.

@By_KeReMM

Evet, telefondan girdiğim için problem oluşmuş.

Herhangi bir voltaj değişikliği yapmadım, default ayarlarda kullanıyorum. Core Temp vs. gibi programlardan bakıyorum, kendi kafasına göre voltaj değişiyor. Boştayken 1.2 değerini alıyorum ama siz yine de ss'e bakabilirsiniz.

Kusura bakmayın AIDA testini çalıştırdığımda SS almıyordu, telefon ile çekmek durumunda kaldım.

@BimBitmiş

Telefondan yazdığım için bilgileri giremedim. Yukarıda SSler mevcut.

@vamp

Hocam zaten kasanın içine sığmadığı için bi' değişik montajda bulundum. SSleri ekleyeyim;

Normal şartlarda bu fan yukarıda değil, radyatörün altında olması gerekiyor ama sığmadığı için bu şekilde monte ettim. Kasayı değiştirmeden nasıl bir çözüm bulabiliriz onun üzerinden tavsiyeleriniz bekliyorum.

• SesliDüsünenFilozof kullanıcısına yanıt
    Voltajı düşürün. 4.8GHz için verdiğim voltajı veriyor anakart. Sıvı soğutmanın fanlarını da radyatöre bakacak şekilde ayarlayın. 100W'ta 90C'yi geçmesi normal değil, soğutucunun tam ve düzgün oturduğundan emin olun. Aynı voltajla ben 4.8GHz'e çıkıyorum, aynı frekansta benim işlemci (4.3GHz) 1.088V ile 50-60 arası oluyor yükte. Sizinki hiç ama hiç normal değil. Voltajı 1.15V gibi daha makul bir değere ayarlayın, fanların yönünü değiştirin tekrar deneyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Voltajı düşürün. 4.8GHz için verdiğim voltajı veriyor anakart. Sıvı soğutmanın fanlarını da radyatöre bakacak şekilde ayarlayın. 100W'ta 90C'yi geçmesi normal değil, soğutucunun tam ve düzgün oturduğundan emin olun. Aynı voltajla ben 4.8GHz'e çıkıyorum, aynı frekansta benim işlemci (4.3GHz) 1.088V ile 50-60 arası oluyor yükte. Sizinki hiç ama hiç normal değil. Voltajı 1.15V gibi daha makul bir değere ayarlayın, fanların yönünü değiştirin tekrar deneyin.

Hocam bu anakartın default değeri, herhangi bir oynama yapmadım. Sıvı soğutmada şöyle bir olay var, video çekip ekliyorum hemen;Video

Termal macun olarak Cooler Master Master Gel kullanmıştım. Elimde bir adette Seidon 240Vden çıkan bi yine CM'nin bi termal macunu mevcut.

Bu arada turbo modu açık işlemcinin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SesliDüsünenFilozof -- 27 Mart 2018; 12:28:38 >

Evet, fanın yönünü değiştirin. Bir de bios'a girip voltajı manuel ayarlayın, 1.1-1.15V arası bir değere ayarlarsanız sıcaklıklar da bayağı bir düşecektir. Bu 2'sini yapmanız önemli. Anakarta bırakırsanız gereğinden çok daha fazla voltaj verir.

Şayet düşmezse sorun soğutucudadır. Soğutucunun takılmasında, aradaki termal macunda, pompasında vs. bir sorun var demektir. Veya fanlar ve pompa fazla yavaş kalıyor olabilir.
  • Fanlarin yonunu cevirmeyin. Bence fan yonleri dogru. Kasanin disina ufluyor su an icin. Kasanin icine ufletirseniz olmaz o is. Sogutucu ve islemci bence tam temas etmiyor. Eger bu kisimda sıkıntı yoksa sogutucuda sorun var

• Arkadaşın dediği gibi fanların üfleme yönü dışarı doğru.
    Ya işlemciye temasta montaj hatası var yada pompa bozuk.
    Default değerlerde ısı silikonu ne kadar kalitesiz olursa olsun (doğru temasta) 15 sn de sıcaklığın 100 dereceye çıkması imkansız.
  • Bu arkadaşlarımızın 8600K 8700K lardan çektikleri nedir.
  • Rpm dışında cfm ( basınç) değeri bulunur, bu şekilde monte ettiğinizde fan kitinin cfm değerini azaltıyorsunuz. Montajı tekrar yapıp voltajı düşürüp test edin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemciye 1.275v verdirirsen kötü soğutucu üstüne hatalı fan montajı ile yaşadığın şey normal.

İşte bu yüzden insanlara oc yapsalarda yapmasalarda oc yapmayı bilmek zorundasınız diye boşuna demiyoruz, eğer konuyu açan kişi overclock yapmayı bilseydi doğal olarak undervolt yapmayıda bilirdi ve sıkıntıyı konuyu açmadan çözerdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 27 Mart 2018; 17:31:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

İşlemciye 1.275v verdirirsen uyduruk soğutucu üstüne hatalı montaj ile yaşadığın şey normal.

İşte bu yüzden insanlara oc yapsalarda yapmasalarda oc yapmayı bilmek zorundasınız diye boşuna demiyoruz, eğer konuyu açan kişi overclock yapmayı bilseydi doğal olarak undervolt yapmayıda bilirdi ve sıkıntıyı konuyu açmadan çözerdi.

Ne bu agresiflik? Daha önceden i5 4670k vardı. Default değerlerde hyper 212 evo ile tıkır tıkır turbo mod açıkken sorunsuz kullanıyordum. Keyfim istedi, sistemimi upgradeledim. Öğrenmek içinde konu açtım.

----------

Undervolt nasıl oluyor bilmediğimden ötürü, turbo modunu kapattım. Sonuçlar şu şekilde oldu;

• Islemci 3.7ghz ye dusmus. Boyle olmaz. Bu sekilde kullanacaksaniz satin gidin ryzen 1600x alin sogutucu dahil 1500TL kar edin. 8700k modelinin esprisi 4ghz uzeri cikmasi. Sogutucu isini bir sekilde cozmelisiniz. Yoksa bu setuptan vazgecin. Satin gitsin

bios tan voltajı otomatik vermeni tavsiye etmem. kendi kafasına göre çok yüksek voltaj değerleri verip işlemciye zararı olabiliyor. manuel olarak bir voltaj değeri ver şuanki voltajına yakın. bunu bilgisayarın yük altında kendini resetleyene kadar ver (prime 95 deneyebilirsin yük vermek için). ne zamanki pc kendini %100 yük altında resetlerse o senin sınırın olur onun 0.01 - 0.02 volt üstünü verirsin. yine yardımcı olmaya çalışırım buradan

bende i5 8600k var, deneyerek 4.8 ghz de 1.30V'ye sabitledim. sorunsuz çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anka356 -- 27 Mart 2018; 17:9:3 >
    Hocam böyle bir sistem topluyorsanız bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor, özellikle çarpanı açık bir işlemci alıyorsanız intel tarafında, üstüne de OC yapmaya müsait bir soğutma takıyorsanız frekans, voltaj, fan hızı, pompa devri gibi şeyleri ayarlama işlerini de nereden nasıl yapacağınızı bilmeniz, öğrenmeniz lazım. Bu haliyle bu sistemin hiç bir anlamı yok. 3.7GHz'de 8700K çok anlamsız kalıyor.

1.084V isteyip(voltaja cpu-z veya hw monitor programından bakın VCore değeri lazım) 67W tüketen işlemcinin 70C'yi geçmesi hatta 75-80 arasına çıkması(anlık dahi olsa) bariz soğutma sorunu göstergesi. soğutucunun fanlarını ve/veya pompa hızını değiştirerek deneyin. Bu şekilde sistemi kullanmanız akla mantığa ters kalıyor. 8700K modeli OC yapmaya, yüksek frekanslarda kullanmaya göre üretilmiş bir işlemci ama siz kolunu kanadığı kırıyorsunuz resmen. O zaman 8700K kullanmanın da bir anlamı yok. En ufak yükte 80-90C'de işlemciyi pişirmeye, voltajla yormaya gerek yok. Voltaj düşürün, fanları ve pompayı kontrol edin, hızlarını ayarlayın. Sorun %90 çözülecektir. Hiç bilmiyorum derseniz anakartın bios'a girmeden ayar yapmanıza yarayacak yazılımı vardır(asus Ai suite benzeri) onunla voltaj ve fan-pompa hız ayarını yapın. Sonra sorun devam ediyorsa tekrar yazarsınız.

dediğim gibi 8700K 4.3GHz'de yükte (prime95 max heat) 50-60C aralığında 1.088V ile stabil kalıyor benim sistemde. 4.8GHz'de 1.284V ile 65-73C arası. Sizinki 3.7GHz'de 1.084V ile 75'i geçiyor.

• @BimBitmiş

Hocam seidon 240v'yi söküp benim emektar hyper 212 evoyu monte ettim. BIOSda denediğim bütün olayları f6 ile defaulta çektim böylece turbo mod tekrar aktif oldu vesaire.

Sonuç bu;

Seidon 240Vyi değiştirmem gerekecek sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SesliDüsünenFilozof -- 27 Mart 2018; 18:37:16 >

• Pompa devrini kontrol ettiniz mi?, pompa sorununa benziyor.

Geçtiğimiz cumartesi benim AIO sıvı soğutucunun pompası sizin yaptığınız gibi masum yer değişikliği sırasında bozulmuş, bundan 8700k 5 GHz'e hızaşırtılmış halde iken anakart PC 'yi kapatıp açtığında "cpu over heating!" uyarısı üzerine haberdar oldum. Noluyor yahu derken BIOS Monitoring'e baktığımda pompa devri N/A yani YOK yani SIFIR idi. Custom soğutma kurana kadar 4770K 'nın stok soğutucusunu emaneten yerleştirip güvenli liman 3.5 GHz ile devam etmekteyim.

Radyatöre fan bağlamazsanız dahi sıvı akışıyla bile dakikalarca bu derecelere ulaşmadan çalışabilmesi gerekirdi. Sistemden söktünüz sanırım ama sadece pompa bağlantısını takarak çalışıyor mu, devir gösteriyor mu, varsa kaç rpm diye kontrol ederseniz hem merakımız giderilmiş hemde benzer sorun yaşayabilecekler için bilgi vermiş olursunuz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.