Şimdi Ara

İnsanı Önemli Yapan Nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İnsanın evrenin (veya Dünya'nın) yaşına vurulduğu zaman kısacık kalan ömrünü önemli kılan şey nedir? (Din dışında tutulsun istiyorum konunun, inanç içerikli cevap yazılmamasını istiyorum ve kibarca rica ediyorum)

• Neden sorusunu sorabilmesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eşom21

Neden sorusunu sorabilmesi.

5 milyar kadar insan tanesi bu soruyu sorabiliyor
    1 milyar kadar insan tanesi bu soruyu biraz olsun derinlik taşıyabilen anlamlarda sorabiliyor
  • Bence önem verebilme yeteneği. Sokakta önemseyip vakit ayırdığım birkaç kedi var; zamanla bir bağ oluştu aramızda. Beni gördüler mi yaptıkları işi yarıda kesip "burrrrrp" diyerekten peşime veriyorlar. Demek ki onlar için önemliyim ve onlar da biz insanlar gibi bir şeyleri önemseme yetisine sahip. Ara sıra ziyarete gelen bir dostum var, onu gören hiçbir kedi zerre istifini bozmaz. Aralarında hatrı sayılır bir bağ kurulu değil çünkü.

Aklıma dört çeşit önem geliyor. Şahsiyetimizin kendimiz için olan önemi, başkasının bizim için önemi, bir başkasının gözündeki önemimiz, ve soyut olarak; insanlığın önemi..

Kabaca: Bu önem nesnelerinden her birine, kendi değer yargılarımızca şekillenen bir önem ekonomisi tarafından, ne çeşit bir önem, her ne kadar yatırılmalıysa; onu, o miktarda önemsediğimiz fikrindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 29 Temmuz 2017; 3:2:36 >
  • Aslında nesnel cevabı çok muallakta olan o yüzden de öznel olarak cevapladığım soru.

Benim ömrümü önemli kılan şey dünyadan kazandığım deneyimlerim.Buna birçok örnek verilebilir; aile sevgisi, dostluk, birileri tarafından sevme ve sevilme, yüksek dozda yaşadığın adrenalin, kimsenin yapamadığını yapma zevki, yağmuru hissetmek yada kitap okuyup kendini dünyadan soyutlamak vs.

Bu liste böyle uzar gider velhasıl şu koca evren veya Dünya'nın bu kadar uzun ömründe benim ömrümü önemli/değerli kılan şey bu evren veya Dünya'da yaşadığım deneyimler.
  • İnsanı önemli kılabilecek hiçbir şey yok. Ancak insan kendi kendini önemli olduğunu düşünmeye sürükler veya sosyal bir canlı olduğu için başka bir insan tarafından o önemli olma hissini karşılar.

Bir dine inanan kişi gelip burada senin ricanı dinleyip rahatsızlık vermeyeyim saygılı olayım dediğinde önemli hissedecektir kendi kendine. Bir başka bir örnek olarak gandalff'ın yazısını ben çok beğendim, görüşleri çok etkiledi. Düşünüyorum ki benim bunu demem kendisini içerlerde bir yerde önemli hissettirecek. Ne kadar inkar etsekte birilerinin bizi veya fikirlerimizi beğenmesine ihtiyaç duyuyoruz önemli hissedebilmek için. Kendi kendimize yeterli olamıyoruz çoğu zaman ve önemli olmanın yolu erdemli, saygıdeğer olmaktan geçiyor. Malesef bu yaptığımız iyilikler önemli olmak için yaptığımız şeyler veya önemli hissettiğimiz anlar bizim kafamızın içinde oluyor ve bunların hepsi beyinden beyine değişebilen gerçek dışı soyut şeyler. Gerçek olan şey öldüğümüzde her yaptığımız, dediğimiz, hissettiklerimizin kaybolacağı. Evren için bunların hiçbir önemi yok. Evrene karşı tek önemimiz biyolojik kavramlar üzerine ve biz bu gerçekten korktuğumuz için kendi evrenimiz olan beynimizin içine kaçıp önemli hissetmek için her şeyi yapıyoruz, din yaratıyoruz kendimizi ölümsüz yapıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-586DEFFE5 -- 29 Temmuz 2017; 5:41:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• biz önemli olduğumuzu zannediyoruz hepsi o
  • Neo Mammalian Cortex
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

biz önemli olduğumuzu zannediyoruz hepsi o

öyle olduğunu düşünüyorsan gözünün önünde en sevdiğin insan katledilirken çok rahat bir şekilde bunu izleyebilmelisin :) çünkü senin için bir önem ve dolayısıyla anlam ifade etmiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Redjohnn12

quote:

öyle olduğunu düşünüyorsan gözünün önünde en sevdiğin insan katledilirken çok rahat bir şekilde bunu izleyebilmelisin :) çünkü senin için bir önem ve dolayısıyla anlam ifade etmiyor

sen git bir kedinin yavrusuna yaklaşmayı dene istersen annesi ne yapıyor seni , ben insan önemsiz demedim diğer türlerden farklı olduğumuzu düşünmek bizim kendi kompleksimiz dedim
  • İnsanı onemli yapan sorgulayabilme yetisidir .

• quote:

quote:

quote:

sen git bir kedinin yavrusuna yaklaşmayı dene istersen annesi ne yapıyor seni , ben insan önemsiz demedim diğer türlerden farklı olduğumuzu düşünmek bizim kendi kompleksimiz dedim

kıvırmakta üstüne yoktur büyük ihtimal. konuda sorulan soru: İnsanın evrenin (veya Dünya'nın) yaşına vurulduğu zaman kısacık kalan ömrünü önemli kılan şey nedir?

senin verdiğin cevap: önemli olduğumuzu zannediyoruz hepsi o.

bu evrende bi öneme sahip olmadığımızı ifade ediyosun. diğer türlerden farklı olduğumuzu düşünmek bizim kendi kompleksimiz gibi bir ifade değil bu. bende sana diyorum ki, bu evrende varolmamızın bir önemi yok ise gözünün önünde sevdiğin insanın katledilmesi sana hiçbir anlam ifade etmicektir. bunu kabullenebiliyomusun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redjohnn12 -- 30 Temmuz 2017; 2:12:1 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

kıvırmakta üstüne yoktur büyük ihtimal. konuda sorulan soru: İnsanın evrenin (veya Dünya'nın) yaşına vurulduğu zaman kısacık kalan ömrünü önemli kılan şey nedir?

senin verdiğin cevap: önemli olduğumuzu zannediyoruz hepsi o.

bu evrende bi öneme sahip olmadığımızı ifade ediyosun. diğer türlerden farklı olduğumuzu düşünmek bizim kendi kompleksimiz gibi bir ifade değil bu. bende sana diyorum ki, bu evrende varolmamızın bir önemi yok ise gözünün önünde sevdiğin insanın katledilmesi sana hiçbir anlam ifade etmicektir. bunu kabullenebiliyomusun?

öncelikle kıvırmakta üstüne yok sözünü aynen iade ediyorum, dünyada tek yaşamıyoruz her canlı önemli farkımız yok anlamında yazdım. insandaki bu tüm bitkiler hayvanlar benim için yaratıldı moduna karşılık yani
    Bu yazdığımdan bunu anlamıyorsan yazacak bir şeyim yok zaten

• Hocam neden burrp diyorlar ? Özürlü mu bunlar acep?

Ayrıca insanı önemli yapan benlik duygusudur ,doğaya ,tanrıya ,hayvanlara üstünlük taslama duygusudur.Yoksa hiiç bir önemi yok

• Insanı Allah diğer yarattıklarından üstün kıldı eğer Allahın razı olduğu gibi davranırsa meleklerden üstün olur eğer razı olmadığı gibi davranırsa hayvanlardan aşağı olur.

Soruyu soran cevabı bildiği için din dışında bir cevap arıyor oysa doğru cevap dinde. Olay tamamen bundan ibaret insan islamı hayatından çıkarınca hayvanlaşır ve önemini kaybeder.

• İnsanı önemli yapan şeyin dişil bireydeki bi duygu olduğunu ve ilahi kokenin salt bu duygu için varlığına dair bi işaret verdiği düşünülüyor.

Kadının erilin çocuğunu yaptığında ve onunla aile hayatına girdiğinde evladımsının aslında gorulduğu kadar da kadına ait olmadığı ve bi kısım sonuçların ortaya çıktığından bahsetmiştik. Aslında dişil bireyin erilden gelen nutfeyi bi şekilde kendisine ihtiyaç ( eeile) ihtiyaç bırakmayacak şekilde programladığı ve bunu da diyni literatur olarak mim denen bi kursude yaptığı zan ediliyor.

Yani fiiliyatta çocuğun baba kavramı var fakat mudğa denen safahatta kadının eril hucreyi başkalaştırıp kendine denk veya kendisini koruyan bi safahata çevirdiği düşünülüyor.

Subhana mudğaten sadagallahul fitan safahatındaki bu olay mevzuuyu insan ve önemi denen boyuta taşıyor.

Kadın bireyin kopya yerine kendisini oluşturması halinde ve buna eril ya da dişil birey vasfını tanıması durumunda yaratılışın kun denen safahatı sebebe rağmen sebebi belirtip ortadan kaldırarak mevcuda gelebilir.

Aslında ilahi kavram ve kadın yaratılışın bi kısmında iş ortağı gibidirler. Bu açıdan kadının durumu bakımından insan denen şey anlam kazanmışa ve ilahi kudretin dikkatini çekmişe benziyor.

• Önemli veya önemsizdir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnsan=yok edici, bencil, aç gözlü. Doğada insanı diğer türlerden ayıran en önemli değerleri (önemi)
    Ne gibi bir önemimiz olabilir ki, diğer gezegenlere ulaşabilme imkanımız olsa eminimki oradaki kaynakları da talan ederiz, bunun için savaşlar veririz. Çoğalıyoruz umarsızca çoğalıyoruz, çoğaldıkça daha çok yok ediyoruz. Doğaya uymamız gerekirken onu bize uydurmaya çalışıyoruz, bindiğimiz dalı kesiyoruz.
    İnsanın önemini insan bazlı ele alırsan çok önemliyiz. Karınca kolonisi içinde bir karıncada çok öenmli. Doğadaki insan dışındaki canlıların tamamı ekolojik dengeyi korurken, insan bu eko sisteme ne kadar katkıda bulunuyor. Yaşadığı yeri, kendi türünü, zevkleri ve ihtirasları için yok eden bir canlının nasıl bir önemi olabirki.

Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. İnsan gibi yaşamak. Martin Luther

• Diğer canlılardan daha gelişmiş bir et parçası fazlası değil.

• iradedir. bu önemli dediğimiz insanlar gününü gün edip kişisel zevklerinin peşinden koşsaydı bugün ne einstein vardı ne aristo, tesla...

bunun tek istisnası hedonizmi bulan antik yunan filozofu epikrostu yanılmıyorsam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.