Şimdi Ara

İngiltere ve Almanya'da e scootera bile zorunlu trafik sigortası var. Bizde 50cc ye dahi yapılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Resmen tuzak kurulmuş durumda. Motorlu motorsuz herturlu taşıta gelişmiş ulkelerde sigorta zorunlu iken bizim gibi afganistan muadili ülkelerde resmen insanlara tuzak kuruluyor. Devlet yetkilileri bununla nüfüsu azaltmak, halkı engelli duruma düşürmek, insanları adli sicil kayıtlısı yapıp iş bulamamalarını sağlamak vb nedenlerle yapıyor olabilirler. Başka neler olabilir?

İngiltere ‘martı’lara sigorta koydu (sigortamedya.com.tr)

• Almanya dediğin ülke dünyada ilk sigortacılığın çıktığı ülke.

• Doğru tespit ama bırakınız, kalsın.

Türkiye'de İngiliz gibi sigorta öder, başına bir şey geldiğinde Kamboçya'lı gibi tazminat alırısınız. Kurumsal kayıtlı olanlar çarpışan araba gibi kullanır özel kullanıcılar da bu ipsizlerin finanasman aygıtı olur. Sigorta yükümlülükleri arttıkça öyle olmadı mı? Evin önüne park edilmiş otobiliniz 70'lerde mi daha güvendeydi, bugün mü daha güvende?

İyi bir düzeni tesis etme yeteneği yoksa iyi olan seçenek, az bürokrasidir. Her evrak ve plakada para ödediğimiz şoförler cemiyeti hangi hakkı nerede savundu. Şirketlere karşı tamir datasına ulaşma hakkı, klasik araçların kayıt ve adil vergilendirilmesi, çekici hizmeti, hiç olmazsa güvenliği etkileyen hatalı serilerin ifşası... Hangisini kim almış. Herkes ödüyor, tek savundukları minibüsçülerin güzergah hakkı. Sigorta neden çalışsın ve nasıl çalışacak. Zorunlu olmasa otomobilime sigorta yaptırmam.

Sigorta çalışacak olsa, sigorta kurumları, reasürans, koskoca kuruluşlar riskli araçları açıklar, kaza testlerini teşvik eder veya yapar, emniyet kemeri kopup, koltukları bükülen serieri açıklardılar.

• Sende 50 cc almazsin olur biter,illede 50 cc almak zorunda değilsin, 50 cc alanlar köyde yada şehirde markete vs ulaşmak için bu mobileti aliyor, 100 cc ve üzerine hem sigortanı yaptır,hem muayenesini yaptır vergini öde ayricaliklardan yararlan, 50 cc alanlarda durumu bilerek aliyor zaten bende alicam vergi zorunluluğu sigorta zorunluluğu muayene zorunluluğu yok, B ehliyet yeterli, sahile giderken işimi görsün yeter araçlar artık çok yakiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nevzat.Yildiz -- 22 Temmuz 2022; 21:14:31 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • binme o zaman? kimse sizi zorla scootera falan bindirmiyor.

• Ömer Hayyam12 kullanıcısına yanıt

Sigortayi kaldirlammi o zmn nolmus ilk çıkan ulkeyse?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 50cc ne ki max40 gidiyor

• treyturop T kullanıcısına yanıt

Hayır bilgimi paylaşmak istedim. 

• Nevzat.Yildiz N kullanıcısına yanıt

Ben 50 cc almıyorum zatende alanlara uzuluyorum mlsf . Yanı vatandaslık gorevı olarak bunu paylasıyorum bunun neresı yanlış? Sahile giderkende risk var herzman risk buyuk sıgorta olmadıktan sonra. Biri size carpsa bıle ıspat edemedıkten sonra iş bilirkişiye kalıyor bılırkısı denılenlerın bazıları kafayı sıyırmıs oluyor durum cok daha vahım sonuclaara ulasıyor mlsf

Hocam bunu alanlar 50 cc zaten ekstra masrafı yok diye aliyor (ehliyet,sigorta,bakım,vergi,muayene gerek yok) hızlı giden bir araç değil 40-45 km hız yapabiliyor en fazla, arabası olan yakın markete gitmek için yada köylerde kullanmaya vs. Alıyor yoksa bisiklete,scootere,el arabasına at arabasina yani tekeri olan herseye sigorta, muayene yaptirmalisinki dediğin olsun, bunları alan zaten bu riski göze alıyor (bisiklet,scooter,el arabası,at arabası vs)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Sanırım sigorta mantığından haberin yok. 40 km hız yapan şey karşı tarafa ne zarar verebilecek? Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını öder. 50 CC ile ne ivme oluşturup ta kaç kilo kutleyle zarar verecek g kuvveti olusturabilirsin? Anca arabanın tamponunu cizersin 😅

Sigorta senin başına gelen zararı ödemez, sana gelen zararı karşı tarafın ki öder.

• Sinirli ve Süratli kullanıcısına yanıt

hocam senı az cok bılıyorum ıyı kalplısın ama soyle soyleyeyım gozumun onunde kaza oldu 10 km hızla kadın sag arka kapıdan on kapıya arabayı cızdı arkasına da torununuoturtmus allah muhafaza kırmızıda gecmıstı zaten cocukta omur boyu sakat kalma rıskını atlattı Allah korudu yanı. Ha masraf doalr kuru 12 tl ıken 10 bın tl cıktı deger kaybı da artı olarak ekle sen hesap kıtap bılırsın

satarken 50 cc diye satılıyor ama satıcılar motorları 150 cc ye hatta 200 cc ye çıkarıp öyle veriyorlar istek olduğu zaman..

40-45 az bır surat degıl euro ncap testlerı bıle 50 km/sa hızla yapılıyor

O hızlara bisiklette erisebilir. 50 CC ile bisikletin çok bi farkı yok zaten. Bütün bisikletlere de sigorta yapılması gerekir o zaman. Bunda motor var mantığı ile hareket etmemek lazım.

• Gercek 50lik duz yolda 60i buluyor. Yokus asagi 70i geciyor. Bir de kağıt uzerinde 50 görünüp 80cc olanlar var. Onlar daha fazla yapıyor zaten.

• Sinirli ve Süratli kullanıcısına yanıt

mlsf oyle olmuyor . 0-50 km İvmelenmesı bisiklete gore cok daha hızlı oluyor. Bısıkletten cok daha fazla agırlıga sahıp. Daha sayayım mı bısıkletle arasında ne farklar olabılecegını ozellıkle de çarpma anında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi treyturop -- 23 Temmuz 2022; 2:46:12 >
  • binme o zaman zorlamı bındırıyolar, bide ordan soyulsun mıllet

• BOLDVIPER kullanıcısına yanıt

Binmem zaten enayimiyim de konu benim binmem değil ben binecem demedimki. Tam tersi sigortan yoksa esas o zmn soyulursun

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.