Şimdi Ara

İngilizlerden 1 milyon ARM işlemci çekirdeğine sahip beyin simülatörü (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
1
Favori
7.758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ForqottenHopes

quote:

Orijinalden alıntı: 4Crumby
    quote:

Orijinalden alıntı: burak_5866 insanlar zamanla ışık hızına ulaşmaya çalışacak.ölüme çare bulmaya çalışacaklar.ama bunarlın hepsi kıyamet alametidir bence.
    donanım haber imam dolmuş.
    İmamlık utanılacak birşeymi de böyle aşağılayıcı şekilde yorum yazıyorsunuz? Ayıp..

Adam donanımhaber imam dolmuş demiş aşşağılamamış olarak görüyorsan bence o hepimizin kusuru.

Not: Kopsa da kurtulsak.
  • bilim adamlarının, insan beyninin %10 veya %15 kapasiteyle çalıştığını düşündüklerini hesaba katarsanız bu süper bilgisayarın insan beyninin %1 lik bölümünü simüle edebilmesi inanılmaz bir olaydır.

bence küçümseyeceğiniz yerde hayretler içinde kalmanız gerekir.
  • Açık konuşayım :) bilimle dalga geçmeye çalışan zihniyet her daim morarmaya mahkumdur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tokay

quote:

Orijinalden alıntı: ForqottenHopes
    quote:

Orijinalden alıntı: 4Crumby
    quote:

Orijinalden alıntı: burak_5866 insanlar zamanla ışık hızına ulaşmaya çalışacak.ölüme çare bulmaya çalışacaklar.ama bunarlın hepsi kıyamet alametidir bence.
    donanım haber imam dolmuş.
    İmamlık utanılacak birşeymi de böyle aşağılayıcı şekilde yorum yazıyorsunuz? Ayıp..
    Adam donanımhaber imam dolmuş demiş aşşağılamamış olarak görüyorsan bence o hepimizin kusuru.Not: Kopsa da kurtulsak.

bilim ve teknolojiye bu şekilde yaklaşırsa,"imam dolmuş" denmesi ve bu şekilde yorum yapılması normal.bi düşünün isterseniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acbold -- 17 Temmuz 2011; 2:35:15 >

• Bu simülatörü iphone için böbreğini satan çinliye taksınlar. Mevcut olandan daha iyi iş yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mav1li

Bu simülatörü iphone için böbreğini satan çinliye taksınlar. Mevcut olandan daha iyi iş yapar.

Hocam o adam tam geyik, bu yuzde birlik beyin bile fazla gelir ona ... bu arada calisma oldukca ilginc vede gerekli olarak goruyorum kiyamet alemati yada cok para harcaniyo falan gibi yorumlari boyle teknoloji ve bilim forumunda gordugume oldukca sasirdim bu tarz calismalar cozemedigimiz problemlere ve sorunlara isik tutacaktir ... su anda Turkiye de gerek hukumetin gerek kurumlarin gerekse sahislarin yaptigi gereksiz harcamalara bakarsaniz bu calismanin aslinda hicbisey oldugunu anlarsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: johnm

bir insan 700 tl ye çalışıyor bu işlemciler adeti 2000 tl adaletmi lan bu :(

Usta mesajın altında işlemci fiyatları asgari ücretten az görünüyor :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak_5866

insanlar zamanla ışık hızına ulaşmaya çalışacak.ölüme çare bulmaya çalışacaklar.ama bunarlın hepsi kıyamet alametidir bence.

kıyamet alametlerini açıp okumanı tavsiye ederim sağdan soldan duyduklarına inanma. Bilimde ilerlemek ne zamandan beri allah tarafından mekruh kılınmış. Bilakis bununla ilgili ayet vardır, bilimle uğraşmak ibadet etmekten bile daha hayırlı kılınmıştır diye.
  • Güzel bir gelişme. Zaten kuantum hesaplama ile insan beyninin hesaplama gücüne erişilebileceği öngörülüyordu. 2030 lu yıllarda. Şimdilik %1'ini simüle edebildiklerini varsayarsak yaklaşık 10-15 yıl sonra tamamını simüle edebilirler Moore kanunu gereğince.

Yapay zeka çalışmalarına acayip katkısı olur böyle birşeyin. Finanse etmek için kaynağı nereden buldular acaba. Sadece üniversitelerin destek verdiğini sanmıyorum açıkçası.
  • quote:

insanlar zamanla ışık hızına ulaşmaya çalışacak.ölüme çare bulmaya çalışacaklar.ama bunarlın hepsi kıyamet alametidir bence.

yaw arkadaş bir yorum yaptık herkes bizi yanlış anladı.ama onlarda haklı ben söylemek istediğimi doğru ifade edemedim.ben bilimin gelişmesi kıyamet alemeti demedim.ama yazdığımdan o anlaşılıyor siz haklısınız.gelişmesini tabi ki isteriz gelişsin ki bizde faydalanalım.benim demek istediğim şuydu.teknoloji bununla tabiki kalmayacak daha da gelişecek.mesela bu gelişme çok büyük bir gelişme.insanlar herşeyi daha da kolaylaştırana kadar teknolojiyi geliştirecek.zaten arkadaşın dediği gibi bilimle uğraşmak ibadet etmekten bile hayırlıdır evet doğru.benim burda kıyamet alameti derken şunu demek istedim yani.insanlar herşeyi sonsuz hıza ulaşana kadar geliştirecektir.belkide ileride 1 sn başka bir şehirde olacağız.neyse ya boşverin konu duşına baya çıktık.bundan sonra yorum yazarken dikkat etmeliyim.bir söz varya 2 düşün bir yaz aynen öyle.herkese saygılar

• @johnm

İşlemci 2000tl de yapılan yatırım ne kadar? Ne ekersen onu biçersin dememişler boşuna.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cgdincer

quote:

kıyamet alametlerini açıp okumanı tavsiye ederim sağdan soldan duyduklarına inanma. Bilimde ilerlemek ne zamandan beri allah tarafından mekruh kılınmış. Bilakis bununla ilgili ayet vardır, bilimle uğraşmak ibadet etmekten bile daha hayırlı kılınmıştır diye.

Burda sorun aşağılamaktır.Din yada kıyamet değil.Ben bunu vurguluyorum.Ama tabi herkez farklı açıdan bakıyor.Yani imamlar teknoloji gelişmesin mi diyolar?HAYIR.Yani imam dolmuş demek hiç etik değil.O arkadaş teknoloji gelişmesi kıyamete alamet felan demiş.Bunun yanlış anlaşıldığını söylemiş ama ilk gördüğümde bende 'bu ne saçmalık' dedim.Ama gidip burası imam dolmuş felan yazarak aşağılamadım.Sorun burada.

SAYGILAR...

• Her ne kadar gerçeği gibi bir simülasyon hiçbir zaman başarılamayacaksa da (biyo teknolojinin alabileceği mesafeye bağlı aslında birazda) bir çok farklı teknolojinin geliştirilebilmesi için önemli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyorum.
  • arkadaşlar çoğunuz yanlış anlamışsınız galiba nöron ve çekirdek sayısı olarak %1 ini kapsıyor.hesaplama gücü olarak beyni geçen pek çok bilgisayar yapıldı.üzgünüm ama artık makineler bizden daha zeki...
  • nerden çıkarıyorsun insan beyninden daha fazla hrsaplama yaptığını.Yok böyle bir sey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

arkadaşlar çoğunuz yanlış anlamışsınız galiba nöron ve çekirdek sayısı olarak %1 ini kapsıyor.hesaplama gücü olarak beyni geçen pek çok bilgisayar yapıldı.üzgünüm ama artık makineler bizden daha zeki...

Bilgisayarların bu derece olmasını sağlayan sadece sıralı işlem yeteneği ve kayıtlı bilgiyi kesin kullanımı. Unutmayın geliştirdiğiniz sürece güçlenir. İlk bilgisayarlar basit toplama işlemi yapıyordu. Şimdi neler yapıyorlar çünkü geliştirildiler. İlk bilgisayar sadece bir kaç satır metin depoluyordu şimdi sınırsız. Tabi insan tam sınırsız olamaz ama şu an 1 sayfayı ezberleyenler olarak 1000 sayfayı ezberleyenleri de görüyoruz. Sonuç olarak insan daima daha zekidir, sadece kapasiteyi arttırmaya bakar :) Ama ilk dediğin doğru nöron sayısına oranlı kastedilmiş :)

• Güzel habermiş. Mevcut işlemci teknolojisiyle insan beyniyle aynı güçte süperbilgisayarlar yapılabilir bence. Bir arkadaş 2030 yılı demiş. Bence daha erken de olabilir. Ama insan beyninin tek özelliği çok güçlü olması değil ki. İnsan beyni kendi kendine öğrenebilen bir yapıya sahip olması, Karşısına çıkan problemleri kendi kendine deneme yanılma yoluyla,gözlem yaparak çözebilmesi, ağırlığı 1,5 kg olması ve en önemlisi mükemmel bir yazılıma(ruha)sahip olması. İşte bunları yapmak isterse aradan 10000 yıl geçsin imkansızdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

arkadaşlar çoğunuz yanlış anlamışsınız galiba nöron ve çekirdek sayısı olarak %1 ini kapsıyor.hesaplama gücü olarak beyni geçen pek çok bilgisayar yapıldı.üzgünüm ama artık makineler bizden daha zeki...

Bilgisayarların bu derece olmasını sağlayan sadece sıralı işlem yeteneği ve kayıtlı bilgiyi kesin kullanımı. Unutmayın geliştirdiğiniz sürece güçlenir. İlk bilgisayarlar basit toplama işlemi yapıyordu. Şimdi neler yapıyorlar çünkü geliştirildiler. İlk bilgisayar sadece bir kaç satır metin depoluyordu şimdi sınırsız. Tabi insan tam sınırsız olamaz ama şu an 1 sayfayı ezberleyenler olarak 1000 sayfayı ezberleyenleri de görüyoruz. Sonuç olarak insan daima daha zekidir, sadece kapasiteyi arttırmaya bakar :) Ama ilk dediğin doğru nöron sayısına oranlı kastedilmiş :)

İnsan beyni sınırsız değil ancak daha bilgisayarlar bir insan beyni kadar depolama birimine sahip değiller.
    İnsan beyni o anda gördüğün, duyduğun, hissettiğin; ısı, basınç, vucudundaki bir ağrı vb. şeyleri ayırmaksızın kaydeder ancak öğrenme dediğimiz şey ise bu bilgilerin nerede depolandığı bilgisinin de kaydedilmesidir.
    Bu sayede ihtiyaç duyulduğunda o bilgiler çağrılır. Bir şey hatırlamak istediğimizde hiç aklımızda olmayan şeyleri hatırlamamızda bundandır. O sırada beyin aradığımız bilgileri nöron bağlantılarında ararken başka bağlantılara ulaşır. Aynı zamanda insan beyninin önceliği yaşamın devamlılığını sağlamak olduğundan, bir işlemle veya problemle uğraşırken bu öncelik uluşursa ya da oluşma olasılığı olma durumuna karşı daima hazırlıklıdır. Bilgisayarlarda ise böyle bir öncelik olmadığından sadece yaptığı işleme odaklanır.
    Ayrıca ne kadar beynini kullanırsan ve geliştirirsen de nöron bağlantıları artacağından bilgiye daha hızlı ulaşma ve daha hızlı kaydetme gerçekleşir.
    Bilgisayarlar insandan daha zeki olamaz. Zekayı yeni şeyler keşfetme ve bulma olarak tanımlarsak. Tabi şimdilik gelecek ne gösterir bilemeyiz.
    Ancak bilgisayarlar verilen bilgileri insandan daha hızlı işleyebilir. Bir nevi deneyim diyebiliriz buna.
    Velhasılı kelam daha akıllı bilgisayarlara çok var

• imama laf atan sahsiyetlere bii uyarı.. imama söyleyelim bunların cenaze namazlarını da kıldırmsın ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

quote:

Orijinalden alıntı: Ironpumper Güzel gelişmeler..
    Bunun neresi güzel arkadaşlar.Olaya biraz daha geniş bakın lütfen. Bu millet, beyin yıkama ve yönlendirme üzerinde en çok çalışan milletlerin başında geliyor; olaya öyle bakmak gerek. Ellerindeki beyinleri yıkanmış ve kendini müslüman sanan intihar komando stokları bitmek üzere sanırım. Eski yöntemler artık eskisi kadar işe yaramıyor, çünkü deşifre oldular. Yeni yöntemlere ihtiyaçları vardı, eski yöntemleri tamammen geçerliliğini yitirmeden yenisini hayata geçirmeleri gerekiyor çünkü (onlara göre)...

Abi ne kadar saçma yorumlar yapıyosunuz..adamlar belki de yeni bi devir , teknoloji için belki de yepyeni bi dönüm noktasına adım atıyorlar senin dediklerine bak.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.