Şimdi Ara

İNGİLİZCE'yi SIFIR HATA, KALİTELİ BİLGİ ve DOĞRU TELAFFUZLA Öğrenin - Her Söylenene İNANMAYIN ! (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
65
Favori
24.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: PickPower

Hocam yeni başlayanlar için Mersin’e yanınıza gelenlere yüz yüze anlatacağınız çalışma şeklini, programı vs. buraya da yazabilirseniz çok iyi olur. Herkes gelemeyebilir özellikle benim gibi öğrenciler için :)

Alıntıları Göster
    Tamamdır :)
  • Hocam merhabalar tekrardan,

Özelden yazacaktım ama belki benimle aynı durumda olan arkadaşlar da vardır diye buradan yazmanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Ben yıldız teknik üniversitesinde bir sene ingilizce hazırlık eğitimi aldım.bunun haricinde mesleki derslerimizde ingilizce idi hatta bitirme tezimide ingilizce yazdım. İngilizce yazıp okuduğumu anlayabiliyorum.
    Yalnız konuşma olayı bende yok. Benim isteğim konuşma. Mesleki ingilizce dışında kelime bilgimi geliştirmek ve yurtdışı seyahatine çıktığım zaman konuşmakta zorlanmamak istiyorum.
    Nasıl bir program önerirsiniz?

İlginiz için teşekkür ederim.

Bu arada branşım gemi inşaatı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oxford English

Alıntıları Göster
    Hatta yapabilirseniz yanınıza gelen arkadaşlar ile eğer kabul ederlerse bir video da çekebilirsiniz, çok profesyonel bir iş olmasına gerek yok sizin için de başlangıç olmuş olur YouTube başlamayı düşünüyordunuz sanırım.

• Hocam merhabalar yazılarınızın çoğunu okudum sayılır, sizinle konuşmadım ama sizin yazılarınızın ve arkadaşlarımızın yazısı bile beni etkiledi.
    Şuan askerdeyim inşallah askerliğim bittikten sonra görüşmek belki bir gün nasip olur :)
    Kendime gelirsem en son Intermadiate seviyesindeydim, askerliğimin bitmesine 3 ay var. Bu süreçte boş kaldıkça Bbc Radio 4 dinlemeye çalışıyorum çünkü burada kısıtlı yapabileceklerim, belki çoğunu anlamıyorum ama dinlemek hoşuma gidiyor. Bu süreçte bana faydası olur mu?
    Bana buradayken öneriniz ne olabilir hocam?
    Çünkü burada kâr kârdır düşüncesindeyim.
    Asıl çalışmaya askerlik sonrası başlayacağım.

• quote:

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam.

Üniversite öğrencisiyim. Kelime bilgim, cümle kurmam filan sıkıntı yaşamıyorum writing ya da listening sıkıntım da yok ama bazen kelimelerin telaffuzunu yanlış yapacağım diye düşününce veya telaffuz olarak bilmediğim kelime olunca aklımda kurduğum cümleyi bile söyleyemiyorum. Sadece telaffuz için, bana ne önerirsiniz? Okulumda yabancı öğrenci ve hocalar var, onlarla konuşabilirim günlük ama öncesinde kelime okunuşları konusunda çalışmak istiyorum. Zaten bu dönem aldığım İngilizce dersinde bolca sunum da yapacağım. Bana ne önerirsiniz? Tek sıkıntım telaffuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-9DE6A5ECA

Merhaba hocam.

Üniversite öğrencisiyim. Kelime bilgim, cümle kurmam filan sıkıntı yaşamıyorum writing ya da listening sıkıntım da yok ama bazen kelimelerin telaffuzunu yanlış yapacağım diye düşününce veya telaffuz olarak bilmediğim kelime olunca aklımda kurduğum cümleyi bile söyleyemiyorum. Sadece telaffuz için, bana ne önerirsiniz? Okulumda yabancı öğrenci ve hocalar var, onlarla konuşabilirim günlük ama öncesinde kelime okunuşları konusunda çalışmak istiyorum. Zaten bu dönem aldığım İngilizce dersinde bolca sunum da yapacağım. Bana ne önerirsiniz? Tek sıkıntım telaffuz.

Alıntıları Göster
    Standart İngiliz aksanı için Cambridge-English Pronunciation In Use bakabilirsiniz.
    Amerikan Aksanı için "Mastering the American Accent" bakabilirsiniz.

• Çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PickPower

Hatta yapabilirseniz yanınıza gelen arkadaşlar ile eğer kabul ederlerse bir video da çekebilirsiniz, çok profesyonel bir iş olmasına gerek yok sizin için de başlangıç olmuş olur YouTube başlamayı düşünüyordunuz sanırım.

Alıntıları Göster
    PickPower merhaba,

Biraz geç cevap oldu ama kusura bakma, ancak fırsat bulabiliyorum yazmak için.

İlk gelecek arkadaşım yarın öğlen Mersin'de olacak sanırım, eğer video çekme şansı olursa tabi ki çekebilir ancak hem ders dinleyip hem video çekmek dersin akışını bozar, derse tüm dikkatini veremez.

Yine de kendisi bilir tabii ki.

Çok profesyonel olmasa da olur demişsin ya; zaten Youtube ÇOK PROFESYONEL OLMAYAN binlerce video ile dolup taşmış durumda.

Eğitim gerçekten dalgaya alınacak, öyle 2 dakikada video çekilecek veya bol bol sallanacak bir konu değil. Doğruyu 1 kez verirsin ama yanlışı düzeltmek için onlarca video çeksen de ilk yanlış her zaman insanların kafalarında kalır.

Yapacaksan, kaliteli videolar yapacaksın, 1 defa yapacaksın ve onu da İngilizce öğrenmek isteyenlerin hizmetine sunup GERİYE yaslanıp yaptığın işten gurur duyarak seyredeceksin.

Vallahi ben böyle düşünüyorum ama TAKDİR sizin..

Saygılarımla PickPower..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 23 Şubat 2019; 15:22:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Oguzyar

Hocam merhabalar yazılarınızın çoğunu okudum sayılır, sizinle konuşmadım ama sizin yazılarınızın ve arkadaşlarımızın yazısı bile beni etkiledi.
    Şuan askerdeyim inşallah askerliğim bittikten sonra görüşmek belki bir gün nasip olur :)
    Kendime gelirsem en son Intermadiate seviyesindeydim, askerliğimin bitmesine 3 ay var. Bu süreçte boş kaldıkça Bbc Radio 4 dinlemeye çalışıyorum çünkü burada kısıtlı yapabileceklerim, belki çoğunu anlamıyorum ama dinlemek hoşuma gidiyor. Bu süreçte bana faydası olur mu?
    Bana buradayken öneriniz ne olabilir hocam?
    Çünkü burada kâr kârdır düşüncesindeyim.
    Asıl çalışmaya askerlik sonrası başlayacağım.
    Merhaba ASKERİM,

Öncelikle Allah kolaylık versin, siz bizim için çok değerlisiniz, tüm asker kardeşlerimi de saygı ve hürmetle selamlıyorum.

Ben de BURSA IŞIKLAR ASKERİ LİSESİ'ndeydim, Teğm İngilizce öğretmeni olarak :)

BBC dinlemek tabii ki (Standard British English) sen de var olan bilgileri kontrol etmen ve hatırlaman için bir yol olabilir, İngilizce dinlemek kulak dolgunluğunu artırır ancak bildiğin kelimeleri duyduğunda onların farkına varırsın, ya diğerleri :)

Koskoca bir konu içerisinde 50+ kelime, yine de iyidir. Eğer kelimeleri nasıl yakalacağın konusunda eğitim almışsan zaten zor olmaz senin için.

Artı Oxford ve Cambridge'in Apple Store'da çok fazla ve harika online kaynakları var, satın alabilir ve çalışabilirsin.

3 ay bitiminde de iyi bir başlangıçla İngilizce hayatına devam edersin.

Her zaman yardımcı olmaya hazırım kardeşim..

Saygılarımı sunuyorum.

Tüm askerlerimize hayırlı teskereler diliyorum, Allah kolaylık versin İnşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 23 Şubat 2019; 15:19:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-9DE6A5ECA

Merhaba hocam.

Alıntıları Göster
    Merhabalar,

İngilizce kelime telaffuzlarını sadece Oxford ve Cambridge University yayınlarından öğren.

Bunların haricinde hiç bir kaynak kullanmanı TAVSİYE ETMİYORUM..

Kimsenin şu kaynağı kullan bu kaynak iyidir yakıştırmalarına da kulaklarını iyice TIKA..

Bu saatten sonra senin yanlışla işin YOK.

Bu sözlüklerde kelimelerin ilk telaffuzları İngiliz aksanı (UK, BrE), diğeri NaE (North American English) Kuzey Amerika Aksanı, US.

Eğer online çalışacaksan

OXFORD SÖZLÜKhttps://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

CAMBRIDGE SÖZLÜKhttps://dictionary.cambridge.org/tr/

Online çalışmayacaksan da bunların BASILI sözlüklerini al, advanced (ileriseviye) olanları..
    Ama bunların küçük versiyonlarını da almak istersen onların da faydası olur sana.

Bu sözlüklerde aradığın çoğu şeyi bulursun, bulamadığın bir kelime okunuşu olursa da Cambridge Üniversitesi yayını "English Pronouncing Dictionary" var, orada sadece kelime okunuşları mevcut.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 23 Şubat 2019; 15:34:35 >

• Oxford English kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ecevit-61

Hocam merhabalar tekrardan,

Özelden yazacaktım ama belki benimle aynı durumda olan arkadaşlar da vardır diye buradan yazmanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Ben yıldız teknik üniversitesinde bir sene ingilizce hazırlık eğitimi aldım.bunun haricinde mesleki derslerimizde ingilizce idi hatta bitirme tezimide ingilizce yazdım. İngilizce yazıp okuduğumu anlayabiliyorum.
    Yalnız konuşma olayı bende yok. Benim isteğim konuşma. Mesleki ingilizce dışında kelime bilgimi geliştirmek ve yurtdışı seyahatine çıktığım zaman konuşmakta zorlanmamak istiyorum.
    Nasıl bir program önerirsiniz?

İlginiz için teşekkür ederim.

Bu arada branşım gemi inşaatı.
    Ecevit-61..

Üstad merhaba,

Sana çok kolay bir soru soracağım, ama nolur bana samimiyetinle cevap ver.

SORU ŞU..

1- İngilizce konuşurken,

2- Spontaneous yani planlamadan, doğal olarak konuşmaya gayret ederken,

3- Bazı şeyleri düşünüp İngilizce'ye çevirip onu karşındakine söylemek isterken,

HİÇ KENDİ KENDİNİ dinledin mi, kendi sesini dinledin mi,

kendi sesine alışık mısın, yoksa sen İngilizce konuşmaya başladığında başka birisi mi konuşuyor acaba diyecek kadar sesine yabancı mısın :)

kelimeleri doğru söyleyebiliyor musun, bunu konuşurken kontrol etme şansın oluyor mu, ne zaman farkına varıyorsun yanlış konuştuğunun, düzeltmek için zaman geçtiğinde verdiğin mesajın konuşmanın diğer kısımlarına da yansıdığını farkedebiliyor musun: )

Yoksa karşıdaki ile konuşmanın heyecanına kapılıp ne söylemek istediğini unutup ağzından ne çıktığına engel olamıyor musun,

Eğer bir kelime düşündüğün, bildiğin gibi ağzından çıkmıyorsa bilki ya o kelimeyi daha önce hiç pratik yapmadın, yada öğrendiğini sandın ama ona hakim olamadın.

Maalesef ne söylemek istediğin değil daha önceden beynine ne kazındığı ve o an ağzından ne çıktığı önemli oluyor,

Eğer bir kelimenin ağzından düşündüğün gibi çıkmasını istiyorsan o kelimeye HAKİM olacaksın, yanlış öğrendiğin kelime sana değil, doğru bilginle o kelimeye SEN HÜKMEDECEKSİN ki o kelime senin olsun ve sana hizmet etsin senin söylemek istediğini aynen söylemek istediğin gibi karşıya aktarsın yanlış mesaj vermesin,

Konuşmanda nerede tıkanıyorsun, ne yapabiliyor veya neler yapamıyorsun, nerelerde eksik kalıyorsun...

Bununla ilgili daha çok soru sorarım ama şimdilik buna bir cevap verirsen SEN DE sorunu anlamış olacaksın.

Sen de anla nerelerde yanlış yaptığını, veya neleri düzeltmemiz gerektiğini.

İşte İngilizce sadece yazı'dan, okuma'dan, grammar'dan, kelime'den, dinleme'den ... ibaret değil, her BECERİNİN ayrı ayrı eğitilmesi ve komple İYİ bir İNGİLİZCE'ye sahip olman gerek.

İngilizce'yi Güzel konuşursun, İngilizce'de bilgili olursun insanlar senden zevk alır, saygı duyar ve herkes seninle konuşmak ister,

İNGİLİZCE KONUŞMAYI AYNEN ŞUNA BENZETEYİM.
    Mesela radyo'da maç yaını dinleyeceksiniz ve maç diyelim ki FM 106.0 FREKANSINDAN yayımlanıyor, eğer maçı dinlemek istiyorsanız 106.0 frekansınıaçmak ve orada kalmak zorundasınız, eğer 105.9 veya 106.1 frekansında maç yayını takip etmek isterseniz YAYIN bozulur ve sesi anlayamaz olursunuz, sesler kelimeler telaffuzlar ÇATALLI olarak gelir ve artık o yayından zevk almayı bırakın sinirlenir ve yayını kapatır dinlemezsiniz.

İşte İngilizce konuşmak da böyle bir şey. Doğru frekansı bulursanız insanlarla sorunsuz ve gayet hoş şekilde anlaşırsınız, doğru frekans yerine başka frekansa geçerseniz anlaşamaz, az anlaşır veya sinirlenir konuşmayı bırakırsınız. Düşünsenize 1 tek kelimeyi anlatmak için 10 kelime kullanıyorsunuz ve karşı tarafa derdinizi anlatamıyorsunuz, renktan renge giriyorsunuz, ama o kelimeyi de anlatmak zorundasınız, karşınızdaki adamın sabrı bittiğinde size yeteri müsamaha gösterdiğinde konuşma da otomatik olarak orada biter. Eğer birşey satıyorsanız satamazsınız, iş görüşmesiyse iş yarım kalır.

Peki bu kadar eziyet neden, 1 kelimeyi 1 kere doğru söyle ve keyfine bak, hem konuşma harika gitsin hem de ortam. İngilizce kelimelerin GENETİĞİYLE oynarsanız o da sizin konuşmanızın GENETİĞİYLE oynar. İngilizce kafadan atılıp sallayarak konuşulacak bir dil değildir, bunu anlayalım artık.

Veya konuşurken hangi kelimeyi nasıl ve ne şekilde kullandığına telaffuzuna dikkat etmezsin kimse seninle zaman geçirmek istemez.

Hani şu kendisini İngilizce Profesörü sanan ve iki kelimeyi bir araya getiremeyip İngilizce'yi şöyle çalışacaksın böyle yapacaksın, şunu şöyle söyleyeceksin, konuş da nasıl konuşursan konuş diyen İNGİLİZCE CAHİLLERİ :) varya, bir kere onlara HİÇ GÜVENMEYECEKSİN!

İngilizce konuşurken ağzından ne çıktığına ne çıkacağına kendin karar vereceksin onlar değil, doğru ve güzel konuşacaksın, elbetteki insanlar yanlış yapabilirler ve yapacaklardır da, kendi ana dilimizi konuşurken dahi bazı kelimelerde yanlış yapabiliyorken, başka bir yabancı dilde de yanlış yapmak abes değil, AMA sen iyi konuşmak için İngilizce öğreneceksin, konuştuğun kelmeleri bileceksin ki konuşmanın sonunda herkes yanında olsun, konuşma bitmeden seni bırakıp gitmesin, öğreneceksen yanlışı öğrenip yanlış pratik yapmayacaksın, doğruyu öğrenip doğru pratik yapacaksın ki o zaman İNGİLİZCE'N bir işe yarasın.

Yahu herkes İNGİLİZCE'yi okulda mı öğrendi, bakın turistik yerlerdeki insanlara onlar da çatır çatır İngilizce konuşuyor ve insanlar onları anlıyor diyen kardeşim, Turistler maalesef başka seçenekleri olmadığı ve MECBUR oldukları için onlara cevap veriyor, ama daha kaliteli İNGİLİZCE konuşan birisi olsaydı, merak etmeyesin ki MUTLAKA o kaliteli İngilizce'ye sahip arkadaşla görüşürlerdi.

Yani kimse kendini avutmasın.

Haa, bana KİBİRLİ bir adamsın da diyebilirsiniz, ama şunu çok iyi biliyor ve inanıyorum ki, ŞEYTAN, Allah'ın huzurundan KİBRİ yüzünden atıldı.

Bu yüzden kibir yapmam, sadece İngilizce'yi azıcık da olsun bildiğimi sanıyorum :)

Ben sadece YANLIŞ öğrendiğiniz İNGİLİZCE konusunda UYARMAK ve DOĞRUYU GÖSTERMEK istiyorum, kimin nasıl öğreneceği kendisinin bileceği iş.

Tek beceri geliştirmek seni sadece o beceride iyi yapar, İNGİLİZCE'de İYİ YAPMAZ..

Saygılarımı sunuyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 23 Şubat 2019; 18:12:48 >

• Takipteyiz.
    Yanınıza gelecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum :) Bende gelicem sabırsızlandım :)

Ferhat Hoca gibi biri çıkıp 30 dakikada seviye atlatıyorum diyen çıktı mı daha çok ilgi görür valla.
    Bu işin böyle olmadığını insanları kandırmanın dolandırıcılık olduğunu insanlara doğruyu göstermek lazım. Ben hocamıza güvendim. Doğruyu gösterecektir bize yönlendirmeleri dikkate almak lazım.

Saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: LOCOO

Takipteyiz.
    Yanınıza gelecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum :) Bende gelicem sabırsızlandım :)

Ferhat Hoca gibi biri çıkıp 30 dakikada seviye atlatıyorum diyen çıktı mı daha çok ilgi görür valla.
    Bu işin böyle olmadığını insanları kandırmanın dolandırıcılık olduğunu insanlara doğruyu göstermek lazım. Ben hocamıza güvendim. Doğruyu gösterecektir bize yönlendirmeleri dikkate almak lazım.

Saygılar
    Merhaba LOCOO,

Nasılsın..

Güvenin için çok teşekkür ediyorum öncelikle..

Evet, az önce ilk misafirimi İZMİR'e uğurladım.

Sabah 9 uçağıyla Adana'ya geldi, saat 11'de Mersin'de evde birer çay keyfi yaptık ve saat 12'de çalışmaya başladık.

1 saat boyunca misafirimin ne bilip ne bilmediğini anlamak için, sorular sorduk cevaplar aldık ve onları delil olarak ilk sayfalara keyıt ettik. Ve en son sayfaya geldiğimizde geriye doğru şöyle bir baktığında aradaki fark için ... dedi.

Sonra her 2 saatte bir 10 dakika ara verip 3 seans 6 saat boyunca ders yaptık. Tabii arada öğle yemeği molası da verdik, onu da yazayım da :)

Ders nasıl geçti dersen, aslında onu misafirime sorsanız çok daha iyi olacak çünkü ben burada şöyle iyiydi böyle kötüydü dersem inandırıcı olmaz.

En iyi kararı burada 6 saat boyunca beni dinleyen, notlar alan, ses kaydı yapan arkadaşım verir.

Yanlışsak ve eğer üfürmüşsek arkadaşımız kesinlikle paylaşacaktır, ama eğer oraya ne yazmış da onların hepsini TEK TEK ispat etmişsek ve kafasındaki İNGİLİZCE ile ilgili tüm sıkıntıları bitirmişsek ne mutlu bize.

En azından üfürmediğimiz ortaya çıkar, birileri gibi çıkıp ortaya sallamadığımız tasdik edilir.

Biliyorsak mutlaka karşı taraf onaylayacaktır, bilmiyorsak da "hoca yalan söylüyor" diyecektir

ve eğer yalancıysak da benim buradaki son yazım olur..

Keşke sen de olsaydın LOCOO kardeşim, olağanüstü güzel 6 saat geçti ders çalışarak. En azından bana bir 6 saat daha anlattırmazdın :)

Beklediğin yorumu en kısa zamanda yazar arkadaşım, şuan Adana yolunda, saat 23.00'da uçağa binecek, herhalde gece 2-3 gibi evinde olur inşallah.

Belki de uçağı beklerken bile ufak tefek şeyler yazabilir.

Saygılarımı sunuyorum herkese..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 24 Şubat 2019; 19:4:57 >

• Bulent hocama bugun ki misafirperverliginden dolayi

tesekkur ederim,sagolsun evini acti ve tum gununu bana ayirdi. Kendisi gercekten ingilizce asigi ,muthis bir

ingilizce seviyesine sahip,cok onemli bir kaynak arsivi olan bunun yaninda haksizliga gelemeyen ve bununla ilgili cozum uretmeye calisan yardimsever bir insan.

Oncelikle benim ingilizce seviyem henuz baslangic seviyesi ve bildigim birkac seyinde eksik ve yanlis oldugunu anladim.

Bulent hocanin kendine has bir ogretme tarzi var ve anlattiklari havada kalmiyor mantigiyla birlikte anliyorsunuz.

Bugun 6 saate yakin bir calisma yaptik ve bu sure zarfinda eksiklerimi gorup ingilizceye nasil calismam gerektigini, hangi kaynaklarla nasil ilerleyecegimi cok guzel anladim.buraya gelirkende amacim buydu zaten. Ogrenneyi ogrenmek.

Birinden tavsiye alirken size tavsiye verecek kisinin seviyenizi bilmeli ve test etmeli yoksa uzaktan birkac kitap onerisi yapmak cok kolay.

Zamani olan arkadaslar bulent hocayla tanismanizi tavsiye ederim,seviyenizi gorup yol haritasi cizmesi isinizi kolaylastiracak.ingilizceyi calismayi ogrennek demek isin yarisi.

Calismalarima devam edecegim ve durumu burada paylasacagim.

Not: oxford ve cambridge gibi dunyaca kabul gormus muthis bir calismanin urunu kaynaklar varken,ferhat yildiz ve onun turevlerine para ve zamaninizi kaptirmayin.

İNGİLİZCE'yi SIFIR HATA, KALİTELİ BİLGİ ve DOĞRU TELAFFUZLA Öğrenin - Her Söylenene İNANMAYIN !

• quote:

Orijinalden alıntı: talibi35

Bulent hocama bugun ki misafirperverliginden dolayi

tesekkur ederim,sagolsun evini acti ve tum gununu bana ayirdi. Kendisi gercekten ingilizce asigi ,muthis bir

ingilizce seviyesine sahip,cok onemli bir kaynak arsivi olan bunun yaninda haksizliga gelemeyen ve bununla ilgili cozum uretmeye calisan yardimsever bir insan.

Oncelikle benim ingilizce seviyem henuz baslangic seviyesi ve bildigim birkac seyinde eksik ve yanlis oldugunu anladim.

Bulent hocanin kendine has bir ogretme tarzi var ve anlattiklari havada kalmiyor mantigiyla birlikte anliyorsunuz.

Bugun 6 saate yakin bir calisma yaptik ve bu sure zarfinda eksiklerimi gorup ingilizceye nasil calismam gerektigini, hangi kaynaklarla nasil ilerleyecegimi cok guzel anladim.buraya gelirkende amacim buydu zaten. Ogrenneyi ogrenmek.

Birinden tavsiye alirken size tavsiye verecek kisinin seviyenizi bilmeli ve test etmeli yoksa uzaktan birkac kitap onerisi yapmak cok kolay.

Zamani olan arkadaslar bulent hocayla tanismanizi tavsiye ederim,seviyenizi gorup yol haritasi cizmesi isinizi kolaylastiracak.ingilizceyi calismayi ogrennek demek isin yarisi.

Calismalarima devam edecegim ve durumu burada paylasacagim.

Not: oxford ve cambridge gibi dunyaca kabul gormus muthis bir calismanin urunu kaynaklar varken,ferhat yildiz ve onun turevlerine para ve zamaninizi kaptirmayin.

Talibi35 Merhaba kardeşim,

Nasılsın, sorunsuz olarak eve ulaştığına çok sevindim.

Seni burada ağırlamak benim için zevkti, ne iyi ettin de geldin.

Bak göreceksin bundan sonra hayatında İngilizce ile ilgili bir sorun yaşamayacaksın evel Allah.

Artık hangi bilgiyi doğru ve eksiksiz olarak nerede bulacağını, hangi bilginin nerede ve nasıl bulunacağını tam anlamıyla biliyorsun.

Seni bundan sonraki süreçte İNGİLİZCE konusuyla ilgili kimse kandıramayacak..

Keşke 1 GÜN daha fazla kalma şansın ve imkanın olsaydı.

Bak gördün 6 saatte neler yapıldı ne kadar ilerleme gösterdin, en azından ne nedir ne değildir biliyorsun.

6 saatte elimizden geldiğince;

-ilk önce İNGİLİZCE ile alakalı beynine hangi bilgi nasıl kodlanmış, hatalar nerelerde diye ANALİZ ettik, notlar aldık kaydettik.

Her beceriyi nasıl çalışman gerektiğini nerelerde hata yaptığını, yapabileceğini gösterdik,

Önce KELİME bilgini düzeltmeye çalıştık ve nasıl çalışman gerektiğini, hangi kaynakları, SÖZLÜKLERİ, nasıl kullanman gerektiğini gösterdik,

Kelime öğrenirken dahi sadece tek bir sözlük yerine her beceri için birer tane sözlük kullandık ve sen de onları tek tek gördün.

Ders çalışırken masaya en az 10 tane sözlük koyduk ve her birinden farklı bilgiler aldık, 10 sözlük harici 10 tane de kütüphanede hazır bekliyordu gerek olursa diye.

Önce Oxford Türkiye, Oxford Wordpower, Oxford Advanced Learner's, Cambridge, Eş anlamlılar sözlüğü, kelime analiz sözlüğü, ansiklopedik sözlük, kelime telaffuz sözlüğü..

Hepsinin yeri ve zamanı ayrıydı ve farklı farklı bilgiler aldık.

Sonra GRAMMAR Bilgini test edip, yanlışları gösterdik, düzgün olarak nereden hangi kaynaktan öğrenmek gerektiğini ve öğrenirken nasıl bir yol izlemen gerektiğini ifade ettik, hangi kitaptan sonra hangi kitap veya kitapları takip etmen gerektiğini anlattık.

Neredeyse 10+ grammar kitabını masaya koyup hangi bilginin nerede olduğunu anlattık.

Yanlış öğrenilen grammar konularının nasıl düzeltileceğini hangi kaynağı ve nasıl kullanacağını birbir ders olarak anlattık ve kitabı da gösterdik.

Sonra İNGİLİZCE'yi öğrenirken komple her becerisini nasıl öğreneceğini uygulamalı olarak anlattım, öğretmeye çalıştık.

Bir KURS kitabının nasıl işleneceğini TANE TANE ve EN İNCE DETAYINA kadar sana anlattım ve pratik yaptık.

DİNLEME
    KONUŞMA
    OKUMA
    YAZMA

becerilerini nasıl kolayca geliştirebileceğini uygulamalı olrak anlattık.

Yani 1 günde 6 saatte olabilecek en hızlı şekliyle İNGLİZCE'ni nasıl sıfırdan ÜST seviyeye getirmen için yapman gerekenleri anlatmaya çalıştık.

Ha dersen ki hocam zaman yetti mi, tabii ki, HAYIR. 1 tane 6 saat daha olsaydı çok daha iyi olurdu.

Eksik kaldığımız şeyleri ikinci 6 saatte daha iyi tamamlayabilirdik, pratik yapar alışmanı sağlardık.

Düşünsene, 5-7 gün burada kaldığını ve her gün 6 saat bana ayırdığını.

5-7 Günün sonunda artık İNGİLİZCE ile ilgili kime ihtiyaç duyardın ?

Özel ders veya kursa gitmeye bile gerek kalır mıydı?

Her gün ayrı bir becerini tam anlamıyla anlatır, her gün bir beceri sorun olmaktan çıkar ve sen 5-7 gün içinde o kadar yoğun İNGİLİZCE ile artık hayatının sonuna kadar kimseye ihtiyaç duymadan ve üstelik nerede neler yapacağını bilerek hep doğruları yapardın.

1. Gün Kelime ve Sözlük kullanma dersi
    2. Gün Dil Bilgisi dersi
    3. Gün Dinleme dersi
    4. Gün Okuma dersi
    5. Gün Konuşma dersi
    6. Gün Yazma dersi
    7. Gün Toplu olarak tüm becerileri tekrar..
    -------------------------------------------
    8. Gün test becerisi
    9. Gün YDS, ÜDS Sınav İngilizcesi (TOEFL, IELTS..)
    10.Gün İş İngilizcesi (Turizm, Tekstil, Spor, Hukuk, Tıp..)
    11, 12, 13.. diye devam edebilirsiniz.

İşte 1 haftalık süre ve hayat boyu sorunsuz İNGİLİZCE reçetesi..

Ama iyi ki geldin, umarım sen de memnun olmuşsundur derslerden.

Eğer tekrar arzu edersen her zaman kapım açık sana.

Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 25 Şubat 2019; 23:40:29 >

• Arkadaş uçakla hop diye ziyaret edince,hocamızda disiplin reçete demişken ve diğer kanallara yanlış öğretenlere isyankar olduğu falan derken aklıma bu geldi nedense

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 25 Şubat 2019; 23:34:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

Arkadaş uçakla hop diye ziyaret edince,hocamızda disiplin reçete demişken ve diğer kanallara yanlış öğretenlere isyankar olduğu falan derken aklıma bu geldi nedense
    Merhaba arkadaşım,

kendince ve "kapasiten kadar" tabii ki dalgaya alabilirsin :)

İngilizce maalesef her beyne sığmadığı ve her beyinde algılama yeteneği gelişmediği için sürekli kısa devre yapar :)

"3.5 sene İngilizce çalışıp da 2 kelimeyi bir araya getiremeyen beyin"den nasıl bir yorum beklenir diye sorsam acaba ne cevap alırım merak ettim :)

Sorun değil..

Uçak biletlerini, gelip gelmediğini kontrol etmek ister misin :)
    Hani belki inanmazsın ya :)

Hadi daha ileriye gideyim, ver bana adresini telefonunu ben seni ziyaret edeyim, olmaz dersen uçak biletlerini alayım, Adana havalimanında karşılayayım, misafir edeyim seni, HANİ O MUHTEŞEM İNGİLİZCE'NLE beni test et onay ver :) sonra geri dön memleketine..

Bak ne güzel plan ve reçete :)

Hadi..
    KIYAMET SENFONİSİ..
    Dili ni mi yuttun..

Oradan klavye başından üfürme..

SANA "BİLE" İYİLİK YAPAYIM GEL :)
    Hatta geldiğinde video da çek ki belki sana da inanmayan olur senin gibi :)
    Video'da hem senin hem benim İngilizce bilgim ÇOK net ortaya çıkar :)

Ahh şu klavye delikanlıları ahh,
    Hiç mi akıllanmayacak acaba bunlar..
    Sıfır bilgi ile yorum yap, hizmet edene bilgiye saygı duyma, üfür salla,
    Yahu senin yaşama sebebin nedir :)
    Biz olmasak sen ne ile uğraşırsın,
    Hayatta bir amacın var mı ?
    Yoksa hayata nato mermer gelip nato kafa ile gitmek hoşuna mı gidiyor,
    Bu ot beyinli düşünceler olduğu sürece Türkiye'de bir adım ileri gidilmez,
    Değil mi DELİKANLIM :)

Sen inansan da inanmasan da..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 26 Şubat 2019; 0:25:40 >

• quote:

Merhaba arkadaşım,

kendince ve "kapasiten kadar" tabii ki dalgaya alabilirsin :)

İngilizce maalesef her beyne sığmadığı ve her beyinde algılama yeteneği gelişmediği için sürekli kısa devre yapar :)

"3.5 sene İngilizce çalışıp da 2 kelimeyi bir araya getiremeyen beyin"den nasıl bir yorum beklenir diye sorsam acaba ne cevap alırım merak ettim :)

Sorun değil..

Uçak biletlerini, gelip gelmediğini kontrol etmek ister misin :)
    Hani belki inanmazsın ya :)

Hadi daha ileriye gideyim, ver bana adresini telefonunu ben seni ziyaret edeyim, olmaz dersen uçak biletlerini alayım, Adana havalimanında karşılayayım, misafir edeyim seni, HANİ O MUHTEŞEM İNGİLİZCE'NLE beni test et onay ver :) sonra geri dön memleketine..

Bak ne güzel plan ve reçete :)

Hadi..
    KIYAMET SENFONİSİ..
    Dili ni mi yuttun..

Oradan klavye başından üfürme..

SANA "BİLE" İYİLİK YAPAYIM GEL :)
    Hatta geldiğinde video da çek ki belki sana da inanmayan olur senin gibi :)
    Video'da hem senin hem benim İngilizce bilgim ÇOK net ortaya çıkar :)

Ahh şu klavye delikanlıları ahh,
    Hiç mi akıllanmayacak acaba bunlar..
    Sıfır bilgi ile yorum yap, hizmet edene bilgiye saygı duyma, üfür salla,
    Yahu senin yaşama sebebin nedir :)
    Biz olmasak sen ne ile uğraşırsın,
    Hayatta bir amacın var mı ?
    Yoksa hayata nato mermer gelip nato kafa ile gitmek hoşuna mı gidiyor,
    Bu ot beyinli düşünceler olduğu sürece Türkiye'de bir adım ileri gidilmez,
    Değil mi DELİKANLIM :)

Sen inansan da inanmasan da..

Alıntıları Göster
    Hocam yapmaya çalıştığınız şeyi anlıyorum takdirde ediyor arkadaşlar sizi arkaşın sizi ziyaret ettiğinide inanıyorum zaten ve ingilizce öğretmeni olduğunuzdan şüphem yok.Ben mizah yaptım sadece siz böyle gider yapınca yine koptum

Neyse,He bana soracak olunursa eğer uzun müddetli bir ders almayı planlamıyorsa bir kişi ozaman gidip 6 değil 10 saatliğine ziyaret etsede yine hiç birşey değişmez ki ingilizce 1500 saat her beceriye odaklanarak geliştirilebilecek birşey kaldıki sadece türkiyede kalarak ingilizce düşünme yetisini kazanabileceğine,akademik bir seviyede öğrenebileceğine veya öğretilebileceğine inanan varsa yanlış düşünüyordur.Yani siz 6 saat'de doğru gösterdiniz diye o arkadaşa sihirli değnek değmiş olmadı yine çalışma özverisine ve dile ne kadar maruz kaldığına bağlı olarak ingilizcesi gelişecek.

ve yine komiktirki kırmızıyla yazdığınız kısım ile dedikleriniz çelişiyor Bilimsel olarak herkes ana dili dışında bir dil öğrenebilir yani dediğiniz gibi ingilizcenin algılanamaması veya sığmama gibi olay olacağını düşünüyorsanız eğitmen olamazsınız.Bir zamanlar tenis hocam vardı(kötü bir hocaydı)bazı çocukların yeteneksiz olduğunu düşünürdü öğrenemeyeceklerini düşünürdü ama kendinde hata aramazdı ve bu bahsettiğim adam eğitmendi hesapta! :)

Siz bel altı vurmayı seviyorsanız sizin bileceğiniz iş 3.5 yıl içinde yol katettiğim farkındayım sadece konuşma pratiği yapmadım ve yurtdışında ana dili ingilizce konuşulan bir ülkede dile maruz kalmak ile türkiyede günde 3-4 saat dile maruz kalarak üst seviye(kişiden kişiye değişir bana göre kusursuz) olmak imkansızdır.

Merak etmeyin tek sıkıntı çektiğim nokta üstünde fazla pratik yapmadığım konuşma yeteniğidir onuda sizin gibi 50 yaşına geldiğimde çoktan aşmış olup ahkam kesecek seviyede olurum merak etmeyin
    Benim arada bir dertlenmemin sebebi kusursuz olma hırsımdandır ingilizceyi iyi bilmemekten değil. Ben birçok gerek kendi siteleri olan gerek sahibindende ismi ünlü olan kişilerden özel dersde aldığım için biliyorum ki ingilizce yi öğretenler değil öğrenenler vardır yani iyi veya kötü hocaların belirli bir süre katkısı var gerisi dilin yapısını anladıktan sonra maruz kalmakla gerçekleşiyor[sm=ok.gif].O yüzden şuan ana dili ingilizce olan insanlarla bulunduğum seviyenin üstüne çıkmaya çalışıyorum online konuşarak.

Lütfen öğremenleri ilahi konuma getirmekten vazgeçin ingilizce öğrenme bir süreçtir bu sürecin %15'ini öğretmenler kapsıyor bana göre oyüzden insanların ingilizce öğrenebilmesi için veya fikir sahibi olabilmesi için sizin gibi eğitimcilere ihtiyaçları olduğu zannetirildi bu ülkede.O yüzden boş yapmaya gerek yok. 1 yıllık garantiler vermenizede gerek yok aynı sistemin parçası olduğunuzu deneyimsiz çabuk bir şekilde dili öğrenmek isteyen bir insan idrak edemeyeceği için onları kandırabilirsiniz.

Not: Çabuk cevap yazmamamın sebebi devamlı aklınıza yeni laf sokmalar gelip mesajınızı 10 kere değiştirmenizdendir :) ben bu konu üstünde daha fazla tartışmayacağım ben ingilizce öğretmeni olduğunuza inanıyorum fakat ingilizce öğrenme yolunda düşük payı olan öğretmenlerin kendileri arasında rekabete girme ve kendilerini öğremenin tek yolu olarak göstermeleri KOCA BİR SAÇMALIK buda tecrübeli
    KIYAMET SENFONİSİNDEN
    gelsin bu dili ciddiyetle öğrenmek isteyen arkadaşlara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 26 Şubat 2019; 0:32:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

Arkadaş uçakla hop diye ziyaret edince,hocamızda disiplin reçete demişken ve diğer kanallara yanlış öğretenlere isyankar olduğu falan derken aklıma bu geldi nedense
    Merhaba, gora sevdiğim bir filmdir :) kimseyi gidip gitmediğime inandırma gibi bir derdim yok aslında,

ben acayip sabırsız bir kişiyim, ilgi alanım ile ilgili ididalı ve ilgi çekici bir şey varsa peşine yapışır en kısa sürede çözüme

kavuşmasını isterim. Bu yüzden hocanın mesajları dikkatimi çekti ve buyurun gelin teklifini kabul ettim, kendimce güzel bir

karardı.Oxford hoca gibi iddialı bir arkadaş varsa tekliflerine açığım onuda ziyaret etmek isterim,:)

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.