Şimdi Ara

İNGİLİZCE'yi SIFIR HATA, KALİTELİ BİLGİ ve DOĞRU TELAFFUZLA Öğrenin - Her Söylenene İNANMAYIN ! (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
65
Favori
24.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İngilizce için kullandığım kanallar listesi bu kanallar hakkında yorumunuzu alabilir miyim? Türkçe altyazı olmadan dinliyorum ve bir çok konuyu anlayabiliyorum.(Bazılarında altyazı seçeneği var.)

Türk kanallarına baktığımda anlatım tarzlarında benzerlik gördüm lakin yabancı kanallardan izlerken ilginç olarak Türkçe dinlemekten daha çok ilgimi çekiyor sanki daha iyi öğreniyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCz4tgANd4yy8Oe0iXCdSWfA
    https://www.youtube.com/channel/UC9Pbt3q-ihROg1lmmmQdU2w
    https://www.youtube.com/channel/UCrRiVfHqBIIvSgKmgnSY66g
    https://www.youtube.com/channel/UCVBErcpqaokOf4fI5j73K_w

• Merhabalar..

Tüm arkadaşlarıma Cumartesi ve Pazar günü cevap yazsam ayıp olmaz umarım.

Özel mesaj gönderen ve buradan mesaj yazan arkadaşlarım, geç cevap yazacağım için lütfen kusura bakmayınız..

Saygı ve Hürmetle..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oxford English

Merhabalar..

Tüm arkadaşlarıma Cumartesi ve Pazar günü cevap yazsam ayıp olmaz umarım.

Özel mesaj gönderen ve buradan mesaj yazan arkadaşlarım, geç cevap yazacağım için lütfen kusura bakmayınız..

Saygı ve Hürmetle..
    quote:

https://www.youtube.com/channel/UC9IGkktBTEgUKzdWL_x2uUA

Hocam bu kanaldaki ders anlatımları nasıl?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D2F151EED -- 9 Mart 2019; 9:19:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man Of Earth

İngilizce için kullandığım kanallar listesi bu kanallar hakkında yorumunuzu alabilir miyim? Türkçe altyazı olmadan dinliyorum ve bir çok konuyu anlayabiliyorum.(Bazılarında altyazı seçeneği var.)

Türk kanallarına baktığımda anlatım tarzlarında benzerlik gördüm lakin yabancı kanallardan izlerken ilginç olarak Türkçe dinlemekten daha çok ilgimi çekiyor sanki daha iyi öğreniyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCz4tgANd4yy8Oe0iXCdSWfA
    https://www.youtube.com/channel/UC9Pbt3q-ihROg1lmmmQdU2w
    https://www.youtube.com/channel/UCrRiVfHqBIIvSgKmgnSY66g
    https://www.youtube.com/channel/UCVBErcpqaokOf4fI5j73K_w
    Nefis..
    Tam anlamıyla istenilen güzellikte..

BRITISH ENGLISH..https://www.youtube.com/channel/UCGuxAvItcvsrKtNN0ws870w/videos

Bana göre geç git..

AMERICAN ENGLISH..https://www.youtube.com/channel/UC9Pbt3q-ihROg1lmmmQdU2w

Güzel..

BRITISH ENGLISHhttps://www.youtube.com/channel/UCrRiVfHqBIIvSgKmgnSY66g

Tercih etmem ama eğer aradığım bilgi buradaysa kendime göre bilgiyi alır ve sayfayı unuturum.

AMERICAN ENGLISH..https://www.youtube.com/user/EnglishTeacherEmma/videos

İyi forumlar kardeşim..

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-D2F151EED

quote:

https://www.youtube.com/channel/UC9IGkktBTEgUKzdWL_x2uUA

Hocam bu kanaldaki ders anlatımları nasıl?

Alıntıları Göster
    Kardeşim selamlar,

Yazacağım yorum sadece beni bağlar, fikrimi sormuşsun bu da benim fikrim.

Bu kanalın kendine hayrı oluyor mu bilmiyorum ama İNGİLİZCE öğretim kanalı olarak sadece dil bilgisini hedef alan ancak İngilizce'nin diğer 4+ becerisini hiçe sayan sıradan hatta bırak sıradan olmayı benim param ile 5 para etmeyecek bir kanal.

Ben bunları söylüyorum diye takip etmemezlik yapma, seni etkilemiş olmayayım.

Bu tür kanalların sadece adı var, gerisi hikaye..
    İNGİLİZCE'yi SIFIR HATA, KALİTELİ BİLGİ ve DOĞRU TELAFFUZLA Öğrenin - Her Söylenene İNANMAYIN !

Yorumlarım için kusura bakma olur mu..

Bahsettiğin kanaldaki hanımefendiye br soru sordum umarım geri dönüş yapar, geri dönüş olmazsa kendisi hakkındaki yorumlarımı yazarım ama biliyorum ki beni ENGELLER ve yorumumu siler :)

BAK BU DA BAŞKA BİR KANAL, Allah'a Emanet, Allah bunların şerrinden korusun milleti..
    Yazık çok yazık..https://www.youtube.com/playlist?list=PLNHzPe4Xlv8f42xvAHezUXaHiFl-g7aF2
    İNGİLİZCE'yi SIFIR HATA, KALİTELİ BİLGİ ve DOĞRU TELAFFUZLA Öğrenin - Her Söylenene İNANMAYIN !

Saygılar kardeşim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 11 Mart 2019; 10:20:11 >

• Oxford English kullanıcısına yanıt
    youtube yorumunuzu silmişler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

youtube yorumunuzu silmişler.
    Merhaba Üstad..

Yorumumu silmeyecek kadar cesaretli olanı çıkmayacak herhalde..

Hem silmiş hemde engellemişlerdir beni muhtemelen..

Sağlık olsun, işte bunlar böyle ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Yalan yanlış video çekip koyuyorlar YOUTUBE'a sonra da yanlış diyorsunuz ve videoyu düzeltmek yerine yorumları silip devam ediyorlar.

Ne yapmak lazım bilmiyorum.
  • Oxford English kullanıcısına yanıt
    Doğru bir işin yapılması yerine yorum silmek gerçekten çok garip.

• quote:

Doğru bir işin yapılması yerine yorum silmek gerçekten çok garip.
    Selam üstad,

Şimdi sen söyle bana Allah aşkına,

Daha iyi olsun diye yapılan yorumlar silinecekse,
    vatandaş videoların altına yorum yazamayacaksa,
    yorum yazınca yorumlar ortadan kaybolacaksa,
    videoyu çeken kendi söyleyip kendi dinleyecekse,
    videolar yanlış olduğu halde orada duracak ve bizim elimizden birşey gelmeyecekse

videolara yanlış demişiz ne işe yarar ki..
  • İnsanımız ben bilirim kafasında oldukça da birşey değişmez. Doğru bilgiyi bilenden öğrenerek kendini geliştirmek varken yorumlar siliniyorsa da yapacak birşey kalmıyor. Örneğin benim böyle bir kanalım olsa ve yanlışım söylense daha memnun olur ve doğru olanı yaparım.

• quote:

İnsanımız ben bilirim kafasında oldukça da birşey değişmez. Doğru bilgiyi bilenden öğrenerek kendini geliştirmek varken yorumlar siliniyorsa da yapacak birşey kalmıyor. Örneğin benim böyle bir kanalım olsa ve yanlışım söylense daha memnun olur ve doğru olanı yaparım.
    Üstad,

sanırım bu gibi kanalların videolarına yorum yapsak da yorumların hepsi silineceği için emeğimiz ve zamanımız boşa gider.

Yani bu gibi çöp videoların altın yorum yazmaktansa sadece linklerini burada paylaşmak yada her kanal hakkında sadece 1 adet ses kaydı doldurmak çok daha mantıklı olur.

Yada herkesi kendi haline bırakacaksın, bu gibi videolar İngilizce öğrenmek isteyenlerin beyinlerini kısa devre yaptıracak ve İngilizce'den soğutacak, çözümsüz ve yanlış bir yola sürükleyecek.

Başka yolu kalmadı sanırım..

HAYRETTİN - İNGİLİZCE BİLMEMEK PİŞMANLIKTIR :)
    https://www.youtube.com/watch?v=M3mA0FeYSIQ

:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 11 Mart 2019; 13:6:19 >

• Merhabalar herkese,

Nasılsınız..

Öncelikle tüm özel mesajları cevapladım arkadaşlarım, biraz geç cevap verdiklerim varsa kusura bakmasınlar lütfen.

Bugün yine girişim zamanı..

İnsanlarımızın onlarca yıldır İngilizce ile derdi var ve bu sorun ancak EĞİTİMİN en başındaki Meb Bakanımız tarafından çözülür, o zaman biz de MEB Bakanımızla görüşmek ve çözüm aramak için randevu talep ettik.

https://twitter.com/ZiyaSelcukprof/status/1105398505080832000/photo/1

Ayrıca özelden de randevu talep ettik.

"Sayın Hocam, zat-ı alilerinizle görüşmek ve "Türkiye'deki Yetersiz İngilizce Öğretimine" çözüm önerisi sunmak istiyorum. İngilizce öğretmeniyim. İsmim Bülent. Geri dönüşlerinizi arz ediyorum."

Dil Eğitimi bir devlet politikası olmalı ve baştan sona düzenlenmeli.
    Her gelen hükümet yada bakan dil eğitimini haydi baştan alıyoruz dememeli.
    Dil eğitimi kaliteli ve sorunsuz olacak şekilde şekillendirilmeli ve bir daha kurcalanmamalı.

Ben elimden geleni yapayım yıllardır yaptığım gibi, Meb bakanım ve müsteşarım da değişti, yeni bakanımız da en azından eğitim kökenli.

Kendileriyle bir görüşebilsem yada yapılması gerekenleri kendilerine bir anlatabilsem, büyük bir ihtimalle kendisini ikna edebileceğimi düşünüyor ve buna sonsuz inanıyorum.

İnşallah bizleri görmeyi kabul ederler ve randevu verirler.

Randevu vermeseler de, zamanları olmasa da bizlerle görüşmek için (aslında böyle önemli ve acil bir konu için zaman ayırmaları gerektiğini düşünüyorum ama), mutlaka bizleri dinlemek ve anlatacaklarımızı not almak, kendilerine ulaştırmak için birilerini görevlendirirler diye ümit ediyorum.

Bizimle ilgilenecek zamanı olmasa dahi yorulmak yok mücadeleye devam. Bir gün mutlaka dikkatini çekeceğim ve artık kayıtsız kalamayacak ve inşallah o zaman elimiz daha güçlü olacak.

Sosyal medyanın gücünü kullanıp bakanımıza mutlaka ama mutlaka ulaşacağım.

Paylaşmak istedim..

Saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 12 Mart 2019; 14:37:43 >

• Herkese Tekrar Merhabalar,

Nasılsınız..

Konunun yukarılarda durmasında fayda var, bir kişiyi de olsa yanlış yapmaktan kurtarırsak kar'dır.

İyi forumlar
  • Hocam, doğru ve 'kaliteli' İngilizce nedir, nitelikleri nelerdir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Abdülhak Hamit Tarhan

Hocam, doğru ve 'kaliteli' İngilizce nedir, nitelikleri nelerdir?
    Üstad merhaba,

Güzel bir soru, teşekkür ediyorum.

Hemen cevap vereyim müsadenle.

DOĞRU, KALİTELİ, NİTELİKLİ İngilizce;

UK England London'da doğan, orada yaşayan, orada öğrenim gören, veya dünyanın herhangi bir yerinden Londra'ya gelip orada İngilizce'nin anavatanında ORİJİNAL, DEĞİŞİME uğratılmamış, genleriyle oynanmamış, Standard British English öğrenen bir vatandaş gibi BURADA TÜRKİYE'DE neredeyse anadil kalitesinde öğretilen İngilizce'den bahsediyorum.

İngiltere Londra OXFORD'da, CAMBRIDGE'de nasıl İngilizce öğretiliyorsa AYNI İngilizce'den bahsediyorum.

OXFORD'un CAMBRIDGE'in İngilizce Eğitim ve Öğretiminin KLONLANMIŞ İngilizce kalitesi burada TÜRKİYE'de de olsun, işte bu kalitede İngilizce'den bahsediyorum.

Türkiye'de biz İngilizce bildiğini sanan insanlar, İngilizce konusunda zorda kaldığımızda o anı geçirmek ve sorudan kurtulmak için hemen kafamıza göre uydurur ve ben böyle biliyorum diyerek işin içinden sıyrılırız. Ama gerçek öyle değil.

Asıl şunu söylemek istiyoruzdur; İngilizcem iyi değil ama bana göre mantıklı olan yada uydurabileceğim cevap budur.
    Neden herkes CV'sine İngilizce biliyorum deyip de iş gerçekten İngilizce'yi kullanmaya geldiğinde ortadan kaybolur, İŞTE bu yüzden..

Kendisine İngilizce hocası diyen ama kendisini her türlü yeniliğe, araştırmaya, okumaya, dinlemeye, konuşmaya vs vs vs.. kapatıp sadece kendi bilgisinin doğru olduğunu sanan ne olduğu belli olmayan insanlar yüzünden BİZ TÜRKLER ızdırap çekiyoruz.

İngilizce öğrenmek için bu gibi insanların eline düştüyseniz vay halinize.

Hiç kimsenin (Özellikle biz TÜRKLER'İN) İngilizce üzerinde ameliyat ve operasyon yapmadığı, kafadan uydurmadığı, yalan yanlış aktarmadığı, berbat telaffuzla kelimeleri aktarmadığı, bilgisi olmadığı halde İngilizce üzerinde ahkam kesmediği.. BİR İNGİLİZCE'den bahsediyorum.

Çok afedersiniz "Kimse bana anadil kalitesinde İngilizce öğretilemez diye martaval okumasın." Yapılabileceğini ve istenirse neredeyse anadil kalitesinde İNGİLİZCE öğretilebileceğini biliyorum ve yıllardır bu işi yapıyorum.

Yapılamaz diyenlerin de "İngilizce bilgisi olmadan üfürmelerinden nefret ediyorum."

--

İngilizce ses'e dayalı bir dildir ve düzgün iletişim kurmak için ses bilginizin olması gerekir. Saçma sapan İngilizce bilip de iletşim kuranlar yok mu :) elbette var, işte biz bu İngilizce'ye tam tabirle "BROKEN ENGLISH" diyoruz. Hiç bir şeye uymayan, bozuk aksan ve telaffuz, hatalı bilgi ve sıfır kalite ile ortalığı darma dağın edenler.

İşte size BOZUK İngilizce'nin İngilizce anlamı :)

"BROKEN ENGLISH (POOR ENGLISH) is a poorly spoken or ill-written version of the English language, sometimes considered a pidgin. Broken English refers to using the language incorrectly. It is not applicable to common small grammatical errors, but rather major grammatical problems of incorrect use of words, incorrect verb tenses, improper use of articles, etc., usually with a very limited vocabulary. Bad English is more informal and poor English is more formal.

DOĞRU, SIFIR HATA ile KALİTELİ ve NİTELİKLİ İngilizce denince lütfen şunları anla;

Standard British English.. SBE (BrE, UK, GB)

1- Her kelimenin Standard British English'e göre DOĞRU, HATASIZ ve GÜZEL TELAFFUZ edildiği, bulunulan ortamda asla iletişim sorunu yaşanmadığı,

2- Yeri ve zamanına göre bilgi yüklemesi yapıldığı ve asla tüm dil bilgisi (GRAMMAR) detaylarının bir çırpıda verilmeye çalışılmadığı, yaş-seviye-detay-sınav vs.. gibi durumların göz önünde bulundurulduğu,

3- İngilizce DİNLEME'ye başladığınızda zorluk yaşamadığınız ve video, radyo, müzik.. dinlerken sorunsuz anlayıp zevk aldığınız,

4- İngilizce bir metin, pasaj, hikaye, sunu vs.. OKUDUĞUNUZDA sizleri dinleyenlerin KALİTELİ İngilizce'nizden zevk aldığı (güzel telaffuz, noktalama işaretlerine uyma, vurgu, tonlama, süreklilik, kendine güven vs..). Bir insanın İngilizce bilgisi ne kadar iyi olursa okuma sırasında kendine olan güven de TAVAN yapar. Çünkü bütün detayları bildiği için mükemmel okur.

5- Dinlediğiniz İngilizce bir metni YAZIYA dökerken zorlanmadığınız, tek kelime dahi kaçırmayacağınız seviyede KALİTELİ KELİME BİLGİSİne sahip olup "ah şu kelime neydi anlamadım kaçırdım kahretsin demediğiniz",

6- Kaliteli İngilizce'nizle KONUŞMAYA başladığınızda sizi dinleyenlerin İngilizce'yi güzel ve etkili kullanıp hitabınızla karşınızdakini MEST ettiğiniz,

7- İngilizce bilen kiminle konuşursanız konuşun karşıdaki insanın İNGİLİZCE bilgisini 1 dakikada analiz edip karar verebileceğiniz,

8- Bulunduğunuz "İngilizce konuşulan" ortamda İNGİLİZCEnizle insanları etkileyeceğiniz ve o masada İngilizce bilgisiyle OTORİTE olup övgü alabileceğiniz,

9- Yurtdışına çıktığında İngilizce bildiğini sandığın halde İNGLİTERE'de veya başka yerde 1 hafta İngilizce adına ne konuşulduğunu anlamayıp kendine bir TERCUMAN tutmadığın bir İNGİLİZCE.

10- Sınavlara girdiğinde İNGİLİZCE'den korkan değil, bu sorular çok kolaymış diyebileceğin bir İNGİLİZCE..

(11, 12, 13, 14.. DAHA YAZAYIM MI üstad..)

İŞTE BÖYLE BİR İNGİLİZCE'DEN BAHSEDİYORUM..

Ne söylemek istediğimi anlatabildim mi acaba, işte kaliteli İNGİLİZCE budur..

Bunu öğrenmek isteyen olur yada olmaz insanların kendi tercihleridir.

BENİM TERCİHİM işte bu, KALİTELİ İNGİLİZCE, SBE, QUALITY ENGLISH, Quality English Education and Teaching, Aristocratic English, Royal English..

Ne dersen de :)

Bunun dışında yıllarca ilkokul'dan Profesörlük sıfatını alana kadar İngilizce öğrenmeye gayret edip de öğrenemedim, öğretemediler diyenler de olacak.

Bunun nedeni işte biz TÜRKLERİN (bütün İngilizce öğretmenlerini kastetmiyorum, içlerinde azınlıkta olup da HARİKA ötesi İngilizce Bilgi ve görgüsüne sahip bir çok insan var) İngilizce'nin DNA'nı ve GENLERİNİ değiştirip Türkçe'ye uyarlayıp öyle İngilizce öğretmeye çalışmamızdan kaynaklanıyor.

Ev ortamı - 0-3 yaş
    Anaokulu - 3-6 yaş
    İlkokul - 6-10 yaş
    Ortaokul - 11-14 yaş
    Lise - 14-18 yaş
    Üniversite 18-25 yaş
    HAzırlık Sınıfı - 1-2 yıl
    İngilizce Kurslar - 2-3 yıl
    Özel Dersler - 1-2 yıl
    Yurtdışı İngilizce Kurs ve gezileri - 3 ay, 1-2 yıl
    Yüksek Lisans, Doktora, Yrd Doç, Prof'luk - 25 Yıl..

Yani bir ömür verip de İNGİLİZCE öğrenemeyen bir MİLLET..

Birisi bana şunu açıklayabilir mı acaba..
    Çünkü benim kelime dağarcığım bu SAÇMALIĞI açıklamaya YETMİYOR..

Yaklaşık 50 yıl İngilizce öğrenmeye ve öğretilmeye çalışılıp da İNGİLİZCE öğrenemedim dediğiniz bir durumu açıklayabilecek
    MANTIKLI bir İZAHAT ve CEVAP İSTİYORUM..

Saygı ve Hürmetle..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 1 Mayıs 2019; 11:56:59 >

• 1-İngilizcede başlangıç seviyesinde olmayan arkadaşlar için turkce altyazılı dizi izlemek size hiçbir şey katmaz. Türkçe altyazılı dizi izlemek dil öğrenirimi ve listening icin bir sanal uyusturucudur.
    2- Telaffuz'unuzu düzeltmek istiyorsaniz International Phonetic Alphabet öğrenmeniz gerekmektedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: John Stark

1-İngilizcede başlangıç seviyesinde olmayan arkadaşlar için turkce altyazılı dizi izlemek size hiçbir şey katmaz. Türkçe altyazılı dizi izlemek dil öğrenirimi ve listening icin bir sanal uyusturucudur.
    2- Telaffuz'unuzu düzeltmek istiyorsaniz International Phonetic Alphabet öğrenmeniz gerekmektedir.
    Selam üstad,

IPA Fonetik alfabesini öğrenmek belki profesyoneller için olmazsa olmaz ancak eğer diğer arkadaşlara zor gelirse onlar da IPA bilen bir İngilizce öğretmeninden yada sözlüklerden doğru telaffuzu dinleyerek sorunu çözebilirler.

IPA konusunda SONSUZ haklısınız..
  • @Oxford English

Düşüncelerinin yarısından çoğuna katılmıyorum. Sırf cevap yazmak için üye oldum. Herhangi bir hocanın veya youtube kanalının fanatiği değilim. Zaten mesajımdanda anlaşılır tamamı okununca.

- Video Eğitim
    - Özkan Çelen ( kalitelidir, bana göre. Favorim )
    - Hüseyin Demirtaş ile İngilizce ( kalitelidir, bana göre. Gerçi sen bunuda beğenmessin )
    - İngilizce Konu Anlatımı Özer Kiraz ( kalitelidir, bana göre. )
    - Fatih ( Vasat, bana göre. Bende beğenmiyorum ama seven seven karışmam )
    - Fit Traveler ( çöp bana göre. Yanlış bilgiler veriyor )
    - vs vs vs

Şimdi gelelim sana, bu tip kanalların %99'u çöp diyerek insanların ingilizceye olan hevesini kırıyorsun. Seni okuyan birisi diyecekki, "Ya hepsi çöpmüş, bunların öğretmenlikleri yokmuş" Sana göre devlet çözümleri çöp, youtube kanalları çöp, öğretmenler çöp.

Peki çözümü ne beyfendinin OXFORD - CAMBRIDGE sözlükleri. Yahu bu sözlükler belli seviyeye gelmiş insanlar için geçerli. Sadece türkçesi neymiş diye girecek kişiler için bu sözlüğün ne anlamı var. İngilizceye sıfırdan başlayan A1-A2 seviyeleri bile bu sözlüklerden anlamaz zor anlar.

Bu youtube kanallarını açan hocaların ben bizim telaffuzumuz süper dediklerini duymadım, hatta ingilizcemiz süper bile demiyorlar diyemezler. Bir ingiliz vatandaşının bile ingilizcesine süper diyemeyiz ana dili türkçe olan bu insanların aksanlarıyla, yazım hatalarıyla dalga geçmek çöp demek ayıptır.

İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlara diyeceğim: Bu yıkıcı yorum yapan arkadaşa çok fazlada aldırmayın. Hangi hoca hoşunuza gidiyorsa ingilizce öğrenmeye başlayın. İnsan önce hocasını sevecek lafını unutmayın. Belli seviyeye geldikten sonra zaten OXFORD - CABRIDGE gibi sözlüklerede, YABACI YOUTUBE DİL ÖĞRETİCİ kanalllarına hakim olacaksınız.

Bu vesile ile uzun süredir takıp ettiğim foruma adım attım herkeze sevgiler :)

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.