Şimdi Ara

İnanmayanların Vizyonsuz Olması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İslama göre dünya hayatı ebedi hayatın yanında hiç birşey ve buna göre de düzgün inançlılar ağırlığı diğer dünyaya veriyor ve bu dünyada yetecek kadar çalışıyor, öte yandan böyle olunca da bazıları bu kesime "dinle uyutuluyor" diyor. Zaten adamın inandığı din bu dünyanın hiçbir şey olduğunu söylüyor ama sadece anı düşünüp ileride olabilecekleri öngöremeyen-veya çıkarlarıyla çatıştığı için işine gelmeyen- kesim inananları koyunlukla suçluyor.
    Bu vizyon eksikliği değildir de nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• inanç başka
    gerçek başka şey.

bende unicornlara inanıyorum
    varmı bi diyeceğin

insan istediği şeye inanabilir
    bu inandığı şeyi gerçek kılmaz.
  • Benim üzüldüğüm nokta inananlar sadece başkalarına değil, kendilerine de zarar veriyorlar. İnanan insanlar içinde çok iyi kalpli insanlar da var. Bu insanların inançları yüzünden hayatta ciddi hatalar yaptıklarını bilmek beni gerçekten üzüyor.

Mesela benim çok yakından tanıdığım, inanamayacağınız derecede temiz kalpli bir adam vardı. Bu adam Allah'a çok güvendiği için, "Allah benim karşıma hak etmediğim birini çıkarmaz" diye düşünüyordu. Sahip olduğu bu inanç, Allah'a olan güveni onun korkunç bir insana "karım" demesine sebep oldu. "Karım" dediği insanın yaşattıkları onu yaşlandırdı, başka bir insana dönüştürdü. Muhtemelen yaşadıklarının yaralarını ölene kadar taşıyacak.

Hülasa size tavsiyem, ne herhangi bir tanrıya güvenin ne de herhangi bir insana. Güvenmek, inanmak, iman etmek, bunlar rasyonel şeyler değiller.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutatio

Benim üzüldüğüm nokta inananlar sadece başkalarına değil, kendilerine de zarar veriyorlar. İnanan insanlar içinde çok iyi kalpli insanlar da var. Bu insanların inançları yüzünden hayatta ciddi hatalar yaptıklarını bilmek beni gerçekten üzüyor.

Mesela benim çok yakından tanıdığım, inanamayacağınız derecede temiz kalpli bir adam vardı. Bu adam Allah'a çok güvendiği için, "Allah benim karşıma hak etmediğim birini çıkarmaz" diye düşünüyordu. Sahip olduğu bu inanç, Allah'a olan güveni onun korkunç bir insana "karım" demesine sebep oldu. "Karım" dediği insanın yaşattıkları onu yaşlandırdı, başka bir insana dönüştürdü. Muhtemelen yaşadıklarının yaralarını ölene kadar taşıyacak.

Hülasa size tavsiyem, ne herhangi bir tanrıya güvenin ne de herhangi bir insana. Güvenmek, inanmak, iman etmek, bunlar rasyonel şeyler değiller.

O da bir nevi cahilmiş, iyi biri olması bunu değiştirmiyor. O zaman ben yatayım kendime bakmayayım çalışmayayım ve iyi bir eş bekleyeyim, bunlar işin makro boyutu, detaylara indiğimizde de vereceğimiz her karar geleceğimizi şekillendirir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Prestige -- 24 Mayıs 2017; 1:16:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutatio

Benim üzüldüğüm nokta inananlar sadece başkalarına değil, kendilerine de zarar veriyorlar. İnanan insanlar içinde çok iyi kalpli insanlar da var. Bu insanların inançları yüzünden hayatta ciddi hatalar yaptıklarını bilmek beni gerçekten üzüyor.

Adamın biri hacıda parasını çaldırmış. Memlekete nasıl dönücem şimdi diye kara kara düşünürken yanına başka bir hacı gelmiş. Nedir bu halin demiş? Parasını çaldırdığını söyleyince, kafaya taktığın şeye bak demiş. Ben de paramı çaldırdım. Şimdi elimi tut, gözlerini kapat demiş. Adam gözlerini açtığında kendini memleketinde bulmuş.

Hacıya demiş ki, sen keramet sahibi mubarek bi adamsın. Bana adresini ver. Seni mutlaka ziyarete gelicem. Aradan yıllar geçmiş. Hacı arkadaşını ziyarete gitmiş. Arkadaşı akşam evine yemeğe davet etmiş. Sofraya oturmuşlar. Adamın karısı gelmiş, şirret mi şirret, lanet mi lanet bi kadın. Adama demediğini bırakmamış. Sonra kadın bi ara odadan çıkınca, bizimki dayanamayıp usulca sormuş. Yahu senin gibi evliya adamın, nasıl olurda böyle bir karısı olur? Adam demiş şşşt, çaktırma. Bu kadın böyle olmasaydı, biz hacıdan nah dönerdik.

Yani anlıyacağın, adam karısına sabretmekten evliya olmuş.

• razor6247 kullanıcısına yanıt
    Yazınız doğru olmakla birlikte inancın yalan olduğunu da kanıtlamaz.
    İnandığımız İlah'a göre bazı kurallar var.Biz bu kurallara uymayı kabul ettik.

Size sormak istediğim; inandığınız Unicorn'un kuralları nelerdir?
    Belki başka arkadaşlar da sizin sayenizde Unicorn'a inanabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Zaten adamın inandığı din gerçek dünyanın öteki tarafta olduğunu söyler".Evet bunu her din söyler çünkü insanları nasıl kendine çekebilir ki? Cennet ile.Huri ile.vaat ile.

Tüm dinler vaatlerde bulunur ve ibadet edilirse karşılığının alınacağını söyler.İlahi adalet diye bir kavram uydurulur ve bu kavramın bu dünyada pek işe yaramadığı ama öteki tarafta görüleceği söylenir.Tanrının adaleti ahirette ortaya çıkacaktır.Zulümler o gün son bulacaktır falanca filan.

Bu bir aldatmaca değil de nedir?Bu dünyanın sorunlarını ikinci plana atılmasını ve ahirete odaklanılması mı isteyen dinler aslı da çıkar odaklarına hizmet ediyor.Adaletsizlik,eşitsizlik,açlık tüm bunları unuttun hepsi hesap verecek.Ne zaman?Ahiret gününde!

Vizyinsuzluk değildir bu.

Maymun gözünü açtı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AsterixOburix -- 24 Mayıs 2017; 3:21:35 >

• XPPROF X kullanıcısına yanıt
    yeterince açık ifade ettim die düşünüyorum

insan
    istediği şeye inanabilir,
    çünkü zihnin hayal mekanizmasının sınırı yok gibidir
    ama kurgulanan tüm hayaller de
    tecrübelerle sınırlanır.

dolayısıyla inanç
    varoluşsal şartlara bağlı
    sosyolojik ve psikolojik bir durumdur.....

inancın varlığı
    algının ve nesnel idrağın yokluğu demektir.
  • quote:

sadece anı düşünüp ileride olabilecekleri öngöremeyen-veya çıkarlarıyla çatıştığı için işine gelmeyen- kesim inananları koyunlukla suçluyor.

Esas vizyonsuzluk budur. 2 ihtimal var yani, ya gercekleri goremez; ya da gercekler isine gelmez. Bu kadar mi ? Senin "gercek" dedigin seyin aslinda "inanc" oldugu ve inanclarin da genel gecer dogrular olmadigi vizyonundaki eksiklik ne olacak ?
    En populer din Hristiyanlik dunyada, en cok insan buna inaniyor. Muslumanlar vizyonsuz mudur ? Yoksa islerine mi gelmiyor ? Yoksa 3. bir ihtimal olabilir mi ? Hatta biraz zorlarsak, 4. ve 5. ihtimal de cikar mi dersin ?

• Konu sahibi gerçekten çok doğru ve gerçek bir tespit yapmıştır. İnanmayanlar herşeyi basitleştirip sadece dünyalık çıkarlarına göre hayatına yön veriyor. Hayatı tam boyutuyla idrak eden ve yaşama gayesini yaratılış amacını bilen daha derin ve inançlı yaşayan müslümanları ise hor görmeye çalışıyorlar. Bu çok tiksinç birşey. Söyleyin bu durumda kim haklı

• Güneşin çobanlarını izleyin vizyon sahipleri

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

quote:

sadece anı düşünüp ileride olabilecekleri öngöremeyen-veya çıkarlarıyla çatıştığı için işine gelmeyen- kesim inananları koyunlukla suçluyor.

Esas vizyonsuzluk budur. 2 ihtimal var yani, ya gercekleri goremez; ya da gercekler isine gelmez. Bu kadar mi ? Senin "gercek" dedigin seyin aslinda "inanc" oldugu ve inanclarin da genel gecer dogrular olmadigi vizyonundaki eksiklik ne olacak ?
    En populer din Hristiyanlik dunyada, en cok insan buna inaniyor. Muslumanlar vizyonsuz mudur ? Yoksa islerine mi gelmiyor ? Yoksa 3. bir ihtimal olabilir mi ? Hatta biraz zorlarsak, 4. ve 5. ihtimal de cikar mi dersin ?

Yine bir ateistimn kendini üstün görme çabası

İnananlar adı üstünde inandığı için vaatlere inanıyor, gidip gördüğü çin değil, peki inanmayanlar neye dayanarak ben inanmıyorum demiyor da "bu vaatler kandırmaca, gerçek olamaz" diyorlar, gidip görüyor musunuz yoksa bu dünyada asla bilinemeyecek bazı durumları görme gibi bir yeteneğiniz mi var?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

quote:

quote:

İnananlar adı üstünde inandığı için vaatlere inanıyor, gidip gördüğü çin değil, peki inanmayanlar neye dayanarak ben inanmıyorum demiyor da "bu vaatler kandırmaca, gerçek olamaz" diyorlar, gidip görüyor musunuz yoksa bu dünyada asla bilinemeyecek bazı durumları görme gibi bir yeteneğiniz mi var?

Inanan birinin bir seye inanmasi icin gidip gormesine gerek yoksa, inanmayan birinin inanmamasi icin neden gidip olmadigini gormeye gereksinimi oluyor ? Ben varligini ispat edemiyorum, cunku inanmak icin buna gerek yok. Ama senin inanmamak icin yoklugunu ispata ihtiyacin var. Bu mudur mantiginiz ?

Dedim ya, esas vizyonsuzluk burada yatiyor. 1 tane tanriya sonsuz biat ederken diger 5 bin tanesinin yoklugunu gidip gordun mu ? Buna gerek var mi ? Gerek yoksa, senin inandigina inanmamak icin de yok. Bu kadar basit.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Inanan birinin bir seye inanmasi icin gidip gormesine gerek yoksa, inanmayan birinin inanmamasi icin neden gidip olmadigini gormeye gereksinimi oluyor ? Ben varligini ispat edemiyorum, cunku inanmak icin buna gerek yok. Ama senin inanmamak icin yoklugunu ispata ihtiyacin var. Bu mudur mantiginiz ?

Dedim ya, esas vizyonsuzluk burada yatiyor. 1 tane tanriya sonsuz biat ederken diger 5 bin tanesinin yoklugunu gidip gordun mu ? Buna gerek var mi ? Gerek yoksa, senin inandigina inanmamak icin de yok. Bu kadar basit.

quote:

Ben varligini ispat edemiyorum, cunku inanmak icin buna gerek yok. Ama senin inanmamak icin yoklugunu ispata ihtiyacin var.

Daha da yazmıyorum

• Çok doğru bir tespit. Dinden çıktıktan sonra sağ gözümde %80'e varan görme kaybı oluştu. İyice vizyonsuzlaştım.
  • Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Zaten hic bir sey yazmadin. Duzgun quote etmedin bile.
    quote:

Ben varligini ispat edemiyorum, cunku inanmak icin buna gerek yok. Ama senin inanmamak icin yoklugunu ispata ihtiyacin var. Bu mudur mantiginiz ?

Verecek cevabin yoksa bir sey soylememen en iyisi tabi de, vizyonsuzlukla sucladigin insanlarin tam olarak neyi goremediklerini ispat edemedigin muddetce esas vizyonsuz sen oluyorsun.

• Sol goz icin "kalp gozudur" derler ustad.
    İnanmayanların Vizyonsuz Olması

• isteyen istediğine inanır öncelikle, bu yüzden kimsenin kimseye müdahale etme hakkı yok. Ancak benim kendi çevremde gördüğüm bir durum var ateist,teist, agnostik vsvs kişiler dini metinlere ortalama inanç sahiplerinden daha fazla hakimler.Zaten öyle olma sebepleri o metinleri kendi dillerinde okuyup mantık süzgeçleriyle çıkarım yapmaları yoksa kimse çocukluktan beri içinde yaşadığı toplum tarafından empoze edilen değerleri alışkanlıkları kolay kolay bırakamaz.
    Bu çıkarımlar doğrudur yanlıştır orası ayrı bir konu onu öldükten sonra göreceğiz Bu konulara kafa yorup sadece inanç değil mantıken de öyle olduğu çıkarımı yapanlar da vardır elbette. Bu forumda da var öyle üyeler. Ama ben hiç bu konularda hiç bilgisi olmadan hiç bir metni bilmeden ateist deist agnostik vs olan birine rastlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

isteyen istediğine inanır öncelikle, bu yüzden kimsenin kimseye müdahale etme hakkı yok. Ancak benim kendi çevremde gördüğüm bir durum var ateist,teist, agnostik vsvs kişiler dini metinlere ortalama inanç sahiplerinden daha fazla hakimler.Zaten öyle olma sebepleri o metinleri kendi dillerinde okuyup mantık süzgeçleriyle çıkarım yapmaları yoksa kimse çocukluktan beri içinde yaşadığı toplum tarafından empoze edilen değerleri alışkanlıkları kolay kolay bırakamaz.
    Bu çıkarımlar doğrudur yanlıştır orası ayrı bir konu onu öldükten sonra göreceğiz Bu konulara kafa yorup sadece inanç değil mantıken de öyle olduğu çıkarımı yapanlar da vardır elbette. Bu forumda da var öyle üyeler. Ama ben hiç bu konularda hiç bilgisi olmadan hiç bir metni bilmeden ateist deist agnostik vs olan birine rastlamadım

Siz görmemişsiniz. İki tane ayet gösterip ben ateistim diyen veya akp yüzünden ateistim diyen çok fazla.

Kimsenin inancı beni ilgilendirmez lakin geliip dinime hakaret ediyor ve inançlıları alt kategori insan olarak görüyorlarsa o zaman istediğimi deme hakkım vardır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

isteyen istediğine inanır öncelikle, bu yüzden kimsenin kimseye müdahale etme hakkı yok. Ancak benim kendi çevremde gördüğüm bir durum var ateist,teist, agnostik vsvs kişiler dini metinlere ortalama inanç sahiplerinden daha fazla hakimler.Zaten öyle olma sebepleri o metinleri kendi dillerinde okuyup mantık süzgeçleriyle çıkarım yapmaları yoksa kimse çocukluktan beri içinde yaşadığı toplum tarafından empoze edilen değerleri alışkanlıkları kolay kolay bırakamaz.

Siz görmemişsiniz. İki tane ayet gösterip ben ateistim diyen veya akp yüzünden ateistim diyen çok fazla.

Kimsenin inancı beni ilgilendirmez lakin geliip dinime hakaret ediyor ve inançlıları alt kategori insan olarak görüyorlarsa o zaman istediğimi deme hakkım vardır.

Milletler dinler ten renkleri siyasi görüşler hatta tutulan takımlar birer kategorizasyon aracı sadece bence.
    Yani çok takılmamak lazım böyle şeylere herkes tavrından tarzından kendi sorumludur sonuçta

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.