Şimdi Ara

İmar Barışı Yardımlaşma 2018 (63. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.538
Cevap
38
Favori
177.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaslar devlet bankalarindan imar barisi kredisi ceken var mi, blr sey istiyorlar mi surec nasil i?liyor, bilgisi olan varsa paylasirsaniz sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba
    Annemlerin oturduğu binada durum şu şekilde;
    Tapuda üç katlı kargir bina olarak gözükmekte, gerçekte ise girişte dükkan katı, dükkan üstünde 4 kat mevcut. Dükkan üstü 3 kat çift daire, 4.kat tek daire, arkası teras.
    tapuda hak dağılımı: 8 hisse var, ki buda 7 daire + 1 dükkana denk geliyor. 6 hissedar var. 4 hissedar birer paya sahip-ki buda birer daireye denk geliyor. kalan 2 hissedar 2 paya sahip, yani kalan pay 3 daire + dükkan.
    30 senedir herkes dairesini bilir, ama tapu üstünde kimin dairesi nerede, hangisi, hangi hisse hangi daireyi temsil eder o belli değil. Hisse sahiplerine imar barışını söyledim hiçbiri yanaşmadı. Kendim tek başına oturduğum daireye önce yapı kayıt sonra kat mülkiyeti çıkaramazmıyım. Onlardan bir muvaffakat ile bu iş olmazmı, illa onlarda mı kat mülkiyeti almalı.
  • Merhaba arkadaşlar;

Bina üzerinde dükkan ve bir adet dairemiz var tapuları bu şekilde fakat bize satan kişi zamanında dükkan ve daire arasındaki duvarı kırıp daireyi dükkana katmış. İmar barışı ile bu daireyi dükkana kattık harçları ödendi yapı kayıt belgemiz alındı. Fakat tapuda cins değişikliği yapmadık sadece imar barışı ile daireyi dükkana kattık. Şöyle bir sıkıntımız var yasa ile uyuşmuyor yaşadığımız sıkıntı. Dükkanı kiraladık kiracı restaurant açtı alkolsüz ruhsat almaya çalışıyor belediye ruhsat için mülk sahiplerinden muvafakatname almasını istiyor. ama imar barışı yasasında bu böyle değil daire dükkana katılınca direkt olarak ruhsat alınabiliyor. Belediye neden böyle bir şey istiyor detaylı bilgisi olan var mı?
  • Merhaba arkadaşlar sitede oturuyorum. Site de 3 blok var . sitenin yapımı 2006 imiş. Fakat 2010 da belediye yol çalışması yapmış sitenin bir kısmı bahçesi yola taşmış oluyor. Yapı kayıt belgesi alsak bile iskan alamıyormuşuz diyorlar. Ayrıca Projede otopark kısmı o yol kısmında kaldığı için başka taraftan verilmesi gerkli diyorlar. Burda yapı kayıt belgesini almalımıyız almamalımıyız. Eğer aldırırsak iskanda alamazsak yanarız 😳

• quote:

Orijinalden alıntı: kartalado

Merhaba arkadaşlar sitede oturuyorum. Site de 3 blok var . sitenin yapımı 2006 imiş. Fakat 2010 da belediye yol çalışması yapmış sitenin bir kısmı bahçesi yola taşmış oluyor. Yapı kayıt belgesi alsak bile iskan alamıyormuşuz diyorlar. Ayrıca Projede otopark kısmı o yol kısmında kaldığı için başka taraftan verilmesi gerkli diyorlar. Burda yapı kayıt belgesini almalımıyız almamalımıyız. Eğer aldırırsak iskanda alamazsak yanarız 😳
    Not:2006 da 18 uygulaması yapılmış. Belediye 2010 da yine 18 uygulamış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartalado -- 19 Aralık 2018; 23:19:33 >
  • ares119d A kullanıcısına yanıt
    öncelikle zaman ayırıp detaylıca cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum
    muteahhit ters dubleks için ayrı bir mevzuat cıktıgını soyluyor imar barısı ile ayırmadıgına neredeyse yemin ediyor binanın baslangıcı 2017 sonu oturum 2018 ortası ...şöyle yazmıs...iskanı alınmamıs yeni binalarda ters dubleksler iptal bağımsız bodrum olacak buna neden itiraz ediyorsunuz tapuda bir değişim yok sizin zararınıza mevzu yok sadece bodrum bagımsız olacak demiş adam...işgillendik imza vermiyoruz dedik.imar barısı dısında ters dubleks mevzuatında soyledikleri dogru mu emin de olamadık.madem iskanı neden almıyor kac aydır oturum baslamıs 2018 ortası.geldik 2019 a? cok garip değil mi sizce de.alaydı iskanı.neden almadı?

2019 da imar affı devam ederse catı dubleksini ayırmak istesek biz....adam daileri satacak milletle ugrasıcaz
    noterden her sattıgım daire için musterilerden mufavvakatname almayı taahhut edeyim dedi
    bu da baglayıcı gelmiyor bana ya vermeyen olursa satmıcak mı daireyi:)

• ÇOKKK ÖNEMLİİ!!! YAPI KAYIT BELGESİ ALMIŞ VE KAT MÜLKİYETİNE GEÇMEK İSTEYEN HERKESİN KARŞISINA ÇIKABİLECEK BİR DURUM!!!

Merhaba herkese,

Biz 5 katlı binamız İçin yapı kayıt belgesine başvurmadan önce toplam alanı doğru girebilmek için LİHKAB ile anlaştık ve gelip ölçüm aldılar. Binamızın aplikasyon krokisini çıkardılar. Kroki üzerinde 20 m2 yola taciz vardı. Bu durumun kat mülkiyetine geçiş için bir engel olmadığını ancak belediyeden terki yapılmıştır yazısı almamız gerektiğini söylediler. Buraya kadar sorun yok. Bugün belediyenin imar müdürlüğündeki harita bölümüne gittim. Orada bize, parselimizin arka tarafından imar planında park alanına 138 m2 taciz olduğunu parselin önünden ise yoldan 83 m2 ihdas (satın alma) olduğunu söylediler. Buradaki en büyük sıkıntı yoldan ihdas İçin bizden istenen harç tutarı tam tamına 200.000 tl. Bizim kat mülkiyetine geçmek için ödeyeceğimiz tutarın neredeyse 2 katı. Parka terki ve yoldan satın almayı yapmadan belediye terki yapılmıştır yazısı vermiyor.

1. Sorum : LİHKAB bize sadece yola 20 m2 tacizimiz olduğunu ancak bu durumun kat mülkiyetine geçmek için bir sorun oluşturmadığını, belediyeden terk işleminin yapılmasıyla işlemlere devam edebileceğimizi söylemişti. Belediye ise tamamen farklı şeyler çıkardı karşımıza. Bu durumda biz neye göre hareket etmeliyiz. LİHKAB ın düzenleyeceği zemin tespit tutanağında bize söylediği 20 m2 yola taciz için şerh koysa bu yeterli olur mu? Belediyeden terki yapılmıştır yazısını almak zorunda mıyız?

2. Sorum : Eğer belediyeden de terki yapılmıştır yazısını almak zorundaysak bize bahsettikleri yoldan satın almayı yapmak zorunda mıyız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erenerci -- 20 Aralık 2018; 0:21:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hayaletmavisi

öncelikle zaman ayırıp detaylıca cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum
    muteahhit ters dubleks için ayrı bir mevzuat cıktıgını soyluyor imar barısı ile ayırmadıgına neredeyse yemin ediyor binanın baslangıcı 2017 sonu oturum 2018 ortası ...şöyle yazmıs...iskanı alınmamıs yeni binalarda ters dubleksler iptal bağımsız bodrum olacak buna neden itiraz ediyorsunuz tapuda bir değişim yok sizin zararınıza mevzu yok sadece bodrum bagımsız olacak demiş adam...işgillendik imza vermiyoruz dedik.imar barısı dısında ters dubleks mevzuatında soyledikleri dogru mu emin de olamadık.madem iskanı neden almıyor kac aydır oturum baslamıs 2018 ortası.geldik 2019 a? cok garip değil mi sizce de.alaydı iskanı.neden almadı?

2019 da imar affı devam ederse catı dubleksini ayırmak istesek biz....adam daileri satacak milletle ugrasıcaz
    noterden her sattıgım daire için musterilerden mufavvakatname almayı taahhut edeyim dedi
    bu da baglayıcı gelmiyor bana ya vermeyen olursa satmıcak mı daireyi:)
    benim anladığım sudur.iskanı almama sebebi iskanın alırsa,2018 tarıhinde aldığı için (en gec 2017 de alması gerekiyor)ters dublexi iki ayrı bagımsız kata dönüştüremeyecek.bunun size bir zararı yok. bu arada sizinde normal dublex daireniz varsa eviniz müsahitse kullanıma sizde iki ayrı kata dönüştürebilir 2 adet tapunuz olabilir.tabi muvafakat lazım.burdaki sıkıntı muvafakat verilip dublexler normal bagımsıza dönüştürldüğünde, mal sahiplerinin ellerindeki tapuların hisse oranınıda düşüş olup olmayacagı.bundan 20-30 yıl sonra binanızın oldugu yerde buyuk bir kentsel dönüşüm projesi gibi bi durum oldugunda müteahitler,dairenize göre değilde ,bina içindeki tapuda yazan hisse oranına göre de size pay verebilir.vsvsvs

• quote:

Orijinalden alıntı: kapse53

benim anladığım sudur.iskanı almama sebebi iskanın alırsa,2018 tarıhinde aldığı için (en gec 2017 de alması gerekiyor)ters dublexi iki ayrı bagımsız kata dönüştüremeyecek.bunun size bir zararı yok. bu arada sizinde normal dublex daireniz varsa eviniz müsahitse kullanıma sizde iki ayrı kata dönüştürebilir 2 adet tapunuz olabilir.tabi muvafakat lazım.burdaki sıkıntı muvafakat verilip dublexler normal bagımsıza dönüştürldüğünde, mal sahiplerinin ellerindeki tapuların hisse oranınıda düşüş olup olmayacagı.bundan 20-30 yıl sonra binanızın oldugu yerde buyuk bir kentsel dönüşüm projesi gibi bi durum oldugunda müteahitler,dairenize göre değilde ,bina içindeki tapuda yazan hisse oranına göre de size pay verebilir.vsvsvs

Alıntıları Göster
    hocam ilginc bir cevap olmus tarihlerle alakalı ..şöyle ki biz noter sozlesmesini 2017.7 de yapmısız sanırım adam 2017 sonunda temel attı 2018 temmuz agustos gibi de oturum basladı binada.iskanı neden bu kadar suredir almadı soru işaretim vardı..sizin de değindiğiniz üzere...
    ancak iskanı şimdi almasa bile bina bitimi her turlu 2018 ...alsa da 2018:) bu adam hangi akılla ters dubleksi bölüyor bizim onla olan sözleşmemizde bina bölümlerinde ters dubleks yazıyor o yazımın degişeceğini söylüyor bize imar barısı kelimesi gecmicek zaten hiç diyor:) fena isgillendim...ama cok da vakıf değilim.umarım işin içinden çıkabilirim...

bir de iskan yokken muvaffakat almadan yapabiliyor diye okudum iskan olursa herkesden muvaffakat gerekecek sanırım? bina da daireleri iskan almadan da satamaz...nasıl olacak aklım karıstı.iskan cıkarsa satsa biz yarın öburgun imar barısı uzarsa herkesden muvaffakar için kosucaz peslerinden....aklım karıstı iyice.ali cengiz var bu işte de çıkamadım işin içinden imza vermicez ama bir şekilde zarar etmeden de nasıl cıkıcaz isin içinden ...muteahhiti tam olarak neye ikna etmem lazım ondan da emin olamıyorum

imza versem ve iskan alma desem en azından ocak subatta bekle desem o sırada imar barısı uzasa bu defa katları ayırırken masrafı ben edicem mal hisseli isime gelmez..e adam da belki simdiden bodrumu yada yuksek girişi sattı birine iskan bekletirim dese nasıl guvencem cok zor durumdayım umarım su isten hatasız cıkarım

• selamunaleyküm
    Arkadaşlar 2 yıl önce aldığım daireye 2000 yılında iskandan sonra ek balkon yapılmış. Şuan bu balkonu ilerde şikayet olması gibi sebeplerden yıkılmaması için "imar barışından" kayıt altına aldırabilirmiyim?
    Yapmam gerekenler nelerdir. Açıklayabilirseniz sevinirim
  • Arkadaşlar 19 daire 3 dükkanlı bir binadayız , dükkan sahiplerinden biri ben parayı ödeyemem diyor , bütün herkes razı ama bir kişi yüzünden iş durdu , bu kişi hakkında ne yapılabilir ?
  • kartalado kullanıcısına yanıt
    Lütfen cevaplarsanız seviniriz

• quote:

Orijinalden alıntı: kartalado

Not:2006 da 18 uygulaması yapılmış. Belediye 2010 da yine 18 uygulamış

Alıntıları Göster
    Cevap verebilen yok mu

• Sadece ödemeyi herhangi biri yapabiliyor mu bankaya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak550 -- 20 Aralık 2018; 23:37:44 >
  • quote:

hocam ilginc bir cevap olmus tarihlerle alakalı ..şöyle ki biz noter sozlesmesini 2017.7 de yapmısız sanırım adam 2017 sonunda temel attı 2018 temmuz agustos gibi de oturum basladı binada.iskanı neden bu kadar suredir almadı soru işaretim vardı..sizin de değindiğiniz üzere...
    ancak iskanı şimdi almasa bile bina bitimi her turlu 2018 ...alsa da 2018:) bu adam hangi akılla ters dubleksi bölüyor bizim onla olan sözleşmemizde bina bölümlerinde ters dubleks yazıyor o yazımın degişeceğini söylüyor bize imar barısı kelimesi gecmicek zaten hiç diyor:) fena isgillendim...ama cok da vakıf değilim.umarım işin içinden çıkabilirim...

bir de iskan yokken muvaffakat almadan yapabiliyor diye okudum iskan olursa herkesden muvaffakat gerekecek sanırım? bina da daireleri iskan almadan da satamaz...nasıl olacak aklım karıstı.iskan cıkarsa satsa biz yarın öburgun imar barısı uzarsa herkesden muvaffakar için kosucaz peslerinden....aklım karıstı iyice.ali cengiz var bu işte de çıkamadım işin içinden imza vermicez ama bir şekilde zarar etmeden de nasıl cıkıcaz isin içinden ...muteahhiti tam olarak neye ikna etmem lazım ondan da emin olamıyorum

imza versem ve iskan alma desem en azından ocak subatta bekle desem o sırada imar barısı uzasa bu defa katları ayırırken masrafı ben edicem mal hisseli isime gelmez..e adam da belki simdiden bodrumu yada yuksek girişi sattı birine iskan bekletirim dese nasıl guvencem cok zor durumdayım umarım su isten hatasız cıkarım

Alıntıları Göster
    usta sen şimdi tarihleri yazınca konu netleşti.inşaatın temelini atmış sadece yıl sonuna kadar,eger kabası bitmiş olsaydı uydudan fotoraf ile imar barışına sokar ve dublexler de bölünerek her biri ayrı kat ayrı daireye cevirebilmesi mümkündü muvafakat verilmesi karsılıgında.ama yıl sonuna kadar kabası bitmediği için imar barışından yararlanamıyıor doğru demiş.
    diğer konu söyle iskan öyle hemen cıkan bişey değil.ama şu zamanaa kadar cıkması gerekirdi.müteahit sunu yapabilir ters dublexini merdiveni söküp iki ayrı girişi vs varsa iki ayrı kiracı sokar iki kira alır.bunu size tek zararı binada bir tane fazla komşunuz olur.ama bina masraflarıda bir fazlaya bölünür :)

• kapse53 K kullanıcısına yanıt
    kat irtifakı varsa ve daireyi satabilir iskana gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak550

Sadece ödemeyi herhangi biri yapabiliyor mu bankaya
    hocam:) gene enteresan birşey yazmıssınız sagolun varolun kucuk nuanslar var ve sayenizde anladım...
    şöyle ki ben insaat harfiyat alınmasından tut kaba insaattan tut bitimi bilmiyorum tam
    elimdeki evrakta 072017 de kat karsılıgı noter sozlesmem var
    ve de 08/2018 gibi de catı dobleksinde akrabam oturmaya basladı bana söylenen elektırık su sanayi cinsinden oduyorlar...tabi kıs geldi dogalgaz baglanabildi mi baglanabilir mi onu da bilemiyorum.şimdi kalkıp gitsem beni imza neden atmadın atın diye sıkıstıracak imza atta adam da iskan cıkarsın ben de az fatura odeyim dicek...cok zor durumda olayı anlamaya cabalıyorum hisseli bi catı dubleksi mlsf.....

siz demişsiniz ki 31122017 ye kadar kaba insaat cıktıysa ve adam bunu kanıtlarsa ki belki kanıtlar neticede belediye ile icli dıslı kac yıldır bina yapıyor o bölgede imar barısına sokacak ters dubleksini....senaryo bu ise catı dubleksini de sokabilir ama bize sokamam diyor demektir:)))) çakallar.

ama o kadar kısa surede kabayı cıkarmıs mıdır emin değilim

nasıl emin olurum sizce? belediyeden nasıl sorgulatabilirim.bu adamın denetim firmasına bile guvenim yok.cok da oraya buraya sorarsam adam gene beni imzala diye aramaya baslar zaten son hafta kaldı...31122018 e
    akrabamla miras olayından aram acık muteahhıtle birlik içinde adamlar....

• quote:

hocam:) gene enteresan birşey yazmıssınız sagolun varolun kucuk nuanslar var ve sayenizde anladım...
    şöyle ki ben insaat harfiyat alınmasından tut kaba insaattan tut bitimi bilmiyorum tam
    ve de 08/2018 gibi de catı dobleksinde akrabam oturmaya basladı bana söylenen elektırık su sanayi cinsinden oduyorlar...tabi kıs geldi dogalgaz baglanabildi mi baglanabilir mi onu da bilemiyorum.şimdi kalkıp gitsem beni imza neden atmadın atın diye sıkıstıracak imza atta adam da iskan cıkarsın ben de az fatura odeyim dicek...cok zor durumda olayı anlamaya cabalıyorum hisseli bi catı dubleksi mlsf.....

siz demişsiniz ki 31122017 ye kadar kaba insaat cıktıysa ve adam bunu kanıtlarsa ki belki kanıtlar neticede belediye ile icli dıslı kac yıldır bina yapıyor o bölgede imar barısına sokacak ters dubleksini....senaryo bu ise catı dubleksini de sokabilir ama bize sokamam diyor demektir:)))) çakallar.

nasıl emin olurum sizce? belediyeden nasıl sorgulatabilirim.bu adamın denetim firmasına bile guvenim yok.cok da oraya buraya sorarsam adam gene beni imzala diye aramaya baslar zaten son hafta kaldı...31122018 e

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam yanlış etiket yapmışsın

• quote:

Alıntıları Göster
    seni imzaya ne için cagırıyor onu öğren.bu müteahitle tapu da temlik ve kat irtifakı kurmadınız mı siz daha önceden.hiçbişi yapmadıysanız,ve dediğin gibi 2017 sonuna kabayı bitmiş gibi göstertmiş ise o zaman imar barışı muhabbetini yapıyordur.
    ama sözleşme 7.ay diyorsun.3-4 ay ruhsatı alması surerse dediğin gibi harfiyat ve temel anca yıl sonunu bulur.ve bina görüntüsü sadece temelden ibaret olur.uydudan belli olur.ama fotoshop yapanlar varmış :).bişi diyemicem

• quote:

Orijinalden alıntı: umut2012

Merhaba arkadaslar devlet bankalarindan imar barisi kredisi ceken var mi, blr sey istiyorlar mi surec nasil i?liyor, bilgisi olan varsa paylasirsaniz sevinirim
    Arkadaslar yok mu hic basvuru yapan?

• 
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.