Şimdi Ara

İmar Barışı Yardımlaşma 2018 (62. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1.539
Cevap
38
Favori
177.776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sisteme m2 degerleri yazilirken toplam ticari ve konut alanlari ayri ayri yazilamadigi icin bagimsiz bolum basina odenecek tutar kismi sistem tarafindan toplam ucret/bagimsiz bolum olarak hesaplaniyor, bu da sizin bahsettiginiz konuda karmaşaya neden oluyor soz gelimi 200 m2 bir bagimsiz bolum daire ile 45 m2 bagimsiz bolum daire ayni ucret cikiyor, resmi bilgi olmamakla beraber şu şekilde çözulmesi uygundur diye düşünüyorum, ornegin 5 katli bir binada zemin katta 150 m2 dukkan +50 m2 dukkan olmak uzere toplamda 200 m2 brut insaat kullanim alanli 2 adet ticari bagimsiz bolum, 1. 2. Ve 3.Normal katlarda 200 m2 kullanim.alanli konut bagimsiz bolumler 4. Normal katta 100 er m2 lik 2 adet bagimsiz bolum daire toplamda 800 m2 brut insaat kullanim alanli 5 konut daire olsun, sistem uzerinden alinan kayit basvuru odemesinde ticari bagimsiz bolum basina 5bin tl konut bagimsiz bolum basina 4bin tl toplamda 10bin+20bin=30 bin fiyat ciksin, izlenecek yol şudur,

ticari bagimsiz bolumlere dusen toplam ucret (5000×2)=10000 tl

ticari m2 ye dusen ucret 10000/200m2=50 tl

~ 50m2 dukkan icin : 50×50=2500 tl

~150 m2 dukkan icin: 50×150=7500 tl

Konut Bağımsız Bölümlere Düşen Ücret

(4000×5)=20000 tl

Konut m2 ye dusen ucret 20000/800=25 tl

~200 m2 konut daire icin :200×25tl =5000 tl

~100m2 kinut daire icin : 100×25tl=2500 tl

Şeklinde yapilirsa daha adaletli bir ucret dagilimi olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• engo123 E kullanıcısına yanıt
    Eger arsa paylari ve dairelerin buyuklukleri de birbiri ile tutarsiz ise hisse oranina gore fiyati oranlamaniz daha dogru olacaktir.

• liberty_15 L kullanıcısına yanıt
    Ruhsati ve iskani olmayan her iki ayri bagimsiz bolum icin ayri ayri 2 adet başvuru yapilmasi gerekiyor, girisi yaparjen teknik yardim almanizi oneririm.

• muhammed333 M kullanıcısına yanıt
    Belediyenin özel mülkiyetinde olupta meri planda umumi hizmet alanlarina ayrilmayan alanlarda kalan(konut veya ticari fonksiyonda kalan -tebligde bu şart yok ancak ilgili meri mevzuata gore belediye planda umumi hizmet alanlarinda kalan tasinmazlarini plan tadilati yapmadan satamaz

İmar Barışı Yardımlaşma 2018 ) yapilarin oturum alanina isabet eden hisse m2 belediyece yapi kayit belgesi sahibine satilacagi ilgili tebligde belirtilmistir. Özet olarak yapinizin bulundugu arsa planda konut veya ticari fonksiyonda kaliyorsa yapi kayit belgesini aldiktan sonra binanizin oturum alanina isabet eden hissenin tarafiniza satisini belediueden dilekce ile talep edin.

• EYUP88 E kullanıcısına yanıt
    Yapilan işlem 31.12.2017 tarihinden önce yapilmissa imar barisina basvurabilir, ancak bunu tapuya isletebilmesi icin tum maliklerden muvafakat almak zorundadir cunku otopark ortak alandir.

• ares119d A kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bizim binanın imarı ve iskanı hatta benim tapumda var,sadece üst katımda genişleme var,açikcası bu yapı kayıt belgesinin bana çok faydası olduğunu düşünmüyorum,belgeyi alsam ne işime yarıycak hala anlamiş değilim,belediye bizim miteharin 20 metrekare çatı emsalini kullandiğini nereden bilecek ne ceza vericek,kaldiki ben toplam brüt metrekare yerine daha az metrekare bilgisi verebilirim nasilsa tapuya gidip tescil etmiyeceğim,Sizin yorumunuz nedir?çok teşekkürler

• kapse53 K kullanıcısına yanıt
    Merhaba, binanin iskanini almaniz demek inşaata işkin her turlu imalatin plan proje ruhsat ve meri mevzuata uygun olarak yapildiginin gostergesidir ve bu kayitlara bu şekilde işlenmiştir demek istediğim şu ki imar barisina basvurup bahsi gecen bagimsiz bolumlere ait imalat degisikliklerini agustos 2018 tarihinden sonra yaptiginiz resmi incelemede otomatik olarak tespit edilir, yapi kayit belgeleriniz iptal edilir, basvurularinizi iptal edip odemelerinizin iadesini talep etmenizi öneririm.

• korkmass kullanıcısına yanıt
    Yapilan ödemenin imar barisi kapsaminda yapilan odeme oldugundan emin misiniz, yanlis bir anlasilma sonucu basja bir odemenizi yapmis olabilirsiniz, kontrolunu saglamanizda fayda var

• saringan S kullanıcısına yanıt
    Alt kattaki kullanım alanınız ile cati dublex kullanım alanı arasındaki mevcut merdiven 31.12.2017 tarihinden once imalat ile kapatilmis olsaydi 2 ayri bagimsiz bolum icin basvuru yapabilirdiniz, ancak beyanınıza göre bu merdiven hala mevcut olduğu icin dublex kati ayri bir bagimsiz bolum haline getiremezsiniz, izlemeniz gereken yol şudur: cati dubleksinde buyutulen alan+projesindeki alt kat alan ve cati dubleksi alanini toplayip ( ornegin projede alt kat 100 m2 cati dublex 45 m2 olsun toplamda 145 m2 brut kullanim alanli 1 bagimsiz bolum dublex daireye cati yukseltilerek 45 m2 daha kullanim alani olusturulmus olsun mevcut kullanim 145+45=190m2 oldu) basvuruyu toplam alan uzerinden yapmalisiniz.

• Sadece yapı kayıt belgesi için başvurmak istiyorum.

Gelicek 3 kat toplam 399 m2 ölçecek doğru m2 ve doğru ücreti ödememizi sağlayacak .

Bunun için bugün tam 3000 TL fiyat verdiler inanamadım!

Adama diyorum ki ; Bakın ben kat mülkiyetine ve tapu cins değişikliğine maddi durumum yılbaşından sonra oluşacak o zaman devam edeceğim fiyat yine de sadece yapı kayıt için bu!

Dostlar sizler ne kadara yaptırdınız ? Sorum sadece yapı kayıt belgesi için ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ares119d

Merhaba, binanin iskanini almaniz demek inşaata işkin her turlu imalatin plan proje ruhsat ve meri mevzuata uygun olarak yapildiginin gostergesidir ve bu kayitlara bu şekilde işlenmiştir demek istediğim şu ki imar barisina basvurup bahsi gecen bagimsiz bolumlere ait imalat degisikliklerini agustos 2018 tarihinden sonra yaptiginiz resmi incelemede otomatik olarak tespit edilir, yapi kayit belgeleriniz iptal edilir, basvurularinizi iptal edip odemelerinizin iadesini talep etmenizi öneririm.
    ilgin için tesekkür ederim.evet maalesef farkındayım.amacım dogalgaz elektrik ve su aboneliklerini almak.ayrı ayrı kiracı koymak(çünkü dublexin satışı cok zor kimse almıyor)yapı kayıt belgesini iptal ederlerse sonrasında aboneliklere birşey olmaz diye umud ediyorum.dublexin merdiveni söktüm iki ayrı kat seklinde çünkü.bir de iskanı ağustusta aldım.(kanundan sonra farkındayım)başvuruyu ekimde yaptım.iskanı 2017 aralık 31 de almış bir kişi bunu yapabiliyor ben yapamıyorum.sonucta o da herseyi düzgün yaptı ve iskan aldı.inşallah bir kaç yıl sonra yine cıkar imar affı :)

• quote:

Orijinalden alıntı: saringan

Merhaba,

Bügün beşiktaş balamumcudaki imar barişi ofisine gittim,fakat haberler pek iyi değil malesef sadece üst kat için başvuru yapılamıyormuş,dairenin tamamı için başburu yapmak gerekiyormuş,BAĞIMSIZ BÖLÜM ALANI hesaplanırken dairenin toplam bürüt metrekaresi baz aliniyormuş,haliyle siz sadece üst kat için başvurduysanız yanliş olabilir,sizdeki bilgiyi kimden aldınız başvuru yaparken.
    benim bildiğim şu,sizin dublex daireniz normalde iskanlı.iskanı alırken ki projenizde uygun ruhsatlı olan toplam m2 diyelim ki 120m2.siz onun haricinde kullandıgınız ekleme yaptıgınız dublex dairenize ait olmayan m2 için basvuru yapmanız gerektiğidir.
  • saringan S kullanıcısına yanıt
    Merhaba, beyan ettiginiz bilgilere göre şu anda cati katinizda meri mevzyata aykiri durum oldugunu anliyorum, belediye teknik personelleri yasalarca kendilerine verilen yetki cercevesinde mıntıka kontrolleri yapmaktadir, eger beyan ettiginiz ornekteki gibi bir aykiriligi yetkili bir personel tespit edip tutanaga bağlarsa imar kanunun 32. Maddesi kapsaminda islem baslatilir, eger aykirilik meri mevzuat kapsaminda ruhsata baglanilabilecek bir aykiriliksa 1 ay icinde tadilat ruhsati almanizi eger aykiriligin yasallasmasi soz konusu degilse 1 ay icinde aykiriligin giderilerek yapinin ruhsata ve eklerine uygun hale getirilmesine iliskin encumen karari tarafiniza teblig edilir ve akabinde imar kanununun 42. Maddesi kapsaminda tarafiniza encumen karari ile aykiri kisim icin imar cezasi kesilir, aykiriligi gidermediginiz halde de imar kanunun ilgili maddesince aykiri kisim icin yıkım karari alinip yikim gerceklestirilir, ardindan imar kirliligi ve imar kanununa muhalefetten hakkinizda cumhuriyet başsavciligina suç duyurusunda bulunulur( mevzuati genel hatlariyla yazdim inceleyebilirsiniz) imar barisi kapsaminda yapi kayit belgesi alirsaniz bu aykirilik tespit edilmis ve isleme konulmus ise tum idari islemleri durdurur( para cezasi yikim ve suc duyurusu), aykirilik tespit edilmemisse ve ileride yapiniz hakkinda sikayet soz konusu olursa ya da mintika kontrollerinde farkedilirse yapi kayit belgeniz bulundugu icin hic bir idari islem yapilmaz. Yasanin "imar barışı" olarak adlandirilmasinin nedeni budur, burada yazdiklarim sadece bilgi amaclidir, hic bir kisiyi ve idareyi baglamaz, yasalarimiz gayet aciktir. Iyi aksamlar dilerim.

• HenüzÖlmedik kullanıcısına yanıt
    Merhaba, imar barisi basvurularinda beyan esas aliniyor, size tavsiyem işinizin düzgün olmasini istiyorsaniz paraniza kiyin bir harita muhendisi ve mimar ile anlaşın, binanizin oturum alanını ve toplam brut inşaat alanını hesaplatin ve resmi belgeye dökün, beyan edilecek toplam inşaat alanını da bu resmi belgelere dayali olarak yapin hic bir sorun yaşamazsiniz, şayet maddi durumum yok diyorsanız binanızin oturumunu lazermetre veya celik şerit metre ile ölçun ve oturum alanini hesaplayın, zemin kattan sonra 1. Normal katta ve ust katlarda cikma var ise cikma miktarlarini ekleyerek diger katlarin da insaat brut alanini hesaplayin, cikma balkonlar var ise onlari da olcup ayri ayri ekleyin, toplam brut inşaat alanini hesap ettikten sonra geriye sisteme veri girişi kaliyor, herhangi bir cevre ve sehircilik il mudurlugune gidip gorevli memurlar kontrolunde kaydinizi ucretsiz yapabilirsiniz yapinizin bulundugu arsanin yuzolcumu m2 sokak rayici fiyatini yazmadiginiz surece fiyat konusunda yardimci olmayiz, bakanligin internet sitesinde imar barisi hesap modulu var bu bilgileri girerek oradan odenecek miktari hesaplayabilirsiniz, iyi aksamlar dilerim.

• tgunes2003 T kullanıcısına yanıt
    31.12 2017 tarihinden önce yapilmis ve kaba inşaati bitmis( temel+kolon +kiris +tabliye+duvar imalatlari) yapilar icin basvuru yapilabilir.

• kapse53 K kullanıcısına yanıt
    hocam işte bu bilgi biraz eksik işte,örneğin alt kat 100 metrekare,üst kattada sadece bir adet terasım var 20 metrekare kadar projede görülen ben birde terasa çıkan hol alanı var,bunun dişinda mütehati arkadaş neredeyse 40 metrekare yarın çati alanını açmiş ve daireye katmiş,iskan aldiktan sonra,şimdi ben başvururken toplam bağimsiz alınım 100+20+40=160 olarak baş vurmam gerekiyormuş hatta bu ölçüler duvardan duvara,am yasaya göre binanın diştan ölçülen kısmı yanı brüt alan üzerinden başvuruyormuşum yani,duvarlar,merdiven vs gibi alanlar da hesaplanırsa 230 metrekare gibi bir rakkam çıkıyor,bu arada siz içerideki merdiveni kapattiysaniz her iki alan için de ayri ayri toplam brüt alan üzrinden baş vurmanız gerekiyor gibi bir durum var
    5Merhaba,Ben kısaca size durumumu özetliyim inanın benimde kafam çok karişti bu işte,11 katli bir binada toplan 4 dublex daire var,benim dairem bunlardan biri,içeriden merdiven ile üst kat alt kata bağlanmiş durumda,imarim,iskanım tapum herşeyim var.fakat üst katimda mütehati vatandaş genişleme yapmiş ve çatiyi biraz yükseltip iki tane oda yapmiş,bahsi geçen mekan kadiköyde,şimdi ben bu imar affina başvurmak istiyorum ama rakkam rayiç bedelden dolayı çok yüksek çıkıyor,alt katim 100 metrekare üstkatimda sadece 20metrekare terasım ve buna açılan bir hol bulunuyor bunun dişinda mütehait 40 metre kare kadar extra alanı kullanmış.Benim araştirmalarim sonucunda 100+40+20=160 metrekare üzerinden başvurucam fakat bu hesapta yanliş saniyorum çünkü brüt alan gerekiyormuş,duvarlar çatiboşluğu vesaire hepsi dahil 230 metrekare felan ediyor bağimsiz alan,bunlarin hepsini belediye tarafından onaylanmiş iskanlı projeden hesaplayarak çıkardım.ben 230 metre kare üzerinden mi baş vurmam gerekiyor yoksa 180 metrekare üzerinden mi,ayrica belgeyi aldiğim zaman evet kullanım hakkını belediyededen de aliyorum ama apartman sakinlerinden muaffakatname almam mümkün değil zira 50 daire var.sadece bu belgeyi alip tapuya baş vurmasam belgenin geçerliliği devam eder mi?
    çok teşekkür ederim,

Sağolun hocam 6ncı kat dışında tüm daireler ruhsatlı iskanlı tamamen konuttan oluşan bir apartman dediğiniz gibi bağımsızı beyan edip tüm alanı ölçüp toplayıp gireceğim. Fakat bahsettiğim 6ncı kata bizim dairenin içinden ulaşılıyor apartmanın koridorundan değil. Bunu ayrı bir şekilde belirtmem gerekir mi? Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ares119d

Belediyenin özel mülkiyetinde olupta meri planda umumi hizmet alanlarina ayrilmayan alanlarda kalan(konut veya ticari fonksiyonda kalan -tebligde bu şart yok ancak ilgili meri mevzuata gore belediye planda umumi hizmet alanlarinda kalan tasinmazlarini plan tadilati yapmadan satamaz

) yapilarin oturum alanina isabet eden hisse m2 belediyece yapi kayit belgesi sahibine satilacagi ilgili tebligde belirtilmistir. Özet olarak yapinizin bulundugu arsa planda konut veya ticari fonksiyonda kaliyorsa yapi kayit belgesini aldiktan sonra binanizin oturum alanina isabet eden hissenin tarafiniza satisini belediueden dilekce ile talep edin.
    merhaba kardeşim yanıtın için çok teşekkür ederim. bir sorum daha olacak
    biz bu yapı kayıt belgesini aldıktan sonra bu arsanın satışını sonra alsak olur mu? şu anda maddi durumumuz yokta. ilerde alabilir miyiz.
    belediye burayı ılerde satmak istese benim yapıyı hariç bir şekilde mi satar yoksa satın almadığım için hepsini mi satar.

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=136349642

• Dün akşam başvuruyu yaptık. Evimiz toplam 3 kat. Yalnız bizim ev zemin+1+1. Biz YAPI SINIFI VE MALİYETİ kısmında 1-2 katlı basit yapılar (600 tl/metrekare) seçeneğini seçtik. Acaba yanlış mı seçtik? Altında 3-7 katlı (1000 TL metrekare) seçeneği mi seçilmeliydi?

• 
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.