Şimdi Ara

İmac ile müzik için aktif mi? pasif sistem mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Üstadlara bir sorum olacak. 2011 model Apple iMac kullanıyorum, her ne kadar bu cihazın içerisindeki ses kartının iyi olduğunu düşünsem de orta karar bir DAC ihtiyacım olacaktır. 2.1 sistemimi terkedip stereo ya geçicem ancak iki arada bir derede kaldım. Aktif hoparlör mü? yoksa entegre anfi + pasif stereo hoparlör mü tercih etmeliyim bilemedim. "Audio engine A5" aktif hoparlör sistemi tercihi ile "YAMAHA AX 397" anfi ve "MISSION MV-4 BOOKSHELF" hoparlörleri birlikte kullanma tercihi arasında sıkışıp kaldım. Klasik ve modern caz "ALAC" kayıtlar dinleyicem. Yamaha anfim mevcut yanına mission hoparlör alıcam yada bütçem kısıtlı ikinci el "Audio engine A5" alıcam. Bilgisayar masa üstüm geniş yer sıkıntım yok. Yüksek seste müzik dinlemem ama bass tutkunuyum derin ve tok sesi seviyorum. Biraz uzattım ama kısacası verdiğim markalar doğrultusunda bilgisayar için "Aktif sistem mi? pasif sistem mi? önerirsiniz. Teşekkürler.

• Bass tutkunusun. A5 felan kesmez. Rx2 gibi bir speaker lazım size bookshelf de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jazz ile neyin basını dineleyceğinizi pek anlamasam da a5 bass olarak tatmin etmez.

ikinci el stereo amp + dali zensor 3 bakabilirisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: the wade

Jazz ile neyin basını dineleyceğinizi pek anlamasam da a5 bass olarak tatmin etmez.

ikinci el stereo amp + dali zensor 3 bakabilirisiniz.

Hayatında hiç jazz dinledin mi acaba? "Jazz ile neyin basını dinleyeceksin? diye soruyorsun. Jazz'ın temel aleti contrabass'dır. Sığ cevabından muhtemelen müzik aletlerini tanımadığın dolayısıyla da müzikten de anlamadığını ortada. Üstelik yazımı okumamışsın. Dolayısıyla da anlamamışsın. Elimde zaten stereo anfi var. Hoparlör bakıyorum? ayrıca sorum marka tavsiyesi değil sistem tavsiyesi. Senin için özetliyim. İmac bilgisayar için "aktif sistem mi? pasif sistem mi? sorusunu sormuşum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cazsever -- 4 Kasım 2016; 13:17:19 >
  • cazsever C kullanıcısına yanıt
    Öncelikle üslubunuzdan rahatsız olduğumu belirtmek isterim, ben size bu şekilde bir uslupla yorum yapmadım.

Sanırım beklentilerinizi sizin anlattığınız şekilde anlamadım, bu yüzden böyle bir cevap verdim. İlk yazınızdan bass konusunda bir "basshead" beklentiniz olduğunu düşündüm, bu sebeple jazz müzikten neyin basını alacağınız gibibir yorum yaptım. Yoksa ben de pop-jazz ve soft-jazz dinleyen bir insanım.

Neyse asıl konuya gelecek olursak, imkan varsa ben her zaman pasif sistemden yanayım.

Ben de şu an FLAC dosyalarımı NAS üzerinden Mac Mini ile VOX Playerdan dinliyorum ve Arcam rPac kullanarak sesi amfiye veriyorum.

Zaten stereo amfim var demişsiniz, bu bir entegre amfiyse aktif hoparlörde kullanmak için pre-out çıkışı olan bir pre/power entegre amfi olması lazım. Eğer düz bir entegre amfiyse, bunu yapamazsınız ve amfiyi devreden çıkartarak aktif hoparlöleri direk DAC'a bağlamanız lazım.

Hazır amfiniz de varken bence pasif sistem kurmanız daha mantıklı.

Dac olarak rPac'in performansından memnunum.

• quote:

Orijinalden alıntı: the wade

Öncelikle üslubunuzdan rahatsız olduğumu belirtmek isterim, ben size bu şekilde bir uslupla yorum yapmadım.

Sanırım beklentilerinizi sizin anlattığınız şekilde anlamadım, bu yüzden böyle bir cevap verdim. İlk yazınızdan bass konusunda bir "basshead" beklentiniz olduğunu düşündüm, bu sebeple jazz müzikten neyin basını alacağınız gibibir yorum yaptım. Yoksa ben de pop-jazz ve soft-jazz dinleyen bir insanım.

Neyse asıl konuya gelecek olursak, imkan varsa ben her zaman pasif sistemden yanayım.

Ben de şu an FLAC dosyalarımı NAS üzerinden Mac Mini ile VOX Playerdan dinliyorum ve Arcam rPac kullanarak sesi amfiye veriyorum.

Zaten stereo amfim var demişsiniz, bu bir entegre amfiyse aktif hoparlörde kullanmak için pre-out çıkışı olan bir pre/power entegre amfi olması lazım. Eğer düz bir entegre amfiyse, bunu yapamazsınız ve amfiyi devreden çıkartarak aktif hoparlöleri direk DAC'a bağlamanız lazım.

Hazır amfiniz de varken bence pasif sistem kurmanız daha mantıklı.

Dac olarak rPac'in performansından memnunum.

Seni rahatsız ettiysem ne mutlu bana. Çünkü safiyane soruma "caz ile neyin bass'ını dinleyeceksin" cevabında beni bir o kadar rahatsız etmişti. Burada yazılanlar herkese açık onun için üslubumuza tabii ki dikkat edelim ama karışılıklı. Bilip bilmeden ukalalık yapmadan. bass tutkunuyum derken derin ve tok sesten hoşlanıyorum da diyorum. Dolayısıyla "basshead" beklentim nereden oluşmuş onu da anlayamadım. Hiç caz dinleyen biri gibi davranmıyorsun. caz dinleyenler alaycı davranmaz. Nobran olmaz. Velevki haklısın "caz da bass olmaz" gibi anlaşılacak söylemin çok komik. Ama yine de bunu söylemenin tarzı bu değildir. Her neyse son mesajındaki üslubun ise çok iyiydi. ben de hata yaptıysam özür dilerim. Verdiğin bilgiler de faydalı olacak. Yamaha'nın yanına bir masa üstü hoparlör alıp araya dac koyacağım. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cazsever -- 4 Kasım 2016; 16:21:47 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.