Şimdi Ara

İlk 10 ayda Türkiye'de en çok satan SUV modelleri: 3 ismin zirve yarışı sürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
4.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2020'nin 10 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78,1 büyüyerek 588 bin 353 adet seviyesinde gerçekleşti. Peki merak edilen SUV segmentinde satışlar ne durumda?

Ekim sonu itibariyle açıklanan verilere göre, 2020'nin ilk 10 aylık dönemindeki SUV satışlarında 10 bin barajını geçen üç modelin zirve rekabeti sürüyor. Sınıfının en uygun fiyatlı seçeneklerinden biri olan Dacia Duster, ECO-G isimli LPG'li versiyonunun da yardımıyla 12.892 adet satarak liderlik koltuğuna oturmuş durumda. Duster, sadece Ekim ayında 1.810 adet satmayı başarmış.

Ayrıca Bkz.BMW yeni elektrikli SUV modelini 11 Kasım'da tanıtacak

Yılın sonuna yaklaşırken en çok satan SUV yarışının ikinci sırasında 11.006 satışla Hyundai Tucson'u görmekteyiz. Sadece Ekim ayında 1.277 adet satan Tucson'u 10.102 adetle bu sınıfta liderliği seven Peugeot 3008 takip ediyor. 3008'in Ekim ayında ulaştığı satış adedi ise 1.629. Nissan Qashqai 8.551 adetle dördüncü sırada yer alırken, 7.813 adet satan Peugeot 2008 ile listenin ilk 5'i tamamlanıyor.

Sıra Model Toplam (adet)
    1 Dacia Duster 12.892
    2 Hyundai Tucson 11.006
    3 Peugeot 3008 10.102
    4 Nissan Qashqai 8.551
    5 Peugeot 2008 7.813
    6 Citroen C5 Aircross 7.060
    7 Volkswagen T-Roc 7.003
    8 Volkswagen Tiguan 6.675
    9 Kia Sportage 5.576
    10 Opel Grandland X 4.459

Listenin zirvesindeki Dacia Duster'ın fiyatı Comfort 1.0 Tce 100 bg 4x2 versiyonuyla 177.900 TL'den başlıyor. İkinci sıradaki Hyundai Tucson fiyatı 1.6 T-GDI 7 İleri Otomatik DCT Power Edition 4x2 versiyonuyla 331.450 TL'den başlarken, Peugeot 3008 ise ACTIVE LIFE 1.5 BlueHDi 130hp EAT6 Tam Otomatik Sport Pack versiyonuyla 407.000 TL'den başlıyor.

• Arkadaşlar şunu anlayın artık, Türkiye'de herkes zengin falan değil, belli bir kesimin gelirleri artarken diğer kesimin gelirleri önemli ölçüde düşüyor, işte buna da biz gelir dağılımındaki adaletsizlik diyoruz. İyi yönetilemeyen ülkelerde bu zengin ile fakirlerin geliri arasında uçurum olur ve biz de işte bu yolda ilerliyoruz. Ayrıca sizden avrupa ülkelerinin yıllık otomobil satışlarını Türkiye ile karşılaştırmanızı rica ediyorum. Türkiye 85 milyon nüfusa sahip bir ülke ve yıllık hafif ticari ve binek araç satış toplamı 1 milyonu bile bulmuyor, genelde 700 ila 900bin arasında. Ama öte taraftan 40 milyon nüfuslu Polonya'nın yıllık otomobil pazarı 800bin adet. Nüfusu bizim yarımız bile olmayan Polonya'da bile bizim kadar araba satılıyor. Olaya bu taraftan bakmak lazım.
    Malum ülke şartları belli,bu araçları bu fiyatlara kimler nasıl alabiliyor çok merak ediyorum,orta gelirli bi kamu personeliyim,50.000 tl borçlanmaya korkar oldum,2011 yılında 2000 TL maaş alırken 30.000 TL'ye sıfır focus almıştım tam 15 maşıma denk geliyor idi,şimdi 15 maşıma focusu geçtim sıfır Clio bile alamıyorum
    Valla keşke 3008 yerine BMW X5 görseydik. Malum ÖTV yüzünden klasman bu araçlar. Lüks kavramı göreceli; bana göre BMW X5 lüks değil ama Cumhurbaşkanına göre BMW X5 bize lüksmüş....

Hatta ben buna lüks demek istemiyorum, yaşam kalitemizin vergilerle düşürüldüğünü söylüyorum. Daha iyisine sahip olabilmek yerine daha azıyla daha kötüsüyle yetinmeye zorlanıyoruz.
    Dacia 4 tekerlek bir motor diyeceğimiz bir araba. Özellikleri çok az ve bunlara göre de ÇOK PAHALI bir araba! Fiyatı 200.000 lira olunca 300-400 bin olanlara göre ucuz zannediliyor ama eskilerin tabiriyle sadece ayağı yerden kesecek bir araba. Üstelik Romanya imalatı. Benim kesinlikle almayacağım bir marka.
  • Yıl sonuna kadar bu sıralama değişmez herhalde. Elinde hazır stoğu bulunanlar belki satışlarını biraz yükseltebilirler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • zirveye bak duster...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sonuç olarak en çok Peugeot SUV satmış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Avrupa'da çöpçünün suratına bakmadığı dacia biz de lüx olmuş, işte alın buyrun size yeni Türkiye...

• Fiyatlara gel. Liradan bir sıfır daha atma vakti geldi de geçiyor

• Listenin 2. sırasındaki araba en az birinci kadar satmış başlangıç fiyatı 331.000

Liste 3. üsü bunlardan bir aylık satış geride 407000 den başlıyor

Duster diğerlerinin yarı fiyatına olmasına rağmen anca diğerleri kadar satabilmiş ilginç ???

Bu sınıfta 81000 kadar araç satılmış en ucuzunun bile yarı fiyatına olan duster sadece 13000 satabilmiş , insanımız lüx seviyor demek ki  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alfa-x -- 8 Kasım 2020; 0:17:23 >
  • Millet çok zengin ama ağlamayı huy edinmişler.

• alfa-x kullanıcısına yanıt
    Bu listenin zaten en başarılısı tucson gibi duruyor. Fiyat avantajı yok ve de 3008 gibi çok ciddi bir rakibi var. Buna rağmen sıralamada ikinci. Tebrik etmek lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alfa-x kullanıcısına yanıt
    Valla keşke 3008 yerine BMW X5 görseydik. Malum ÖTV yüzünden klasman bu araçlar. Lüks kavramı göreceli; bana göre BMW X5 lüks değil ama Cumhurbaşkanına göre BMW X5 bize lüksmüş....

Hatta ben buna lüks demek istemiyorum, yaşam kalitemizin vergilerle düşürüldüğünü söylüyorum. Daha iyisine sahip olabilmek yerine daha azıyla daha kötüsüyle yetinmeye zorlanıyoruz.

• 3008 ilk çıktığında kiralamıştım GTline paketinin fiyatına bakmıştım o zamanlar şimdiki Dacia Duster fiyatına satılıyormuş. O zamanlarda alabilecek durumum yoktu şimdi de yok dolayısıyla fakire enflasyon işlemiyor, en fazla yediğimizden içtiğimizden kısarız, sanırım açlıktan da ölmeyiz artık :)

• zero fear kullanıcısına yanıt
    Orta gelirli bi kamu personeliyim,malüm ülkenin durumu belli,bu araçları bu fiyatlara kimler nasıl alabiliyor çok merek ediyorum doğrusu

• quote:

Orijinalden alıntı: alfa-x

Listenin 2. sırasındaki araba en az birinci kadar satmış başlangıç fiyatı 331.000

Liste 3. üsü bunlardan bir aylık satış geride 407000 den başlıyor

Duster diğerlerinin yarı fiyatına olmasına rağmen anca diğerleri kadar satabilmiş ilginç ???

Bu sınıfta 81000 kadar araç satılmış en ucuzunun bile yarı fiyatına olan duster sadece 13000 satabilmiş , insanımız lüx seviyor demek ki  

Malum ülke şartları belli,bu araçları bu fiyatlara kimler nasıl alabiliyor çok merak ediyorum,orta gelirli bi kamu personeliyim,50.000 tl borçlanmaya korkar oldum,2011 yılında 2000 TL maaş alırken 30.000 TL'ye sıfır focus almıştım tam 15 maşıma denk geliyor idi,şimdi 15 maşıma focusu geçtim sıfır Clio bile alamıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ajf39 -- 8 Kasım 2020; 10:59:58 >

• Tucson harbi çok başarılı bence fiyat 300 bin üstü yenisi tanıtıldı kasa değişimi olacak buna rağmen satışta 2.

Kardeşi sportege ortada yok o da ilginç herşeyleri ortak neredeyse.

Duster gerçek bir kasa değişimi olsaydı (eskisinin makyajlı hali bence) otomatik 4x4 de getirseydi çok daha fazla satardı.

• Arkadaşlar şunu anlayın artık, Türkiye'de herkes zengin falan değil, belli bir kesimin gelirleri artarken diğer kesimin gelirleri önemli ölçüde düşüyor, işte buna da biz gelir dağılımındaki adaletsizlik diyoruz. İyi yönetilemeyen ülkelerde bu zengin ile fakirlerin geliri arasında uçurum olur ve biz de işte bu yolda ilerliyoruz. Ayrıca sizden avrupa ülkelerinin yıllık otomobil satışlarını Türkiye ile karşılaştırmanızı rica ediyorum. Türkiye 85 milyon nüfusa sahip bir ülke ve yıllık hafif ticari ve binek araç satış toplamı 1 milyonu bile bulmuyor, genelde 700 ila 900bin arasında. Ama öte taraftan 40 milyon nüfuslu Polonya'nın yıllık otomobil pazarı 800bin adet. Nüfusu bizim yarımız bile olmayan Polonya'da bile bizim kadar araba satılıyor. Olaya bu taraftan bakmak lazım.

• palamutix P kullanıcısına yanıt
    Ulan 3008'i de lüks yaptınız ya helal olsun size

• quote:

Orijinalden alıntı: meyveli kaktöş

Ulan 3008'i de lüks yaptınız ya helal olsun size

Değil mi ulann??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Veee zirvede duster, hani fransız mallarını boykot ediyorduk yakın tüm dusterları şimdi

• Arazide yaşayanlar duster alıyor. Pejo, hyundai arazide iş görmez.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.