B

Haber Editörü
26 Ocak 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 300 (Bu ay: 12)
GönderileriÇevre dostu mobilite çözümlerinin bir araya geleceği, Türkiye'nin ilk Elektrikli ve Hibrit Araçlar Fuarı e-drive TURKEY, ziyaretçileriyle buluşmak üzere gün saymaya başladı. İstanbul Yenikapı'da organize edilecek fuarda elektrikli ve hibrit araç üreticileri, distribütörleri, şarj operatörleri, ekipman üreticileri, otonom sürüş ve araçlar arası iletişim sistemleri geliştiricileri, otomobilden scooter’a kadar farklı elektrikli araç modelleri, meraklıları ile buluşacak.Covid-19 önlemleri kapsamında, güvenli bir ortamda gerçekleştirilecek Elektrikli ve Hibrit Araçlar Fuarı ile ilgili olarak açıklamada bulunan e-drive TURKEY Fuar Direktörü Burcu Uca "Kısa bir sürede hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelecek elektromobilite kavramı konusunda ülkemizdeki farkındalığı artırmayı ve nihai tüketici seviyesindeki satın alma tercihlerinde e-mobilite doğrultusunda yeni bir pencere açmayı hedefliyoruz.Bu projeyle aynı zamanda ülkemizdeki üreticiler, distribütörler, tedarikçiler, servis sağlayıcıları ve devlet kurumları arasındaki ilişkileri de kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Ulaşım sektöründe geleceği bugünden görme fırsatını yaratacak e-drive TURKEY fuarına herkesi bekliyoruz." şeklinde konuştu.Ayrıca Bkz.Honda, çok yönlü "Sensing 360" güvenlik sistemini tanıttıGeleceğe yön verecek elektrikli araçlar dünyasının tek çatı altında buluşacağı e-drive TURKEY, 9-12 Aralık 2021 tarihleri arasında, İstanbul Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Sanat ve Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
Japon otomotiv devi Honda, gerçekleştirdiği güncellemelerle yeni modellerini çok daha güvenli hale getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda tanıtılan "Honda Sensin 360" sistemi, mevcut özellikleri iyileştirmenin yanı sıra yeni eklentiler de içeriyor.Yapılan açıklamaya göre bu iyileştirmeler, Honda'nın her yönü 'görebileceğini' iddia ettiği yeni bir sensör dizisiyle gerçekleştirilmiş. Bundan böyle Honda'nın Sensing teknolojisinde kullanılan kameraya ek olarak 5 adet milimetrik dalga radar sensörleri de araçlarda görev yapıyor olacak. Bunlardan biri önde yer alırken, diğerleri aracın dört köşesine konumlandırılarak 360 derece görüş sağlayacak.Ayrıca Bkz.F1 2022 takvimi açıklandı: Türkiye yokBu yeni teknoloji, markanın "Çarpışma hafifletici fren sistemi"nin yol görüş açısını genişleterek bu özelliği daha iyi hale getirecek. Olası çarpışmaların şiddetini azaltmayı hedefleyen bu sistem, ayrıca kavşaklarda yayalarla çarpışmayı da önlemeye çalışıyor. Araçta daha fazla sensör bulunmasıyla birlikte bu özellik daha fazla yönü algılayabiliyor olacak.

Benzer şekilde Honda'nın Çapraz Trafik Uyarı Sistemi de iyileştirilmiş. Kalkış anında veya düşük hızda seyrederken sürücüyü çarpışma tehlikesine karşı uyaran bu sistem de yeni sensörler sayesinde daha fazla görüş açısının devreye girmesiyle tehlikelere karşı daha hassas hale getirilmiş.Öte yandan şerit değiştirme uyarı sistemi de kör noktada bir araç veya engel algıladığında sürücüyü uyaracak veya direksiyonu kontrol ederek aracı şeridine geri döndürecek. Bunun yanı sıra, Honda Sensing 360, adaptif hız sabitleyici kullanan araçların otoyollarda basitçe sinyal kolunu kullanarak otomatik şerit değiştirmesine izin verecek.Son olarak, yeni sensörler, adaptif hız sabitleyici kullanan araçların viraja yaklaştıklarında hızlarını otomatik olarak ayarlamalarına imkan tanıyacak. Bu da virajları hem sürücü hem de yolcular için daha yumuşak ve konforlu hale getirecek.Honda Sensing 360 sistemi ilk çıkışını 2022 yılında Çin pazarındaki araçlarda yapacak. Şirket yeni güvenlik sistemini 2030 yılına kadar tüm araçlarına entegre etmiş olmayı hedefliyor. Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
Honda, çok yönlü
Honda, çok yönlü
Honda, çok yönlü
Honda, çok yönlü
Honda, çok yönlü
Tesla CEO'su Elon Musk, şirketin yıllık hissedarlar toplantısında çeşitli açıklamalarda bulundu. Çip krizi, şirketin genel merkezinin taşınması ve Cyberquad sürprizi, açıklamada öne çıkan başlıklar oldu.Tesla'nın genel merkezi Teksas'a taşınıyorYapılan açıklamaya göre Tesla'nın genel merkezi Teksas'ın en büyük şehirlerinden biri olan Austin'e taşınıyor. ABD'li elektrikli araç üreticisinin merkezi şimdiye dek teknolojinin kalbi olarak nitelendirebileceğimiz Palo Alto'da bulunuyordu. Musk, merkezi taşımanın Kaliforniya'yı terk ettikleri anlamına gelmediğini belirtti. Şirket, buradaki Fremont fabrikasını da genişleterek üretimi yüzde 50 artırmak istiyor.Tesla Cyberquad ATV de Teksas'ta üretilebilirGelelim bir diğer nokta olan çip krizine. Musk, tedarik zincirindeki sıkıntılar nedeniyle Cybertruck üretiminin 2022'ye ertelendiğini, büyük çaplı üretimin de 2023'te başlayacağını belirtti. Öte yandan açıklamada Tesla ATV yani Cyberquad detayı da dikkat çekti. Musk, elektrikli pickup Cybertruck'ı ve daha önce Cyberquad olarak anılan Tesla ATV'yi Teksas'ta üreteceklerini söyledi.

Tesla Cyberquad ATV ilk olarak 2019 yılında, Cybertruck'ın tanıtımında prototip olarak gösterilmişti. O dönemde ATV'nin elektrikli pickup'ın yanında opsiyon olarak sunulabileceği gündeme gelmişti ancak ATV konusunda herhangi bir ses çıkmadı, ta ki dünkü toplantıya kadar. ATV'lerin tasarımı itibariyle oldukça tehlikeli araçlar olduğunu belirten Musk şöyle konuştu:Ayrıca Bkz.Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi"Bu yüzden mümkün olduğu kadar en az tehlikeli ATV'yi üretmeye çalışacağız. Batarya paketi dolayısıyla ağırlık merkezi düşük olacak. Ayrıca bu şeyi yuvarlanması zor bir araç haline getirmek için süspansiyon sisteminde de birşeyler yapabileceğimize inanıyorum." Bu açıklamaya göre Cyberquad'ın tasarımında ilk haline göre epey değişiklik göreceğiz gibi geliyor.25 bin dolarlık aracın adı Model 2 olmayacakTesla ile ilgili merak edilen bir diğer konu da daha önce duyurulan uygun fiyatlı kompakt model. 25 bin dolar başlangıç fiyatına sahip olacağı belirtilen modelin isminin Tesla Model 2 olacağı iddia ediliyordu. Öte yandan Musk toplantıda kesin bir ifade ile ismin Model 2 olmayacağını belirtti ancak başka bir açıklamada bulunmadı. 
Skoda, Hindistan pazarı için uygun fiyatlı bir kompaks sedan hazırlıyor. Kısa süre önce paylaşılan ilk teaser'da otomobilin isminin Skoda Slavia olacağı açıklandı. Yeni Skoda Slavia bu kış tanıtılacak.Yeni Skoda Slavia, "India 2.0 project" kapsamında piyasaya sürülecek ikinci model olacak. Hatırlanacak olursa ilk model geçtiğimiz mart ayında tanıtılan Kushaq olmuştu. Slavia, boyut ve fiyat olarak Octavia ve Superb modellerinin altında konumlanacak.Ayrıca Bkz.Yeni 2021 Honda Accord Türkiye fiyatı açıklandıNeden Slavia isminin seçildiğine bakacak olursak, bu isim aslında 1800'lü yılların sonuna dayanıyor. Bu isim, Skoda'nın kurucuları Vaclav Laurin ve Vaclav Klement tarafından üretilen ilk bisikletlerden geliyor. Şirket bu ismi geçtiğimiz yıl iki kişilik üstü açık bir konsept çalışmasında da kullanmıştı.

Paylaşılan ilk teaser yeni Skoda Slavia'nın silüeti dışında pek detay içermiyor. Ancak otomobil daha önce kamuflajlı şekilde test edilirken görüntülenmişti. Slavia'nın tıpkı Kushaq gibi MQB-A0-IN platformu üzerine inşa edilmesi bekleniyor. Bu sayede iki model arasında iç mekan tasarımı dahil birçok ortak nokta görebiliriz.Skoda Slavia'nın motor seçenekleri de henüz belli değil ancak Kushaq ile aynı motorları paylaşacağını düşünürsek, 115 beygirlik 1.0 litre ve 150 beygirlik 1.5 litre benzinli üniteler görmemiz mümkün. Bu noktada şanzıman seçenekleri de 6 ileri manuel, 6 ileri otomatik ve 7 ileri DSG'den oluşacaktır.Skoda Slavia'nın tam olarak ne zaman tanıtılacağı belli değil. Konuyla ilgili gelişmeleri siz değerli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Skoda'nın yeni kompakt sedan modeli Slavia'dan ilk teaser geldi
Kaynak:https://www.carscoops.com/2021/10/new-skoda-slavia-confirmed-as-affordable-sedan-for-india-sitting-under-the-octavia/Avrupa'daki ürün gamını yenileyen MG, bu kapsamda yeni MG5 Electric'i de satışa sunmaya hazırlanıyor. "Dünyanın ilk elektrikli station wagon" modeli olarak nitelendirilen araç 2022'nin ilk çeyreğinde MG showroom'larında yerini almış olacak.Yeni MG5 Electric özellikleriYeni MG5 Electric, selefine kıyasla çok daha modern bir görünüme sahip. Öndeki büyük ızgara görünümlü panelin yerini daha ince bir panel almış. Böylece şarj girişi de ortaya çıkmış. Yeni far grubunun yanı sıra daha geniş bir merkez havalandırma ve üçgen şekilli hava kanalları ön görünümü tamamlayan unsurlar.Ayrıca Bkz.Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzilElektrikli station wagon'a yandan baktığımızda boyutları donanım seviyesine göre 16 veya 17 inç olan yeni çift tonlu jantlar ve kör nokta uyarısı için aynalara eklenen kameraler göze çarpıyor. Arkada da stop grubunun ve tamponun yenilendiği, bu alanın daha sade bir görünüme kavuştuğu görülüyor. MG5 Electric 479 litre bagaj hacmi sunuyor ve bu alan arka koltukların katlanmasıyla 1400 litreye kadar çıkıyor.

İç mekanda da ciddi bir değişim söz konusu. Sürücünün önünde 7 inç dijital gösterge ekranı ve merkezde 10.25 inç multimedya ekranı mevcut. MG iSMART bağlantı sistemi standart. Söz konusu sistemde Android Auto ve Apple CarPlay desteğinin yanı sıra navigasyon mevcut. Ayrıca yenilenen çift katmanlı orta konsol, 4 adet USB girişi, PM2.5 filtreye sahip klima sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma, MG Pilot yarı otonom sürüş sistemi gibi özellikler de dikkat çekiyor.Yeni MG5 Electric'te ön tekerleklere güç veren motor 115 kW (156 beygir) güç ve 260 Nm tork üretiyor. Otomobilde iki farklı batarya seçeneği mevcut. İlk etapta WLTP'ye göre 400 kilometre sürüş menzili sunan 61.1 kWsa'lik versiyon satışa sunulacak. Ardından 320 kilometre menzile sahip 50.3 kWsa'lik bataryaya sahip versiyon da eklenecek. Her iki versiyonda da 3 fazlı 11 kW AC dahili şarj sistemi standart. Ayrıca 40 dakika şarj ile 0'dan yüzde 80'e kadar dolum mümkün.Söz konusu model Comfort ve Luxury olmak üzere iki farklı donanım seviyesiyle satılacak. Fiyatının 30 bin euro'nun altında olacağı belirtildi. Satışa sunulmasına yakın tam fiyatı belli olacak.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin elektrikli station wagon modeli MG5 Electric yenilendi
MG'nin yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ın 2022'e Türkiye'de satışa sunulacağını siz değerli okurlarımıza aktarmıştık. Ancak onun öncesinde, bugün MG tarafından düzenlenen etkinlikte yeni MG Marvel R Avrupa'da satışa sunuldu ve fiyatı açıklandı.Marvel R fiyatı ve özellikleriYapılan açıklamaya göre, yeni MG Marvel R bu ayın sonunda Avrupa'daki MG showroom'larında yerini alacak. Comfort, Luxury ve Performance adı verilen üç farklı versiyona sahip olacak elektrikli SUV'un fiyatı ilk versiyon için 39.990 euro seviyesinden başlayacak. Bu fiyat Luxury versiyonu için 43.990 euroya, en güçlü versiyon olan Performance için 47.990 euro'ya yükselecek.Ayrıca Bkz.THY'nin uçan arabası "Esinti" hakkında bilmeniz gerekenlerElektrikli MG Marvel R'ın özelliklerine buradaki haberimizde detaylı bir şekilde değinmiştik. Hatırlanacak olursa, modelin arkadan itişli ve dört tekerlekten çekişli versiyonları mevcut. Comfort ve Luxury versiyonlarının her ikisi de arkadan itişli düzene sahip. Toplamda 180 beygir güç ve 410 Nm tork üreten iki elektrik motoruna sahip bu versiyonların sürüş menzili de WLTP'ye göre 402 kilometre.

MG Marvel R'ın Performance versiyonunda ise ön aks üzerindeki bir elektrik motoru da düzene dahil oluyor. Böylece sürekli dört tekerlekten çekiş özelliğine kavuşan SUV, 288 beygir güç ve 665 Nm tork üretiyor. Ancak bu versiyonda menzil değeri 370 kilometreye düşüyor.Tüm versiyonlarda 70 kWsa batarya paketi ve 3 fazlı 11 kW dahili AC şarj sistemi standart olarak sunuluyor. Batarya ayrıca 92 kW'a kadar DC hızlı şarj desteğine de sahip. Bu sayede 43 dakikada yüzde 5-80 arası dolum sağlamak mümkün.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı
MG, Avrupa odaklı yeni elektrikli SUV modeli Marvel R'ı tanıttı


yeni mg zs ev ön tasarımTürkiye'de elektrikli ZS EV ve hibrit EHS modelleriyle varlık gösteren MG, bugün düzenlenen bir etkinlikte Avrupa'da satışa sunacağı yeni modellerini tanıttı. Bu kapsamda yenilenen elektrikli MG ZS EV'nin tasarımı, özellikleri ve fiyatı da paylaşıldı.Yeni MG ZS EV özellikleriyle neler sunuyor?Tanıtımda ilk dikkatimizi çeken model yeni MG ZS EV oldu. Mevcut model tamamen elektrikli olsa da tasarım olarak geleneksel çizgileri sürdürüyor. Yenilenen ZS EV ise öndeki siyah panjurdan kurtularak gövde rengi bir panele kavuşmuş. Ayrıca farlar ve tampon tasarımı da değişmiş. Arka bölümde de stop grubunun grafikleri ve tampon tasarımı yenilenmiş.Ayrıca Bkz.Yeni 2021 Honda Accord Türkiye fiyatı açıklandıYeni MG ZS EV'deki en büyük değişim bizce tasarımdan ziyade menzil tarafında yaşanmış. Mevcut modelde WLTP'ye göre 263 kilometre sürüş menzili sunan 44.5 kWsa kapasiteli batarya mevcut. Yeni model ise 50.3 kWsa standart menzilli batarya ve 70 kWsa uzun menzilli batarya seçenekleriyle donatılmış. Bu noktada sunulan sürüş menzili WLTP'ye göre sırasıyla 320 ve 440 kilometre.yeni mg zs ev arka tasarımBataryanın yanı sıra yeni MG ZS EV'nin 3 fazlı 11 kW dahili şarj sistemi sayesinde daha hızlı şarj olduğu belirtildi. DC hızlı şarj konusunda da 30 dakikada yüzde 30-80 arası dolum mümkün.Son olarak MG ZS EV'nin konsol kısmında da değişim görüyoruz. Sürücünün önünde dijital gösterge ekranı ve merkezde yeni bir multimedya ekranı göze çarpıyor. Araçta artık tıpkı Marvel R'daki gibi iSMART bağlantı sistemi mevcut. Ayrıca alt bölümde de USB girişleri görmekteyiz.Yeni MG ZS EV'nin bu ayın sonunda Avrupa'da satışa sunulacağı açıklanmış. Fiyatlar standart menzilli versiyon için 30.990 euro seviyesinden, uzun menzilli versiyon içinse 34.990 euro seviyesinden başlıyor. Mevcut modelin ülkemizdeki başlangıç fiyatı 432.000 TL. Yenilenen MG ZS EV'nin ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli değil.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Yeni MG ZS EV tanıtıldı: Yenilenen tasarım ve daha uzun menzil
Ulaşım dünyasında elektrikli ve otonom araç teknolojileri öne çıksa da, gelişim süreci adım adım devam eden bir konsept daha var: uçan araba konseptleri. Hyundai ve Airbus gibi dünya devleri, "uçan taksi" olarak da adlandırılan bu ulaşım konsepti üzerinde çalışmalar yürütüyor.Ülkemizde ise fikir ve tasarım olarak çeşitli örnekler görmekle birlikte, fiziksel bir prototip olarak Baykar'ın uçan arabası Cezeri'yi görmüştük. Cezeri, geçtiğimiz yıl ilk uçuş testlerini başarıyla gerçekleştirmiş ve güvenlik halatları olmadan yerden 10 metre yükselmişti. Konuyla ilgili haberimizi ve paylaşılan videoya buradan ulaşabilirsiniz.Şimdi ise karşımızda bir başka uçan araba konsepti "Esinti" var. Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen TEKNOFEST 2021'de sergilenen Esinti, Türk Hava Yolları’nın iştiraklerinden Turkish Technic (THY Teknik) tarafından geliştirildi. Fotoğraflarda Esinti'nin ilk prototipini görüyoruz. İlerleyen süreçte bu prototip üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapılacak ve Esinti'nin seri üretime hazır hale gelmesi sağlanacak.

Esinti şu an tasarım olarak bir drone'a benziyor. Aracın her kolunda iki adet olmak üzere toplamda 8 adet elektrik motoru mevcut. Önümüzdeki aylarda yer testleri başlayacak olan Esinti ilk aşamada 80 kilogram faydalı yük taşıyabilecek. Kabin de şimdilik tek kişilik ancak ilerleyen süreçte araçla yolculuk edebilecek kişi sayısının artırılması hedefleniyor. İlk uçuş konusundaki hedef ise Mart 2022.Esinti'nin öne çıkan özellikleri:
  • Faydalı yük: 80 kg

  • Maks. kalkış ağırlığı: 407 kg

  • Boyutlar: 4,1 metre x 4,6 metre

  • Seyir irtifası: 6500 ft

  • Maksimum hız: 115 km/s

  • Menzil: 48,4 kmTHY Teknik, sivil havacılık konusunda ülkemizin önde gelen şirketlerinden biri. Esinti'yi de bu birikim doğrultusunda geliştirmeye başlayan şirketin hedefleri arasında ilk olarak kargo taşımacılığı ve organ nakli gibi kullanım amaçları bulunuyor. Sonrasındaki hedef ise Esinti'yi hava taksiye dönüştürmek.
Yerli otomobil ile ilgili çalışmalar gerek prototip özelinde gerekse fabrika özelinde hızla devam ediyor. Bugün Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan (TOGG) yerli otomobilin gelişim süreciyle ilgili yeni bir görsel paylaşıldı.Paylaşılan görselde yerli otomobil TOGG'un prototipini bir test sahasında görüyoruz. Söz konusu paylaşımda "Prototip test süreçlerimiz planlarımız doğrultusunda ilerliyor. Bugün aerodinamik ve aeroakustik testlerimiz gerçekleştirildi." ifadelerine yer verilmiş.Ayrıca Bkz.Yeni 2021 Kia Sorento Türkiye fiyatı açıklandıGörseldeki beyaz renkli prototip ile yerli otomobilin tanıtımında karşımıza çıkan ilk prototip arasında bazı farklılıklar göze çarpıyor. İlk olarak yanlardaki kameraların yerine geleneksel aynaların kullanıldığını görüyoruz. Bu da akıllara kameraların opsiyon olarak sunulabileceği ihtimalini getiriyor. Ya da bazı markaların yaptığı gibi pazara özel olarak değişebilir.Ayrıca tampon kenarlarındaki dikey hava girişlerinin olduğu yere yuvarlak sis farları eklenmiş. Bunun yanı sıra ön panel ve alttaki merkez hava girişindeki tasarım detaylarının da biraz değişmiş olduğunu görüyoruz. Gördüğümüz kadarıyla ön tasarımın devamında pek bir değişim yok ancak yerli otomobilin yavaş yavaş üretim halini almaya başladığı aşikar.TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, kısa süre önce katıldığı bir etkinlikte 2022'nin sonunda seri üretime başlayacaklarını yineledi. Üretilen ilk araç fotoğrafta gördüğünüz C-SUV olacak. Söz konusu modelin farklı güç ve menzil sunan seçenekleri bulunacak. Konuyla ilgili gelişmeleri siz değerli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.
Kaynak:https://twitter.com/TOGG2022/status/1445780728612986881SUV'ların parladığı otomotiv dünyasında MPV'lerin popülaritesi düşmüş olsa da, 2 Serisi Active Tourer'ın 2014'ten bu yana yarım milyona yakın satmış olması BMW'nin ikinci nesil için yeşil ışık yakmasına yetmiş.Yeni 2 Serisi Active Tourer özellikleriyle neler sunuyor?Bu noktada karşımıza çıkan yeni 2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, önümüzdeki yılın şubat ayında Avrupa'da satışa sunulacak. Ön tarafında büyük böbrek ızgara, ince LED farlar ve dikey hava girişlerinin göze çarptığı modelin devamında kapı kollarının değiştiğini, yan aynaların biraz daha aşağıya taşındığını ve 16 ila 19 inç arasında değişen yeni jantları görüyoruz. Arkada ise incelen LED stop lambaları ile selefine göre daha modern bir tasarım hakim.Ayrıca Bkz.Yeni 2021 Honda Accord Türkiye fiyatı açıklandıYeni 2 Serisi Active Tourer'ın uzunluğu 4386 mm, genişliği 1824 mm, yüksekliği 1576 mm, aks mesafesiyse 2670 mm olarak açıklandı. Bu durumda selefine kıyasla 32 mm daha uzun ve 24 mm daha geniş olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ön ve arka iz genişliği de 25 mm kadar artırılmış. Ölçülerdeki değişimin ön panjurlardaki aktif kapakçıklarla birleşmesiyle otomobilin hava sürtünme katsayısı 0.26 Cd'ye kadar düşürülmüş.İç mekanYeni BMW 2 Serisi Active Tourer'ın iç mekanı da baştan aşağı yenilenmiş. Konsolda 10.25 inçlik dijital gösterge ekranı ve 10.7 inç dokunmatik multimedya ekranı bulunuyor. Bu sistemler BMW'nin iDrive 8 işletim sisteminden güç alıyor. Merkezdeki ekranın alt kısmında ince havalandırma menfezleri, kablosuz şarj ünitesi, bardaklık ve USB girişleri yer alıyor. Havada süzülüyormuş hissi veren orta konsolda ise elektronik park freni, motor start-stop, dörtlü flaşörler ve vites gibi kontroller yer alıyor.

Bir MPV olarak pratik kullanım sunmayı amaçlayan 2 Serisi Active Tourer'ın arka koltukları 40:20:40 oranında katlanabiliyor ve 13 cm öne kaydırılabiliyor. Böylelikle bagaj hacmi 406 litre ila 1455 litre arasında değişiyor. Elektrikli bagaj kapağı ve iki bölgeli otomatik klima gibi özellikler standart listesinde yer alırken; panoramik cam tavan, Harman Kardon ses sistemi ve elektrikli katlanır çeki demiri gibi özellikler ise ekstraya giriyor.Motor seçenekleriYenilenen minivanın kaputu altında benzinli ve dizel üniteler mevcut. Önümüzdeki aylarda bunlara iki adet PHEV yani şarj edilebilir hibrit versiyon da eşlik etmeye başlayacak. Giriş seviyesindeki 218i modeli 136 beygir güç ve 230 Nm tork üreten 1.5 litre üç silindirli üniteye sahip. 220i modeliyse aynı düzende 256 beygir güç ve 240 Nm tork sunuyor.

223i modelinde 204 beygir güç ve 320 Nm tork üreten 2.0 litre dört silindirli turbo motor görüyoruz. Dizel tarafındaysa 150 beygir güç ve 360 Nm tork sunan 2.0 litre turbo dizel üniteye sahip 218d modeli tek seçenek. Tüm motorlar 7 ileri çift kavramalı şanzımanla eşlenmiş. Ayrıca 220i ve 223i modellerinde şanzımana entegre elektrik motorundan gelen 19 beygirlik destek de söz konusu.PHEV versiyonda 80 km elektrikli menzilAileye katılacak şarj edilebilir hibrit versiyonlarda ön tekerleklere güç veren 1.5 litre üç silindirli ünite ve arka tekerleklere güç veren bir elektrik motoru bulunacak. Bu sayede dört tekerlekten çekiş düzenine sahip olacak modeller 245 beygir ve 326 beygir güç sunacak. 14.9 kWsa'lik batarya da 80 kilometre saf elektrikli sürüş menzili sunacak ki bunun PHEV modeller için oldukça iyi bir değer olduğu söylenebilir.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi
2022 BMW 2 Serisi Active Tourer, yeni teknolojiler ve hibrit versiyonlarla geldi


Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen hafta
Son Mesaj Zamanı: 6 sa. önce
Mesaj Sayısı: 3.330
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.340
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 430.743 (Bu ay: 223.746)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 12.103 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Anasayfa Haberleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.