B

DH Yönetici
26 Ocak 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 670 (Bu ay: 0)
Gönderileri

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım 2023 tarihinde çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile söz konusu araçların ithalatını yapan veya yapacak olan firmalara Türkiye'de en az 20 adet servis noktası oluşturma ve en az 40 kişilik çağrı merkezi oluşturma gibi şartlar getirildi.Peki özellikle "kendi servis ağını kurmak" koşuluyla kafaları karıştıran bu düzenleme Türkiye otomotiv pazarı için iyi mi yoksa kötü mü oldu? Konuyla ilgili OYDER'den açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:"T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım 2023 tarihinde çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile Avrupa Birliği menşeili ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ile ülkemize ithal edilen araçlar haricindeki tüm elektrikli araçların ithalatı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya yetki verdiği kurumca düzenlenen “izin belgesine” bağlı hale getirilmiştir.İzin Belgesinin temini için 30 gün süre verilmiş ve bu süre içerisinde yerine getirilmesi imkansız birçok şart ileri sürülmüştür. Bu şartların yerine getirilmemesi halinde araçların ithalatına izin verilmeyeceği ve ilgili markanın etkilenen modellerinin Türkiye’de satışının durdurulacağı ifade edilmiştir.OYDER: 'Yeni tebliğ ile iflaslar kaçınılmaz olacaktır'
Türkiye’de otomotiv sektörünün tamamı yerli ve milli sermayeden oluşan yaklaşık 5 Milyar Dolar ile en yüksek yatırım seviyesine sahip yetkili satıcılık teşkilatları açısından, ticaretin sürdürülebilirliği ilişkin bu tebliğ önemli sakıncalar doğurmuştur.Yetkili Satıcılık mesleği açısından ortaya çıkan sakıncalar ve tehditler aşağıda özetlenmiştir:
 1. Tebliğin yayınlanmasından önce ülkemize ithalat izni almış ve satışına başlanmış olan marka ve modeller için distribütörler ile yetkili satıcılar arasında bayilik sözleşmeleri imzalanmış ve markanın belirlediği standartlara uygun yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Yeni tebliğ ile ilgili markanın modellerinin ülkemize ithalatı duracağı için, yeniden izin belgesi alınana kadarki süreçte yetkili satıcıların araç kaynağı kesilecek ve ticaret tamamen duracaktır. Bu markalara yatırım yapmış olan yetkili satıcılar için ilk etapta zarar, sürecin uzaması halinde de iflas kaçınılmaz olacaktır.

 2. Tebliğ ile distribütörlerin 7 bölgede 20 adet TS 12047 ve TS K 646 belgeli servise sahip olmaları şart olarak ileri sürülmüştür. Ülkemize ithalat yolu ile gelen tüm araçlar için aslında geçerli olan bu hüküm sadece elektrikli araçlar için distribütörün sahibi olması şartı ile genişletilmiştir. Türkiye’de 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren yetkili satıcılar, üretici standardında yetkili servisler ile bu görevi üstlenmiş ve devam ettirmektedir. Yeni hüküm ile tüm bölgelerde yetkili satıcılar kendi yaptıkları yatırımlarına karşılık bir de distribütörün aynı işkoluna yatırım yapması sonucu ile karşılaşıp rekabet etmek zorunda kalacaklardır. İşveren statüsündeki distribütör ile aynı alanda rekabet etmek yetkili satıcılar açısından verimsiz bir yatırıma neden olacaktır.

 3. Yeni yayınlanan tebliğ tüm markaların en az 40 çalışan ile bir çağrı merkezi sahibi olmasını da amir hüküm olarak getirmektedir. Yetkili satıcıların gerçekleştirdiği satışların ardından servis ihtiyacı doğan tüketiciler yetkili satıcılar ile bu ihtiyaçlarını gidermek yerine çağrı merkezi aracılığıyla distribütörün sahibi olduğu servislere yönlendirilecektir. Bu da serbest rekabet açısından ayırımcılık doğuracak ve yetkili satıcıların iş hacminde önemli bir düşüşe neden olacaktır. Zaten elektrikli araçların içten yanmalı araçlara göre çok daha az servis girişine ihtiyacı olması nedeniyle düşecek olan iş hacmi, çağrı merkezi ve distribütörün sahibi olduğu servisler nedeniyle iyice azalacaktır.OYDER’DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:OYDER: 'Yeni tebliğ ile iflaslar kaçınılmaz olacaktır'
T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ithalatın önüne geçilmesi ve yeni dönemin parlayan yıldızı elektrikli araçların satışının kontrol altına alınması amacına yönelik hazırlandığı anlaşılan tebliğ, bu amacın dışında yerleşik düzeni ve tamamlanmış yatırımları tehdit edecek boyutta bir sonuç doğurmaktadır.Ayrıca Bkz.Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisiTürkiye’de 1.270 plaza ile tüm illeri kapsayacak şekilde yaygın bir teşkilata sahip olan yetkili satıcılar açısından yukarıda sıralanan sakıncalara yönelik çözüm önerilerimiz aşağıda kamuoyunun dikkatine sunulmaktadır:
 1. Tebliğe eklenen distribütör tarafından sahip olunan 7 bölgede 20 servis ibaresi, yetkili servisleri kapsayacak şekilde değiştirilmeli ve üretici standardında servis veren yetkili satıcılar ile yapılan anlaşmanın kapsam içinde değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Yetkili satıcılar 50 yılı aşkın süredir gerçekleştirdikleri görevi TSE’nin belirlediği standartlarda yapmaya devam etmeli ve distribütör ile rekabete girmek zorunda bırakılmamalıdır.

 2. Tebliğ ile getirilen eğitim ve çağrı merkezi şartları için hem distribütöre hem de yetkili satıcılara gerekli altyapıyı hazırlamak için makul bir süre tanınmalıdır. Henüz ne MYK tarafından ne de TSE tarafından bir eğitim müfredatı hazırlanmadığı için verilen 1 ay süre içerisinde bu eğitimlerin tüm çalışanlar için tamamlanması imkansızdır. Bu sürenin en az 1 yıl olarak revize edilmesi önerilmektedir.

 3. Tebliğ öncesinde ithalat iznini alarak satışına başlanmış marka ve modeller için ithalat izin belgesinin temini için verilen sürenin uzatılması ve tamamlanmış yatırımları bulunan yetkili satıcıların mağdur edilmemesi gerekmektedir. Bu sebeple, tebliğin bu marka ve modeller için başlangıç süresinin en az 1 yıl olarak revize edilmesi önerilmektedir.Elektrikli araçların satışı ve kullanımı sırasında tüketici mağduriyetini engelleyecek her türlü tedbirin yanında olduğumuzu ancak bu bakışın menşei fark etmeksizin tüm elektrikli araçlar için geçerli olmasının da serbest rekabet açısından önemli olduğunu ifade etmek isteriz.Ülkemizde hiçbir yetkili satıcısı olmayan, servis ağı kurulmamış bazı markaların sadece üretildikleri ülke kapsam dışında olduğu için mağduriyet yaratmasının da bu şekilde ortadan kaldırılacağına inanıyoruz.Tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."


İtalya’da düzenlenen EICMA Uluslararası İki Tekerlekli Araçlar Fuarı’nda ilk kez sergilenen Catchy; tüm dünyanın yaşadığı ulaşım sorununa da büyük bir fayda sağlıyor. Catchy, istendiğinde sürücü ve yolcu için konforlu ve pratik bir 2 kişilik araç olarak kullanılabilirken, istendiğinde ise kendinden beklenmeyecek düzeyde taşıma kapasitesi sunabiliyor.CPEV (Combo Purpose Electric Vehicle) sınıfının ilk ve tek aracı: CatchyHotomobil’in mobil yaşam dünyasına yönelik yerli ve milli aracı Catchy, CPEV (Combo Purpose Electric Vehicle) segmentinin tek aracı olarak trafik sorununa pratik bir çözüm sunmanın yanı sıra modüler yapısı sayesinde kargo taşımacılığını da farklı bir boyuta taşıyor. Ayrıca tek kişilik bir yatağa dönüşebilme özelliği ile öne çıkıyor.Kullanıcılarına konforlu ve güvenli seyahat imkânı sunan araç sadece ergonomik, şık ve çarpıcı tasarımıyla değil çok amaçlı kullanımıyla da beğeni topluyor. Catchy, şehir içi ulaşımın geleceğini yeniden şekillendirmek ve sürdürülebilirlik konseptini otomotiv sektörüne entegre etmek hedefleriyle, 2024 yılında Hotomobil tarafından piyasaya sürülecek.Hotomobil'in şehir içi ulaşım aracı Catchy, piyasaya çıkmak için gün sayıyor
Doğa dostu çözümler sunarak kullanıcılarının mobil yaşam ekosistemini genişletmeye devam eden Hotomobil, Quadricycle sınıfına giren Catchy, şehir trafiğinde hareket özgürlüğü sunuyor. Ayrıca, malzeme ve enerji kaynaklarının en az kullanımıyla çevreci bir duruş sergiliyor.110 ila 130 km menzile sahip olan ve 45 km hıza ulaşabilen Catchy, iki kişinin rahatça yolculuk yapabileceği geniş bir oturma alanına sahip. Kişisel kullanımının yanı sıra sadece bir koltuğun ileri alınmasıyla kargo aracı olarak da kullanılabilen Catchy bu çok işlevli kullanımıyla sınıfının tek örneği.Karbon ayak izinin en aza indirilmesinde büyük fayda sağlayacak olan Catchy, şehir içi ulaşım araçlarının yeni, çağdaş bir biçimini temsil ediyor. Otomobilin güvenlik, olumsuz hava koşullarına karşı koruma ve konfor gibi avantajlarını, hafif bir elektrikli aracın düşük enerji tüketimi ve alan kullanımıyla birleştiren Catchy ulaşımda kullanıcıların yeni gözdesi olacak.Catchy Teknik Özellikleri:Hotomobil'in şehir içi ulaşım aracı Catchy, piyasaya çıkmak için gün sayıyor
 • Anti-Theft (Hırsızlık Önleme): Tekerlerdeki hareket sensörü ve anahtar algılama fonksiyonu sayesinde olağandışı hareketler izlenir ve kullanıcıya uygulama üzerinden iletilir.

 • Crash Sensor (Kaza Sensörü): Kaza sensörü, gyro sensörü desteğiyle çalışır. Ani sarsılmalar veya çarpışmalar gibi durumlarda araç bilgilerini kaydeder. Kaza sensörü, kaza anında algılanan kuvvetin seviyesine bağlı olarak ilgili sağlık birimine bildirimde bulunur. Bu özellik, garanti dışı durumları tespit etmek için de büyük bir öneme sahiptir.

 • Connectivity (Bağlantı): Catchy, Wi-Fi bağlantısı sayesinde IOS ve Android cep telefonlarına yüklenen uygulama ile kontrol edilebilir. Bu özellik, kullanıcıların cep telefonlarından uygulama aracılığıyla araç kapılarını açma/kapatma, bakım uyarıları alma, araç üzerinde bulunan kameralardan gelen görüntüyü izleme gibi işlemleri gerçekleştirmelerini sağlar. Ayrıca, araca ait tüm verileri (anlık hız, toplam km, batarya yüzdesi vb.) uygulama üzerinden görüntülemelerine olanak tanır.

 • Swap Battery (Tak-Çıkar Batarya):

 • Araç bataryası, tak-çıkar batarya sistemi sayesinde araç içerisinden çıkartılabilir ve 220V elektrik kullanılarak ev, kafe, otel vb. herhangi bir ortamda şarj edilebilir.Ayrıca Bkz.Chery'nin Aralık kampanyasında ücretsiz Çin seyahati ve iPhone 15 kazanma fırsatı varCatchy Opsiyonel Özellikleri:Hotomobil'in şehir içi ulaşım aracı Catchy, piyasaya çıkmak için gün sayıyor
 • Zengin ve çeşitli taleplere uygun olarak tasarlanmış geniş opsiyonel ürün yelpazesi, mikromobiliteyi desteklerken kullanıcılara geniş bir özgürlük sağlar.

 • Isıtmalı koltuk ve elcik ısıtma, dört mevsim kullanımı mümkün kılar ve zorlu hava koşullarında rahatlığı garanti eder.

 • Bluetooth hoparlör sistemi, kesintisiz iletişim kurma ve favori müziğin keyfini çıkarmanızı sağlar.

 • Hotomobil’in akıllı yazılımı, sesli komut sistemi, ışıkları açma/kapatma, “Follow me” özelliği ile yolunuzu aydınlatma ve uzaktan aracınızı açma/kapama olanağı sunar.

 • Catchy Adventure Box, kamp tutkunları için idealdir. Mobil kamp ocağı, depolama alanları, 20 litrelik harici su kapasitesi, portatif buzdolabı ve hatta portatif bir çadır içerir.


Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
2024 yılında tanıtılması planlanan yeni elektrikli aracın üretim versiyonundan ipuçları veren Urban SUV, cesur tasarımı ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çekiyor.Urban SUV, Toyota’nın Avrupa’da 2026’ya kadar elektrikli araçlara özel olarak geliştirilen mimariye sahip 6 tam elektrikli ürün gamının en kompakt ve en ulaşılabilir modeli olacak. Bu araç, Avrupa’daki en büyük elektrikli araç pazarlardan biri olacağı tahmin edilen B-SUV segmentinde konumlandırılacak.Toyota Urban SUV Konsepti, kaslı gövdesi ve yüksek sürüş pozisyonuyla özgün bir SUV tarzına sahip. Gerektiğinde yolcu veya yük alanına öncelik vermek için kolayca uyarlanabilen esnek bir iç mekan ile kullanım alanı en üst düzeye çıkarıldı. Bu araç, dört tekerlekten çekiş ve önden çekişli olarak tercih edilebilecek.Ayrıca Bkz.Türkiye'de en çok satılan otomobil modelleri (2023 Ocak-Kasım)Toyota Urban SUV’un üretim versiyonu, müşterilerin ihtiyaçlarına göre iki farklı batarya boyutuyla sunulacak. Urban SUV, 4,300 mm uzunluğa, 1,820 mm genişliğe ve 1,620 mm yüksekliğe sahip. Toyota üretim modeliyle ilgili daha fazla detayı 2024 yılı içerisinde duyuracak.Bu yeni elektrikli modelin de katkısıyla Toyota Avrupa’da 2035’te sadece elektrikli araçlar sunacak ve 2040’ta tamamen karbon nötr olacak.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor
Toyota'dan Avrupa'ya uygun fiyatlı elektrikli SUV geliyor


Son dönemde Türkiye'de yükselen satış grafiğiyle dikkat çeken Chery, ürün gamındaki modelleriyle kazandırmaya devam ediyor. Şirket, aralık ayında devreye aldığı yeni kampanyasıyla müşterilerine süper hediyeler kazanma imkânı tanıyor.Geleceğin Chery modellerini test etme fırsatıChery’nin başlattığı yıl sonu kampanyasında, 12 kişiye ücretsiz Çin seyahati, 15 kişiye de iPhone 15 kazanma fırsatı sunuluyor. Kampanya kapsamında, yeni bir Chery marka otomobil satın alanlar, dünyanın harikalarından biri olan görkemli Çin Seddi’ni ve modern metropol Şanghay’ın gökdelenlerini ücretsiz olarak ziyaret etme şansına sahip olacak. Ayrıca kazanan müşteriler, Chery fabrikasını ziyaret ederek otomobillerin nasıl üretildiğini görebilecek ve Chery’nin gelecekteki ürünlerini test edebilecekler.Chery'nin Aralık kampanyasında ücretsiz Çin seyahati ve iPhone 15 kazanma fırsatı var
Otomobil endüstrisinde bugüne kadar yapılan, alanında ilk olan kampanyada tüm çekiliş sürecini Milli Piyango İdaresi gerçekleştirecek, devamındaki hakların teslim edilmesi ve ilgili düzenlemeleri de yine idare takip edecek. Kampanya süresince her 10 günde bir çekiliş yapılacak ve ardından kazananlar açıklanacak.Türkiye’de 9 ayda 35 bini aşkın Chery satıldıChery, mart ayında pazara sunduğu üç SUV modeli; Tiggo 8 Pro, Tiggo 7 Pro ve Omoda 5 ile Türkiye otomotiv pazarına hızlı bir giriş yaptı. Chery modelleri üstün kalite seviyesi ve kapsamlı teknolojik donanımlarıyla tüketicilerin beğenisini kazandı. Üstün kalitesi ve rekabetçi fiyat seviyesiyle Chery, ağustos ayında binek otomobil pazarında satış açısından ikinci sırada yer aldı ve şu ana kadar toplam 35 bini aşkın satış adedine ulaştı.Chery’nin Türkiye pazarındaki başarısı, markanın son 20 yılda kaydettiği gelişim ve ilerlemenin sonucunda ortaya çıktı. Temel stratejisi bağımsız inovasyon olan Chery, teknoloji Ar-Ge’sini esas alan bir ürün inovasyon sistemi kurarak küresel tüketicilere yüksek kaliteli kullanıcı deneyimi sunmaya devam ediyor.Dünya genelinde 6 büyük Ar-Ge merkezi varChery'nin Aralık kampanyasında ücretsiz Çin seyahati ve iPhone 15 kazanma fırsatı var
Chery, Kuzey Amerika, Avrupa ve Şanghay’da 6 büyük Ar-Ge merkezi kurdu. Dünya genelinde 80’in üzerinde ülkede ve bölgede faaliyet gösteren Chery, toplamda 12 milyonun üzerinde küresel otomobil kullanıcısına sahip. Chery, Çinli markaların binek otomobil ihracatında 20 yıldır üst üste birinci sırada yer alıyor.Chery Group, Ocak 2023’ten Ekim 2023’e kadar toplam 1.453.550 otomobil sattı. Chery markası çevre dostu ve düşük karbonlu ürün stratejisine bağlı kalarak, yeni enerji, akıllı bağlantı, paylaşımlı seyahat, platform ve ekoloji ve diğer yeni çözümleri hızlandırıyor.Ayrıca Bkz.Türkiye'de en çok satılan otomobil modelleri (2023 Ocak-Kasım)Chery ayrıca, SASAC (Devlet Varlıkları Denetleme ve Yönetim Komisyonu) ve CICG (Çin Uluslararası İletişim Grubu) tarafından üst üste yapılan beş seçimde “En İyi 20 Denizaşırı İmaj Kuruluşu” unvanını aldı. Bunun dışında Chery, Kantar BrandZ En İyi 50 Çinli Marka Oluşturucu 2023 raporunda, otomotiv kategorisinde birinci sırada yer alıyor.Ayrıca J.D. Power tarafından gerçekleştirilen 2023 yılı çeşitli otomotiv endeks araştırmalarına göre Chery, Çin’in yerli markaları arasında IQS’de (İlk Kalite Araştırması) en üst sırada yer alıyor. Ayrıca TIGGO 8, TIGGO 7 ve TIGGO 4’ten oluşan araç serileri de kendi segmentlerinde birincilik elde etti.


Türkiye'de en çok satılan otomobil modelleri (2023 Ocak-Kasım)
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği tarafından paylaşılan verilere göre, Kasım ayında 91.424 adet, Ocak-Kasım döneminde ise 840.925 adet sıfır otomobil satışı gerçekleştirildi. Biz de her zaman olduğu gibi söz konusu dönemlerde en çok satılan ilk 10 otomobili sizler için listeledik.Fiat Egea Sedan, 2023 yılında da liderliği elinden bırakmamakta kararlı. 11 aylık dönemde 75.299 adet satışla pazarın yüzde 9'unu elinde tutan modeli yine yakından tanıdığımız Renault Clio takip ediyor. Sırasıyla Egea Cross, Megane Sedan ve Corolla ile listenin ilk beş sırası tamamlanıyor.Türkiye'de en çok satılan otomobiller 🥇 (2023 Ocak-Kasım)
Sıra Model Adet
1. Egea Sedan 75.299
2. Clio 50.099
3. Egea Cross  36.359
4. Megane Sedan 28.828
5. Corolla 24.612
6. Duster 21.642
7. Corsa 18.916
8. i20 18.768
9. 3008 16.097
10. 2008 16.089


Kasım ayında en çok satılan modellere baktığımızda ilk üç sıra hiç şaşırtıcı değil. Devamında ise Togg'un T10X V2 versiyonuyla dördüncü sırada yer aldığını görmekteyiz. Corolla ve Polo'nun takip ettiği listede yeni nesliyle üst sıralarda göremediğimiz Nissan Qashqai yedinci sırada yer alıyor.Ayrıca Bkz.Otomotiv pazarı 1 milyon adedi devirdi: İşte en çok satan markalarTürkiye'de en çok satılan otomobiller 🚗 (2023 Kasım)
Sıra Model Adet
1. Egea Sedan 5.896
2. Clio 4.769
3. Megane Sedan 4.706
4. T10X V2 4.401
5. Corolla 3.243
6. Polo 3.131
7. Qashqai 2.978
8. Egea Cross 2.557
9. i20 2.188
10. 2008 1.844


 


Otomotiv pazarı 1 milyon adedi devirdi: İşte en çok satan markalar
Buna göre, Kasım ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 39,8 artışla 115.040 adet oldu. Ocak-Kasım döneminde ise pazar yüzde 60,8 oranında artarak 1.073.982 adet seviyesine yükseldi.2023'ün 11 aylık döneminde en çok otomobil satan markalara baktığımızda Fiat'ın liderliği sürdürdüğünü görmekteyiz. 114.866 adetle satışlarını geçen yıla göre yüzde 37 artıran markayı 99.284 adetle Fransız üretici Renault takip ediyor. Volkswagen'in üçüncü olduğu listede bu yıl satışlara başlayan Çinli Chery'nin de ilk 10'a dahil olduğunu görmekteyiz.2023 yılında en çok otomobil satan markalar🚗
Sıra Marka Adet
1. Fiat 114.866
2. Renault 99.284
3. Volkswagen 62.172
4. Opel 54.037
5. Peugeot 52.286
6. Hyundai 46.999
7. Citroen 39.265
8. Toyota 37.406
9. Dacia 37.202
10. Chery 35.331


Kasım ayı özelindeki satışlarda ise lider Renault. Geçen ay 11.471 adet satışla ilk sıraya yerleşen Fransız markayı 8.581 adetle Fiat takip ediyor. Fiat'ın satışları geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 15 düşüş göstermiş. Volkswagen, Kasım ayında da üçüncülüğü korurken Chery'nin bu kez iki üst sırada yer alması dikkat çekiyor. Togg da 4.401 adet teslimat ile ilk 10'da karşımıza çıkan markalardan.Ayrıca Bkz.Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi2023 Kasım ayında en çok otomobil satan markalar🥇
Sıra Marka Adet
1. Renault 11.471
2. Fiat 8.581
3. Volkswagen 6.699
4. Hyundai 5.373
5. Toyota 5.071
6. Opel 4.890
7. Togg 4.401
8. Chery 4.291
9. Citroen 4.256
10. Peugeot 4.252

Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
SsangYong ya da yeni ismiyle KG Mobility, Türkiye pazarında adını pek sık duymasak da varlığını sürdüren ve hatta yeni modellerle ürün gamını güçlendirmeye çalışan bir marka. Geçtiğimiz aylarda tasarımıyla dikkat çeken Torres modelini satışa sunan Koreli üretici şimdi de %100 elektrikli versiyonu yeni Torres EVX ile karşımızda.Yeni SsangYong Torres EVX, özellikleriyle neler sunuyor❓Tasarım anlamında içten yanmalı motorlu kardeşinden aşağı kalır yanı olmayan yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı 1.590.000 TL olarak açıklandı. Türkiye'deki elektrikli otomobil pazarı için ortalama bir değer diyebileceğimiz bu fiyat, özellikle rakiplerin Aralık ayında zam yapmasıyla (Örn; Atto 3 100 bin TL zamlandı) daha da ilgi çekici hale geldi.Yeni SsangYong Torres EVX'in gövde tasarımı büyük oranda standart Torres ile aynı. Boydan boya uzanan çizgi şeklindeki ışık imzası, ön panjurun ortadan kaldırılması nedeniyle yeniden tasarlanan tampon, ön çamurluk üzerindeki şarj girişi ve aerodinamik tasarıma sahip jantlar, iki model arasındaki en büyük farklardan. Arka tarafta ise otomobilin karakteristik özelliklerinden biri olan stepne yuvası şeklindeki tasarım varlığını sürdürüyor.Torres EVX; 4715 mm uzunluğa, 1890 mm genişliğe ve 1715 mm yüksekliğe sahip. Minimum yerden yüksekliği 169 mm olan modelin boş ağırlığı 1915 kg. Arka koltuklar dik konumdayken 839 litre gibi yüksek bir bagaj hacmi sunan modelde bu değer koltukların katlanmasıyla 1662 litreye kadar çıkarılabiliyor.Motor, batarya ve şarjYeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
SsangYong'un %100 elektrikli SUV modelinde 152 kW (206 PS) maksimum güç ve 339 Nm maksimum tork üreten senkronize elektrik motoru görev yapıyor. Bu motor, son hızı 175 km/s ile sınırlı olan Torres EVX'in 0-100 km/s hızlanmasını 8,11 saniyede tamamlamasını sağlıyor.Otomobilde 73,4 kWsa kapasiteye sahip 400V'luk lityum demir fosfat (LifeP04) batarya bulunuyor. Koreli üretici, karma kullanımda WLTP'ye göre 463 km, şehir içi kullanımda ise 635 km'ye kadar sürüş menzili vadediyor. Batarya için dolum vakti geldiğimde ise 11 kW AC şarj ile 9 saatte 0'dan yüzde 100'e dolum veya 100 kW DC hızlı şarj cihazı ile 37 dakikada yüzde 20-80 arası dolum sağlanabiliyor.Ayrıca Bkz.General Motors, 2024'de elektrikli otomobil üretiminde kâra geçecekYeni SsangYong Torres EVX'in dikkat çeken bir diğer yanı da batarya garantisi, Koreli üretici, SUV modelinin bataryası için tam 10 yıl veya 1 milyon km garanti sağlıyor. Paylaşılan verilere göre şehir içi kullanımda 100 km'de 13,6 kWsa enerji tüketimi sunan modelde bu değer karma kullanımda 18,7 kWsa'e kadar çıkıyor. Standart donanım olarak ısı pompası içeren modelde farklı elektronik cihazlara güç vermeyi sağlayan V2L özelliği de mevcut.DonanımlarYeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Torres EVX'in diğer donanımlarına baktığımızda ise 20 inç jantlar, LED ön-arka farlar, LED sinyaller, 12,3 inç gösterge ekranı, kablosuz cep telefonu şarj ünitesi, 360 derece kamera, 12,3 inç HD kamera destekli navigasyon, ısıtmalı direksiyon simidi, bağımsız arka süspansiyon, 8 yönlü elektrikli ayarlanabilir koltuklar, 6 hava yastığı, trafik işareti tanıma, sürücü yorgunluk ikazı, kör nokta uyarı sistemi, arka çapraz trafik yardımcısı, akıllı adaptif hız sabitleme ve araçtan çıkış uyarısı gibi bolca özellik karşımıza çıkıyor.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi
Yeni SsangYong Torres EVX Türkiye fiyatı belli oldu: 1 milyon km batarya garantisi


Programımızın bu haftaki bölümünde üçüncü nesil Dacia Duster, Togg'un zamlı fiyatları, Çin'den elektrikli otomobil ithalatına getirilen yeni şartlar gibi haftanın öne çıkan konularını değerlendirdik. Bize destek olmak için lütfen kanalımıza abone olmayı, videoyu beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın. Destekleriniz için teşekkür ederiz. İyi seyirler!Video akışı:00:00 - Giriş02:15 - Üçüncü nesil Dacia Duster sahnede!14:03 - Çin'den elektrikli araç ithalatına yeni şartlar getirildi21:36 - Skywell, Türkiye'de batarya ve elektrikli araç üretimi için kolları sıvadı24:20 - Skywell'in elektrikli sedan modeli Skyhome29:19 - Yeni Peugeot E-208'in Türkiye'ye geleceği tarih açıklandı34:14 - Togg'a zam geldi41:45 - Tesla Cybertruck resmi olarak tanıtıldı


Skywell yatırım planını artırdı: Türkiye'de elektrikli araç da üretecek
Çinli Skyworth çatısı altında faaliyet gösteren elektrikli araç markası Skywell'i Türkiye'de de satılan ET5 isimli D-SUV modelinden tanıyoruz. Türkiye için satıştan daha fazlasını hedefleyen Skywell, Türkiye'deki ikinci elektrikli araç üreticisi olmaya hazırlanıyor.Söz konusu duyuru doğrudan Skywell Türkiye CEO'su Mahmut Ulubaş tarafından yapıldı. Ülkemizde Ulubaşlar Holding tarafından temsil edilen firma, geçtiğimiz haziran ayında batarya üretimine yönelik anlaşma yapmıştı. Ancak, Mahmut Ulubaş, hedefledikleri yatırımın kapsamını genişleterek Türkiye'de elektrikli araç da üretmeyi planladıklarını dile getirdi.Türkiye'de üretilen araçlar Avrupa'ya da sevk edilecekMahmut Ulubaş, "Türkiye’ye toplam 1,6 milyar dolarlık yatırım getirmeyi planlıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmeler sürüyor. Üç ay içinde resmi yatırım için başvuru süreci sonuçlanmış olur diye düşünüyorum. Hem kendi araçlarımızı hem de değir araçlar için batarya yönetim sistemlerini geliştireceğiz.Skywell yatırım planını artırdı: Türkiye'de elektrikli araç da üretecek
Batarya üretimi devam ediyor. Halen yedi bölgede 19 bayimiz var. Türkiye’de elektrikli araç üretmeye hazırlanıyoruz. Yalnız Türkiye değil Avrupa’ya da sevki planlanıyor. Hem üretim hem de yazılım tarafında olma planlarımız var" açıklamasında bulundu.Ayrıca Bkz.Tesla Cybertruck nihayet tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatıTürkiye'de bu yıl hedeflenenin çok daha üzerinde bir elektrikli araç satışı gerçekleştiğini dile getiren Ulubaş, "Geleceğe ilişkin pozitif bir motivasyonumuz var. Yalnız Türkiye değil, Balkanlar’dan başlayarak Avrupa’da ciddi bir dönüşüm var. Türkiye bu pazarların hepsine hitap edebilecek durumda.

İnsanlarda en çok ‘otomobilimi nerede şarj edebilirim, kaç saatte şarj ederim, aracın parçasını bulabilir miyim, servisi var mı’ gibi endişeleri vardı. Bizim müşterilerimizi araçlarını 6,5 dakikada şarj ederek yollarına devam edecek. Araç ve yatırımlar arttıkça insanlardaki önyargılar da kırılıyor" dedi.Skywell bir yandan ürün gamına ilgi çekici modeller eklemeye devam ediyor. Çinli markanın geçtiğimiz günlerde tanıttığı Skyhome isimli elektrikli sedan konsepti, sahip olduğu tasarımı dili ve özellikleriyle hayli ilgi çekmişti.
Kaynak:https://www.bloomberght.com/skywellden-1-6-milyar-dolarlik-batarya-ve-arac-uretim-plani-2343003Geçtiğimiz haftalarda elektrikli otomobillerin ÖTV matrahlarında yapılan güncelleme, sadece %10'luk dilimi kapsaması nedeniyle Togg'a zam gelecek şeklinde yorumlanmıştı. Togg T10X'e beklenen zam geldi. Togg fiyatları yüzde 16,4 zamlandı.1 Aralık 2023 itibarıyla geçerli olacak yeni fiyat listesinde Togg T10X modelinin giriş fiyatının 1.430.000 TL'ye yükseldiğini görmekteyiz. Bu versiyonun fiyatı zamdan önce 1.227.500 TL idi. Bir üst seviyede yer alan T10X V2 RWD versiyonunun fiyatı ise 1.329.500 TL'den 1.550.000 TL'ye yükseldi.Togg T10X zamlı fiyat listesi 💸 (Aralık 2023)
Versiyon Eski Fiyat Yeni Fiyat
T10X V1 RWD Standart Menzil 1.227.500 TL 1.430.000 TL
T10X V2 RWD Standart Menzil 1.329.500 TL 1.550.000 TL
T10X V2 RWD Uzun Menzil 1.563.500 TL 1.820.000 TL


Kısa süre önce yapılan ÖTV matrah güncellemesi ile %10'luk dilimdeki üst sınır 1.650.000 TL'den 1.914.000 TL seviyesine yükseltilmişti. Bu düzenleme yapılmasaydı T10X'in Uzun Menzilli versiyonu yapılan bu zam ile birlikte %40 ÖTV dilimine sıçrayacaktı.Ayrıca Bkz.Yeni 2024 Dacia Duster tanıtıldı: Dizel gitti, hibrit geldiTogg, bir yandan üretimi artırarak bu yıl hedeflediği teslimat sayısını tutturmaya çalışıyor. Şirket en son Ekim ayı itibarıyla toplam 9.171 adet otomobilin sahipleriyle buluşturulduğunu açıklamıştı.


Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 sa.
Mesaj Sayısı: 5.403
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.416
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 6.910.541 (Bu ay: 139.189)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 25.566 (Bu hafta: 19)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.