Şimdi Ara

İkinci El Aldığım Anakartın İşlemci Soketi Normal mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Dün sahibinden'den ikinci el bir anakart aldım. Şu an yeni sistem topluyorum ve işlemciyi henüz almadım. Ram var bir tek işlemci kaldı bu yüzden anakartı deneyemiyorum ama anakartın işlemci bölmesi bana biraz garip geldiğinden bilenlere sormak istedim. Resimde görebilirsiniz işlemcinin takıldığı kısımda bir yer diğer yerlere göre değişik? Bozuk mu bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Son Hali (Umarım Çalışacak) :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thrashead -- 23 Ekim 2023; 21:13:57 >

• Evet, o iki pin yamuk. Hatta sol alt köşede de bir yamuk pin var gibi.

• _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt

Düzeltebilir miyim?

Resimde görebilirdiğin gibi toplu iğne ve telefonun zoomuyla düzelttim :) Tabi şu an test edemiyorum ama umarım çalışır. Test ederken başka bileşenlere zarar verme şansı var mı biliyor musunuz?

• İlk çekilen resimlerde evet yamukluk varmış fakat sonra bir türlü düzeltmişsiniz galiba. Bnde çok aşırı olmayan yamuklukları z 690 çipsette düzeltmiştim. Sıkntısız çalışıyordu.

Kırık pin yoksa eksik pin, yamulan pinler az çok düzgün bir şekilde düzeltilebilirse çalışabiliyor. Sistem açılıp çalışıyorsa herhangi bir parçaya zarar vermez. En kötü tam düzemediyse en fazla sistem açılmaz. Kırık eksik pinler yoksa genelde düzeltme ile çalışabiliyor. Deneyip bakacaksınız artık.

Evet hocam teşekkürler sol alt köşede de pin yamukmuş, onu da düzelttim. En üstteki ve sizin bahsettiğiniz pin VCC piniymiş. Sol ortadaki pin ise VccGT pini. VccGT pini işlemciye ait grafik işlemci (iGPU) içinmiş yani o pini kırsam bile iGPU olmayan bir işlemci kullandığımda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. F işlemci bakıyım ben o zaman en garanti :D Yine de sıkıntı olacak bir pine zarar gelmemiş gibi duruyor. Bakalım umarım sıkıntısız çalışır. Aşağıya Coffeelake LGA1151 Pin şemasını atıyorum. Belki birinin işine yarar.

• Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt

Teşekkürler şu an test edemiyorum çünkü henüz işlemci almadım :) ne zaman alırım o da belli değil ama düzeldi sanırım bakalım artık. 2 VCC ve 1 VccGT pini yamulmuş. Bakalım umarım sıkıntı olmaz.

• thrashead kullanıcısına yanıt
    Rica ederim birde bir şey soracam bu anakartı elden mi aldnz yoksa kargoylamı geldi size.

Yani böyle olduğunu biliyormuydunuz ? Yoksa satan kişi bir şey demedimi pinler hakkında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erhan1982DZC

Rica ederim birde bir şey soracam bu anakartı elden mi aldnz yoksa kargoylamı geldi size.

Yani böyle olduğunu biliyormuydunuz ? Yoksa satan kişi bir şey demedimi pinler hakkında.

Hocam elden aldım yalnız satın aldığım kişi değil ben yamulttum sanırım o konuda emin olamadığım için çocuğa geri iade etmek istemedim. Dün işlemci koruyucu siyah bir plastik var onu çocuk takmamıştı anakarta. Ben de işlemci soketini açıp içine takıp kapatmaya çalışmıştım. Doğal olarak kapanmayınca internetten bakmıştım nasıl takılıyor diye ki dışına takılıyormuş :) Büyük ihtimal o deneme sırasında yamulttum. O yüzden de iade etmeye çalışmadım. Çocukla konuştum ama o da zaten dürüst biriydi bozuk satsa benle konuşmazdı. Yani kendim yamulttum kendim düzelttim :D Kargoyla ürün almam kesinlikle. Dün zaten aldığımda bakmıştım yamuk olsa dikkatimi çekerdi.

Aynen yamukluk olsa idi o anda mutlaka görürdünüz. Çünkü o bozukluklar hemen göze çarpar. Ben hani satıcı gönderdi de "yamuk deildi falan mı" dedi diye dedim.

Fakat öyle bir durum yokmuş iyi bari. Anlaşılan istemden sizde olmuş ama düzelmiş gibi. Yine de tabi çalıştırıp denemek lazım. O zaman haber edersiniz durumu deneyince...

• Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt

Hocam unutmazsam haber veririm çünkü işlemciyi belki 3 ay sonraya da alabilirim :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thrashead -- 23 Ekim 2023; 4:46:16 >
  • Kırık değilse %99 çalışır.
  • benzer bir sorun AM5 anakartta olmustu. igne ve buyutec yardimiyla duzelttim sorunsuz calismisti.

• ctrl-alt-delete kullanıcısına yanıt

Teşekkürler umarım çalışır şu an işlemci bakıyorum. Bulursam deneyeceğim.

• canozturk21 kullanıcısına yanıt

Teşekkürler umarım çalışır. Şu an işlemci bakıyorum.

• Son hali aşağıdaki şekilde. Bir yamuk pin daha düzelttim. Yandan bakınca bazıları aynı hizada değildi onları da düzelttim. Umarım çalışacak :)

Genelde yamulan pinler sıkınyı yapmıyor.gönlün rahat olsun.benimde başıma geldi sorun olmadı.

• fubo kullanıcısına yanıt

Teşekkürler. Şimdi gerçekten ince zor iş deniyor ama asıl sıkıntı benim için ben böyle bir şeyi ilk kez yapıyorum ve sonuç olarak yaptım bir şeyler resimdeki gibi ama ne yaptım bilmiyorum ve beni onaylayacak çevrede kimse yok. Sıkıntı burada. Bu yüzden sizin söyledikleriniz moral oluyor gerçekten. Ha olmazsa olmaz artık ne yapalım ama olursa da güzel bir tecrübe olur ve bir daha ki sefere bu tür bir şeyle karşılaştığımda en azından daha kendime güvenerek yaklaşırım. Ama dediğim gibi şu an yaptığım doğru mu yanlış mı asıl zor süreç bu benim için. Tel bükmekten daha zor İkinci El Aldığım Anakartın İşlemci Soketi Normal mi? 

• Bende 3 4 sene önce i5 8600k takarken 1 adet pin yamultum. Igne ile düzelttim sonursuz çalışmıştı.
  • çöp..:D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.