Şimdi Ara

İdeal F/P telefon konfigürasyonu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Piyasa da ucuz pahalı, süper donanımlı vesaire bir çok telefon var, kullanıcılar farklı tercih sebepleri ve beklentileri var ve bu yüzden piyasada bu kadar model var.
    Fakat bazı modeller var ki döneminin efsanesi olmuş, verilen parayı hak etmiş mesela (aklıma gelen galaxy s - s II , ideos x5, discovery falan.)

Bende nacizane bir smart phone kullanıcısı olarak günümüzde en çok tutulacak 1000 TL fiyat etiketi ile maliyetini kurtarabilecek bir telefon konfigürasyonu olsa nasıl olur diye düşündüm.

Şöyle ki :
    Android denen meret RAM istiyor en az 2 GB olmalı.
    İşlemci çok çekirdek gereksiz bence çift çekirdek 2 Ghz olsa bile yeterli.
    4.7 ile 5 inch arası ekran ideal bence.
    Çözünürlük fullHD gereksiz buluyorum, hem bataryayı yiyor hem işlem gücü istiyor. 720p ile 900p arasında olmalı.
    Ahhh Pil çok önemli 2500 mAh (maliyeti düşündüğümden düşük yazdım yoksa üüff.)
    Ekran IPS olsa ve Gorilla glass 3 iyi olur.
    Kasa tezek kadar olmasın tabi, bir LG G2 tasarımı güzel olur.
    16 GB dahili bellek bana yeter de artar bile.
    Micro SD girişi olursa bir güzelllik olur, olmasa da olur.
    NFC benim telefonda var ama bir kere bile kullanmadım.
    LTE olsa fena olmaz.
    Bir de Android L sürümü yüklü gelsin, üzerine de 1-2 düzeltme sürümü alır herhalde

Sizce ideal F/P nasıl olmalı. Tabi maliyeti de düşünelim arkadaşlar.

• G2 G2 g2 g2 g2 g2 g2 g2 g2 g2

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Professional Griefers

G2 G2 g2 g2 g2 g2 g2 g2 g2 g2

+2014.Kesinlikle G2.Mutlaka G2.Ve bence siyah

• G2.
  • Sony Z1 compact
    Yada yeni cikan Z3 Compact

• note 4

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5.5 inc qhd (960x540) ips gorilla glass 3 ekran
    Mtk 6592t islemci (2ghz)
    3gb ram
    Android 4.4.4 saf isletim sistemi
    Stereo hoparlor
    5.500mah pil (thl 5000deki pili biliyoruz malum)
    64gb dahili hafiza (arttirilabilir)
    1080p 60fps yetenekli arka kamera . Otomatik odak yapan ozcekim kamera.

Ve ekrana gomulu olmayan android tuslari

Fiyat:999tl (bazi arkadaslar elite liteyi 949tlden almislardi s800 cipset olarak daha pahali 6592tden dolayisiyla bu ozelliklerde telefon bu fiyata satilabilir one plus oneyide biliyoruz mesela )

• Aaus zenfine 5 diyiyorum ve noktayi koyuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Axtrew

Bende nacizane bir smart phone kullanıcısı olarak günümüzde en çok tutulacak 1000 TL fiyat etiketi ile maliyetini kurtarabilecek bir telefon konfigürasyonu olsa nasıl olur diye düşündüm.

Şöyle ki :
    Android denen meret RAM istiyor en az 2 GB olmalı.
    İşlemci çok çekirdek gereksiz bence çift çekirdek 2 Ghz olsa bile yeterli.
    4.7 ile 5 inch arası ekran ideal bence.
    Çözünürlük fullHD gereksiz buluyorum, hem bataryayı yiyor hem işlem gücü istiyor. 720p ile 900p arasında olmalı.
    Ahhh Pil çok önemli 2500 mAh (maliyeti düşündüğümden düşük yazdım yoksa üüff.)
    Ekran IPS olsa ve Gorilla glass 3 iyi olur.
    Kasa tezek kadar olmasın tabi, bir LG G2 tasarımı güzel olur.
    16 GB dahili bellek bana yeter de artar bile.
    Micro SD girişi olursa bir güzelllik olur, olmasa da olur.
    NFC benim telefonda var ama bir kere bile kullanmadım.
    LTE olsa fena olmaz.
    Bir de Android L sürümü yüklü gelsin, üzerine de 1-2 düzeltme sürümü alır herhalde

Sizce ideal F/P nasıl olmalı. Tabi maliyeti de düşünelim arkadaşlar.

Şu telefon 500TL'ye bile satılır.

En basitinden GM Discovery Elite 999TL'ye satılıyor. LG G2 de paralel ithalatta neredeyse o fiyatta.

Maliyet değil, kazıklama faktörü önemli. Xiaomi'nin 1000TL'ye satacağı cihaz ile HTC'nin 1000 TL'ye satacağı cihaz arasındaki farkı düşünün.

Xiaomi sana 1000TL altına Mi4 satar, HTC ise Desire 610 satar.

Şimdi hangi ölçüye göre 1000TL'lik bir telefon hayal edelim?

HTC'ye göre düşüneceksek hiç hayal etmeyelim daha iyi. Samsung, Sony vs. de bu kategoriye girer. Hatta LG bile...

Xiaomi Mi4, Meizu MX4, Huawei Honor 6, IUNI U3, ZTE Nubia Z7 Max ve OnePlus One zaten Türkiye ölçüsüne göre 1000TL civarı olarak değerlendirilebilecek cihazlar.

Mi3'ü baz alarak şöyle bir şey olabilir:

MT6795, 64-bit, 2.2GHz 8 çekirdek Cortex-A57 (veya 4 çekirdek Cortex-A57 + 4 çekirdek Cortex-A53 big.LITTLE henüz tam belli değil)
    Çift SIM
    Cyanogenmod Android L
    5.2 inç IPS, LTPS, HD ekran, Asahi Dragontrail koruyucu cam
    64GB eMMC 5.0 dahili bellek + 128 GB'a kadar MicroSD.
    3GB LPDDR3 933MHz çift kanal RAM
    20.7 MP arka kamera, 1/2.3 inç Sony sensör, f/1.8 diyafram açıklığı, OIS, çift ton flaş, yazılımsal süper çözünürlük 83 MP (Oppo Find 7 tarzı), 5MP 2x2 binning modu (düşük ışık ve normal çekim için)
    13 MP ön kamera, 1/3.06 inç Sony sensör, f/1.8 inç diyafram açıklığı, panorama, çift ton flaş,
    4000 mAh Amprius Li-Ion batarya, hızlı şarj.
    135.7 x 68.7 x 8 mm plastik gövde, (LG G3 tarzı)

Maliyeti aşağı yukarı aynı kalır:

Tasarruflar:
    - Qualcomm yerine Mediatek seçerek çipset + modem maliyeti azalır. Burdan tahmini bir 15-20$ fark çıkar.
    - FHD yerine HD ekran kullanılarak maliyet azaltılır. Hem de Mediatek'in daha zayıf GPU'su telafi edilmiş olur. Burdan da tahmini 7-8$ bir fark çıkar.
    - Paslanmaz çelik şasi ve çerçeve yerine plastik kullanılarak maliyet azaltılır. Burdan da tahmini 5-10$ kadar bir fark çıkabilir.

Ek maliyetler:
    - Dahili belleğin 1GB maliyeti 40 cent kadar. Yani 16 yerine 64GB'ın maliyeti 19$
    - Batarya maliyetleri 6-7$ kadar. 10$ olsa, 4$ kadar ekstra maliyet yapar.
    - Mi3'teki arka kamerayı burdaki ön kameraya denkleştirelim. 1$ flaş farkı olsun.
    - Arka kamera 10$ ekstra maliyet diyelim, 1$ da flaş ile 11$ olsun.

G2'ye göre daha kompak bir cihaz, zira Amprius bataryalar %40'a kadar daha çok enerji yoğunluğu vaad ediyor. Xperia Z3'ün 1/2.3 inç sensörlü kamerayı 7.3 mm inceliğe sığdırdığını düşünürsek OIS ile 8mm incelik de o sensör ile mümkün diyebiliriz. G2'nin 3.2mm'lik çerçeveleri var iken yeni Meizu MX4'ün çerçeveleri 2mm olduğuna göre bu darlık da gerçekleştirilebilir.

Mi4'teki Corning Concore yerine Asahi Dragontrail yazdım, zira kırılmalara karşı dayanıklı.

Meizu MX4'ün kamerasında 2x2 binning modu var. 4 piksel 1 piksel gibi davranıyor. Yani normalde 1.2µm olan bir piksel 2.4µm oluyor. Tam açıklamasını görmedim, ama Zenfone'un düşük ışık modunun sırrı da büyük ihtimalle bu.

LTPS ekran önemli. Bizde genelde LCD panelinin IPS ve TFT olması ile çözünürlükten başka bir şeye bakılmıyor ekranlarda. Ancak IPS bir ekran a-Si olduğunda çok fazla enerji harcar. Ucuz olduğu için bunlar tercih edilir. O yüzden 5000 mAh'lik bir bataryada bile kötü ekran süreleri alınır. En kötü halde IGZO olmalı, eğer şarj süresine önem veriliyorsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: Berkcumaligokcel

note 4

Hocam 1000 Lira demiş adam.2 tane LG G2 alınır Note 4 yerine
  • Daha G2 1000 Liraya düşmedi hocam.Anca kupon-çek-avantajix vs vs. kullanarak 1000 lira ve altına alınabiliyo.Bende 2 ay önce kuponla 1164 TL ye aldım G2 yı 32 GB
  • G2

• G2 tabiki..

• Model adı veren olduğu gibi, gerçekten bu konuları detayıyla araştırmış bilgili arkadaşların yorumları için teşekkürler.

Xiaomi veya TR de ithalatçısı olmayan modeller çok iyi ama temini zor, pasaport garanti vs. hiç bir teminatı yok .

Umarım buraya yazılanlardan bir türk ithalatçı feyz alır da çinden bu konfigürasyonlardan bir cihaz sipariş eder.

Kimse 1440 p çözünürlük istemiyor, veya 6 inch telefon kullanıcısı çok az.
    Herkese hitap edebilecek bir cihaz sunulursa ve güncelleme ve benzeri destek te sağlanırsa piyasayı sallar..
  • Lg g2 ust segmentin moto g de alt segmentin fp kralidir

• G2 ye Android L gelir mi sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Axtrew

G2 ye Android L gelir mi sizce?

yes
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.