Şimdi Ara

İcra Dairesi İhalelerinden hiç araba alan var mı? (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
620
Cevap
37
Favori
385.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aracın gerçek sahibi hukuken ihaleye giremez. Zaten kendi malı satılıyor, kendi malını bir kere daha satın alamaz.

Araç sahibi aracın kendisinde kalmasını istiyorsa güvendiği bir arkadaşı ya da akrabasıyla gelir, ihaleye de güvendiği bu şahıs girer. Alacaklı vekili olarak takip ettiğim birkaç satışta araç sahibi ihaleye gelerek ihale alıcılarıyla konuştu, bir kısım ihale alıcısı satıştan çekildi. Bir kısım da "çorba parası" diye tabir edilen parayı istedi, üç beş bir para alınca onlar da voltalarını aldılar ve araç sahibi hukuken olmasa da fiilen aracını kaptırmamış oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: leonidas26

kötü niyetli kullanıcı derken? e-devletten giren herkes görebiliyor zaten hangi arabanın satılacağını? neyin uyanıklığını yapıyorsunuz anlamadım. evet arabayı alırsınız ama araba tutulan bir marka model arabaysa normal piyasanın üstüne alırsınız üstünede beklenmedik arızalar ve alım satım masraflarıyla sizi zarar ettirir. icradan araba almak öyle pek parlak ve kolay bir iş sanmayın.

edevlette ben bulamadım neresinde acaba
  • İhale sonrası Tellaliye Harcı alınmamakta olup, yalnızca İhale Bedeli+KDV+D.V. alınmaktadır. KDV oranı ticari araçlarda %18, hususi araçlarda ise %1 dir. D.V. ise 4 nüsha olarak düzenlenen Araç Satış Tutanağı için her nüsha için ayrı ayrı olmak üzere (binde 5.69) olarak tahsil edilir. Bunun dışında araç için yapılan takip gideri (çekici, otopark ücreti, MTV borcu vb. masraflar alıcıdan istenmez, satış bedelinden ödenir.

http://ivdb.gov.tr/duyurular/thssorucevap.php
  • Benim anlamadığım şu yok mafyalar şöyle yok adi o icradaki arabayı alan haysiyetsiz vicdansız olmuyor mu ağlayanın malını kim alırsa değerinden aşağı elbet bir gün biyerinden çıkar...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emocicili

Benim anlamadığım şu yok mafyalar şöyle yok adi o icradaki arabayı alan haysiyetsiz vicdansız olmuyor mu ağlayanın malını kim alırsa değerinden aşağı elbet bir gün biyerinden çıkar...

Hocam bu imkanı devlet vermiş bize...yasal ise helaldir. haram değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Aracın gerçek sahibi hukuken ihaleye giremez. Zaten kendi malı satılıyor, kendi malını bir kere daha satın alamaz.

Araç sahibi aracın kendisinde kalmasını istiyorsa güvendiği bir arkadaşı ya da akrabasıyla gelir, ihaleye de güvendiği bu şahıs girer. Alacaklı vekili olarak takip ettiğim birkaç satışta araç sahibi ihaleye gelerek ihale alıcılarıyla konuştu, bir kısım ihale alıcısı satıştan çekildi. Bir kısım da "çorba parası" diye tabir edilen parayı istedi, üç beş bir para alınca onlar da voltalarını aldılar ve araç sahibi hukuken olmasa da fiilen aracını kaptırmamış oldu.

hocam yanlışın var araç sahibi ihaleye girebilir hatta işin raconu hiç kimse ihaleye girmez ve çıkan fiyattan arabayı alır
  • 26_____ kullanıcısına yanıt
    Mesajımı okudun mu?
  • İhale bize kalırsa MTV bizim ödediğimiz ihale bedelinden mi alınıyor yoksa biz geri almak kaydıyla ayrıca mı ödüyoruz? Satış bedelinden düşsede bürokrasiyle uğraşmasak olmaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Live yourlife -- 25 Haziran 2015; 13:18:25 >
  • AĞLAYANIN MALI GÜLENE YAR OLMAZ !!!

Evet bu söz çok doğrudur gerçekten özellikle bir kişinin ağlamasına neden olup malına sahip olmak durumu KUL HAKKI olur.
    Ancak ben bu zihniyetle icra mallarına yaklaşımın iyi niyetli ve dürüst insanların sistemden elemine edilmesine sebep olunmaya çalışıldığını düşünüyorum. (Burada mesaj olarak yazanların değil genel anlamda icra konusunda bu algıyı oluşturanların)
    Şöyle bir örnek vereyim sizin 40 bin TL borcunuz var ve ederi 50 bin olan aracınız var. Krediydi vs ödemediniz araca icra konuldu ve satışa çıktı. Eğer bu araba için ihaleye çok katılım ve hatta binicilerin katılımı olursa araç ederinde yada ederine yakın satılır. Borçtan kurtulur yada borcun büyük bölümünü ödersiniz.
    Ama ağlayanın malı gülene yar olmaz zihniyetiyle kimse katılmaz ve çakal tayfasına piyasa bırakılırsa muhammen bedelin yarısına gibi rakamlara araç satılır ve kişi hala borçlu kalır.
    Bu örnek en basiti ama genel mantık bence budur aksini düşünen varsa her düşünce kişiyi bağlar saygı duyarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Radyoaktifmadde

İhale bize kalırsa MTV bizim ödediğimiz ihale bedelinden mi alınıyor yoksa biz geri almak kaydıyla ayrıca mı ödüyoruz? Satış bedelinden düşsede bürokrasiyle uğraşmasak olmaz mı?

Biraz gec oldu ama;
    Kdv ve damga vergisini ödedikten sonra gecmis ve o zamanki motorlu tasitlar vergisini ödeyebilirsiniz.
    Araci aldiginiz icra dairesine makbuzu verip, aracin mtvsini yatirdim iadesini istiyorum banka hesap bilgilerinizin oldugu dilekce yazip icra sefine imzalatiyosunuz dosyaya eklenir.
    Normalde is bitmis onu iade etmesi gerekir ama etmezler, bir gün sonragidip siz dosyayi alip müdüre gidersiniz iade istersiniz 10dk hesapta olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar ihale bitip araç bize kaldıktan sonra ne gibi masraflar çıkıyor acaba? kdv ve damgayı biliyorum. bunların haricinde otoparka gittiğimizde karşımıza ne gibi masraflar çıkıyor acaba? bir de internetten bir araç bize kaldı gibi az bir süre kaldı online da teklif veren kimse yok ama icra daireleri kalabalık oluyor mu acaba teflif veren çok olur mu sizce ?
  • online sistemde hala mafya varmı uyaptan onlne olarak alınamazmı teklıf verılıp
  • Kurtköydeki yediemin otoparkının içinde ahırımız var hayvan besliyoruz.Otopark görevlisini tanımamıza rağmen yıllardır bi araba düşüremedik biraz zor işler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: c.ozan

arkadaşlar ihale bitip araç bize kaldıktan sonra ne gibi masraflar çıkıyor acaba? kdv ve damgayı biliyorum. bunların haricinde otoparka gittiğimizde karşımıza ne gibi masraflar çıkıyor acaba? bir de internetten bir araç bize kaldı gibi az bir süre kaldı online da teklif veren kimse yok ama icra daireleri kalabalık oluyor mu acaba teflif veren çok olur mu sizce ?

Merhabalar İcra Memuru olarak sorularına kalem kalem cevap vermeye çalışacağım..
    Araç İhale edildikten sonra Satış bedelinin tamamını 1 hafta içinde ilgili icra müdürlüğünüze yatıyıorsunuz.
    Aracın satış bedelinden sonra ruhsattaki durumuna göre otomobil ise %1 , kamyonet veya ticari sınıfında ise %18 kdv ödeniyor ( Satış bedeli Üstünden )
    Satış bedeli üstünden 1000'de 5,68 de Damga vergisi alınıyor.
    Anlaşmaya göre otoparklarda otopark ücreti devlet günlük 5.5 TL taktir ediyor.. Fakat Yeddieminlikler günlük 10 TL istiyor aradaki farkı ya avukattan yada ilahe alıcısına itelemeye çalışıyorlar.. Anlaşma nasıl bilemiyorum..
    Satış kesinleştikten sonra Tescil için 20 TL tebligat ücreti ( Tescil için fotoğraf gerekli )
    Aracın o güne kadar birikmiş MTV borcunu ödüyorsunuz.. Makbuzlarınız İcra Müdürlüğüne götürüyorsunuz icra müdürlüğünün durumuna göre 5 DK ile 3 gün içinde MTV miktarı hesabınıza geri yatıyor.
    En son aşama teslim işlemlerine geliniyor. Teslim Harcı 64,90 TL bide gidilen yere göre 60-100 TL araç ücreti ödeniyor ve işlemler tamamlanıyor.

Ekstra bilgi vereyim internetten verilen teklif süresine hiç bakmayın imkanınız varsa bizzat satışın yapılan yerine gidin ( İhale gününe kadar o arabaya teklif verilmez ama ihale günü gelir 10 kişi almak için açık arttırmaya girer ) Siz 19.000 TL veriyorsunuz orada bir ihale alıcısı 19.001 TL verdiğinde araç 19.001 TL verene kalıyor.. İnternet üzerinden piyasa değerinin altında bir teklif yapmışsanız pek umutlu bakmayın derim olaya.

İcra Müdürlükleri aracın durumuna göre satışlarda kalabalık olabiliyor. 2 kişinin katılım sağladığını da gördüm 15-20 kişininde..

• Çok teşekkür ederim hocam. Peki aynı işlemler tellaliye içinde geçerli mi? Onu nereye ödüyor ve nasıl geri alıyoruz?
  • Tellaliye diye bise yok. İcra memuru satisin olacagi otoparkin bagli oldugu belediyeden tellal göndermesini ister. Belediye gönderirse ona icra memuru 100tl verir, ihale alicisindan talep ederse kesinlikle vermeyin,belediye tellal gondermezse otoparkta görevli biri tellal olur.

• Tellaliye ücreti ile İhale alıcısının arasında hiç bir bağ yoktur..

Tellalı bediye temin eder ihale bedeli üzerinden %1 + 1 TL Tellaliye ücreti taktir edilir. @Mehesr hocam 100 TL diye bir maktu yok yüzdesel olduğu için ihale bedeline göre Tellaliye ücreti değişir.
    Tellaliye ücretini İcra Müdürlüğü Belediyenin hesabına geçer ama bu ücreti İhale alıcısı ödemez masraf olarak dosyaya işlenir.

Belediye Tellal temin etmediği durumlarda Memur oradan herhangi birini Tellal yapabilir, Memurun taktirine göre ya ücret verilmez yada 30-50 TL arası ücret taktir eder onu da Alacaklı, Alacaklının Avukatı yada dosyadan sonradan ödeme yapılır..
  • Üstad ihaleden alinan aracin tuvtürk muayene gecikme cezasi ödememek mümkünmüdür bilginiz varmi?
    Araci borcsuz aliyoruz ama gecikme cezasini aliyorlar.

• Tüvtürk cezası falan hiç bilmiyorum hiçte denk gelmedim icradan araç almak bi nebze teknoloji aleti almak gibi şans işi, öyle bir an gelir ki bi bakmışsın aldığın aracın motoru yok ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: thelord03

Merhabalar İcra Memuru olarak sorularına kalem kalem cevap vermeye çalışacağım..
    Araç İhale edildikten sonra Satış bedelinin tamamını 1 hafta içinde ilgili icra müdürlüğünüze yatıyıorsunuz.
    Aracın satış bedelinden sonra ruhsattaki durumuna göre otomobil ise %1 , kamyonet veya ticari sınıfında ise %18 kdv ödeniyor ( Satış bedeli Üstünden )
    Satış bedeli üstünden 1000'de 5,68 de Damga vergisi alınıyor.
    Anlaşmaya göre otoparklarda otopark ücreti devlet günlük 5.5 TL taktir ediyor.. Fakat Yeddieminlikler günlük 10 TL istiyor aradaki farkı ya avukattan yada ilahe alıcısına itelemeye çalışıyorlar.. Anlaşma nasıl bilemiyorum..
    Satış kesinleştikten sonra Tescil için 20 TL tebligat ücreti ( Tescil için fotoğraf gerekli )
    Aracın o güne kadar birikmiş MTV borcunu ödüyorsunuz.. Makbuzlarınız İcra Müdürlüğüne götürüyorsunuz icra müdürlüğünün durumuna göre 5 DK ile 3 gün içinde MTV miktarı hesabınıza geri yatıyor.
    En son aşama teslim işlemlerine geliniyor. Teslim Harcı 64,90 TL bide gidilen yere göre 60-100 TL araç ücreti ödeniyor ve işlemler tamamlanıyor.

Ekstra bilgi vereyim internetten verilen teklif süresine hiç bakmayın imkanınız varsa bizzat satışın yapılan yerine gidin ( İhale gününe kadar o arabaya teklif verilmez ama ihale günü gelir 10 kişi almak için açık arttırmaya girer ) Siz 19.000 TL veriyorsunuz orada bir ihale alıcısı 19.001 TL verdiğinde araç 19.001 TL verene kalıyor.. İnternet üzerinden piyasa değerinin altında bir teklif yapmışsanız pek umutlu bakmayın derim olaya.

İcra Müdürlükleri aracın durumuna göre satışlarda kalabalık olabiliyor. 2 kişinin katılım sağladığını da gördüm 15-20 kişininde..

hocam cevap için çok teşekkürler. araç transporter dı biz birazda gönülsüz olduğumuz için gitmedik ve tek kişi 20.050 tl ile bizim 50lira üstümüze aracı almış :)

yazdıklarınızda tek aklıma takılan otopark ücretinin araç bedeli içinden ödendiğini okumuştum daha önce. ancak siz günlük 10 lirayı buluyor demişsiniz. araç bize kalmış olsaydı günlük 10 lira gibi bir ücret ödemek zorunda kalacakmıydık?

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.