Şimdi Ara

İBB İstanbul Geneli İnternet Politikası Hakkında Son Gelişmeler [29.05.2017]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar yaklaşık bir başka bir konu hakkında İBB ile görüşüyordum; bugün İBB yetkilisinden öğrendiğim internet altyapısı ve çalışmalar hakkında kısa kıs bilgiler vereceğim.

Kiralama bedelleri bu sanırım:
    https://www.ibb.istanbul/Uploads/2017/2/ELEKTRONIK-SISTEMLER-MD-2017.pdf

- ibb kendi bünyesinde yeni bir şirket kuruyor. İnternet hizmetlerini bu şirket üzerinden yürütecek.

Örnek: Fatih belediyesi sosyal tesislerini hak-taş isimli kendi şirketinden yürütüyor.

- kuracağı şirketle istanbul içi kazı çalışmalarını yapacak.

- kazı çalışmasını sadece kendi yapıp; diğer operatörlere kiralayacak. 50 kere kazı çalışması olmayacak.

- Fiber olmayan meydan, park bahçe ve ismek gibi yerlere kendi WİFİ'sini kurmak adına ADSL/VDSL üzerinden yeterli hızda, yoğunluktan etkilenmeyen yeni bir sisteme geçiş testi yapıyorlar. Şuan birkaç ismek binasında vs. deneniyor; yaz sonuna doğru test çalışmaları bitecek. Öngörülen ilk aşamada ismek vb. binalar; sonrasında meydan, park vs.'lere kurulunca çalışmaları başlayacak. (Hatırlatayım fiber olmayan yerler)

- Ayrıca fiber bulunan bölgelerde duraklara wifi koyuyorlar; şuan millet caddesinde görebilirsiniz.

- yeni bir veri merkezi kurulma çalışması var bu yeni şirket için; ennihayetinde tüm bu WiFi'lere bağlanacakların log kayıtları tutulmalı.

Bildikleriniz haricinde ek bir bilgi var mı bilemiyorum ama kısaca son gelişmelerden öğrendiklerim bunlardır. Sizin de bildikleriniz varsa yazabilirsiniz.

İ

Kiralama bedelleri hakkında:

quote:

Orijinalden alıntı: mcrew

kiralama bedellerinin zaten ibb kafasına göre belirleyemiyor.

ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı nın belirlediği üst limitler var.

ibb de bu üst limitleri sonuna kadar kullanmış hatta bazılarında aşmış

muhtemelen enflasyon farkını da uygulamış ibb.

www.udhb.gov.tr/images/kurumsal/d5e19547ac779a4.doc

ibb bu konuda aşırı engelleyici bir politika izliyor.

ilk baş bu üst limit olayı yokken geçiş ücretlerini bir anda on kat arttırmaya çalıştı.

davalar açıldı, davayı kaybetti. Bununla ilgili bir düzenlemeye gitti Haberleşme bakanlığı ve bu tabloyu yayınladı.

ondan sonra hali hazırda bulunan finükiler,metro,tramvay hatlarındaki kabloları sözleşme bitince yenilemedi ve söktürülmesini istedi. Tekrar davalık oldu. Dava sürecinde kabloların iki sene içinde sökülmemesi kararlaştırıldı.

tabi o arada kaçak hat davası falan açtı. İki sene bekleyemedi. Operatörler de söktü tek tek kabloları. Uğraşmak istemedi. En son davayı kaybetti sanırım. Bu kadar fiber fakiri olunan bir ülkede göstere göstere o kabloları söktüren bir belediye zihniyeti ile nasıl devam eder bilmiyorum. He muhalefetin bundan haberi bile yok gerçi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derepaca -- 5 Haziran 2017; 17:25:8 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İşin telekom tekelinden belediye tekeline geçmesi son kullanıcı için iyi mi olur bilinmez. Umarım tüm alternatif servis sağlayıcılarına adaletli davranır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BTK ve HGM bu işin neresinde?
  • İBB bu konuda haksız bulunmuştu diye haberler vardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: plusnettr

İşin telekom tekelinden belediye tekeline geçmesi son kullanıcı için iyi mi olur bilinmez. Umarım tüm alternatif servis sağlayıcılarına adaletli davranır.

işin içinde kazı ve altyapı çalışması olduğu için belediyeler tarafınca yapılması bence daha doğru bir hamle.

Özel şirketler izin alacak kazacak çıkartacak bilmem ne. Belediye zaten boyuna yol yıkıyor ülkemizde maşallah (!). hiç yoktan arada belki fiber döşerler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: plusnettr

İşin telekom tekelinden belediye tekeline geçmesi son kullanıcı için iyi mi olur bilinmez. Umarım tüm alternatif servis sağlayıcılarına adaletli davranır.

İyi hatırlattınız.

- İstanbul'daki Türk Telekom wifi'leri de kendilerine almaya çalışacaklar; o da vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Logic_Man

BTK ve HGM bu işin neresinde?

Fiber döşemekle ilgili btk vs.'nin sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Ben genel bilgi alabildim; fazla zamanını çalmak istemedim yetkilinin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ezimuse

İBB bu konuda haksız bulunmuştu diye haberler vardı.

Hangi konuda?

• quote:

Orijinalden alıntı: ezimuse

http://www.telkoder.org.tr/telkoder-ibbye-karsi-actigi-fiber-internet-davasini-kazandi,DP-4833.html

Belki de bunun etkisidir bu:)

• Altyapıların kiralanması rayiç bedeller üzerinden yapılsa son kullanıcıya gayet faydalı birşey ama belediyeler ne yazık ki bu işleri gelir kapısı olarak görüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mugzy

Altyapıların kiralanması rayiç bedeller üzerinden yapılsa son kullanıcıya gayet faydalı birşey ama belediyeler ne yazık ki bu işleri gelir kapısı olarak görüyor.

Kiralama bedelleri bu sanırım:

• Şimdi özeti açıklıyorum arkadaşlar;

İSS'ler bunu bahane göstererek düşük hızları yüksek fiyatlara satıp belkide kota getirecektir.

Belediye'yi bahane ederek bu sebeple kazı olmuyor vs diye BTK ile aralarında anlaşmazlık olacaktır.

Kazı çalışmaları aslında belediyelerin işine geliyor her kazı başına para felan alıyorlar ama daha fazla kazanmak varken neden izin versinler aslında şuda var 1 yasa ile belediyelerin yaptığı bu fiberoptik projesi çöp olabilir kafalarına göre iş yapıyorlar.

İleride AİR FİBER gibi yüksek hızları kablosuz olarak AKK'siz düşük fiyata sunarlarsa Bu tip yatırımlar gene çöp olabilir.

OAŞ aslında güzeldi fakat Türk Telekom'un işine gelmedi haklıydı aslında benim 200 bin km altyapım olsa bende kabul etmezdim.

BTK gibi bir kurum var ama dışarıdan dolu gözüküyor ama içi boş bir kanun geçiyor hiç bir İSS takmayıp sallamıyor bile peh Burası Türkiye alıştık bunlara

• quote:

Orijinalden alıntı: NitroNos

Şimdi özeti açıklıyorum arkadaşlar;

İSS'ler bunu bahane göstererek düşük hızları yüksek fiyatlara satıp belkide kota getirecektir.

Belediye'yi bahane ederek bu sebeple kazı olmuyor vs diye BTK ile aralarında anlaşmazlık olacaktır.

Kazı çalışmaları aslında belediyelerin işine geliyor her kazı başına para felan alıyorlar ama daha fazla kazanmak varken neden izin versinler aslında şuda var 1 yasa ile belediyelerin yaptığı bu fiberoptik projesi çöp olabilir kafalarına göre iş yapıyorlar.

İleride AİR FİBER gibi yüksek hızları kablosuz olarak AKK'siz düşük fiyata sunarlarsa Bu tip yatırımlar gene çöp olabilir.

OAŞ aslında güzeldi fakat Türk Telekom'un işine gelmedi haklıydı aslında benim 200 bin km altyapım olsa bende kabul etmezdim.

BTK gibi bir kurum var ama dışarıdan dolu gözüküyor ama içi boş bir kanun geçiyor hiç bir İSS takmayıp sallamıyor bile peh Burası Türkiye alıştık bunlara

Yalnız benim üstte yazdığım İBB'nin yapacağı icraat. 80 belde ne yapacak onu bilmiyoruz. Ya da hiçbirşey yapmayacak diğerleri.

• derepaca kullanıcısına yanıt
    İstanbul belediyesi yapmıyacakta hangi belediye yapacak 15 milyon nüfus bunun 2-3 milyonu internet bağlatasa o bile bir sebeptir.

Bizim Kocaeli belediyesinde sorun çıkarmazken fiber projesini iptal eden Acıbadem Bölge müdürlüğü var.

• quote:

İstanbul belediyesi yapmıyacakta hangi belediye yapacak 15 milyon nüfus bunun 2-3 milyonu internet bağlatasa o bile bir sebeptir.

Bizim Kocaeli belediyesinde sorun çıkarmazken fiber projesini iptal eden Acıbadem Bölge müdürlüğü var.

Acıbadem neyin bölge müdürlüğü :)

Dağ adamları olunca iptal ederler tabi.

• quote:

Kocaeli ekonomisine göre en az fiber yatırımının yapıldığı yer, gayet manyakça. Anadolu da beş para etmeyen yerler daha çok yatırım alıyor. neden çünkü Kocaeli nin sahibi yok,ne olduğu belirsiz bir yer.insanıda tam hanzo
  • derepaca kullanıcısına yanıt

ilk baş bu üst limit olayı yokken geçiş ücretlerini bir anda on kat arttırmaya çalıştı.

davalar açıldı, davayı kaybetti. Bununla ilgili bir düzenlemeye gitti Haberleşme bakanlığı ve bu tabloyu yayınladı.

ondan sonra hali hazırda bulunan finükiler,metro,tramvay hatlarındaki kabloları sözleşme bitince yenilemedi ve söktürülmesini istedi. Tekrar davalık oldu. Dava sürecinde kabloların iki sene içinde sökülmemesi kararlaştırıldı.

tabi o arada kaçak hat davası falan açtı. İki sene bekleyemedi. Operatörler de söktü tek tek kabloları. Uğraşmak istemedi. En son davayı kaybetti sanırım. Bu kadar fiber fakiri olunan bir ülkede göstere göstere o kabloları söktüren bir belediye zihniyeti ile nasıl devam eder bilmiyorum. He muhalefetin bundan haberi bile yok gerçi.

• quote:

Orijinalden alıntı: mcrew

Şu mesajı ilk mesaja ekliyorum :)

• Konu başlığındaki tarih 2017 olmalı..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.