Şimdi Ara

i7 8700k 5ghz Overclock'lu ancak 4.7'de Çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
7.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar İşlemcim i7 8700k ve anakart Asus z370-e

İşlemciyi 5ghz overclock yaptım, windows açıldığında bir süre boyunca cpu-z de 5ghz görünüyor ancak daha sonra 800 ile 4.8 arasında dalgalanıyor devamlı. Yüke girdiğinde ise 4.7ghz'de sabit çalışıyor. Problemi çözemedim, Bios'tan her şeyi denedim ama bulamıyorum.

• Öncelikle HWiNFO yada anakartınızın destek sayfasından IXTU(intel extreme tuning utility) programını indirerek performansı kısıtlayan şeyin ne olduğuna bakın.

Performansı kısıtlayan nedenler muhtemelen;
    AVX Offset 'in 3 olması(bu özellik işlemcileri zorlayan avx komut setleri kullanıldığında stabilite için GHz'i belirlenen oranda düşürür)
    CPU Power Limit(TDP Limit) olması (örnek 130 Watt değeri verilmişse bu değeri korumak için işlemcinin hızı sınırlanır ancak sizin bahsettiğiniz şekilde 4.7 GHz değerinde sürekli kalmaması, yüke göre aşağı yukarı hareket etmesi gerekirdi).
    CPU Voltaj Regulatörlerinin (VR) ısınması nedeniyle işlemcinin hızının düşürülmesi(bu da TDP limitinde olduğu gibi sabit bir değerde olmamalı, yüke ve ısınmaya bağlı olarak değişken değerlerde olması gerekirdi).

Muhtemelen AVX Offset nedeniyle bu durumu yaşıyorsunuz.

HWiNFO programı ile tüm performans limiti sebeplerini (Performance Limit Reasons başlığı altından) kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.
    Değerli arkadaşım öncelikle sistemi eline almadan birkaç bilgi vermek isterim. Tesadüfen gördüm konuyu.

* Önceklikle youtube da gördüğün referans testleri izleyip kimse kendini yormasın zira 18c oda sıcaklığında test alıyorlar.

* Sistemin stabil değil işlemciyi yakmaya ramak kalmış bilesin.
    * Bios'u default'a çek. XMP profil seçili olsun. CPU voltage manuel 1.2v da 4.7ghz dene.
    * LLC 7 olsun.
    * Prime95 v26.6 ile SmallFFT seçerek 15dk test yap bakalım kaç C görecek.
    * Son bir Tüyo daha vereyim Core Temp indirildiği gibi kullanılmaz yanıltır. Ayarlarına girip yenileme hızını 0100 olarak değiştirin görün nasıl dans ediyor peak değerleri yakalıyor.

Benim elimde Monsta Radyatör extreme sıvı soğutma var 4.7ghz de DELID yapmadan zor dizginliyorum 28c oda sıcaklığında max 79c görüyorum.

Kimse detayları paylaşmaz internette oyuna girer ve der ki maximum 60c gördüm bla bla blaa :) O işler öyle değil maalesef. Sistemine iyi bak bol şanslar.
  • Sıcaklık ne düzeyde? Çok ısınıyorsa belki hızı otomatik düşüyordur.
  • 8700K yı 5ghz de stabil kullanmak için delid + çok iyi bir sıvı soğutma şart.
  • 4.7 neyine yetmiyor?
    kasırga simulasyonu mu çalıştırıyorsun?
  • Öncelikle HWiNFO yada anakartınızın destek sayfasından IXTU(intel extreme tuning utility) programını indirerek performansı kısıtlayan şeyin ne olduğuna bakın.

Performansı kısıtlayan nedenler muhtemelen;
    AVX Offset 'in 3 olması(bu özellik işlemcileri zorlayan avx komut setleri kullanıldığında stabilite için GHz'i belirlenen oranda düşürür)
    CPU Power Limit(TDP Limit) olması (örnek 130 Watt değeri verilmişse bu değeri korumak için işlemcinin hızı sınırlanır ancak sizin bahsettiğiniz şekilde 4.7 GHz değerinde sürekli kalmaması, yüke göre aşağı yukarı hareket etmesi gerekirdi).
    CPU Voltaj Regulatörlerinin (VR) ısınması nedeniyle işlemcinin hızının düşürülmesi(bu da TDP limitinde olduğu gibi sabit bir değerde olmamalı, yüke ve ısınmaya bağlı olarak değişken değerlerde olması gerekirdi).

Muhtemelen AVX Offset nedeniyle bu durumu yaşıyorsunuz.

HWiNFO programı ile tüm performans limiti sebeplerini (Performance Limit Reasons başlığı altından) kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

• MCE yi açıp deneyebilirmisiniz bendede bi ara bu durum olmuştu avx 0 ise MCE yi Auto veya On yapin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güç seçeneklerinden

Yüksek performans yap hoca. 5,0ghz sürekli çalışır

• Sorun AVX offset'ten kaynaklıymış. Dediğiniz gibi 3'tü ve ben bunu 1'e çektim. Her bir offset değeri için 100mhz hız düşürüyor gerektiğinde. 4.9'dan başlayıp 5.1ghze kadar oc yaptım dün. 1.355 voltaj değeriyle 5.1 ghzde stabil kullanabiliyorum. Yarım saatlik prime 95 testinde sıcaklıklar 75 dereceye çıktı maksimum. Oyunlarda ise 60 derece civarı oynuyor. 3 saatlik pubg ve total war warhammer 2 oyunlarında sıkıntı yaşamadım. Masaüstünde 30-35 arası gidip geliyor. Asus MCE aktif değil, Cpu C states ve speedstep teknolojisini de kapattım. Masaüstünden yüksek performansı seçtim.

i7 8700k'ların 5ghz üstüne delid olmadan çıkması nadir bir durummuş yabancı forumlardan öğrendiğim kadarıyla. Çip konusunda şanslıyım sanırım.

Bu arada soğutmam Evga CLC 280

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean-x -- 30 Mart 2018; 9:13:46 >

• ocean-x O kullanıcısına yanıt
    Tam anakart ve OC ayarlarını da yazarsanız referans olması açısından iyi olur. LLC ve offset ayarlarını merak ettim. Özellikle Prime95'te max heat ayarında voltaj ve sıcaklık ne alemde? 5 ve yukarısında yük durumunda voltaj-sıcaklık çok değişken olmaya başladığı için 4.8GHz bana daha makul bir değer geliyor.
  • Şu anda işteyim eve gittiğimde tüm ayarları atarım ancak aklımdakileri söyleyeyim.

Asus Rog Strix z370-e

Asus MCE technology Kapalı
    Cpu Core Ratio 51
    Cpu min cache 42
    Cpu max cache 42
    LLC 6
    AVX Offset 1 (Konuyu açtığımda 3'tü 1'e düşürdüm. Her bir değer gerektiğinde 100 mhz düşürüyor.)
    Core Voltage 1.355
    CPU Speedstepp kapalı
    Cpu C states Kapalı

Prime maxheat testinde 90-95 arasında package sıcaklığı. Ama bu stres testini pek gerçekçi bulmuyor zira hangi oyunda bu kadar sıcaklığa çıkacak bu işlemci ?
  • O hizlarda o anakart bi kac ayda kullanim disi kalacaktir.

Daha saglam vram tasarimina sahip kart bukup mevcut karti satmanizi oneririm.

Veya bir miktar hizi dusurup sorun vikma ihtimalini minimize edebilirsiniz..

• Oyunlarda 60 dereceyi geçmiyor nerdeyse işlemci bu hızlarda neden anakartın ömrü azalsın ki ?
  • Siz her ne kadar işlemciye 1.355 değerini verseniz de yük altında iken anakartın voltaj regülatörleri kalitesine bağlı olmakla birlikte o LLC seviyelerinde tahminen 1.5 volt core değerlerine ulaşıyordur. Bu haliyle ortalama yüklerde bile 1.4 seviyelerinde dalgalanacaktır voltaj ki işlemci ömrünün azalmasına ve aynı OC değerinde zamanla stabilite kaybı yaşamanıza neden olabilir. Speedstep'i kapatıp güç planını yüksek performansa almanız yine işlemci ömrü ve güç tüketimi konusunda pek anlamlı değil, dengeli güç planında zaten işlemci performans gerektiğinde en üst seviyelere ulaşacaktır.

Ayrıca CPUZ 'nin voltaj göstergesine aldanmayın, diğer izleme programlarıyla voltajı takip edin.
  • KOKTURUK K kullanıcısına yanıt
    Benim bildiğim LLC (benim anakartımda kullandığımdan farklı bir LLC çalışma mekaniği yoksa) voltaj artırmaz. Yük altına girince ayarlanana göre düşük kalan voltajın düşmemesini sağlar. Vdrop un önüne geçer kısacası. Düşük kullanımdaki voltajı artırır bir nevi yan etki gibi orası ayrı ama 1.355 gibi bir değer düşük kullanım değildir herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 31 Mart 2018; 2:57:44 >
  • nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    Evet gerekli voltajın mümkün mertebe düşmemesini ancak yeterli seviyede kalmasını sağlar, örnek en üst seviye LLC seçildiğinde yüksek OC oranlarında yeterli voltajın sağlanması için 8700K özelinde 1.55 volt seviyeleri aşırı yüklerde neredeyse bütün Z370 anakartlarda vuku bulmakta. Manuel VID voltaj sabit voltaj değeri değildir, yükte her zaman o seviyenin üstüne çıkacaktır işlemci. LLC seviyesi etkisi anakart kalitesine göre değişiklik gösterse de yükte iken işlemci yüksek ampere ihtiyaç duyduğunda vcore voltajının artması gerekeceğinden seçilen LLC seviyesine göre ihtiyacı karşılamak için vcore voltaj değeri manuel girilen VID voltaj seviyelerini aşacaktır, çünkü ihtiyaç budur ve LLC ihtiyacı karşılamak için voltaja yüklenecektir.

Bunu CPUZ ile izlemek mümkün değil, kullanışlılığı açısından IXTU'yi öneririm, ancak anakart destek sayfasında bulunan özelleştirilmiş sürümünü kullanmak kaydıyla. Bunun yanında Voltaj regülatörlerinin ısınması, cpu ısınması, güç limiti gibi vs. throttling nedenlerinin takibi yönlerinden de kullanışlı.

• KOKTURUK K kullanıcısına yanıt
    Valla ben VID voltage nedir neyin voltajıdır bilmiyorum. Muhtemelen öyle bir ayar varsa autodadır. LLC ile ayarlanan vcore ne ise vcore un o değerin üstüne çıkma ihtimali yok sadece onu dedim. Ben LLC yi en ust seviyede kullanıyorum öbür türlü vcore drop yiyor stabilite ayarlamakta zorlanıyorum. En üst seviye LLC ye rağmen anormal voltaj veya sıcaklık görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 31 Mart 2018; 4:58:59 >
  • nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    Sanırım ben izah edemiyorum, bu konularda uzman sayılabilecek yayıncıların iki video linkini paylaşayım;

• Değerli arkadaşım öncelikle sistemi eline almadan birkaç bilgi vermek isterim. Tesadüfen gördüm konuyu.

* Önceklikle youtube da gördüğün referans testleri izleyip kimse kendini yormasın zira 18c oda sıcaklığında test alıyorlar.

* Sistemin stabil değil işlemciyi yakmaya ramak kalmış bilesin.
    * Bios'u default'a çek. XMP profil seçili olsun. CPU voltage manuel 1.2v da 4.7ghz dene.
    * LLC 7 olsun.
    * Prime95 v26.6 ile SmallFFT seçerek 15dk test yap bakalım kaç C görecek.
    * Son bir Tüyo daha vereyim Core Temp indirildiği gibi kullanılmaz yanıltır. Ayarlarına girip yenileme hızını 0100 olarak değiştirin görün nasıl dans ediyor peak değerleri yakalıyor.

Benim elimde Monsta Radyatör extreme sıvı soğutma var 4.7ghz de DELID yapmadan zor dizginliyorum 28c oda sıcaklığında max 79c görüyorum.

Kimse detayları paylaşmaz internette oyuna girer ve der ki maximum 60c gördüm bla bla blaa :) O işler öyle değil maalesef. Sistemine iyi bak bol şanslar.

• Sıvı metal Delid li nt h1macun surulu nh-d14 sogutucu (900rpm fanlarin devri) ile 8600k kullaniyorum anakart asus z370a 1.42v ile 5000mhzde stabil .

1.34-1.36 vcore LLC7 ile 4900mhz de stabil prime blend testte max 65-70 derece 30 dk. Kadar test ettim uzun sureli oyun oynadigimda max 65 derece ancak small testte sicakligin 15-20 dereceye kadar artacagi kesin onceki tecrubelerime gore cunki guc tuketimi asiri artiyor small testte

1.30vcore ile uzun vadeli 4700 mhz de kullanmayi dusunuyorum

İslemciye delid yapilmadigi surece sogutucu ne kadar iyi olursa olsun isiniyor islemci

Birde su olay var forumda primede cikan sicakliklara oyunda cikmaz olayi bence uydurmaca bu gune kadar 3570k-2700k-r5 1600-8600k bu islemcilerde primede 65 oluyorsa oyundada anlik o degerlere ciktigi oluyor oynasa oynasa prime max ile oyun max arasinda 3-5 derece olur

• alidarkstone kullanıcısına yanıt
    Dediklerinizi yaptım 1.2v 4.7ghz ile maks 86 gördü. 4.8 ile maks 91 gördü. Tavsiyeniz var mıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean-x -- 31 Mart 2018; 19:28:45 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.