Şimdi Ara

i7 4790 / Upgrade Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • CPU : Intel Core i7 4790 Soket 1150 3.6GHz 8MB Önbellek 22nm
    Anakart : Asus H97-PRO GAMER Intel 1150/Intel H97 ATX Motherboard
    RAM: CORSAIR 8GB Vengeance DDR3 1600MHz (2x4)
    HDD: WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache
    ------
    GPU yok onboard kullanıyorum, bütçem 2000 TL. Kafamdaki fikir bütçeyi artırıp 2.el GTX 1070 ve SSD takviyesi yapmak, lakin şöyle bir sıkıntım var anakartımın RAM frekans limiti 1600 MHz ve testlere baktığımda RAM frekanslarının FPS'e etkisi çok yüksek. Diğer seçeneğim ise parçaları satıp DDR4'e upgrade edip düzgün bir ekran kartıyla tamamlamak. Sizin fikirleriniz nedir? Şimdiden teşekkürler..

• ciddi fark yok.bu sistemle devam et derim ben. 2. el dediğin bileşenleri toplam 2000 liraya bulabilecek misin orasını bilmiyorum ama senin yerinde olsam 2. el 1060 + ssd + 8gb ram takviyesi yaparım tadından yenmez.
  • torkema61 kullanıcısına yanıt
    Bütçeyi artırıp demiştim hocam, bende ciddi bir fark olmadığını düşünüyorum lakin donanım arşivinin ram frekanslarıyla ilgili videosunu izledikten sonra kafam baya bir karıştı. Yorumun için teşekkürler dostum.
  • turxath T kullanıcısına yanıt
    işlemcin çok kaliteli. sen bugün böyle düşünürsen masaüstünün bi mantığı kalmaz. upgrade bence en iyi seçim olur. dediğin gibi takviyelerle güncele yakın hale getirirsin. bence oyunları kaldıramayana ya da düşük ayarlarda kaldırana kadar devam
  • Hocam elinizdekileri satsanız ne alacaksınız? 16 gb ddr4 ram bile 1000 lirayı geçik sadece. Bence işlemciniz canavar gibi. Farkı hissetmeniz için şuan en aşağı bence Ryzen 2600/i5 8400 falan almanız gerekir. Onun aşağısı hiçbir işlemci için masrafa değmez. Rami 16'ya yükseltip SSD'ye terfi edin. Bir de dediğiniz gibi GTX1070 bulabilirseniz süper bir sisteminiz olur. 1070 bulamazsanız da 6GB'lık 1060'a bakabilirsiniz.
  • Saab9000 kullanıcısına yanıt
    Satıp elimdeki bütçeyle birleştirip 2.ele yönelmeyi düşünüyordum ben. Büyük ihtimal dediğinizi yapacağım zaten hocam.
  • Dün 700 liraya aldıgım i7 4790 işlemciyi taktım pentium g3258 işlemci üstüne çok büyük fark koydu h81 m anakarta takılı şuanda 3000 liralara satılan pentiumlu sistem yerıne ikinci el i7 4790 lı sistem bence şuanda daha mantıklı 1070 e kadar takılabilir rahatlıkla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saab9000 kullanıcısına yanıt
    4790 üzerine isterseniz 64 çekirdekli ryzen 2 thereatripper alin yine farki hissedemezsiniz. .

En azindan windows ve oyunlarda. Islemci gucu uzerine bir sey yapiliyorsa (render, video edit vs) baska tabi

• sangokudbgt kullanıcısına yanıt
    İşlemciden yana sıkıntım yok benim derdim 1600 MHz RAM'de çakılı kalıcam bunun bir sıkıntısı olur mu veya DDR4'e geçmeme değer mi bunun için diye soruyorum hocam.
    Intel islemcilerde ram hizi performansa pek etki etmiyor hocam islemci bus hizi neyse yine o hizda islem yapiyor.

Ister 1600mhz ister 5800 mhz ayni intelde ama amd'de fark yaratir

• 1070+SSD al kafan rahat olsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende de 4790k islemci var, ram hizlari konusunda sikintin varsa bence benim yaptigim gibi ddr3 2400 ram alabilirsin. 2016'da Amazon'dan 250tl ye gelecek sekilde aldim. O sirada gumruk siniri 70 euro idi.

Ekran karti biraz eski oldugu icin ram'e (390) OC yapma geregi duymadim. Intel islemcilerde cok ciddi fark yaratmiyor zaten (ve bazi oyunlarda pek de gerekli olmuyor).

Ddr3'lerin de fiyatlari yukseldi ama 4'ler kadar degil diye biliyorum.
    https://www.amazon.com/Kingston-HyperX-2400MHz-Non-ECC-HX324C11SR/dp/B00N9PVYXK

$88.16 + $6.35 shipping

Bu arada, sayet zaten yapmadiysan, ileride upgrade yaparim diye parani dolar olarak saklamani tavsiye ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 22 Haziran 2018; 16:31:0 >

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Hocam anakartımın 1600 MHz limiti var böyle bir durum olmasa tabii ilk işim RAM upgrade olurdu sıkıntıyı çözerdim :d
    Yanlış yere baktım herhalde, sanki 2133 gördüm sanıyordum, sorry.

Yüksek ram'i alacaksan, zamanlamaları olabildiğince aşağı çekeceksin, oldu mu sana 2133 2400mhz hızları.
  • ram hızına takılma 1600 iş görür artık güncel oyunlar ram istiyor

ssd daha sonra alınabilir çünkü hali hazırda bi hdd ye windows unuz hazır bence gtx1070 ve bi adet daha 8 gb ram daha sonrada ssd alıp sisteme güzel bir format tamam
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.