Şimdi Ara

i5 i6600k iade edip i7 6700k almalı mıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, 22 Şubat günü Vatanbilgisayar mağzasından 6600k ve msi z170m Mortar Anakart, 8gb ddr4 2666mhz ram aldım

Personelle konuşurken, hem oyun oynayacağımı, hem de video render yapacağımı söylemiştim. Bana bu sistemin yeterli olacağını ve gayet iyi perfomans alacağımı söyledi.

Twitch üzerinden yayın yapmaya çalıştığım zaman CS:GO CPU'nun %50-60'ını ve OBS %20-25'ini zorladığı için toplamda %95-100 CPU kullanımı olmakta ve fps drop ile karşılaşıyorum.

Anlıyacağınız hiç memnun olmadım. Şimdi iki sorum var,

Birincisi, Vatanbilgisayara gidip CPU'yu iade edip üstüne para vererek 6700k alabilir miyim? tam 12gün oldu, kutusunu içeriklerini atmadım tabi ki, fakat kutunun üstündeki yapıştırıcıyı çıkardım, çıkartmasam kutuyu açamazdım. Ayrıca anlarsınız işlemcinin üstüne soğutucu takarken ufak tefek milimetrik çizikler oluşmaktadır. Kontrol etmedim ama çizik olabileceğini düşünüyorum, bu sorun yaratır mı? Hediye çeki verirler mi? Sorun yaratırlar mı?

İkincisi, yaptığım araştırmalar sonucunda 6600k 4 thread olduğundan dolayı 6700k'nın yanına yanaşmıyor video render ve kayıt gibi işlemlerde. Oyun perfomansı zaten hemen hemen aynıdır (3-5fps hariç) ama benim asıl istediğim CPU kullanımı düşürmektir. İnanılmaz zorluklara girerek şimdi üstüne 450TL koyarak işlemciyi yükselteceğim. Değecek midir?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

• cs:go %60 cpu mu kullanıyor??? Ben i7 4770'da bf4'de %30 filan alıyorum. En çok kullanan oyunda %40-45'de.
  • sıkıntı da orada, ben cs:go'da %60 kullanımı halen anlamış değilim. Tüm ayarlar minimumda multi core render açık ve 1024x768'de oynuyorum. Komedi resmen.
  • Evet, almalısın.
  • Sorun orda iste grafigi ne kadar kisarsan islemciye o kadar yuk biner

Ama i5 alarak hata yapmissin render ve yayin icin yetersiz ve iade edemezsin malesef...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnternette bir baktım da nvidia ekran kartı kullanıyorsanız GeForce Experience'dan dolayı böyle bir sıkıntı oluyormuş. Bu GeForce Experience'ı kaldırınca düzeliyor demişler. Sizin sıkıntı o mudur bilmiyorum ama. Diğer oyunlarda da böyle ise belki cpu sıkıntılı olabilir. Yok eğer sadece cs:go ise oyunla ilgili bir sıkıntı var demek ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zibartan

İnternette bir baktım da nvidia ekran kartı kullanıyorsanız GeForce Experience'dan dolayı böyle bir sıkıntı oluyormuş. Bu GeForce Experience'ı kaldırınca düzeliyor demişler. Sizin sıkıntı o mudur bilmiyorum ama. Diğer oyunlarda da böyle ise belki cpu sıkıntılı olabilir. Yok eğer sadece cs:go ise oyunla ilgili bir sıkıntı var demek ki.

denedim, GeForce experience'i da sildim ama yine aynı sonuç ile karşılaşıyorum. Yaklaşık 4 gündür araştırıyorum ne yapabileceğime yönelik ve herşeyi deniyorum ama sonuç hep hüsran. İade konusunda bilgisi olan var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaLiVa

Merhaba arkadaşlar, 22 Şubat günü Vatanbilgisayar mağzasından 6600k ve msi z170m Mortar Anakart, 8gb ddr4 2666mhz ram aldım

Personelle konuşurken, hem oyun oynayacağımı, hem de video render yapacağımı söylemiştim. Bana bu sistemin yeterli olacağını ve gayet iyi perfomans alacağımı söyledi.

Twitch üzerinden yayın yapmaya çalıştığım zaman CS:GO CPU'nun %50-60'ını ve OBS %20-25'ini zorladığı için toplamda %95-100 CPU kullanımı olmakta ve fps drop ile karşılaşıyorum.

Birincisi, Vatanbilgisayara gidip CPU'yu iade edip üstüne para vererek 6700k alabilir miyim? tam 12gün oldu, kutusunu içeriklerini atmadım tabi ki, fakat kutunun üstündeki yapıştırıcıyı çıkardım, çıkartmasam kutuyu açamazdım. Ayrıca anlarsınız işlemcinin üstüne soğutucu takarken ufak tefek milimetrik çizikler oluşmaktadır. Kontrol etmedim ama çizik olabileceğini düşünüyorum, bu sorun yaratır mı? Hediye çeki verirler mi? Sorun yaratırlar mı?

İkincisi, yaptığım araştırmalar sonucunda 6600k 4 thread olduğundan dolayı 6700k'nın yanına yanaşmıyor video render ve kayıt gibi işlemlerde. Oyun perfomansı zaten hemen hemen aynıdır (3-5fps hariç) ama benim asıl istediğim CPU kullanımı düşürmektir. İnanılmaz zorluklara girerek şimdi üstüne 450TL koyarak işlemciyi yükselteceğim. Değecek midir?

Dostum oc ci degilsen gereksiz k serisi.

Ben 6700k alirdim. 4 cekirdek +4 sanal cekirdek.

Dx12 api sine gore performans farki olacaktir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu arada isletim sistemini win 10 yap.

Ramlerini tak cikar, ayri renklere tak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • cinayet13 kullanıcısına yanıt
    Bu adamı dinle ve grafik ayarlarını yükseltmeyi dene yükü ekran kartına yık yani. Bu arada ekran kartı nedir acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ah be kardeşim siz şu vatan çalışanlarını ne sanıyorsunuz ki orada çalışıyorlar diye hepsine PC Mühendisi gözüyle bakılıyor herhalde, sıradan bir maaşla çalışan işçiler, çok iyi bilseler orada işleri ne :)

Keşke almadan önce soruştursaydın forumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 5 Mart 2016; 3:07:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

Ah be kardeşim siz şu vatan çalışanlarını ne sanıyorsunuz ki orada çalışıyorlar diye hepsine PC Mühendisi gözüyle bakılıyor herhalde, sıradan bir maaşla çalışan işçiler, çok iyi bilseler orada işleri ne :)

Keşke almadan önce soruştursaydın forumda.

farkındayım gerçekten hayatımın hatasını yaptığımı. Overclock yaptım 4.2ghz'ye çıkardım(3.5ghz'dan) 1.250Voltaj ile şu an cs:go %50-60lardan %30'a düştü anlamadım neden.. Neyse idare edicez artık :) Vatanbilgisayardan hep bir daha almayacağım diyorum, HP laptop aldım ürün çürük çıktı, amd işlemci aldım 8350 o da 85 derecede çalışıyordu. Bende mi var uğursuzluk yoksa vatan mı beni kazıklıyor. Hayırlısı diyorum artık
  • SaLiVa S kullanıcısına yanıt
    İkisi de, sen zaten biraz bilmiyorum havasını verdin mi tam keklenecek kekliksin onların gözünde, vatana her gidişimde en az 2-3 kişiyi kazıklanmaktan kurtarıyorum, ben anlatmaya başlayınca pusuyorlar geriye, insanlara ellerinde kalan malları kakalamaya çalışırken kaç kere yakaladım yazık günah ya...
  • quote:

Merhaba arkadaşlar, 22 Şubat günü Vatanbilgisayar mağzasından 6600k ve msi z170m Mortar Anakart, 8gb ddr4 2666mhz ram aldım

Aynı işlemciyi bende 4.4ghz de kullanıyorum cs go da %50-60 gibi değerleri hiç görmedim. Genelde %20-25 arası. 4590 4690 3570 gibi işlemciler ile yayın yapan bir çok insan var ve onlarında yayınlarında droplar görmedim. Bence biraz daha detaylı araştırma yapman lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ertugruly

quote:

Aynı işlemciyi bende 4.4ghz de kullanıyorum cs go da %50-60 gibi değerleri hiç görmedim. Genelde %20-25 arası. 4590 4690 3570 gibi işlemciler ile yayın yapan bir çok insan var ve onlarında yayınlarında droplar görmedim. Bence biraz daha detaylı araştırma yapman lazım.

Kullandığınız grafik ayarlarının ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz? birde 4.4'e hangi değerlerle geldiniz. Sıvı soğutmaysa baştan bileyim hiç girişmeyim :) Stream ve render için hemen hemen herkes i7 kullan demiş bende anlamadığım için ne kadar bilgi toplarsam o kadar iyi :)

• şuan pc başında değilim. H100i gtx kullanıyorum evet :). gigabyte gaming 7 anakartını kullanıyorum hazır profillerden 4.4ghz seçtim öyle manuel ayar hiç yapmadım yani. Full grafik ve 1080p de o değerleri alıyorum. Tabiki render, stream konusunda i7 i5 e göre çok avantajlı ama sanmıyorum i5 te seni yarı yolda bıraksın. Daha önce nvidia shadowplay ile Rust canlı yayın yapmıştım ve 5-10 aralığında bi frame kaybı yaşamıştım. GPU olarak ne kullanıyorsun ?
  • quote:

sıkıntı da orada, ben cs:go'da %60 kullanımı halen anlamış değilim. Tüm ayarlar minimumda multi core render açık ve 1024x768'de oynuyorum. Komedi resmen.

CS'de niye multi core render'ı açarsınız ki? Kapat gitsin, anlamayanlar için Türkçesi: Çoklu CPU kullanımı, bu da cs'de cpu kullanımını arttırır kapat gerek yok.
  • Bir de 4.2 ghz için 1.250 Voltaj çok fazla o işlemcide.
  • https://www.youtube.com/watch?v=7GEMuqoDvHAhttp://www.tomshardware.com/reviews/skylake-intel-core-i7-6700k-core-i5-6600k,4252-7.html fikir verebilmesi açısından buraya bırakayım 6600k da rahatlıkla her işini yapabilir bazı arkadaşlar olayı fazla abartmış bu arada çözünürlügü yükselt yükü ekran kartına yükle bitc0indeki gibi gpu cpu ya göre çok daha güçlü sadece enerji tüketim daha fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi black modern -- 5 Mart 2016; 10:28:12 >

• Çözünürlüğü senmi ayarladın yoksa monitör o çözünürlüğümü destekliyor?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.