Şimdi Ara

i5 6400 + rx 570 FPS SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

biostar h110mhc anakart
    i5 6400 cpu
    sapphire pulse rx 570 4gb gpu
    8gb ddr4 2133mhz ram
    240 gb ssd
    1tb 7.2k hdd

sorunumsa şu ;

bu sistemin csgo da ortalama +150 fps vermesi gerekirken low ayarlarda 120 max. yüksek ayarlarda 80-90 veriyor.pubg'de ise 40lara kadar düşüyor.
    arkadaşlarla düşündük sorunun acaba psu'dan olabilceğini düşündük başka bi düşüncesi olan varmı ?

NOT - PARÇALAR SIFIR

PSU'NUN RESMİ ;

i5 6400 + rx 570 FPS SORUNU

• Elinizdeki psu 500w diyor ancak 12V çıkışından 22A veriyor. Bu da size watt cinsinden max: 260w gibi bir güç verir. O sistem için yetersiz. Yani o psunun değişmesi gerekiyor. 550 - 600w 80+ bir psu çok daha iyi olur. İmkan varsa 700w daha ileriye dönük olur. Psuyu alırkende 12V kanalından kaç Amper verdiğine bakın.

Bunun basit hesabı şöyledir: 12v çıkış ile verilen amper değeri çarpılır. Elde edilen sonuç size vereceği gerçek değeri temsil eder.

Örnek: Sizin psu da; 12Volt x 22Amper = 264Watt yani psu üzerinde 500w yazması yük altındaki güç değerini temsil etmez.

Bu işleme ve 80+ olmasına özen göstermeniz yeterlidir. Ek olarak bütçe varsa 8gb ram daha takviye edilerek uzun süreli kullanılacak sorunsuz bir sistem elde etmiş olursunuz.
  • MexeSs kullanıcısına yanıt
    Yani bu sorunumun cevabi dediginiz gibi psudan kaynaklaniyor dogrumuyum ? Ram konusuna gelir isek ogrenci butcesiyle zaman zaman arttiriyorum :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kroslav kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarınızın ilk eksikliği (veya sorunu) psu. Bi de bu kart 8 pinlik güç girişi kullanıyor. Yani psudan gelen kablonun 8 pinlik olarak karta takılı olması lazım. Yoksa yine gerekli gücü yük altındayken sağlayamaz. Psu değişikliğine rağmen sonuç değişmezse yine konu altından yazarsanız ona göre başka çözümlere bakılır. Ancak şu hali ile yaşadığınız problemin görünen tek sebebi psu olarak yansıyor.
    8pin girisi var psuda,pazartesi gunu 700 watt psuda deneme yapacagim sonucu sizinle paylasirim.akliniza baska sorun geliyormu ?

Şöyle bi ekleme yapayım; Rx 570 ortalama 150w civarı bir güç tüketir. İ5 6400 ise 65w'lık bir tüketime sahip. Yani sadece bu 2 donanım neredeyse eldeki gücü kullanıyorlar. Sistem oyunda yük altında kaldığında anakart; ram,işlemci ve ekran kartı ihtiyacı başta olmak üzere psudan daha yüksek güç çeker. Tabi yeterli gücü alamayınca ya bu donanımların çekirdek hızları düşer ya da sistem hata verir. Böylece sistem güçlüde olsa oyunlarda bu gibi sorunlar yaşarsınız.

Görselde psudan başka bir şey aklıma gelmiyor. Çünkü yetersiz donanım durumu mevcut olduğu için o giderilmeden söylenecekler farazi kalır. Buna ek olarakta sizin tam ayrıntı vermeniz gerekir. Tam sistem bilgisi, kullanılan işletim sistemi, oc var mı yok mu ? Ek yazılım falan kullanılıyor mu? Sorunun başladığı dönemler ? Sadece bir oyunda mı yoksa her oyunda mı bu sorun var ? Hangi testler yapıldı ? Ram testi, ekran kartı test, hdd testi gibi.

Yani liste uzun olur ama şu an için bunlardan bahsetmek pek fayda sağlamaz. Önce psuyu değiştirin. Sorun devam ederse ona göre diğer seçenekler için konuşulur.

Şunuda belirteyim; ne olursa olsun sonuçtan önce o psunun kesin değişmesi gerekir.

Ekran kartini bugun aldim.Ondan once gtx 960 kullaniyordum o 120watt guc kullaniyordu fakat onda boyle bir sikinti yasamiyordum.csgoda yuksek ayarlarda 80 fps geriyor pubgde 40 a kadar dusuyor dedigim gibi.ayrica overclock yok sistemde.yazilimdan kastiniz Windows surumu ise windows10 kullaniyorum onun disinda baska bir yazilim yuklu degil bilgisayarda.sistemin gerektirdigi yazilimlari kurdum sadece.ekran karti,cpu vs. Driverlari kurulu sadece.

Netten biraz ayrıntılı baktım. Techpowerup 120w güç tüketiyor diyor Rx 570 için, Chip 150w diyor, kullanıcıları 150-180w arası, Tomshardware de ise 200w sınır diyor. Yani yük altında ihtiyaç duyarsa bolca güç çekebileceği anlamına geliyor.

Benzer bir sorunu yine arkadaşım yaşamıştı. Gerçek değeri 460w olan bir psu kullanıyordu. Gtx 980 kullanıcısı kendisi. Şu an 700w 80+ bir psuya geçiş yaptı. Fps düşüşü ve buna bağlı sistem kasmaları düzeldi. Onun kullandığı psu ucu ucuna yetiyordu zaten. Bütçeside olduğu için ilk onunla başladık. Düzelince başka bişey yapmadık. Ancak sizin sistemde benim gördüğüm tek sebep psu. Çünkü o sistem için sadece çalıştırabilecek güçte. Yani sisteme yük binince altından kalkacak bir değere ve kaliteye sahip değil.

960 içinde benzer bir senaryo yazılmış. Nvidia ise 400w gerçek güç veren psu öneriyor en az. Amd kartların güç tüketim senaryoları nvidia kartlardan farklıdır. O yüzden 960 da daha stabil çalışmış olabilir.

Yalnız psu almadan önce forumda kesinlikle konu açıp yardım alın. Ve kişisel tavsiyem bu gibi donanımlar tek seferlik alınıyor; 600w 80+ aşağısını almayın. Sisteme yetmesi sizi yanıltmasın, ileriye dönük yapacağınız yatırımlarda psu derdiniz olmaz.

Benzer bir sistemi kullanıyorum; i5 6500 + R9 380 4Gb bir sistem. 700w 80+ psu kullanıyorum. Güçle alakalı şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. İleride sistem değişikliğine giderkende psu derdim olmayacak, kuracağım sistem için güç yetersizliği sorunu yaşamayacağım. O yüzden sizede 600w altına bakmamanızı öneririm. Aradaki 100 Tllik farklar kimseyi kurtarmaz kanaatindeyim.

Fikirleriniz icin cok tesekkur ederim.Gun boyunca arastirma yaptim hic bi yerde aciklama bulamadim.Pazartesi gunu deneme yapip sonucu bildiricem size en kisa surede.

Rica ederim.

Hatta arkadaş çevrenizden birilerinden kısa bi süreliğine psu ödünç alıp test yaparsanız daha sağlıklı olur. Baştada dediğim gibi her halükarda o psu o sistem için aşırı düşük bir psu. İleride farklı sorunlar yaşamamak adına (donanımsal sorunlara dahi sebep olma ihtimali var) değişmenizde fayda var.
    Pazartesi gunu arkadasimin psusunda deneme yapacagim rica ettim kendisinden

• anakart ile işlemci yüzünden büyük ihtimalle
  • frozonfear kullanıcısına yanıt
    anlamadım neden ?
    anakartın h110 giriş seviyesi bir anakart. en azından gaming serisi b150 veya b250 bir anakart olsa aldığın fps daha yüksek olur ve işlemcin o ekran kartını beslemez darboğaz sorunu yaşarsın
    Sonuc nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Technical.assistance kullanıcısına yanıt
    Hocam amdnin ultra guc tasarruf modu varmis yabanci forumlardan arastirinca daha 2 saat once farkettim onu yaptim.yeterli gucu cekmeye basladi fakat ekran kartinda hafif bi darbogaz seziyorum arkadasin dedigi gibi anakartin giris seviyesi olmasi etkilermi bunu ?

• Markasi belli olmayan psuya guvenemezsin

• quote:

Orijinalden alıntı: kroslav

Hocam amdnin ultra guc tasarruf modu varmis yabanci forumlardan arastirinca daha 2 saat once farkettim onu yaptim.yeterli gucu cekmeye basladi fakat ekran kartinda hafif bi darbogaz seziyorum arkadasin dedigi gibi anakartin giris seviyesi olmasi etkilermi bunu ?
    Hocam merhaba aynı karttan bendede var kart 120w fazla güç çekmiyor doğal olarak 1244 çekirdek hızı güç tüketimi 120 ye gelince düşüyor, çekirdek hızında dalgalanmalar oluyor 900 ile 1200 arası çalışıyor çekirdek hızları. karta yüzde 10 güç verdiğim zaman kartın çektiği güç 130-140 lara ulaşıyor çekirdek hızı normale dönüyor. karta güç vermeden kart 71 dereceyi kesinlikle geçmiyor. ben mudahale etmeden neden kart ihtiyaç duyduğu güçü çekemiyor acaba. amd nin ultra güç tasarrufundan bahsetmişsiniz nerden kapatıyoruz onu acaba? Bir de karta extra yazılımlarla (msi afterburber) güç vermek karta bir zarar verirmi ileriye dönük. güç kaynağım everest 600 +80plus 4 5 yıllık bi güç kaynağı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.