Şimdi Ara

I5 2500k İşlemci Overclock

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar. Elimde i5 2500k işlemci ve Asus H61M-PRO Intel H61 anakart var, hatta tam olarak link atayım;
    http://www.hepsiburada.com/asus-h61m-pro-intel-h61-b3-2200mhz-oc-ddr3-soket-lga1155-matx-anakart-pm-bd304382?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Daha önce overclock geçmişim olmuştu ancak bu işlemciye overclock yapamıyorum. Biosta overclock sekmesi yok ya da ben bulamadım. Başka türlü nasıl yapabiliriz? Ve stok fan ile 4.2 stabil değer mümkün mü?

Teşekkürler şimdiden.

• H serisi anakart ile OC olmaz, Z serisi anakart lazım.
  • Ikinci el P67 anakart bulmaya çalışın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O kartla overclock olmaz. Stok soğutucu ile 4.2ghz zor. Çok sıcak oluyor. Benimki 90 derecelere geliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anladım arkadaşlar. Peki 2600k falan değer mi almaya aradaki fark büyük olur mu? Aslında işimi görüyor ama güncel oyunlarda ufaktan sıkıntılar baş göstermeye başladı. Ya da ucuz yollu bir anakart işlemci ikilisi önerecek var mı beni bir süre daha götürecek?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebercet

Anladım arkadaşlar. Peki 2600k falan değer mi almaya aradaki fark büyük olur mu? Aslında işimi görüyor ama güncel oyunlarda ufaktan sıkıntılar baş göstermeye başladı. Ya da ucuz yollu bir anakart işlemci ikilisi önerecek var mı beni bir süre daha götürecek?

ryzen r3 1200 b350m 8gb ddr4 ram şuan en mantıklısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebercet

Anladım arkadaşlar. Peki 2600k falan değer mi almaya aradaki fark büyük olur mu? Aslında işimi görüyor ama güncel oyunlarda ufaktan sıkıntılar baş göstermeye başladı. Ya da ucuz yollu bir anakart işlemci ikilisi önerecek var mı beni bir süre daha götürecek?

2600k ya ikinci elde 500-600 istiyor akıllılar. Artık bu sisteme yatırım yapmak mantıklı değil. Gider Ryzen 1500x felan alırsınız.
  • 1155 sokete oc yapan p67 z68 gibi anakartlari bulmaya calismak yerine kokain ticaretine baslayabilirsiniz daha kolay olur.

anakart degismedikten sonra 2600k'ya arkadasin dedigi gibi 500-600 vermeye gerek yok siz satin o sistemi ryzen r3 r5 filan kurun.
  • Zebercet kullanıcısına yanıt
    Şöylede yapabilirsin; anakart değiştirmeden 2500k işlemcini 2.elde satıp veya takaslayıp yine 2. elden düz i7 3770 alabilirsin, sonuçta o anakart ile sana sonu K olan işlemci yersiz ama 1155 soket yapısında olduğu için 3000 serisi işlemci kullanman mümkün, tabi bütçene uygun fiyata bulabilirsen.

Aşağıdaki linkte bahsettiğin anaakrtın biosa göre işlemci desteği var ve anlaşılan bahsettiğin anakartta zaten tek bios sürümü mevcut haliyle oda i7 3770 destekliyor :https://www.asus.com/tr/Motherboards/H61MPRO/HelpDesk_CPU/

Mevcut işlemcine o.c yapabilecek anakartlarda söylendiği gibi P67 ve Z68 in yanı sıra CPU büs hızı ile (blck) o.c için B75 / Q75 / Q77 / H77 chipset barındıran modeller, normal o.c için ise (büs çarpanı ile) Z75 ve Z77 chipsetli modellerdir, popüler olan ise z77 modelidir bu sebeple bulunma ihtimali daha yüksektir ancak yine fiyatta önmli tabi.

Eğer anakart yada 2 li bakacaksan aşağıda forumun 2. el bölümünü incelersin, işlemcini yada 2 lini satacak yada takaslayacaksan veya arıyorum Alınık şeklinde konularda açabilirsin v.s.

Forum 2. el CPU bölümü :https://forum.donanimhaber.com/forumid_2584/tt.htm
    Forum 2. el Anakart bölümü :https://forum.donanimhaber.com/forumid_2583/tt.htm
    Forun 2. el Anakart&CpU :https://forum.donanimhaber.com/forumid_263/tt.htm

Düzenleme :

Şuda var tabi; platform veya soket değişmiyorsan sadece anakart değişimi mantıksız bir seçenek olur keza mevcut işlemcine o.c dahi yapsan oyunlarda düz i7 3770 performansı alman pek mümkün değil bu sebeple özellikle bu işlemci üzerinde duruyorum ve i7 3770 düz (sonu K olmayan) model olduğu için uygun fiyata bulunabilir, bu işlemciyi bulabilirsen muhtemelen kendi işlemcinin üzerine küçük bir fark ile bu işten minimal harcamayla yırtabilirsin v.s.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 8 Ekim 2017; 19:27:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: GuvenDMRK

Şöylede yapabilirsin; anakart değiştirmeden 2500k işlemcini 2.elde satıp veya takaslayıp yine 2. elden düz i7 3770 alabilirsin, sonuçta o anakart ile sana sonu K olan işlemci yersiz ama 1155 soket yapısında olduğu için 3000 serisi işlemci kullanman mümkün, tabi bütçene uygun fiyata bulabilirsen.

Aşağıdaki linkte bahsettiğin anaakrtın biosa göre işlemci desteği var ve anlaşılan bahsettiğin anakartta zaten tek bios sürümü mevcut haliyle oda i7 3770 destekliyor :https://www.asus.com/tr/Motherboards/H61MPRO/HelpDesk_CPU/

Mevcut işlemcine o.c yapabilecek anakartlarda söylendiği gibi P67 ve Z68 in yanı sıra CPU büs hızı ile (blck) o.c için B75 / Q75 / Q77 / H77 chipset barındıran modeller, normal o.c için ise (büs çarpanı ile) Z75 ve Z77 chipsetli modellerdir, popüler olan ise z77 modelidir bu sebeple bulunma ihtimali daha yüksektir ancak yine fiyatta önmli tabi.

Eğer anakart yada 2 li bakacaksan aşağıda forumun 2. el bölümünü incelersin, işlemcini yada 2 lini satacak yada takaslayacaksan veya arıyorum Alınık şeklinde konularda açabilirsin v.s.

Forum 2. el CPU bölümü :https://forum.donanimhaber.com/forumid_2584/tt.htm
    Forum 2. el Anakart bölümü :https://forum.donanimhaber.com/forumid_2583/tt.htm
    Forun 2. el Anakart&CpU :https://forum.donanimhaber.com/forumid_263/tt.htm

Düzenleme :

Şuda var tabi; platform veya soket değişmiyorsan sadece anakart değişimi mantıksız bir seçenek olur keza mevcut işlemcine o.c dahi yapsan oyunlarda düz i7 3770 performansı alman pek mümkün değil bu sebeple özellikle bu işlemci üzerinde duruyorum ve i7 3770 düz (sonu K olmayan) model olduğu için uygun fiyata bulunabilir, bu işlemciyi bulabilirsen muhtemelen kendi işlemcinin üzerine küçük bir fark ile bu işten minimal harcamayla yırtabilirsin v.s.

Detaylı yorum için teşekkürler! ben de 3770 düşünmeye başlamıştım tam da. Dediğiniz gibi bu anakart üzerinde yapılabilecek en iyi hamle o gibi duruyor. Peki şöyle somut bir soru sorayım, misal Pubg gibi bir oyunda 2500k ile arasında devasa gözle görülür bir fark görebilir miyim? 8 gb ddr3 ram ve r9 270x ekran kartım var.

Gözle görülür farkı pbug dışında muhtemelen bütün oyunlarında da görürsün, özelliklede minimum fps de çok belirgin olur tabi haliyle genel manada averjda olumlu yönde etkilenecektir, umarım belleklerin dual kanal yani 2 adet 4gb tan oluşuyordur, çünkü belli bir seviye üzeri işlemciler tek kanal bellek kullanımında yüklenmelerde bellekle darboğaza girebiliyorlar, gerçi bu durum yüklere göre değişkenlik göstersede genel manada sendeki gibi orta seviyeyi aşmayan kart kullanımında pek rahatsızlık vermediği gözlemleniyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuvenDMRK

Gözle görülür farkı pbug dışında muhtemelen bütün oyunlarında da görürsün, özelliklede minimum fps de çok belirgin olur tabi haliyle genel manada averjda olumlu yönde etkilenecektir, umarım belleklerin dual kanal yani 2 adet 4gb tan oluşuyordur, çünkü belli bir seviye üzeri işlemciler tek kanal bellek kullanımında yüklenmelerde bellekle darboğaza girebiliyorlar, gerçi bu durum yüklere göre değişkenlik göstersede genel manada sendeki gibi orta seviyeyi aşmayan kart kullanımında pek rahatsızlık vermediği gözlemleniyor.

Bellekler 2 tane 4 gblık kitlerden oluşuyor. Şimdi biraz fiyatlara baktım genel olarak 400-500 arası değişken bir fiyat çekiyorlar k ve düz modeller için. Bu fiyat nasıl peki sence? Elimdeki işlemciyi 250tl civarına satabileceğim bir senaryoda 150 200 fark kabul edilebilir mi? Pubg biraz sıkıntılı bir örnek oldu açıkçası doğru, sorun yaşadığım pek fazla oyun olmadı açıkçası ancak sistem eskidiğini belli ediyor yer yer. Dolara bağlı fiyat yükselmeleri olmasa ryzen çok makul olurdu aslında ama 200 dolarlık işlemci 850 tl oluyor Türkiyeye girince. Çok değil 4 yıl önce aynı segmentteki 200 dolarlık işlemciyi 400 450 tl arasına alabilirdik.

150-200tl kabul edilebilir bir fark ve zaten bu işlemciye geçtiğinde sadece oyun değil her yönden bir rahatlama hissedebilirsin, yani sistem eskidiğini hissetiriyor demişsin bu histen seni kurtarır, anakart değişikliği yapacak olsan yine minimum aynı farkı ödemen gerekcek ama zorlama bir hız ile çalışan haliyle daha yüksek güç harcayan ve 4c 4t bir işlemci ile kendi halinde çalışan 4c 8t bir işlemcinin yerini tam ork tutmayacak ve i7, ileride de VGA olrk yapacağın üst düzeye yakın seviyelerden kart değişikliklerini dahi 2500k ya göre çok daha rahat destekleyebilecek v.s.
  • 2500 ile idare edin, sonra platform değiştirirsiniz. 3770 alsanız da, oldu da kartınız arıza yaptı diyelim.

1155 kart bulmak zor artık, o yüzden 1155'e yatırım yapılmaz daha.
  • illa oc istiyorsanız platform değişmek lazım .
    Adam gibi i7 3770k ve z68 serisi anakart 2.elde 1k buluyor ...
    1k ya 6600k + z170 g3-m3 anakart alınır devam edilir ....
    veya 1200e işlemci 6700k çıkarılıp aynı boardlar ile devam edilir ....
  • uygun fiyatlarda z77 kovala bence ben z77 sabertooth asus kullaniyorum 3770k ile tavsiye ederim ikinci el piyasada dusurursen ve iyi bir sogutma ile guzel sonuclar elde edersin ama o islemci artik fhd medium ucu ucuna kaldirir bilgin olsun bu hali ile ama o.c olursa orasi degisir ama iyi bir sogutma gerekir bilgin olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.