Şimdi Ara

i3-9100F RX580 VS i5-9400F RX570

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
3.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sistem toplayacağım diğer tüm parçalar belli ama işlemci-ekran kartı ne olsa karar veremedim.

h310m anakart
    16gb ram
    480gb ssd
    500w kasa

ama işlemci ve ekran kartı ne yapsam kararsızım.
    pc sadece dizi film izlemek günlük normal şeyleri yapmak ve csgo-pubg ağırlıklı ama diğer yeni çıkan ve bir kaç senelik (örnek BF5,GTA5,Witcher3) AAA oyunları oynamak olarak kullanılacak.minimum 2 sene hiç ellemeden götürecek bir sistem istiyorum.

rx580 li sistemi alırsam şu an oyunlarda daha çok fps alırım sanırım ama geleceğe yönelik olmaz pek.
    rx 570 li sistemi alırsam da 2 sene sonra ekran kartı yeni oyunlarda yetmemeye başlayınca sadece yeni nesil bir ekran kartı alıp geçebilirim. geri kalan parçalar ise en az 5 sene götürür diye düşünüyorum. belki ilerde depolama yetmezse 1tb hdd alırım ama o sorun değil.
    sizce hangisini tercih etmeliyim ? bazı arkadaşlarım sırf 2 sene ilerisini düşünüyorsun diye 2 sene boyunca daha düşük performans almana değmeyecek diyor.
    bazıları da bundan 2-3-5 sene sonra yeni çıkan ekran kartını alıp takınca o işlemciyle çatır çatır oynamaya devam edebileceksin ama i3 hem performansı yeterli olmaz hem yeni ekran kartıyla darboğaz yapar diyorlar.

ben arada kaldım bayağı sonuçta bundan 2 sene sonra ne olacağı belli değil ama 2 sene boyunca daha yüksek performans almam garanti olur bir sistemle. diğer sistemle de işlemci daha iyi oldugu için ilerde sadece bir ekran kartı takviyesiyle o zaman çıkan AAA oyunları rahatça oynayabilirim.

sizin düşünceleriniz neler ben hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum.

Edit:butce 3500tl belirtmemiştim sadece bu 2 islemci-ekran karti kombinasyonu arasinda kaldigim icin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deorro4 -- 26 Eylül 2019; 11:21:41 >

• 9100f rx580 tam olur.
  • İnteli geç ryzen al. Bütçene göre 1600 2600 3600 seç birini
  • İntele bulaşmamanız gerektiğini, cpu usage oranının hemen %100e ulaşıp işlemcinin elinizde kaldığını defalarca söyledik. Ryzen sistem kurmalısın. Elinde bulunan yani almış olduğun ürünleri ve maksimum bütçeni yaz ona göre tavsiye verelim.
  • İleriye dönük istiyorum diyosunda 9400 düşünmüşsün onun yerine 3600 al 3-4 yil kullan
  • Ryzen 5 3600 al bu işlemciler artık alınmaz.
  • Ryzen 1600 rx580 al gec. Ben bu islemci ile gtx 1080 besledim.
  • 1600 görünümlü 2600 şu anda 600 liranın altında onu alın 4/4 alırsanız %100 cpu belasından kurtulamazsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B-2 Spirit -- 26 Eylül 2019; 10:33:43 >
  • münşi kullanıcısına yanıt
    Şuan hiç parça almadim 3500tl bütçem var bütçeye göre parçalara karar verince gidip topluca alacagim bir kaç hafta içinde. Zaten sadece islemci-ekran karti belirleyemedim.

Ryzen islemci dusunmedim cunku paramin yettigi r5 1600-2600 ve 3400g gibi islemcilerin oyun testlerinin hepsi i5 9400f den az fps aliyor. Ben de oyun odakli sistem topladigim icin en yuksek fps i alan islemciyi almak istiyorum.
  • Deorro4 kullanıcısına yanıt
    i3-9100F + RX580
    i5-9400F + RX570 den iyi olur
  • İlla Intel olacaksa i5'li sistemi alın derim. Ama tavsiyem Ryzen sistem almanız olur.
  • Armo_ kullanıcısına yanıt
    Marka takintim yok oynadigim oyunlarda intel daha yuksek fps veriyor diye intel almaya karar verdim.
    6 core 12 thread guzel ama benim gibi basit bir kullanicinin hic isine yaramayacak.
  • Ben bu forumda neden intel alinmamali acikladim. Yoneticilerden de rica ettim bu konuyu herkes gordun ustte sabitleyin dedim. Bi bahane bulundu bizim konu banlandı. Kardesim ben sana ozelden neden i3 9100f ya da i5 9400f almaman gerektigini ayrintili bir sekilde anlatayim. Mesele daha yuksek fps vermesi gibi gorunuyor sen de hakli olarak i5 9400f daha yuksek fps veriyor diyorsun ama bu forumun meshur i5 7600k ve r5 1600 mevzusu var ki çok derindir. Giren çikamıyor kesin ban yiyor. İntel işlemci alacaksan paran varsa sadece 8700k ve 9900k alinir. Gerisine bulaşılmaz. Bu hakikati her yerde söyleyeceğim.
    Hocam yazarsan ozelden sevinirim bilmiyorum o konuyu youtube testlerinde daha iyi fps veriyor diye almak istedim ama sorunlu islemcilerse uzak durayim
  • Deorro4 kullanıcısına yanıt
    Sorunlu işlemciler degil. Cpu usage yani işlemci kullanımı diye bişey var. A işlemcisi bir oyunda 100 fps verir ve oyunda cpu usage ortalama %50dir. B işlemcisi ise aynı oyunda 120fps verir ve oyunda cpu usage ortalama %90dır. Bu durumda düz mantık "120fps veren daha iyidir" demek yanlış oluyor. Bu cpu usage durumuna dikkat etmek gerekiyor. Çünkü cpu usage %100e ne kadar geç ulaşırsa işlemcinin ömrü o kadar uzun oluyor. Bu da core ve threat sayısıyla alakalı. Islemci %100e ulaşınca ömrü doluyor. Mesela 4 core 4threat 7600k zamanında yüksek fps veriyor diye alındı ama cpu usage %100e ulaştı şimdi stutter yapıyor. Günümüzde 6core 6threat i5 9400f bile oyunlarda %100ü gorüyor. Oyunlarda arkaplanda başka program açık olursa oyun oynanmaz hale geliyor. Ryzen serisi tek çekirdek gücünde zayıf evet ama 6core 12threat r5 2600 i5 9400f ten daha az fps verse de daha uzun ömürlü olduğu kesin. Umarım bu mesajım da bi bahaneyle banlanmaz.
    Edit: bu videoyu izle. Cpu usage oranlarını takip et. İntel işlemcinin oranı hep daha yüksek seyrediyor. Ne kadar düşük o kadar uzun ömür.https://www.youtube.com/watch?v=ng8Wa_jwwx8&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 26 Eylül 2019; 18:16:33 >

Haklisiniz hocam tesekkurler r5 2600 almak mantikli gorundu bana.
  • Hocam siz şanslisiniz. Buraya sordunuz. Ya buraya sormayıp Vatan Bilgisayara giderek oradaki elemanların gazıyla i5 9400f dayanan yüzlerce insan. Yazık valla.. gecen bi arkadas burada "hala i5 alan insanlar var yazik valla aciyorum" diye konu acmisti. Sanirim banlanmistir. Bi bakayim.
  • 3500 liraya r5 2600 ve rx580li sistem toplanır. Müsait olunca toplayıp atacağım.
    Edit: Benim toplamama gerek kalmadı itopya zaten toplamış. HDD iptal edilip SSD ekleniyor mu bir sor. Ayrıca daha sonra 8gb ram eklemen de gerekli. https://www.itopya.com/spec-ace-amd-ryzen-5-2600-sapphire-radeon-rx580-pulse-8gb-8gb-ddr4-1tb-disk-gaming-bilgisayar/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 26 Eylül 2019; 22:32:51 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.