Şimdi Ara

Hz.Muhammed nasıl derleme yapmış olabilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Birçok konu açtım eski bir ateist ve şuan teist biri olarak bana birçok kişi teşekkur etti pmden şimdide ateist veya din karşıtı arkadaşlara soruyorum.Okuma yazma bilmeyen Muhammed(s.a.s)Sümer ,yunan ve hristiyanlıktan derlemeler ve kendi yorumunu ilave edip editorluk yapıp akım yaratabilir. zengin olmayan aşırı kültürlü olmayan fakat zeki bir adam(s.a.s) olan peygamber nasıl sıradan bir insan iken milyonları kendi bünyesine çekebilir bu yoklukta gelin beni ve benim gibi teistleri ikna edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nazgul Founder -- 14 Haziran 2017; 7:40:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bence muhammed gerçekten bir yerlerden vahiy aldığına inanıyordu. ama bundan emin de olamıyordu.

10/94 Şayet sen, sana indirdiğimizden kuşkulanmakta isen, senden önce Kitap'ı okuyanlara sor. Andolsun, hak sana Rabbinden gelmiştir. O halde sakın kuşkulananlardan olma.

A’râf 2 (Bu), kendisiyle insanları uyarman, inananlara öğüt vermen için sana indirilen bir kitaptır. Artık bu hususta kalbinde bir şüphe olmasın.

görüldüğü üzere muhammedin kendisi bile peygamberliğinden şüphe duyuyormuş. muhtemelen bir çeşit rahatsızlıktan mudaripti.

• barque B kullanıcısına yanıt
    İnsanları kandırma amacı varsa bunu herkese karşı dile getirmesi kendi aleyhine olmaz mı?
  • Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    insanları kandırma amacı yoktu dedim zaten. vahiy geldiğine, ilahi bir görev aldığına gerçekten inanmış olabilir. bu tip psikolojik vakalar mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: barque

insanları kandırma amacı yoktu dedim zaten. vahiy geldiğine, ilahi bir görev aldığına gerçekten inanmış olabilir. bu tip psikolojik vakalar mevcut.

O vakalardan bir örnek verir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

quote:

tanrıdan mesaj aldığını iddia edip savaşın kaderini değiştiren jeanne d'arc:http://www.biyografi.net.tr/jeanne-d-arc-kimdir/ bu bilindik bir örnek

• quote:

quote:

quote:

tanrıdan mesaj aldığını iddia edip savaşın kaderini değiştiren jeanne d'arc:http://www.biyografi.net.tr/jeanne-d-arc-kimdir/ bu bilindik bir örnek

Bakire Meryem ile konuştuğunu iddia etmesi ve inancıyla gösterdiği başarı dışında geride bir şey bırakmamış. Hz. Muhammed'i değerlendirebilmek için Allah'tan geldiğini söylediği bir kitaba bakılabiliyor.

• Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    Hz. Muhammed Tuccar yani yahudi hristyan pek cok dinden insanlarla muhattap oluyor sadece bu insanlarda degil belki yuzlerce binlerce insan goruyor. Ilk karisinin akrabasi ve Hz Muhammed in yakin dostu mekke hristyanlarinin basi ve Kuran in olusturulmasinda fikirsel katkisinin buyuk pldugu soyleniyor. Ayrica bolgenin yahudilercede kalabslik olusu. Kurxnda gecen hikayelerin Arap cografyasiyla sinirli olusu o donemde araplarin bildigi dunyanin disima Luranda cikilmamasi ve kisisel cikarlar icin ayetler bulunmasi bu eserin insan yapimi oldugunu gosteriyor.

Ayrica eskiden inanilan mitolojilerle bugun onanilan dinlerin hicbif farki olmadigi onyargisiz bakis acisiyla bakilinca ortadadir. Mucizelerden bahsedilmesi gerekirse ayin yarilmasi gibi bir olayin o donemde kimse tarafindan bilinmemesi buna karsin islamda iddia edilmesi zaten dinde kocaman bir karadelik olarsk bugun bike mevcut.

Kuran i yazili olmayisi ve 40 yilda uzerine dusunule dusunule olusturulmus olmasida insan yapimi olduguna kanit olarsk sunulabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 16 Haziran 2017; 2:35:15 >

• Periah kullanıcısına yanıt
    "kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı" ifadesi surelerin başındaki yeminler gibi çok bir anlamı olmayan şiirsel bir ifade. zaten kuranın bizzat kendisi muhammedin kuran dışında bir mucizesi olmadığını söylüyor.

Insanlara yillarca ay yarildi dediler ve bu insanlaf inandi o zaman ciddi dolandiricilik carpitma var. Ayrica Kuran islamin tek mucizesiyse ortada bir mucize falan yok demektir arkadasim. 40 yil bana zaman verseniz imkan versdniz 40 yil sadece 1 eserle ugrassak emin olun ki az cok kulturlu isek hepimiz muazzam eserler ortaya koyaruz 40 yilda ki kiranda gecen sahsi cikar amacli sadece peygambere ozel garip ayetler vat. Evlatliginin karisi ile evlenmesi icin kendi eslerinin evlenmesinin yasaklanmasi Hz. Muhammed in baslik parasi vermeyebilecek tek musluman olmasi.

Bu mu mucize ?

• Periah kullanıcısına yanıt
    hocam aynı taraftayız sakin olun. ben mealin tamamını okudum, arapça belagatını bilmem ama anlam yönünden vasatın altında. mekke'den medine'ye üslup değişiyor. daha cüretkar, agresif ve tahammülsüz bir tavır alıyor.

Hz Muhammed in kultur seviyesi veya siyasi olarak konumunun guvenli veya guvensiz olusuna gore uslubu degisiyor olmali. Kuran okunacaksa ayetlerin indigi tarihler sikkate alinarak okunmalidir. Ornrgin eger evlatliginin kariso bosaninca onu alabilecegine dair ayet tam peygamber boyle bir olay yasadiginda boyle bir ayete ihtiyac duydugunda iniyorsa orada bir durup dusuneceksin eger bu eser gercek olsaydi peygamberin evlatliginin bosanmis karisiyla evlenme olayi olmadan 20 yil once bu ayet inerdi ki supheler dagilsin.

Kisacasi burada liderin ideallestirilmesini goruyoruz. Eski donemde peygamber veya dine karsi en ufak supheci yaklasimlarin cezasinin olum oldugu toplumlarda bu eserlerdeki kusurlar birakin dile getirilmeyi ima bile edilemedigi icin peygamber kotu yonleri ayiklanip ideallestirilmis kiranda ayni sekilde sadece guzel yonleri surekli vurgulanarak mukemmel eser gibi empose edilmistir. Halbuki cok ciddi sorunlar var hem peygamberin hayatinda hemde bu hsyattan etkilenen Kuran da. Njnlar bugun bile konusulamiyorken 1000 yildir elestirilmedigi icin bu mukemmellik iluzyonu verilmis durumda.

Bugun 3 semavi dinin ortak miti olan firavun ve yahudilerin Misirdan kacisi olayinin bile aslinda gerceklesmemis oldugu konusuluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 16 Haziran 2017; 3:1:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Hz. Muhammed Tuccar yani yahudi hristyan pek cok dinden insanlarla muhattap oluyor sadece bu insanlarda degil belki yuzlerce binlerce insan goruyor. Ilk karisinin akrabasi ve Hz Muhammed in yakin dostu mekke hristyanlarinin basi ve Kuran in olusturulmasinda fikirsel katkisinin buyuk pldugu soyleniyor. Ayrica bolgenin yahudilercede kalabslik olusu. Kurxnda gecen hikayelerin Arap cografyasiyla sinirli olusu o donemde araplarin bildigi dunyanin disima Luranda cikilmamasi ve kisisel cikarlar icin ayetler bulunmasi bu eserin insan yapimi oldugunu gosteriyor.

Ayrica eskiden inanilan mitolojilerle bugun onanilan dinlerin hicbif farki olmadigi onyargisiz bakis acisiyla bakilinca ortadadir. Mucizelerden bahsedilmesi gerekirse ayin yarilmasi gibi bir olayin o donemde kimse tarafindan bilinmemesi buna karsin islamda iddia edilmesi zaten dinde kocaman bir karadelik olarsk bugun bike mevcut.

Kuran i yazili olmayisi ve 40 yilda uzerine dusunule dusunule olusturulmus olmasida insan yapimi olduguna kanit olarsk sunulabilir.

Tüccar olması, Yahudilerle yakın ilişkide olması, o bölgeyi anlatması yalan olduğuna delil diyorsanız bunun mantıksal çıkarımını açıklamanız gerekiyor.

Mitolojilerle İslam'ın inanç konusunda çok farkı var. İkisi de din olarak benzetilebilir ama içeriği benzemiyor. Ayrıca İslam'da ayın yarıldığı iddia edilmiyor.

Kuran'ın inişi ve son halini alması 23 yıl sürmüştür. İnsanların anlayarak hayatına yansıtması için sıra sıra indirildiği bir ayette söyleniyor.

• quote:

quote:

Tüccar olması, Yahudilerle yakın ilişkide olması, o bölgeyi anlatması yalan olduğuna delil diyorsanız bunun mantıksal çıkarımını açıklamanız gerekiyor.

Mitolojilerle İslam'ın inanç konusunda çok farkı var. İkisi de din olarak benzetilebilir ama içeriği benzemiyor. Ayrıca İslam'da ayın yarıldığı iddia edilmiyor.

Kuran'ın inişi ve son halini alması 23 yıl sürmüştür. İnsanların anlayarak hayatına yansıtması için sıra sıra indirildiği bir ayette söyleniyor.

Sence bir kitabin 1 gunde inmesi mi daha insan yapisi gozukur uoksa 23 yilda rahat rahat inmesi mi ? Ayrica bir kitabinda mucizevi oldugunun kanitini yine o kitabin icinden bir yazi ile dogrulamaya calismak asiri derecede mantiksiz degil mi ? Orada yazdigin sey acikca bir kilif uydurmadan oteye gecmiyor bir eseri dogrulayan tek sey yine o eserse o eser dogrulan,amis demektir ve senin seviyende birisi nasil bu basit mantigi gormezden geliyor anlayamiyorum.

Kuranda Arap cografcasi ve araplarin o donemde bildigi sinirlarin disinda bir yerin adi geciyor ,u Amerika gibi ?

Kiranda adi gecen peygamberler ve yerler neden dunyanin ne hikmetse arap ve yahudilerin bildigi bir cerceve icinde gercdklesmis ?

Peygamberin sahsi cikarlarina yonelik ayetlere yorumunuz nedir ?

Kuranda onca fizik onca matematik onca cografi bilimsel veri oldugu iddia ediliyor en basitinden mesela dinozorlar niye yok ? Evrenin dunysnin insanin yaratilisindan bahseden bir eserde bizden once yuzbunlerce yil hukum sutmus uzleri bugun bile ortada olan bu devasa yaratiklar niye gecmiyor ?

Kuranin yazilis sekli suresi ucindeki cografya gecmus bilgilerin alintilanmasi gibi unsurlar icerisinde bana fiziksel olarak bir insanin yapamayacagi veya aciklsyamayacagimiz bur seyler gosterebilir misin ?

Iyi geceler

• Muhammed zeki bir adam öncelikle, Araplar leş bir toplum, İslam dini ise 7. Yüzyılda gayet güzel düzenlemeler getirmiş en azından, kölelere kötü davranmayı kısmen engellemiş, kız çocuklarına saldırıları engellemiş ve hayvandan farksız arap ırkını birazda olsa insanlaşmıştır ama realist olalım sene 2017 biz hala 7.yüzyılda yazılmış kurallara masallara göre mi yaşayacağız ? Muhammed'in şimdiki teistlerden çok daha ileride olduğunu düşünüyorum ama hala onun yazdıklarına körü körüne aşırı bağlananları görseydi o bile pişman olurdu diye düşünüyorum..

• Peygamberin okuma yazmasi var.Okuma yazmasi yok ama insanlara okuma yazmayi teblig ediyor gercekten cok ilginc ve kemdisi ogrenmek icin caba gostermiyor oyle mi?

Mucize yaratmak icin peygamberi bile kotuluyor islam alemi bu kadar da olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Afonso54

Muhammed zeki bir adam öncelikle, Araplar leş bir toplum, İslam dini ise 7. Yüzyılda gayet güzel düzenlemeler getirmiş en azından, kölelere kötü davranmayı kısmen engellemiş, kız çocuklarına saldırıları engellemiş ve hayvandan farksız arap ırkını birazda olsa insanlaşmıştır ama realist olalım sene 2017 biz hala 7.yüzyılda yazılmış kurallara masallara göre mi yaşayacağız ? Muhammed'in şimdiki teistlerden çok daha ileride olduğunu düşünüyorum ama hala onun yazdıklarına körü körüne aşırı bağlananları görseydi o bile pişman olurdu diye düşünüyorum..

yanılıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1135B01C2 -- 19 Haziran 2017; 4:23:4 >
  • Abartma kardeşim, dediklerini Emeviler yaptı çünkü güçlüydü, Muhammed döneminde Araplar kabileler halinde birbirini yiyordu, Muhammed'in oturupta dünya'ya şöyle bir kötülük yayayım diye düşündüğünü sanmıyorum, kendine göre bir öğreti yapmış düzenleme yapmış tabiki kişisel çıkarları da olmuştur, istediği kadını alma, istediği malı alma gibi, genede dönemine göre zeki ve çevresini iyi gözlemleyen bir adam olduğunu düşünüyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Afonso54

Abartma kardeşim, dediklerini Emeviler yaptı çünkü güçlüydü, Muhammed döneminde Araplar kabileler halinde birbirini yiyordu, Muhammed'in oturupta dünya'ya şöyle bir kötülük yayayım diye düşündüğünü sanmıyorum, kendine göre bir öğreti yapmış düzenleme yapmış tabiki kişisel çıkarları da olmuştur, istediği kadını alma, istediği malı alma gibi, genede dönemine göre zeki ve çevresini iyi gözlemleyen bir adam olduğunu düşünüyorum..

hmmm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1135B01C2 -- 19 Haziran 2017; 4:23:35 >
  • quote:

çok doğru gereken cevabı vermişsin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.