Şimdi Ara

HYUNDAI STAREX KAMYONET hakkında ACİLLL

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
26.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaslar yeni kurdugum iş için yük taşımasında kullanmak üzere bi tane kamyonete ihtiyacım var. biraz araştırdım ve hyundai starex de karar kıldım . çok yaktığı söyleniyor ama ben yılda 3 ay kullanacağım için pek de bi sorun çıkaracağını zannetmiyorum.
    şimdi benim sorunum şu.

bu hyundai starex kamyonetlerde (açık kasa 6 teker kamyonet) cdti gibi bi modelleri var mı?

100 beygir olanı mı yoksa 140 beygir olanı mı makbüldür?

100 beygirli modellerin daha fazla yaktğı doğru mudur?

klimali modelleri var mıdır? varsa hangi modelleridir?

2010 yılı itibariyle fiyatlarının 2004 modellerden 2008 modellere kadar 13.000 tl ile 20.000 tl arasında değiştiğini gözledim. ama net bir piyasa fiyatı oluşturamadım sizce piyasa fiyatları ne durumda??

ve son olarak bildiğiniz temiz ikinci el starex kamyonet varmı :)) varsa fiyatı nedir ? :))))

şimdiden çok teşekkür ederim arkadaslar cevaplarınızı bekliyorum...

• İşine karışıyorum ama H 100 her iş için uygun bir kamyonet bence. Varsa aklın H 100 al.

Kusura bakma sen ne sordun ben ne cevapladım ama içimdi kalcaktı söylemesem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mitsubishiyue58

İşine karışıyorum ama H 100 her iş için uygun bir kamyonet bence. Varsa aklın H 100 al.

kardeş H 100 ün kasası biraz küçük geldi bana. bir de H 100 ler yüksüz iken ve ıslak zeminlerde arkasını çok çabuk savuruyormuş diye duydum. tabi ne derece doğru onu kullanmadan bilemem. H 100 de insan camdan fırlayacakmış gibi geliyo :)))
  • Bizde 100 HP minibüs'e çevrilmiş Starex van var. 2006'da sıfır almıştık. Şu an 150-200.000 km. civarında olmalı. Fazla yaktığı doğru. Çok soğukta bazen çalışmamazlık falan yapıyor. Ama çok sağlam. Ufak tefek olağan arızaları saymazsak çok az masraflı bir araç diyebilirim. Üstelik bu arabayı Türkiye'nin dört bir tarafında dağlarda şantiyelerde işçi ve malzeme taşımak için kullanıyoruz. Tarif ettiğiniz ihtiyacınıza uygun olduğunu düşünüyorum. Ama mutlaka almadan önce iyi bir ustaya baktırın. Çünkü ticari kullanılmış her araçta bir tarafların patlak çatlak çıkma riski vardır.
  • mazot canavarıdır kendileri tavsiye etmem
  • acaba ford transite göre ne kadar çok yakıyo? iki katı falan değildir demi :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightblue07

acaba ford transite göre ne kadar çok yakıyo? iki katı falan değildir demi :)

bizdeki ford bir depo ile 60 lt yaklaşık 550-610 km yapıyor karma kullanımda
  • quote:

2 kat olduğunu sanmam. Transit için bir arkadaşımız ortalama 10 lt bilgisi vermiş. Belki Starex 12-13 olabilir. Şantiyelerde mazot veresiye alındığı için pek fazla hesap yapılmaz

Aylık ortalama kaç km yapıyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Levent_Kuzey

quote:

2 kat olduğunu sanmam. Transit için bir arkadaşımız ortalama 10 lt bilgisi vermiş. Belki Starex 12-13 olabilir. Şantiyelerde mazot veresiye alındığı için pek fazla hesap yapılmaz

Aylık ortalama kaç km yapıyorsunuz?

ben yılda toplam olsa olsa 4.000 kilometre yaparım. yaptığım iş bunu gerektiriyor. kamyonet olmazsa iş hiç yürümüyor. ama çok fazla da km yapmıyorum

• quote:

ben yılda toplam olsa olsa 4.000 kilometre yaparım. yaptığım iş bunu gerektiriyor. kamyonet olmazsa iş hiç yürümüyor. ama çok fazla da km yapmıyorum

Yılda 4000 km için kesinlikle yakıtı düşünmeyin. Yani siz en az yakan kamyoneti bile alsanız yılda yakacağınız 1000 tl, ayda 85 tl. Starex %50 fazla bile yaksa ayda 120 tl eder. Bence aylık 40 tl farkı önemsemeyin, temiz bir Starex alın. Israrla temiz diyorum, pompası, enjektörü, silindir kapağı vs arızalı çıkarsa, yılda yakacağınız yakıtın 5 katı masrafınız olur, aldığınıza pişman olursunuz.
  • quote:

quote:

İşine karışıyorum ama H 100 her iş için uygun bir kamyonet bence. Varsa aklın H 100 al.

kardeş H 100 ün kasası biraz küçük geldi bana. bir de H 100 ler yüksüz iken ve ıslak zeminlerde arkasını çok çabuk savuruyormuş diye duydum. tabi ne derece doğru onu kullanmadan bilemem. H 100 de insan camdan fırlayacakmış gibi geliyo :)))

Kardeş kısmen doğru duymuşsun.Kuş gibi bir araç.Çok seri ve Konforludur da. Karar senindir.
    He bide starexe göre daha az yaktıgını biliyorum.
    Arkadaşlar uyarmış bide ben uyarim araç temizliğine dikkat et. Özellikle galeriden alıcaksan km ile oynanıp oynanmadığından emin ol.

• arkadaslar çok teşekkür ederim yorumlarınız için bilgilerinizi paylaştığınız için. şimdi sıra geldi temiz bir srarex bulmaya.

aracı aldığımda hyundai servisine götürsem herşeyini bilirler mi peki. mesela km si ile oynanmış olabiliyor demişti arkadasımız ayrıca parçalarının değişme zamanı gelip gelmediğini serviste iyi anlayabilirler mi. işin en zor yanı da temiz bir araç bulmak olsa gerek...

oof of zor bi iş bu ya :)))
  • bir de şöyle bir sorunum var. daha önce hiç kamyonet kullanmamış birisi olarak b konularda biraz bilgisizim.. :) dizel bir aracın temiz olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
  • quote:

bir de şöyle bir sorunum var. daha önce hiç kamyonet kullanmamış birisi olarak b konularda biraz bilgisizim.. :) dizel bir aracın temiz olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

2. el alırken yapacağınız en doğru iş önce sanayide sağlam bir ustaya gidin. Yetkili servislerin hepsi aynı kalitede değil. Ciddi bir servis ise yine iş görür.

İlk etapta enjektör, turbo, pompa, silindir kapağı ve radyatöre bakacaktır. Karterden duman atıp atmadığına, supap sesine ve diferansiyel'den ses gelip gelmediğine de bakar. Bunlar sağlam ise 3-5 milyarlık masraf açmaz demektir.

Ancak 2. el alınca, mutlaka 1000-1500 Tl bir masrafı göze alın. Yağ, filtre vs. mutlaka değiştirin. Bijonların hepsini söktürüp kontrol ettirin. Mutlaka yalama veya diş kapmış olan çıkacaktır. Radyatör hortumları, termostat ve kasnak kayışlarını değiştirin. Ön takım parçalarından eskiyenleri ve rulman, fren-debriyaj balatası eski ise değiştirin. Bir de rot-balans yaptırınca, araç ekmek teknesine dönüşmüş demektir.

Ayrıca aracın fazla km yapıp yapmadığını anlamanın en iyi yöntemi koltuk ve direksiyon simidinin aşınmasına bakmaktır. Koltuk çöker ve eskir, direksiyon ve vites topuzunun boyası çıkar. Malum km'leri azaltmak moda oldu günümüzde.

Günümüzün hızlı hayat koşullarında aracın yolda kalması, paradan ziyade zaman kaybına neden olduğundan (ki günümüzde zaman paradan çok daha değerli), aracı bakımlı tutmak hem canınız, hem de iş ve malınız için elzemdir.

Bol kazançlar dilerim..

• quote:

arkadaslar çok teşekkür ederim yorumlarınız için bilgilerinizi paylaştığınız için. şimdi sıra geldi temiz bir srarex bulmaya.

aracı aldığımda hyundai servisine götürsem herşeyini bilirler mi peki. mesela km si ile oynanmış olabiliyor demişti arkadasımız ayrıca parçalarının değişme zamanı gelip gelmediğini serviste iyi anlayabilirler mi. işin en zor yanı da temiz bir araç bulmak olsa gerek...

Şu km ile oynananıp oynanmadığını nasıl anlıycağımıza dair bir cevap bulursan banada söyle kardeş yakın bi dertte bende var. Alıcağımız arabadan şüpheliyiz.

• quote:

quote:

arkadaslar çok teşekkür ederim yorumlarınız için bilgilerinizi paylaştığınız için. şimdi sıra geldi temiz bir srarex bulmaya.

Şu km ile oynananıp oynanmadığını nasıl anlıycağımıza dair bir cevap bulursan banada söyle kardeş yakın bi dertte bende var. Alıcağımız arabadan şüpheliyiz.

levent_kuzey kardeş mantıklı bir açıklama yapmış ama bunun dışında nasıl anlayacağımızı bilmemekle beraber yoğun bir araştırma içerisindeyim :)

• quote:

quote:

quote:

levent_kuzey kardeş mantıklı bir açıklama yapmış ama bunun dışında nasıl anlayacağımızı bilmemekle beraber yoğun bir araştırma içerisindeyim :)

Kolay Gele.

• quote:

Bana bu yöntemi kiralık araba aldığımız galerici söylemişti. Şantiyede 3 ay kadar kullandığımız arabayı, 6 ay sonra tekrar kiralayınca neredeyse hala aynı km'de olduğunu görünce merak edip sormuştum.
  • Benim arac temiz 2008 model motor sifir lastikler sifir kaza yok degiseni yok aracima kefilim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.