Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1077. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
32.937
Cevap
125
Favori
2.789.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10751076107710781079
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 0w 30 çok ince gelir. Uzun süreli yüksek devirli sürüşlerde sıkıntı olur. Hele hele yaz aylarında bence hoş olmaz.

Benim önereceğim yağ 5w 30 Mobil1. Reklamdan daha fazlasını barındıran yağ.

Sen yinede soruyu buraya sor.

http://forum.donanimhaber.com/m_6792166/mpage_47//tm.htm#49971046
  • merhaba arkadaşlar foruma ilk kez yazıyorum.
    bende 2006 getz var. sis farı taktırmayı düşünüyorum da nerde yaptırabilirim? aşağı yukarı kaç tlye patlar? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. istanbuldayım bu arada...
  • @ Getz61 Arkadaşım

Ben her yağ değişiminde kendim alırım yağımı ve filtremi 2. kez mobil 5 / 30 super 3000 tam sentetik yağı alıyorum inanılmaz memnunum 1.3 Gls kullanıyorum İstanbulda 10000km yaptım bu yağ ile hala daha 5000km gidecek kadar iyi seviyede tavsiye ederim tahmini fiyatları 75-95 arası değişiyor. Ama ne alırsan al tam sentetik ve viskoze olsun mutlaka.
  • Debriyaj seti ni değiştiren var mı yakın zamanda ???
    Yetkili servis ve özel servis fiyatlarını paylaşabilirmisiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Debriyaj seti ni değiştiren var mı yakın zamanda ???

teknik işlerden pek anlamam ama bir sorum olacak aracımın debriyajı çok sert butun araçlarda böylemidir böyle olması sorunlu olması anlamına mı gelir debriyajın bitip bitmediğini nasıl anlarız yardımcı olursanız sevinirim.
    birde vites ile ilgili sorunum var debriyaja sonuna kadar basmama rağmen genelde geri vitese takarken cart diye ses geliyor bazen vites geçiyor bazen geçmiyor bunla ilgili ne yapmam gerekir. genelde sorduğum kişiler bu sorun için şanzımanı açtırmaya gerek yok falan dediler geçiştirdiler ama aynı model arkadaşımın aracı yağ gibi kayıyo vites geçişlerinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ttfvol -- 21 Haziran 2011; 11:44:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ttfvol

quote:

teknik işlerden pek anlamam ama bir sorum olacak aracımın debriyajı çok sert butun araçlarda böylemidir böyle olması sorunlu olması anlamına mı gelir debriyajın bitip bitmediğini nasıl anlarız yardımcı olursanız sevinirim.

Sertleşmeye başladıkça debriyajın bitmeye yaklaştığının belirtisidir..
    Benim debriyaj da sertleşti iyicene , servise gösterdim değişme zamanı geldi dediler. kampanya varmış tüm set işçilik dahil 500 civarı dedi yetkili servis....

Özel servislerde değiştiren var mı ?

Speddy ye sordum 510 TL diyor ancak debriyaj setinin yanında periyodik bakım da yapacaklar ( Hava filtresi- polen filtresi- motor yağı - buji ) Ama kullandıkları motor yağı felan fasas fiso.. Puma diye bir yağ markası , hayatta kullanmam koydurmam zaten öyle bilmediğim yağ markasını...

Bosch Car Service'e sordum 470 Tl dedi sadece debriyaj seti değişimine işçilik dahil..

İstanbul da Maslak civarında bildiğiniz özel servis var mı kaliteli işçiliği olan... :)

• aracım 99500 km de ve debriyaj setini değişsemmi diye düşünüyordum. geçen fiyatlara baktım. akpar da orijinal debriyaj baskı balata bilya 120 TL idi. bir set alıp, bozulduğunda değiştirmek üzere saklamayı düşünüyorum :)

bir bakmanızı tavsiye ederim.

quote:

• bu vitews sorunu bendede var ya. ama benimki tam durmadan geri vitese takınca yapıyo. başka zaman öyle bi sorun yaşamadım. bide geri vitese takarken çok sert tam oturmadığında vitesi geri atıyo. bu kronik bi sorunmu acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Etms -- 21 Haziran 2011; 11:54:17 >
  • Akpar a bende baktım , o fiyatı gördüm o yüzden zaten içim bi garip oldu.. :)
    Valeo marka kaliteli bir yedek parçanın fiyatı 120 TL ise , servislerin istedikleri ücretler beni dehşete düşürdü yani..
    Yetkili servis :500
    Bosch: 470
    Speedy : 510 ( periyodik bakım dahil ) Ancak Speddy nin periyodik bakım için kullandığı parçalar beni düşündürüyor. Yağ markası Puma diye bi şey mesela..

Ayrıca adamları aradım sordum dedim ki 2006 Model Hyundai 1.4 aracım var . Debriyaj seti ni değişecem fiyat alabilirmiyim.. Benim telefonumu aldılar 10 dk sonra bi vatandaş telefon ile aradı... Kalın bir ses tonu ile SELAMINALEYKÜMMM diyerek telefonu açtı...

Hani speedy den aradığını söylemese diyecem ne oluyor hayırdır... ? Bana diyor ki sizin aracın şase numarası nedir. Dedim ruhsat yanımda yok plakayı vereyim.. Bana diyor ki sizin araçta bir yanlışlık var Getzler ya 1.3 olur ya da 1.5 olur.. 1.4 Getz olmaz.... !!!!

Dedim USTA (Her ne kadar bu sıfatı hak etmese de ) 2006 model Getz ler makyajlı kasa olarak geçer ve 2005 modellerden farklı olarak 1.4 DOHC motor ile donatılmıştır... Hımmmm peki biz sizi bi daha arayalım dedi... 5 dk sonra bi bayan aradı merhaba ben speddy den aryorum aracınızın bakım fiyatı bu kadardır diye bilgilendirdi...

Açıkçası Speedy gibi kurumsal bir firmada böyle garip bilgi birikimine sahip ustaların olması , Telefon ile müşteriyi ararken müşteri gibi değilde Kahveden adam çağırır şekliden konuşmaları hiç hoşuma gitmedi...

Akpar dan parçaları alsam , istanbul da işçiliği iyi olan özel bir servise bu parçaları taktırmak en iyi çözüm , ama işte bu iyi servisi bulmak mesele... Gidip taktırırız bir özel servise , 3 gün sonra yolda kalıp rezil olmak ta var işin ucunda...

quote:

Orijinalden alıntı: aktuz
    aracım 99500 km de ve debriyaj setini değişsemmi diye düşünüyordum. geçen fiyatlara baktım. akpar da orijinal debriyaj baskı balata bilya 120 TL idi. bir set alıp, bozulduğunda değiştirmek üzere saklamayı düşünüyorum :)

quote:

• toroslu 07 arkadaşım geri vitese tam durmadan takarsan doğal olarak gırç sesini zaten yapar.bu getze özel değil çoğu arabada böyledir.50 ile giderken 1. vitese takmaman gerektiği gibi birşey bu:)
    ayrıca bizim araçlarda senkromeç denen yay olmadığı için geri vitese geçişlerde biraz zor geçer.bazen debriyaja bidaha basıp bırakıp tekrar takman gerekebilir.yada aracı boşa alıp hafif kımıldatırsan daha rahat girer.
    quote:

Orijinalden alıntı: toroslu_07

bu vitews sorunu bendede var ya. ama benimki tam durmadan geri vitese takınca yapıyo. başka zaman öyle bi sorun yaşamadım. bide geri vitese takarken çok sert tam oturmadığında vitesi geri atıyo. bu kronik bi sorunmu acaba?
  • geçen gün debriyaj kaçırıyormu diye 5.ci viteste şu arabayı kaldırma denemesini yaptım benim araç istop etti.demek benim debriyaj heralde hala iyi:)) araç 76 bine falan geldi.acaba kaç binde değişirki:??
    quote:

aracım 99500 km de ve debriyaj setini değişsemmi diye düşünüyordum. geçen fiyatlara baktım. akpar da orijinal debriyaj baskı balata bilya 120 TL idi. bir set alıp, bozulduğunda değiştirmek üzere saklamayı düşünüyorum :)

quote:

• ben araç sürerken debriyajı çok kullandığım halde 100.000 km de ve hala sorun yok. ama yakında sorun çıkacakmış gibi bir his oluştu :)

quote:

Orijinalden alıntı: JETDEVRİYE

geçen gün debriyaj kaçırıyormu diye 5.ci viteste şu arabayı kaldırma denemesini yaptım benim araç istop etti.demek benim debriyaj heralde hala iyi:)) araç 76 bine falan geldi.acaba kaç binde değişirki:??
    quote:

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: sedatu

valla ben lpg taktırdım.ortalama 0,210 krş yakıyor ş.içi memnunum.uzun yolda sormayın gitsin geçen ay bir depo ile 560 km yol yaptım. 82 tl ye depoyu fulledım 3 kişiydik bagajlarımızda vardı.ortalama hız 100-110 lpg den memnunum tavsiye ederim.2044 1,3 gls otm.ac.

Kardeş bir yanlışın olmasın 560 km 82 TL gittiysen 0,146 kuruş yakmış olman lazım ama 0,21 yazmışsın.

Benim araç dizel şu an 0,215 yakıyor son zamlardan sonra.
  • quote:

Orijinalden alıntı: izmeski

MERHABALAR ARKADAŞLAR...!:)

Bu foruma ilk defa yazıyorum hepinize şimdiden teşekkürler...

"HYUNDAI Getz 1.5 VGT Start" almayı düşünüyorum.Sıfır bakıyorum.Sizce nasıl bir araba? Aracı kullanan,düşünen,benim gibi araştıran varsa yorumlarını alabilir miyim?

Çok makbule geçer..:)

Bende 2009 modeli var aynısının. Şu an 92000 de. Hiç bir sorunu yok. 48000 de almıştım hala aynı performans. Bakımlarını serviste yaptırdım. Fabrika çıkışı lastikleri çok kötü fakat daha yeni değiştirdim.

Yakıt şehir için 0,215 kuruş/km hafif seri kullanırım fakat Mersin'de kullandığımdan büyük şehirde daha fazla olacaktır.

Benim şimdiki aklım olsa start almazdım, tek hava yastığı çok kötü ama aksesuar eklendikçe de fiyat artıyor. Karar senindir.

Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: sandac

quote:

Orijinalden alıntı: JETDEVRİYE

bence fazla değil arkadaşım.1198 kilo bi araba için gayet normal.diğer sitelere bi girip kaç lt re yakıt yaktıklarını bi inceleyin.geçen ford focus ile ilgili bir siteye girdim adamlar 9-10 lt re gibi rakamlardan bahsediyorlar.ayrıca bizim araçlarımız 1000 kilo değil,1200 kiloya yakın.normal yani
    quote:

Orijinalden alıntı: Ali777

quote:

Orijinalden alıntı: sandac

1750 km şehirler arası yol yaptım. motorinin litresi 3,68 iken şehirler arası 14 kuruş yaktığını hesapladım. şehir içi de 1400 km yol yaptım yine motorinin fiyatı aynı 19 kuruş yaktı. inanılmaz az değerler. başka araçlarda bu değeri görmedim (kendi araçlarımdan bahsediyorum). şehirler arası güzergah konya-eskişehir- bursa-balıkesir-dursunbey-balıkesir-ayvalık-manisa-konya güzergahı.

Herkes gibi ben de Getz çok yakıyor diye düşünüyorum. Ekonomi denemesi yaptım, 130km yolda 80-100 arası kullandım ve 4.5lt ortalamasını tutturdum, yolda 2-3 tane de ışık vardı. Yol boştu ve ışıklardan önce vites düşürerek durmamaya çalıştım. Biraz daha dikkatli olsam, örneğin 2000 devirden şaşmamak, yada ışıklar olmasaydı 4.2-4.3 bile olabilirdi... Bu da kaba olarak 15-16 kuruş oluyor.

Şehir içi karma da 5.5lt altında idi... Bu da sakin bir trafikte, İstanbul trafiğinde 6lt yakar gibime geliyor.... 120 ile gidince 6lt yakıyor, bence bu rakam 5.5 yada altında olması gerekiyor.

Diğer küçük arabalardan farkı TORKTA. Diğer arabalar basınca gitmiyor ve yakmıyor, Getz ile çok yakmak çok kolay. O yüzden yakıt tüketimi biraz da sürücünün elinde. Torku diğer arabalardan %10-15 daha çok ve dikkatli olmayınca da %10-15 daha çok yakıyor. Ani ivmelerden mümkün oluğunca kaçınmak lazım.

kardeş normal değil, çok az yakıyoruz. ben az yakması için yumuşak kullandığımda 0,145 TL'ye kadar düşürmeyi başarabiliyorum. mazot 3,68 iken. arabamı seviyorum. bir de 2.0 tdi passat'ı seviyorum. umarım tekrar 2008 model 2.0 tdi passat alırım. artık sport modda passat kullanmayı özledim

Ya kardeş lastiklere ne kadar hava basıyorsun. Ben kabak lastiklerle 0,215 yapıyordum. Şimdi yeni lastik aldım. servis illa 30 psi azot bastı. 32 psi fazla olur deidler ama koltuğun orda 32 psi yazıyor. Lastik Michelin Energy Saver 175/65R14T.

• Havalar sıcak olduğu icin 30 psi hava basmışlardir.
  • Kabaca kapıda 2 kişiye kadar 30 psi, daha kalabalık ve bagaj ile 32 psi der. Ön ve arka aynıdır.
  • öncelikle herkese selamlar,
    2006 1.4 getz'im akşam üstü resmen delirdi. önce alarm çalmaya başladı ve bir türlü susturamadım. ne yaparsam susar diye uğraşırken frene basınca alarm sustu ama ayağımı çekince yine öttü. arabayı çalıştır normale döner dediler arabada tık yok. akünün bittiğini fark ettik. aküyü değiştik. aküyü bağladığımız anda alarm yine çalışıyor üstelik göstergeler iç lambalar farlar komple yanıyor. akünün kutup başlarını söküp bıraktım. sorun ne olabilir yardımcı olabilecek kimse varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: akadircivas

quote:

valla ben lpg taktırdım.ortalama 0,210 krş yakıyor ş.içi memnunum.uzun yolda sormayın gitsin geçen ay bir depo ile 560 km yol yaptım. 82 tl ye depoyu fulledım 3 kişiydik bagajlarımızda vardı.ortalama hız 100-110 lpg den memnunum tavsiye ederim.2044 1,3 gls otm.ac.

Kardeş bir yanlışın olmasın 560 km 82 TL gittiysen 0,146 kuruş yakmış olman lazım ama 0,21 yazmışsın.

doğrudur ama detayı atlamışsın 560 km yol 82 tl uzun yol verilerim.orduya gitmiştim hatta akrabamızında dizel getzi var kafayı yedi benim değerleri görünce

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: akadircivas

quote:

doğrudur ama detayı atlamışsın 560 km yol 82 tl uzun yol verilerim.orduya gitmiştim hatta akrabamızında dizel getzi var kafayı yedi benim değerleri görünce

geçen yazda ist-fethiye yaptım 4 kişi bagajlarımızda vardı 530 km yol gittim.

• 
Sayfa: önceki 10751076107710781079
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.