Şimdi Ara

HUKUKÇULAR KONUYA

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi forumlar.Hukuk Fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim.Okumayı,araştırmayı seven bir insanım.Mezunlar veya nitelikli hukukçular olarak kardeşinize iyi bir hukukçu olabilmesi adına verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir ? Her türlü öneriye açım. Şu kitabı oku,derslerine şöyle çalış vs.. Hayırlı akşamlar..

• selamlar hocam. avukatlık ruhsatımı alalı 6 ay kadar oldu. nitelikli bir hukukçu olduğumu düşünmüyorum ama yaptığım hataların farkındayım. aynı hatalara düşmenizi istemem. o yüzden birkaç kelam edeceğim. öncelikle; derslerinize günlük çalışın. ama onlara ders gözüyle bakmayın. amaç dersleri geçmek olmasın. avukat hakim savcı; mezun olunca ne olursanız olun artık hayatınız hukuk olacak. o yüzden ders olarak kalmasın, mantığı kavrayın, felsefeyi anlayın. hukukla yatıp hukukla kalkın. yaptığım en büyük hata, amacımın dersleri geçmeye çalışmak olmasıdır. diğer arkadaşlar konuyu zenginleştirebilir. iyi forumlar dilerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Omara

selamlar hocam. avukatlık ruhsatımı alalı 6 ay kadar oldu. nitelikli bir hukukçu olduğumu düşünmüyorum ama yaptığım hataların farkındayım. aynı hatalara düşmenizi istemem. o yüzden birkaç kelam edeceğim. öncelikle; derslerinize günlük çalışın. ama onlara ders gözüyle bakmayın. amaç dersleri geçmek olmasın. avukat hakim savcı; mezun olunca ne olursanız olun artık hayatınız hukuk olacak. o yüzden ders olarak kalmasın, mantığı kavrayın, felsefeyi anlayın. hukukla yatıp hukukla kalkın. yaptığım en büyük hata, amacımın dersleri geçmeye çalışmak olmasıdır. diğer arkadaşlar konuyu zenginleştirebilir. iyi forumlar dilerim.

Vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İnşallah başarılı bir hukuk hayatınız olur.Yazdıklarınızı dikkate almaya çalışıyorum zaten,öylede devam edeceğim..

• Dil öğren.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Everybody Dance Now

Dil öğren.

Hocam kastınız hukuk ingilizcesi mi ? Genel anlamda ingilizce mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TargetLaw

quote:

Dil öğren.

Tam bilmiyorum öğren sen.

Hukuk 1. sınıfım bırakacağım okulu büyük ihtimal.
  • quote:

quote:

quote:

Dil öğren.

Neden ?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Dil öğren.

Neden ?

İstemediğim bölüm, gelecek kaygısı.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dil öğren.

Neden ?

İstemediğim bölüm, gelecek kaygısı.

Hocam istemediysen niye yazdın :) şaka yapıyorum kendine göre nedenlerin vardır illa ki.. Hukukta gelecek kaygısı yaşamana şaşırdım,tonla mezun var kabul,fakat nitelikli eleman sayısı çok değil,fark yaratabilirsin..

• Omara kullanıcısına yanıt
    Hocam teorik pratik kavrama ile ilgili bir sorum olacak ben Medeni hukuku bu sene AA düşürdüm üstüne 50 kadar pratik çözdüm yani teorik oturdu , pratik umarım oturmuştur yazın eklenmesi gereken bir şey var mı ? Kalan seneler boyunca bu bilginin unutulmaması için ne yapacağız malum dersler ağır olacak bi daha kişiler ve aile hukukuna ayrıntılı dönemem bi okurum arada kanunları...

Belli bölümlerde uzmanlık kazanılıyor bunları siz seçip o alanda çalışma vs yaparak mı yoksa büroda size verilen kısımlara göre mi şekilleniyor?

• dostum benim 3. sınıf bitiyor kısmetse iki haftaya. dersleri günübirlik çalışmak ve dikkatle dinlemek, hukuk hakkında düşünmek. bilmediğin kelimeleri aksatmadan hemen öğrenmek. bolca kitap okumak, özellikle dünya klasikleri insanın hayata bakışını değiştiriyor. mantık dersi yok hukukta ancak mantık kitapları okuyup mantık öğrenebilirsin, önemli bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

dostum benim 3. sınıf bitiyor kısmetse iki haftaya. dersleri günübirlik çalışmak ve dikkatle dinlemek, hukuk hakkında düşünmek. bilmediğin kelimeleri aksatmadan hemen öğrenmek. bolca kitap okumak, özellikle dünya klasikleri insanın hayata bakışını değiştiriyor. mantık dersi yok hukukta ancak mantık kitapları okuyup mantık öğrenebilirsin, önemli bunlar.

eyvallah önerin için
  • Kanaatimce avukatlık vasfını kaybetmiş bir meslek artık. Eskiden imiş o.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VeNoM

Kanaatimce avukatlık vasfını kaybetmiş bir meslek artık. Eskiden imiş o.

Bunca hukuk okuyan insan ne yapsın ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: VeNoM

Kanaatimce avukatlık vasfını kaybetmiş bir meslek artık. Eskiden imiş o.

Bunca hukuk okuyan insan ne yapsın ?

Ben de ondan bahsediyorum hocam işte yazık bu insanlara. Başka bir avukatın yanında çalışsa alacağı para belli. Kendi büro açsa yine rezillik çekecek, hazır kurulu bir düzene konmuyorsa (babası avukattır amcası avukattır onun işini devam ettirir vs) işi çok zor, yedirmezler bu işin kaymağını. 100 avukatın 5 tanesi iyi para kazanıyor herkesi öyle sanıyorlar. Bir şey ne kadar fazla ise o kadar kıymetsizdir en temel mantık.

• Hukuk ingilizcesi öğren.. yapabilirsen başka bir yabancı dil de öğren...

Birinci sınıfta fakültenin toyluğunu üstünden attıktan sonra bir hukuk burosunda takip elemanı olarak çalışmaya başla. Adliye düzenine hakim olmak sana çok şey katar. Birçoğumuz adliye ve icra daireleriyle avukatlık stajının ikinci ayına kadar karşı karşıya gelmiyoruz...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Yolun çok başındasın. Güzel imkan ve fırsatların olacak. Ortalamanı yüksek tutmaya çalış...

• 2. sınıftayim şu an haftanin 2 günü avukatin yaninda calişiyorum.Yaklasik 8 ay oldu ve bu süre zarfinda gereksiz işler yaptim tabi ancak bana cokca sey kattiginida söyleyebilirim.Benim bu sene derslerim agir olmadigi için calismam derslerimi aksatmama sebep olmadı.Eger imkanin varsa avukatin yaninda calismak ve adliye düzeni işlerin nasil yürüdügünü biraz da olsa meslege baslamadan evvel görmek gayet iyi oluyor.Tabi bunu 2.sınıfta yap demiyorum cünkü görmedigim derslerden dolayi biraz yabanci gelebiliyor ama okul bitmeden kesinlikle ofiste kisa zamanli olsada calis.Bu su yonden de iyi gelecekte yapacagin işi göruyorsun ve bu sana uygun degilse buna karar vereebilirsen oona göre cizgini baska yone cekebilrsin.Aniden karsilasmamak acisindan gayet iyi bir tecrube.Ayrica avukatlik yapacaksan ofis idaresi nasildir ofiste isler nasil yürür davranislarin nasil olmalidir gibi onemli seyleri ögreniyorsun bunu derslerde ogrenmen zor o sebeple tecrübe kazanmak acisindan okul bitmeden kisa zamanli da olsa calismani tavsiye edebilirim.Onun disinda cok tavsiye veremem ama olaylarin mantigini kavrayip yorum getirmek ve cok fazla kitap okuyup gayet akici bir sekilde konusmak onemli bir konu aksatmamani tavsiye edebilriim.Derslerle ilgili sorun olursa sorabilirsin elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: trustem.111

Hukuk ingilizcesi öğren.. yapabilirsen başka bir yabancı dil de öğren...

Birinci sınıfta fakültenin toyluğunu üstünden attıktan sonra bir hukuk burosunda takip elemanı olarak çalışmaya başla. Adliye düzenine hakim olmak sana çok şey katar. Birçoğumuz adliye ve icra daireleriyle avukatlık stajının ikinci ayına kadar karşı karşıya gelmiyoruz...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Yolun çok başındasın. Güzel imkan ve fırsatların olacak. Ortalamanı yüksek tutmaya çalış...

sağolasın zaman ayırdığın için..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bustercyl

2. sınıftayim şu an haftanin 2 günü avukatin yaninda calişiyorum.Yaklasik 8 ay oldu ve bu süre zarfinda gereksiz işler yaptim tabi ancak bana cokca sey kattiginida söyleyebilirim.Benim bu sene derslerim agir olmadigi için calismam derslerimi aksatmama sebep olmadı.Eger imkanin varsa avukatin yaninda calismak ve adliye düzeni işlerin nasil yürüdügünü biraz da olsa meslege baslamadan evvel görmek gayet iyi oluyor.Tabi bunu 2.sınıfta yap demiyorum cünkü görmedigim derslerden dolayi biraz yabanci gelebiliyor ama okul bitmeden kesinlikle ofiste kisa zamanli olsada calis.Bu su yonden de iyi gelecekte yapacagin işi göruyorsun ve bu sana uygun degilse buna karar vereebilirsen oona göre cizgini baska yone cekebilrsin.Aniden karsilasmamak acisindan gayet iyi bir tecrube.Ayrica avukatlik yapacaksan ofis idaresi nasildir ofiste isler nasil yürür davranislarin nasil olmalidir gibi onemli seyleri ögreniyorsun bunu derslerde ogrenmen zor o sebeple tecrübe kazanmak acisindan okul bitmeden kisa zamanli da olsa calismani tavsiye edebilirim.Onun disinda cok tavsiye veremem ama olaylarin mantigini kavrayip yorum getirmek ve cok fazla kitap okuyup gayet akici bir sekilde konusmak onemli bir konu aksatmamani tavsiye edebilriim.Derslerle ilgili sorun olursa sorabilirsin elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.

teşekkürler yorumların için,dikkate alacağım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.