Şimdi Ara

Hukuk hakkında gerçekçi bir sohbet (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
241
Cevap
37
Favori
32.220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    35i geçmemesi lazım yani 23 yaşında girebilirsiniz
    iki farklı alım vardır adli yargı alımına herkes girer 35 yaşını geçenler giremez (avukatlar felanda girebilir)
    Birde avukatlıktan alım var burada yaş sınırı 45 ancak buna başvurabilmek için belli bir süre avukatlık yapmak gerekiyor ya 3 yıldı ya 5 tam bilmiyorum ancak avukatlıktan alım çok az olıyor 100-300 arası genelde
    Belli bir süre avukatlık yapan aynı dönemde ikisinede girebilir şansını dener

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akpaha -- 27 Ağustos 2020; 3:53:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cetinsangu

Hâkimlik Savcılık stajının süresi 2019 yılında 1 seneye düşürüldü. Staj maaşı 6950₺, 8. derecedeki hakim savcı maaşı 9950₺. Ayrıca normal yaş sınırı 35, avukatlar için 45'tir. İnsanları yanıltmayınız lütfen, bildiğiniz konularda bilgi veriniz.

Alıntıları Göster
    Mesajı tam olarak incelemeden bir hışımla laf atmak için yorum yapmışsınız. :) Ben zaten mesajımda "civarında olması lazım" ibaresini kullanarak konuya tam olarak vakıf olmadığımı belli etmişim. Kesin böyledir dememişim. Güncel maaş durumlarına Google'dan bakabilirsiniz diye de tavsiyede bulunmuşum. İnsanları yanılttığım falan yok. Ben Hakim veya Savcı değilim, Avukatım, Hakimlik-Savcılık üzerine soru soran genç bir kardeşimizi de bildiğim kadarıyla aydınlattım. Kaldı ki internet çağındayız, benim sözlerim burada Anayasa hükmü değerinde değil, gençler doğrularını farklı kaynaklardan öğrenebilir. Mesaj alıntılayarak yorum yaparken muhatabınıza karşı saldırgan ifadelerle haddinizin sınırlarını aşmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 27 Ağustos 2020; 4:25:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SteinsGate

İleri seviye ingilizce bilmek hukuk mezununa ne kazandırır ?

şu an iyi denilecek bir seviyedeyim ve anadil seviyesinde ingilizce bilmek bana ne gibi kolaylıklar sağlar iş bulma konusunda ?
    Hangi okuldan mezun olduğuna bağlı olarak durum değişir. İstanbul'da birkaç üst düzey Hukuk bürosu var. Reklam olmaması adına isim vermiyorum, lakin Uluslararası arenada tahkim davaları başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda saygın müvekkiller ile iş yapıyorlar. Bu büroların bir parçası olabilmek için iyi bir okuldan iyi bir lisans derecesiyle mezun olmak, Toefl ve Ielts'de ileri düzey skorlara sahip olmak gerekiyor. Ayrıca sosyal olarak kendini donatmış, çeşitli projelerde yer almış olmanı bekliyorlar. İngilizceni en faydalı bu tip bürolarda kullanabilirsin, onun dışında tercümana para vermeyeyim diye İngilizce bilen stajyerleri, Avukatları düşük ücretlere sözleşme çevirmenliği için kullanan bürolar da var. Ayriyeten akademisyenlikte İngilizceni kullanabilirsin. Bunlar dışında maalesef İngilizce pek önemsenmiyor. İcra dairesinde, adliyelerde İngilizceyle hiç işin olmuyor.

• Gece gece dertlendik gene ..
  • Kamu avukatlığı hakkında bilgilendirir miniz?
    Torpil geçiyor mu burda da?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sadist kedi

Kamu avukatlığı hakkında bilgilendirir miniz?
    Torpil geçiyor mu burda da?
    Öncelikle 6 Eylül'de gerçekleşecek KPSS'ye hazırlanan yani Kamu Avukatlığını hedefleyen biri olarak dualarınızı beklerim. :)
    Torpil demeyelim de Kamu Avukatlığında merkezi atamalarda mülakat yok. Kpss Genel Kültür Genel Yetenek bir nevi YGS, sanırım şimdinin TYT'si ayarındaki sınava girerek 85 ve üzeri puan alman gerekiyor. Kamu Avukatlığı KPSS B grubu olarak değerlendirildiğinden sadece çift yıllarda yani 2018, 2020, 2022 yıllarında yapılan KPSS'lerden alınan puanlar ile atama yapılabiliyor. Örneğin 2020'de sınava giriyorsunuz ve gerekli puanı alırsanız 2022'ye kadar gerçekleşecek toplam 4 merkezi atamada puanınızı kullanabiliyorsunuz. Ancak bazı kurumlar merkezi atama dışında kadro açabiliyor, bu kadrolara alımlarda mülakat olabiliyor. Esasında Avukatlık değil Memuriyet niteliğinde bir iş olduğundan özel sektöre oranla daha rahat bir durum söz konusu oluyor. İşe giriş çıkış saati bellidir, maaşınız özel sektörde ilk yıllarda kolay kolay kazanamayacağınız bir maaştır. Son maaş 5300-5500 aralığındaydı, güncelleme geldi mi bilmiyorum. Kurumdaki dosya sayısına göre senelik vekalet ücreti de alıyorsunuz, yani maaşınız 6500, 7000'leri bulabiliyor. Avukatların korkulu rüyası İcra işleriyle ilgilenmiyorsunuz, çünkü devlet alacakları ayrı bir usule tabi. Yani pek çok açıdan avantajlı. Ancak dezavantajları da var, eğer hayatınızı hep memur olarak idame ettirmek istemiyorsanız, ileride özel sektöre dönüşte sıkıntı yaşayabilirsiniz, çünkü kurumun dosyalarına yoğunlaştığınız için tek bir alanda uzmanlaşıyorsunuz haliyle köreliyorsunuz. Yine işlerinizi çok dikkatli ve özenli yapmanız gerekiyor. Örneğin bir dosyanın temyiz süresini kaçırırsanız oluşacak kamu zararından size rücu ediliyor. Milyon liralık rücu davaları dahi olabiliyor ve hayatınız kararabiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Det.Harvey Bullock

Öncelikle 6 Eylül'de gerçekleşecek KPSS'ye hazırlanan yani Kamu Avukatlığını hedefleyen biri olarak dualarınızı beklerim. :)
    Torpil demeyelim de Kamu Avukatlığında merkezi atamalarda mülakat yok. Kpss Genel Kültür Genel Yetenek bir nevi YGS, sanırım şimdinin TYT'si ayarındaki sınava girerek 85 ve üzeri puan alman gerekiyor. Kamu Avukatlığı KPSS B grubu olarak değerlendirildiğinden sadece çift yıllarda yani 2018, 2020, 2022 yıllarında yapılan KPSS'lerden alınan puanlar ile atama yapılabiliyor. Örneğin 2020'de sınava giriyorsunuz ve gerekli puanı alırsanız 2022'ye kadar gerçekleşecek toplam 4 merkezi atamada puanınızı kullanabiliyorsunuz. Ancak bazı kurumlar merkezi atama dışında kadro açabiliyor, bu kadrolara alımlarda mülakat olabiliyor. Esasında Avukatlık değil Memuriyet niteliğinde bir iş olduğundan özel sektöre oranla daha rahat bir durum söz konusu oluyor. İşe giriş çıkış saati bellidir, maaşınız özel sektörde ilk yıllarda kolay kolay kazanamayacağınız bir maaştır. Son maaş 5300-5500 aralığındaydı, güncelleme geldi mi bilmiyorum. Kurumdaki dosya sayısına göre senelik vekalet ücreti de alıyorsunuz, yani maaşınız 6500, 7000'leri bulabiliyor. Avukatların korkulu rüyası İcra işleriyle ilgilenmiyorsunuz, çünkü devlet alacakları ayrı bir usule tabi. Yani pek çok açıdan avantajlı. Ancak dezavantajları da var, eğer hayatınızı hep memur olarak idame ettirmek istemiyorsanız, ileride özel sektöre dönüşte sıkıntı yaşayabilirsiniz, çünkü kurumun dosyalarına yoğunlaştığınız için tek bir alanda uzmanlaşıyorsunuz haliyle köreliyorsunuz. Yine işlerinizi çok dikkatli ve özenli yapmanız gerekiyor. Örneğin bir dosyanın temyiz süresini kaçırırsanız oluşacak kamu zararından size rücu ediliyor. Milyon liralık rücu davaları dahi olabiliyor ve hayatınız kararabiliyor.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler ve şimdiden başarılar umarım atanırsınız.

• Gençlik var mı yeni sorular?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 2 Eylül 2020; 16:57:18 >
  • Hocam şirket avukatlığı ve uluslararası büro olayı fazla şişirilmedi mi?Senede bu iki dalın istihdam oranı zaten az ama millet öyle bir anlatıyor ki senede 5000 adam istihdam ediyorlar.

• cetinsangu kullanıcısına yanıt
    Aa Çetin nasıl gidiyor?
  • Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam. 2. sınıfa geçtim ve kabaca bir plan yapıp buna göre kendimi geliştirmek istiyorum. Tahminen; SDÜ'den 3 ortalamayla mezun, C1 seviye İngilizce bilen, tahminen B1 seviye Almanca veya Fransızca bilen, Avrupa'da örneğin ticaret hukukunda LLM yapmış, diksiyonu ve iletişim becerileri güçlü biri en üst düzey hukuk firmalarında çalışıp iyi yerlere gelebilir mi? Galatasaray, Bilkent, Ankara, Marmara vs. mezunlarının arasından sıyrılabilir mi? Herhangi bir tavsiyeniz var mı?

Şimdiden teşekkür ederim. KPSS'de başarılar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bozuk radyo

Merhaba hocam. 2. sınıfa geçtim ve kabaca bir plan yapıp buna göre kendimi geliştirmek istiyorum. Tahminen; SDÜ'den 3 ortalamayla mezun, C1 seviye İngilizce bilen, tahminen B1 seviye Almanca veya Fransızca bilen, Avrupa'da örneğin ticaret hukukunda LLM yapmış, diksiyonu ve iletişim becerileri güçlü biri en üst düzey hukuk firmalarında çalışıp iyi yerlere gelebilir mi? Galatasaray, Bilkent, Ankara, Marmara vs. mezunlarının arasından sıyrılabilir mi? Herhangi bir tavsiyeniz var mı?

Şimdiden teşekkür ederim. KPSS'de başarılar :)
    İngilizce seviyeni IELTS veya Toefl ile tescillersen yolun açık olsun, güzel işler yaparsın. Ancak ilk yıllarda her hukuk mezunu gibi biraz sürüneceksin, ona yapacak bir şey yok. Biraz iş tecrübesi kazandıktan sonra büyük bürolara, şirketlere yaptığın başvurular dikkate alınır. Sana ayrıca Vis Moot yarışmalarını da tavsiye ederim. İngilizcen iyiyse başarılı olup özgeçmişine harika bir detay ekleyebilirsin.

Çok teşekkür ederim hocam.
  • 12k yapıp kocaeli hukuk’a yerleştim bu sene. Ama bunları okuduktan sonra iyice pişman oldum diyebilirim zaten isteyerek gitmedim. Benim hayalimde iyi paralar kazanmak vardı ama zor gibi. Sence 2. Sene okulu salıp sınava bi sene daha mı hazırlansam bilkent gsü boğaziçi falan zorlarım belki

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaanmc

12k yapıp kocaeli hukuk’a yerleştim bu sene. Ama bunları okuduktan sonra iyice pişman oldum diyebilirim zaten isteyerek gitmedim. Benim hayalimde iyi paralar kazanmak vardı ama zor gibi. Sence 2. Sene okulu salıp sınava bi sene daha mı hazırlansam bilkent gsü boğaziçi falan zorlarım belki
    Sen bilirsin ama Hukukun durumu bu yani. Avukatlıkta para yok. Hakim, Savcılıkta da maaş durumu belli, internetten bakabilirsin.

Hocam oturduğum ilçede çevrem var. Ufak bi ilçe zaten belki okulu bitirdikten sonra büyüdüğüm yere döner büro açarım. Bakalım hayat nereye savuracak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Disenchantment

Aa Çetin nasıl gidiyor?
    iyilik senin nasıl gidiyor

• Konu yakında silinecektir. Son soruları olan varsa alayım.

• Dokuz eylül hukuk hakkında ne düşünüyorsunuz
  • cetinsangu kullanıcısına yanıt
    Aynı sayılır, bir yazın daha sonuna geldik. Okuldan gelecek açıklamayı bekliyorum, büyük ihtimalle uzaktan eğtim olacak maalesef. Umarım barınma meselesini hallederler de en azından hibrit sisteme geçeriz. Anadolu üni tamamen uzaktan olacakmış gördüğüm kadarıyla, sence karar nasıl ne düşünüyorsun yeni dönemde uygulanacak sistem hakkında?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.