Şimdi Ara

Hukuk hakkında gerçekçi bir sohbet (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
241
Cevap
37
Favori
32.225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 26 Ağustos 2020; 23:25:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam o zaman son soruları şöyle alalım

Siz bundan 20 yıl sonra hukuk okuduğunuz için pişman olacakmış gibi hissediyor musunuz? Her gün yatağınızdan kalktığınızda işe gitmek için kendinizde o neşeyi bulabiliyor musunuz eğer buluyorsanız ileride bulacağınıza inanıyor musunuz?

Bir de marmara hukuk ikinci öğretimde %10 a girersek 1. Öğretime geçebiliyor muyuz? Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onta -- 3 Ağustos 2020; 0:36:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Onta

Hocam o zaman son soruları şöyle alalım

Siz bundan 20 yıl sonra hukuk okuduğunuz için pişman olacakmış gibi hissediyor musunuz? Her gün yatağınızdan kalktığınızda işe gitmek için kendinizde o neşeyi bulabiliyor musunuz eğer buluyorsanız ileride bulacağınıza inanıyor musunuz?

Bir de marmara hukuk ikinci öğretimde %10 a girersek 1. Öğretime geçebiliyor muyuz? Teşekkürler
    Evet hissediyorum. Çok ciddi bir Hukukçu enflasyonu var. Vakıflar, devletler hukukçu fabrikası olmuş. Her yıl binlerce hukukçu sektöre giriyor. Bir haftada İstanbul barosuna 1000 tane avukat kayıt oluyor. Atalarımız nerede çokluk orada b-kluk demiş, çok doğru bir söz. Bırak Vakıf-Devlet üniversitelerini şimdi online üniversite diye bir şey açılmış, o bile Hukuk diploması veriyor. Bu fabrikaların ürettiği Hukukçular da piyasayı düşürüyor. Bir stajyer avukatın kazandığı ortalama maaş 1500 TL, bu rakam gittikçe aşağıya gidiyor. Sizler mezun olduğunuzda bürolar muhtemelen sizlere diyecek ki, ne parası kardeşim, esas sen bana para ver, ben sana iş öğretiyorum diye karşı çıkacak. Sen bunu kabul etmesen, bunu kabul edecek hukukçular çıkacak. Yani bedava çalışmanın bile normalleşeceği bir sürece doğru hızla gidiyoruz.
    Her gün yatağımdan kalktığımda işe giderken neşem falan olmuyor, çünkü çok stresli ve yoğun bir iş. Eğer stajyersen veya bir avukatın altında çalışan bir avukatsan, bir işi kaçırırsan azarlıyorlar, bağımsız bir avukatsan ve bir işi kaçırmışsan müvekkille papaz oluyorsun. Eğer seni Adalet Bakanlığına şikayet ederse hakkında ağır ceza mahkemelerinde yargılama başlayabiliyor. O yüzden işlerini çok düzenli ve özenli yapman gerekiyor. Kısacası at gibi çalışmanı bekliyorlar ama 3 kuruş para veriyorlar. Adliyelerde çok sıkıntılı insanlar var. İcra dairelerinde memurlar psikolojik şiddet uyguluyor. Akşam olsa da evime gitsen diye ya sabır çekiyorsun devamlı.
    Tabi ben Hukuk fakültesine girerken bu gerçeklerin farkında değildim, bize masal anlatıyorlardı, Hukuk ufku genişletir falan. Eğer bu gerçekleri kabullenerek fakülteye girersen ileride mutsuz olmazsın. Bu yorumlarla da sınırlı kalma, çevrende Avukat varsa onunla da konuş, hep artıları düşünme, eksiler üzerine de kafa yor.
    Yüzde 10'a girersen ödediğin harcın bir kısmı iade ediliyor, 1. öğretime geçemiyorsun. Yine ertesi sene harç ödemen gerekiyor. Ancak 1.öğretimlerin derslerine girmekte falan engel yok. Onlarla birlikte aynı derslere girebiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 26 Ağustos 2020; 23:26:47 >

• Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    bu mesajın altına gelip şöyle tanıdığım avukat var 100k kazanıyor başkası var 5k kazanıyor felan diyenler olabilir bunlardan biride zamanında bendim hukuk yazmadan önce bırada hukuk bitti diye konu açanlara tepki gösterirdim bu tür örnekler felan verirdim işte kendini geliştirmen lazım vs tarzı konuşurdum şuan mezunum ve konu sahibinin yazdıklarına katılıyorum
    eski avukatlar cidden iyi kazanıyor zamanında az avukat varken işlerini yoluna koymuşlar bunların çoğununda oğlu yeğeni vs hukuk okur büroyu ona devredeler bu böyle sürer bundan 5 sene sonra avulat sayısı iyice artacak zaten
    hukuk yazmadan önce kesinlikle avukatlarla konuşun bunlar görece genç avukatlar olsun yaşlılar zaten yolunu bulmuştur mesleğin zorluğunu genç olanlar çekiyor bir ekleme daha yapayım hukuk yazarken ileride avukat olacağım şeklinde düşünerek yazın hakim savcı vs olma ihtimalinizde var ama düşük bir ihtimal bu çünkü alım az ve talep çok fazla

• Zamanında iyi ki hukuk okumamışım dediğim bir sohbet daha.
    Bakalım bizim sonumuz ne olacak İibfli işsiz olmasak bari
    Umarım ilerleyen süreç gönlünüze göre olur hocam

• akpaha kullanıcısına yanıt
    İyi de hukuk sırf avukatlıktan ibaret değil ki.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mülgâ -- 4 Ağustos 2020; 10:11:44 >
  • sonmohikan oturanboğa kullanıcısına yanıt
    bende biliyorum avukatlıktan ibaret olmadığını ama her ihtimale karşı avukatlığı düşünerek girin diyorum

Hocam staj zamanında başlayarak büroya tutunursak iyi bir yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum.

• sonmohikan oturanboğa kullanıcısına yanıt
    zaten çoğu büro yetiştirmek için stajyer alıyor iyi bir yere kaç yılda gelinir bilimiyorum
    anlatmak istediğim şu iyi bir puan alıyorshn hukuk okuyorsun 4 yıl cidden zorluyorlar binlerce sayfa okuyorsunuz sonra avukat oluyorsun diyelim mesai saati çok iş yükü ağır alınan maaş yetersiz yani değmiyor bu kadar uğraşa bu gün örneğin sınıf öğretmenleri 75 kpss ile atanırken kadrolu kamu avukatları 90 üstü puanla atanıyor
    hukuk bitiren işsiz kalmaz şuanda ama 5 10 yıl sonra bu da olabilir belli olmaz çok fazla mezun veriyor fakülteler
    ekleme yapayım ben kesinlikle hukuk yazmayın felan demiyorum yazacaksanız önce bi avukatlarla felan görüşün bu meslek size göremi araştırın diyorum

Teşekkür ederim hocam ankara hukuk mezunu tanıdığım bir avukat var ona ayrıntılı bir şekilde danışacağım.

• Hocam sizce İÜHF 2. öğretim mi yoksa MÜHF mi?
  • hocam bugünkü aklınız olsa ne okurdunuz
  • Louie-Andy Anderson kullanıcısına yanıt
    konu sahibini bilmem ama ben sayısaldan sınava girerdim eşek gibi çalışır tıp için zorlardım fakültede derslere çalıştığım kadar çalışsam kaxanırdım herhalde
    hatta hiç mezuna kalmaz pdr felan yazardım rahat iş
    yanlış yönlerdirmiyeyim hocam bana bakma ben pek sevemedim çünkü bu işi

• quote:

Orijinalden alıntı: Louie-Andy Anderson

hocam bugünkü aklınız olsa ne okurdunuz
    Bugünkü aklım olsa 12k puan ile yine Hukuk seçerdim. Çünkü TM'de o sıralama bandında daha iyi bir alternatif yok. Hukukta yine para yok ama iş var. İİBF'de para da yok iş de yok. Ancak ilk 3-4k içinde olsaydım kesinlikle Odtü İktisat, İTÜ Ekonomi, Boğaziçi İşletme, Psikoloji gibi seçeneklerim olabilirdi. Eğer bu dediğim yerlere puanım yetseydi Hukuku düşünmezdim bile.

• Kazananlara şimdiden geçmiş olsun, varsa sorunuz alabilirim.

• Son UP.

• İleri seviye ingilizce bilmek hukuk mezununa ne kazandırır ?

şu an iyi denilecek bir seviyedeyim ve anadil seviyesinde ingilizce bilmek bana ne gibi kolaylıklar sağlar iş bulma konusunda ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SteinsGate -- 26 Ağustos 2020; 23:53:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Det.Harvey Bullock

Sınavı ve mülakatı geçersen 2 sene hakimlik stajı oluyor. O süreçte 6.900 gibi bir para alıyorsun. Sonra hakim veya savcı olarak atanınca 8.900 civarı olması lazım. İnternetten güncel maaş durumlarına bakabilirsin.
    Yaş sınırı yok.

Alıntıları Göster
    Hâkimlik Savcılık stajının süresi 2019 yılında 1 seneye düşürüldü. Staj maaşı 6950₺, 8. derecedeki hakim savcı maaşı 9950₺. Ayrıca normal yaş sınırı 35, avukatlar için 45'tir. İnsanları yanıltmayınız lütfen, bildiğiniz konularda bilgi veriniz.

• cetinsangu kullanıcısına yanıt
    23 yaşında üniden mezun olan biri hakimlik için 35i beklemesi mi lazım

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.