Şimdi Ara

HTPC mi yoksa Popcorn tarzı Media Player mı? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
316
Cevap
2
Favori
33.796
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Memnun kaldığın codec ve player bileşenini verebilirsen bir de onları deneyebilirim.

İyi çalışmalar.
  • Bu linklere bakabilirsin:

http://www.projecthtpc.co.uk/htpc_software08.html

http://www.projecthtpc.co.uk/software3.html

Farklı olarak ben media portal kullanmıyorum, Imon kumanda ve yazılımı kullanıyorum

http://www.soundgraph.com/Eng_/Products/imon25.aspx

selamlar

quote:

Orjinalden alıntı: ayhan_guler

Mastor1 Arkadaşım,

Memnun kaldığın codec ve player bileşenini verebilirsen bir de onları deneyebilirim.

İyi çalışmalar.

• Selam Mastor1,

Linkler için teşekkürler. Şöyle bir baktım özellikle UPSCALE kısmını incelemek de yarar var. Hafta sonuna kadar İstanbul'da olacağım. Sonucu ancak haftaya paylaşırım.

quote:

Orjinalden alıntı: mastor1

Bu linklere bakabilirsin:

http://www.projecthtpc.co.uk/htpc_software08.html

http://www.projecthtpc.co.uk/software3.html

Farklı olarak ben media portal kullanmıyorum, Imon kumanda ve yazılımı kullanıyorum

http://www.soundgraph.com/Eng_/Products/imon25.aspx

selamlar

quote:

Orjinalden alıntı: ayhan_guler

Mastor1 Arkadaşım,

İyi çalışmalar.

• Şu an ana bilgisayarımı lcdye bağlı şekilde kullanıyorum..3600mhz quad cpu 4gb ram ve 4850den oluşmakta sistemımde..Özellıkle mkv ve orjınal bluray başarımından çok memnunum..Ancak popcorn tarzı bir cihaz için görmediğim ve kullanmadığım için yorum yapamıyorum şu aşamada..

Çok güçlü bir cpunun görüntü kalitesi ile popcorn görüntü kalitesı arasında ne tür bir fark olacağını merak edıyorum halen daha..Ufacık bir cihazın çok daha komplike ve teknolojık donanımlarla ne kadar boy ölçüşebileciğini kestiremıyorum..
  • Selam PeGaSuS,

Ben de açıkcası HTPC'nin her zaman daha iyi sonuç vereceğini düşünüyordum. Ancak Dünkü yaptığım testte philips dvd player'ın 640 x 272 piksellik kötü kaydolmuş bir divx'i HTPC'im den çok daha iyi gösterince aklım çok karıştı. HTPC'imde de bayağı bir player var. Hepsini ayrı ayrı denedim. en iyi ffdshow ve windows media player classic ile aldım ama o bile philips'in çok çok altında idi. Bir insanın kalite farkını görmemesi imkansiz idi.

Yalnız Mastor1 arkadaşımızın gönderdiği linkte ffdshow ile upscale etmek için gerekli parametreler var. Onları bir deneyeceğim. Çok yüksek olasılıkla bu parametreler ben de doğru değildir. Sonucu kesinlikle paylaşırım.

MKV'ler zaten çok yüksek kaliteli olduğu için ben HTPC ile seyrederken hiç şikayetci olmadım. Ancak şimdi bütün Divxleri DVD'ye yazmak ve philips ile seyretmek geçiyor kafamdan her sarfiyatı hem de gürültüsü az (HTPC'nin diski biraz ses yapıyor).

Bu arada yeni yongalar'da inanılmaz başarılı işler çıkarıyor. Örneğin Toshiba'nın bir DVD player modelinde bu Zoran denilen yonganın daha gelişmiş bir modeli var. DVD filmleri yukarı ölçeklendirmede (upscale) çok başarılı olduğuna dair yazıları bolca. Şöyle kabaca bir incelediğimde yonganın 9 kare filmi inceleyip ona göre yukarı ölçekledirme yaptığını öğrendim. Aynı işlemi bu iş için uzmanlaşmamış HTPC işlemcisine bindirdiğinde CPU gücü çok yüksek olasılıkla yetmiyor. Görüntü kartının 3d oyunlarda görüntüye kattığı kaliteyi (bu iş için uzmanlaşmış grafik işlemci) kullanmış olduğun quad core işlemci gibi 5-6 tanesi bir araya gelse bile yapamaz. Benzer bir durum burada da var gibi geliyor bana.

İyi günler.

quote:

Orjinalden alıntı: {PeGaSuS}

Şu an ana bilgisayarımı lcdye bağlı şekilde kullanıyorum..3600mhz quad cpu 4gb ram ve 4850den oluşmakta sistemımde..Özellıkle mkv ve orjınal bluray başarımından çok memnunum..Ancak popcorn tarzı bir cihaz için görmediğim ve kullanmadığım için yorum yapamıyorum şu aşamada..

Çok güçlü bir cpunun görüntü kalitesi ile popcorn görüntü kalitesı arasında ne tür bir fark olacağını merak edıyorum halen daha..Ufacık bir cihazın çok daha komplike ve teknolojık donanımlarla ne kadar boy ölçüşebileciğini kestiremıyorum..

• PCH'ın fiyatı yükseldi.WD almayı düşünüyordum ancak bu yorumlar beni vazgeçirdi.. biraz daha düşünmem lazım
  • quote:

Şu an ana bilgisayarımı lcdye bağlı şekilde kullanıyorum..3600mhz quad cpu 4gb ram ve 4850den oluşmakta sistemımde..Özellıkle mkv ve orjınal bluray başarımından çok memnunum..Ancak popcorn tarzı bir cihaz için görmediğim ve kullanmadığım için yorum yapamıyorum şu aşamada..

Hadisenin tamamı yazılımla ilgili. Bir çok kez belirtildi ,Popcorn Vb cihazlar Donanımsal olarak çok basitler,İşlemci ve grafik arabirimi vs açısından Htpc ile kıyaslanamazlar bile. Öteyandan Bu basit donanım en başından belli bir amaç için üretildigi ,yazılımı da buna göre optimize edildigi için sorunsuz ve gayet başarılı (hatta ucuz) cihazlar. Amaç sadece Panelde film izlemekse kesinlikle tercih edilebilirler.

Fakat biraz Teknoloji meraklısı iseniz, Biraz gelecek öngörünüz varsa, Mesela LCD/PLAZMA Tv'niz ve bir HTPC ile

- Şu anda bilgisayarınızla her ne yapıyorsanız aynen yapmaya devam edersiniz(dev bir monitörle)
    - Koltuğunuza yayılıp internetten Multiplayer oyun oynayabilirsiniz.
    - Eşiniz dostunuz arkadaşınızla bir yandan Kamera ile görüntülü konusma yapıyorken İnternette sürf yapabilir.
    - Hatta Bir yandan İddaa sonuclarına bakarken bir yandan İnternet TV ile maçları online izleyebilrsiniz.
    - Şu anda bile tek tük örneklerini görmeye başladığımız Online film sitelerinden HD olarak film izleyebilirsiniz.
    - Tv Kartınız varsa (digital ,analog, şifreli kanallar dahil) Tv izleyebilir, izlediklerinizi veya izlemeyi planladıklarınızı kaydedebilir,yada O an duraksatıp işinizi halledip dönüp izlemeye devam edebilirsiniz.
    - Hali hazırda satılmakta olan (200USD Civarında)Bluray/HDdvd hibrid optik sürücünüzle tüm bluray ve Hddvd leri izleyebilirsiniz.

Kısaca en başta söyledigim gibi, HTPC sonucta bir bilgisayar, panelinizde bir monitör, Bir PC ile ne yapılabiliyorsa herşeyi yapabilrsiniz

• internette aradım taradım hazır htpc ( türkiyede satılan) bulamadım.bol bol kasa var.diyelimki kendim htpc toplamaya karar verdim.standart pc anakartı olurmu yoksa mini atx gibi bişimi olması lazım.
  • BU tamamen sizin göz zevkinize vs kalmış bişey, HTPC için özel bir kasaya ihtiyaç yok normalde, ama salonda kocaman bir PC kasası şık olmayacagı için farklı alternatif çözümler geliştiriliyor sürekli.
  • Burada yorum yapan bir sürü kişi öyle sanıyorumki media player lar ile denemedi mkv film izlemeyi, yada lcd tv ye bağlamadılar başka bir şey gelmiyor aklıma.

Senelerdir güzel ve kaliteli bir şekilde film izlemek için yapmadığım şey kalmadı, bu bahsettiğiniz pc yi lcd tv ye bağlayarak yaklaşık 2 yıl izledim, laptop ile bağladım, masaüstü pc ile bağladım, htpc yaptım öyle bağladım, vga ve hdmi ile de bağlantı yaptım yetinmedim iki lcd tv aldım birini htpc ye bağladım diğerini media player a, aynı filmi açıp o şekilde test ettim.

Aklınıza gelebilecek her kombinasyonla her aleti kullanarak film izledim.

Kesin olan gözlemim, HTPC, media player ların verdiği görüntü kalitesini kesinlikle veremiyor, şahsi görüşüm yakınından bile geçemiyor, öyle bariz bir fark var arada. PC deki görüntü HDMI dan da bağlansa VGA danda bağlansa Media Player lara göre çok donuk ve puslu.

Eğer siz sorunsuzca ve en iyi kalitede film izlemek istiyorsanız, bu uğurda milyarlarca lira ve zamanını harcayan biri olarak kesinlikle popcorn yada western digital tarzı cihazlar almanızı öneriyorum.

• @sky__walker

Bir taraftan haklısınız, ilk mesajımdada bahsettiğim gibi, bahsettiğiniz başarısızlığın en temel nedeni yazılım, Yoksa donanım bazında bir media player PC den üstün olamaz. Öte yandan işin yazılım tarafıda her geçen gün gelişmekte bunuda göz ardı etmeyelim ve ilaveten konu sadece video dosyalarını izlemekse, Evet haklısınız o tarz bir cihaz kesinlikle tercih sebebi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sky__walker

Burada yorum yapan bir sürü kişi öyle sanıyorumki media player lar ile denemedi mkv film izlemeyi, yada lcd tv ye bağlamadılar başka bir şey gelmiyor aklıma.

Senelerdir güzel ve kaliteli bir şekilde film izlemek için yapmadığım şey kalmadı, bu bahsettiğiniz pc yi lcd tv ye bağlayarak yaklaşık 2 yıl izledim, laptop ile bağladım, masaüstü pc ile bağladım, htpc yaptım öyle bağladım, vga ve hdmi ile de bağlantı yaptım yetinmedim iki lcd tv aldım birini htpc ye bağladım diğerini media player a, aynı filmi açıp o şekilde test ettim.

Aklınıza gelebilecek her kombinasyonla her aleti kullanarak film izledim.

Kesin olan gözlemim, HTPC, media player ların verdiği görüntü kalitesini kesinlikle veremiyor, şahsi görüşüm yakınından bile geçemiyor, öyle bariz bir fark var arada. PC deki görüntü HDMI dan da bağlansa VGA danda bağlansa Media Player lara göre çok donuk ve puslu.

Eğer siz sorunsuzca ve en iyi kalitede film izlemek istiyorsanız, bu uğurda milyarlarca lira ve zamanını harcayan biri olarak kesinlikle popcorn yada western digital tarzı cihazlar almanızı öneriyorum.

Bu mesaj da, benim yazdığım mesaj da türkçe ve gayet açık-net. Ama nedense bazı arkadaşları inandıramıyoruz/tatmin edemiyoruz. O zaman neden yazıyoruz diye soruyorum kendime, ama yine de son defa yazayım:

Arkadaşlar, niyetiniz HDrip ve divx izlemekse kesinlikle Popcorn veya WD türü media playerları tercih edin. Görüntü kalitesi olarak (akıcılık, keskinlik ve detay) kesinlikle pcden aldığınız sonuçtan başarılı sonuç alacaksınız. Bu 2 kere 2 = 4 kadar kesin.

Ama benim için asıl önemli olan pc işlevleridir (internet, yazılımlar, oyunlar vs) arada da plazma/LCD'ye bağlar film izlerim, gözüm de görüntü kusurlarını o kadar algılamaz, fazla takmam diyorsanız o zaman pcye devam.

• @Akseaus
    Hocam en son yazan ben olduğum için üstüme alındım ,Bilgi ve tecrübene kimsenin birşey diyebilecegini sanmıyorum , Ben sadec e konuyu açan arkadaşın sorusuna cevap verdim ve soru HTPC mi daha iyi video gösterir yoksa Pocorn tarzı cihazlarmı ? değildi.

Arkadaşın sorusu aynen budur.

quote:

Bir kaç haftadır kafamı karıştıran bir soru var başlıktada belirttiğim üzere..

Yıllardır pc ile haşir neşir olan biri olarak htpc bana çok daha kullanışlı geliyor nedense..Popcorn tarzı media playerların HTPClere göre tam olarak ne gibi artıları var?Fiyat dışında tam olarak avantajlarını sayabilirmisiniz?Gerçi fiyatta bi htpcye yaklaşıyorya neyse (:

İnternetten indirilen bluray film isolarını oynatmıyormuş bu tarz media playerler..En çokda bu tür filmleri indirip izleyen biriyim..Bu bana göre bir eksi media playerler için bu..

Başka ne gibi artı ve eksileri var bu 2 sistemın karşılaştırabilirsenız memnun olurum..

• quote:

Orjinalden alıntı: polatyy

@Akseaus
    Hocam en son yazan ben olduğum için üstüme alındım ,Bilgi ve tecrübene kimsenin birşey diyebilecegini sanmıyorum , Ben sadec e konuyu açan arkadaşın sorusuna cevap verdim ve soru HTPC mi daha iyi video gösterir yoksa Pocorn tarzı cihazlarmı ? değildi.

Arkadaşın sorusu aynen budur.

quote:

Bir kaç haftadır kafamı karıştıran bir soru var başlıktada belirttiğim üzere..

Yıllardır pc ile haşir neşir olan biri olarak htpc bana çok daha kullanışlı geliyor nedense..Popcorn tarzı media playerların HTPClere göre tam olarak ne gibi artıları var?Fiyat dışında tam olarak avantajlarını sayabilirmisiniz?Gerçi fiyatta bi htpcye yaklaşıyorya neyse (:

İnternetten indirilen bluray film isolarını oynatmıyormuş bu tarz media playerler..En çokda bu tür filmleri indirip izleyen biriyim..Bu bana göre bir eksi media playerler için bu..

Başka ne gibi artı ve eksileri var bu 2 sistemın karşılaştırabilirsenız memnun olurum..

Seninle hiçbir ilgisi yok sevgili Polat. Aynı şeyi söylemişsin zaten.

Selamlar.

• bu konuda günlerdir forumlarda araştırma yapıyorum. araştırdıkça kafam daha da karıştı. kimileri popcorn tarzı medaya oynatıcıları överken kimileri yerden yere vuruyor. kullanıcının beklentisine göre değişiyor bu cihazların iyi olup olmaması. ama tüm okuduklarımdan yola çıkarak şu sonuca vardım. eğer sadece hd film seyredeceksk en ucuz çözüm olarak WD TV HD Media Player düşünebiliriz. ama bu cihazlar hiçbir zaman bir htpc işlevselliğinde değil. bir htpc ile neler neler yapabiliriz ve amd780 chipset ve amdx2 işlemciyle oluşturacağımız basit bir htpc kesemizi de yakmaz.
  • Ya arkadaşlar tamam söylemeye gelince söylüyorsunuz medya oynatıcılar da görüntü daha iyi diye. Kimse size yalan söylüyorsunuz da demiyor. Ama bu durum eğer böyleyse bunun teknik açıdan bir dayanağı olması lazım. Ben de onu merak ediyorum. Yani bu cihazların pc ye göre hangi yazılımsal veya donanımsal açıdan üstünlüğü var da daha kaliteli video gösteriyor? PC de bu işi doğru player, codec ve ekran kartı ayarları ile alabilmek mümkün ve mantıklı geliyor bana. Ha buna imkansız diyorsanız ben de teknik dayanığınızı merak ediyorum. Bunda bir art niyet veya yalancılıkla suçlama gibi bir şey yok ki. Hepimiz bilgilenmeye çalışıyoruz burada.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tigger_agc

Ya arkadaşlar tamam söylemeye gelince söylüyorsunuz medya oynatıcılar da görüntü daha iyi diye. Kimse size yalan söylüyorsunuz da demiyor. Ama bu durum eğer böyleyse bunun teknik açıdan bir dayanağı olması lazım. Ben de onu merak ediyorum. Yani bu cihazların pc ye göre hangi yazılımsal veya donanımsal açıdan üstünlüğü var da daha kaliteli video gösteriyor? PC de bu işi doğru player, codec ve ekran kartı ayarları ile alabilmek mümkün ve mantıklı geliyor bana. Ha buna imkansız diyorsanız ben de teknik dayanığınızı merak ediyorum. Bunda bir art niyet veya yalancılıkla suçlama gibi bir şey yok ki. Hepimiz bilgilenmeye çalışıyoruz burada.

Sizi sonuçtan ziyade neden ilgilendiriyor galiba. Biz hem NMT hem de PC kullanan deneyimli kullanıcılar olarak sonucu yazdık. Chip mühendisi falan değiliz. Bu forumda öyle biri olduğunu da sanmam. Ama nedenle ilgili görüşlerimi yine de yazayım:

1) Bu cihazlarda kullanılan chipler spesifik olarak media oynatımı için dizayn edilip üretiliyorlar. Genel kuraldır, sadece spesifik bir iş için üretilmiş teknolojiler, genel amaçlı üretilmiş daha üstün teknolojilerden, o spesifik işle ilgili olarak daha başarılıdırlar. Örnek: standalone dvd-playerlar PS2'den, bluray playerlar PS3'ten dvd ve bluray oynatımı konusunda daha iyi sonuç verirler. Teknolojiden çıkartalım; bir işte uzmanlaşmış kişi, elinden her bir iş gelen kişiden o spesifik işte daha başarılıdır.

2) PC'lerin işlemcileri medya oynatırken, arka planda bir ton başka işle de uğraşırlar. Açın task managerınızı bakın. Nasıl bir sürü uygulama devrede görün. Bunların bir kısmını iptal edebilirsiniz, bir kısmını ise edemezsiniz. Ve bunların bir kısmı sürekli çalışır, bir kısmı istem dışı zaman zaman devreye girer. Yani cpu sürekli paylaşımdadır. Ekran kartı istediği kadar paylaşımsız bir ekran kartı olsun, ya da donanım hızlandırma içersin sonuçta cpu'ya mahkumdur. NMT'lerde böyle bir durum yoktur. NMT işlemcisi sadece media oynatımı ile ilgilenir.

3) PC'de bir ton kodek ve yazılım vardır. Bunların herbirinin birbirine üstünleri ve zayıflıkları vardır. Farklı medya türlerinde farklı kodek/yazılımlar ön plana çıkabilir. Seçim yapmanız gerekir. Örneğin neuviewed denen yazılım içerdiği gelişkin araçlar nedeniyle keskinlik konusunda çok başarılıdır. Ama akıcılıkta sınıfta kalır. Hele 1080p oynatıyorsanız, bir de o yazılımın gelişkin özelliklerini kullanmaya kalkarsanız (pixelfusion ultra) alacağınız sonuç akıcılık anlamında vahim ötesi olur. Öbür yanda donanım hızlandırma destekleyen bir ekran kartınız varsa bu özelliği destekleyen bir yazılımla (örneğin MPC Home Cinema) akıcı bir görüntü elde edersiniz. Ama bu kez de keskinlikten ödün verirsiniz ve detay kaybedersiniz. Başka bir yazılımda karanlık görüntü elde edersiniz. NMT'lerde böyle bir durum yoktur. Her zaman keskin, akıcı ve detay içeren görüntü sağlarsınız.

4) PC'de kodek/player için ince ayarlara girmeniz gerekir. Bunun için ilim irfan yapmanız lazım. Bir ton forum site dolaşırsınız ve oturup en ideal ayarlara ulaşmaya çalışırsınız. Tam hah şimdi oldu yaptım dediğiniz anda, gözünüze bir kusur ilişir. Benim gibi detaylara dikkat eden biri iseniz ve de kocaman bir paneliniz varsa bunlar iyice gözünüze batar. Ayarlarla oynarken evdekileri de sinir edersiniz kendinizi de. NMT'de böyle bir sorun yoktur. Ekranınıza uygun çözünürlük ve frekansı göndermeniz yeterlidir. Biter gider.

Konumuz daha iyi görüntü olduğu için (en azından şu an tartıştığımız) kullanım kolaylığı vb. başka avantajlarına girmeyeceğim. (Tak çıkar yok, pcyi taşı yok, pc yıpranması yok, elektrik sarfiyatı daha düşük, fan sesi yok vs).

Umarım sorgulayıcı arkadaşlar için biraz daha aydınlatıcı olmuştur.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akseaus -- 29 Ocak 2009; 12:12:49 >

• Arkadaşlar,
    Görüntü kalitesi Monitörde belli olan bir MKV videonun herhangi bir post-processingden geçirilmeden DAHA KALİTELİ gösterilmesine imkan yoktur. Bunu ne WD, Ne PCH başarabilir. Dolayısı ile MKV Oynatıcılar HTPC den daha iyi görüntü vermeleri mümkün değildir. HTPC yi VGAdan bağlayıp MKV playeri HDMI ile bağlarsanız ufak tefek farklar olabilir tabikide.

Ben HTPC kullanıyorum, Televizyonum 50" plazma hdready olduğu için VGA dan bağlıyorum, HDMI ile 1360x768 veremiyor malesef samsung. VGA çıkışı ile kullandığım için kenarda duran 7600GS Fansız ekran kartını taktım, onboard ekran kartı olmasına rağmen. Harici ekran kartının VGA çıkışı bariz daha iyiydi. Ancak nvidia varsayılan olarak 16-255 arası renk aralığını gösterdiği için bugüne kadar hep kontrastsız izlemişim filmleri. O ayarı 0-255 yapınca, görüntü bir anda canlandı.

PCH yi ele alalım, PCH + Dekoder fiyatına çift çekirdekli bir HTPC toplamak mümkün. Windows MCE kumanda da aldınız mı demeyin keyfinize. Vista MCE gayet şık ve sorunsuz çalışıyor. Üstelik gelecekte çıkabilecek her türlü ses ve video codeclerine hazır, çözemediği yada açamadığı video olmayan bir bilgisayar bu. HTPC ler sessiz fanlarla birlikte kullanıldığı zaman gerçekten sessiz hale getirilebiliyor. Ayrıca, mkv playerlerin 300mhz lik işlemcisi ile torrent / usenet / rapid den dosya çekmek ile gerçek bir PC kıyaslanamaz bile

• Yok yaw dayanamıyacam, çok sabrettim ama yazmadan rahatlıyamıyacam.
    Yıllarını bu işe vermiş, incelemeler yapmış sayfalar dolusu inceleme yazıları yazmış @Akseaus, uzun yıllardır binbir çeşit HTPC kullanmış, üşenmeyip 2 tane LCD de, üstelik de hem VGA hem de hdmi bağlantı ile test yapmış @sky_walker ve şu an ismi aklıma gelmeyen bi dolu arkadaşın sözkonusu cihazların herikisini de birebir görerek, elleyerek, yaptıkları somut testler varken, halen "öyle olamaz, mümkün değil" şeklindeki yaklaşımlar insanların kafalarını karıştırmaktan ve benim gibi bazılarının çıldırmasına sebep olmaktan başka bir işe yaramıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amf23 -- 8 Şubat 2009; 14:40:59 >

• Merhaba muratremix,

Sanırım tek taraflı deneyiminiz var. HTPC kullanıyorsunuz ama PCH ya da WD deneyiminiz yok. Bu durumda görüntü anlamında daha iyi olması imkansız vari konuşmalarınız biraz varsayımsal oluyor.

Burası yeri değil ama not olarak belirteyim. 0-255 kullanıyorsanız hata yapıyorsunuz. 16-255 ile devam etmeniz gerekiyor. Çünkü 0-255'te siyahlar grileşir beyazlardan da fedakarlık yaparsınız. Blacker than black testlerinde görüntünüz sınıfta kalır. Detayları şu linkten görebilirsiniz:

http://www.audioholics.com/tweaks/calibrate-your-system/hdmi-black-levels-xvycc-rgb

Selamlar.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.