Şimdi Ara

HTPC mi yoksa Popcorn tarzı Media Player mı? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
317
Cevap
2
Favori
33.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tabi ki Compact bir ürün olan Popcorn tarzı Playerlar çok iyi olurdu.
    Fakat fiyatları çok pahalı. Standart Dvd playerlardan tek farkı Sigmanın ürettiği çip.
    Bence max. 100$ lık ürünler.

Atom işlemcili oldukça küçük yapıda bilgisayarlar mevcut.Asusun bu tarz ürünleri oldukça iyi.
    Fakat güç olarak 1080p filmleri oynatamazlar.
    Buradaki linkte Atom işlemciler için HD platformundan bahsediliyor.
    http://www.donanimhaber.com/Ve_ntel_Atom_platformuna_HD_Video_destegi_ekliyor-12752.htm
    500 milyon Popcorna vereceğime. Bu tarz birşeyi tercih ederdim.

Popcornun görüntü kalitesinin HTPC den daha iyi olduğundan bahsedilmiş. Çıkış HDMI olduktan sonra
    pek fark olmaması lazım. Ama yine de yorumlara saygı duymak lazım.

• Bu görüntü işi tamamen görecelı bir kavram..En küçük şöyle bir örnek vereyim size;ilk cıktıgında ps3 aldım ve bir hdmi kablo telaşı başladı herkesde..5ytlyede 100ytlyde hdmi kablo var bilindiği üzere..(Bağlantı digital olduğu için analogdakı gibi fark olmaması lazım görüntüde ,zaten mantıklısıda bu,neyse..)

Ancak 100ytl cıvarına hdmi kablo alan arkadaşlar kesinlikle görüntüde muazzam fark olduğunu ileri sürdüler..Bende en sonunda kaliteli ve kalitesiz 2 kablo aldım elime ve başladım takıp çıkarmaya..Ancak farklı lcd tvlerde farklı kablolarla yaptığım testten çıkan sonuç kesınlıkle arada bir fark olmadığıydı..Ancak bunu o kabloya çok para dökmüş kişiler kabullenmedı (:

Yani kısacası birine htpcden alınan görüntü daha iyi gelirken diğer şahısa bu tür media playerlardan alınan görüntü daha güzel gelebilir..Zevkler renkler meselesi tamamen..

Hdmi çıkışlı laptop ve pc elimde mevcut şu an ,ucuz birşey olsa popcorn alıp denemek isterdım ve sonuçları sizinle paylaşmak isterdım..Ancak fiyatını kesınlıkle hakeden bir ürün değil bence..500küsür ytl ona verecegıme gider ps3 yada htpc alırım ben olsam..

Şu an en büyük engelı popcornun fiyatı gercektende..Biyerden elime gecerse bu tarz bir ürün karşılaştırıp sonuçları burda yayınlarım..

• Sevgili pegasus o hdmı kablolarla yaptığın deneyi inşallah media playerlede yapma şansın olur,işte o zaman SES VE GÖRÜNTÜ arasındaki farkı görürsünüz.Gerçekten deteylerda bu dahada kolay hissediliyor.Ben daha öncede yazmıştım hdmı çıkışlı laptop,WD HD TV ve PCH kullandım ve bu bahsettiğiniz durumu sadece ben değil o anda beraber olduğumuz kişilerde farkettiler.Zaten bazı arkadaşlar bu durumdan sonra htpc den vazgeçip direkt hd oynatıcılara yöneldiler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: {PeGaSuS}

Bu görüntü işi tamamen görecelı bir kavram..En küçük şöyle bir örnek vereyim size;ilk cıktıgında ps3 aldım ve bir hdmi kablo telaşı başladı herkesde..5ytlyede 100ytlyde hdmi kablo var bilindiği üzere..(Bağlantı digital olduğu için analogdakı gibi fark olmaması lazım görüntüde ,zaten mantıklısıda bu,neyse..)

Ancak 100ytl cıvarına hdmi kablo alan arkadaşlar kesinlikle görüntüde muazzam fark olduğunu ileri sürdüler..Bende en sonunda kaliteli ve kalitesiz 2 kablo aldım elime ve başladım takıp çıkarmaya..Ancak farklı lcd tvlerde farklı kablolarla yaptığım testten çıkan sonuç kesınlıkle arada bir fark olmadığıydı..Ancak bunu o kabloya çok para dökmüş kişiler kabullenmedı (:

Not olarak belirteyim: HDMI kablo ilk çıktığından beri bununla ilgili değerlendirmeleri yapan, 100 dolarlık kablo ile kopuk hasarlı olmadığı sürece 10 TL'lik kablo arasında görüntü performansı farkı olmadığını en baştan beri belirten, bu konuda da sırf arkadaşlar boşa para harcamasınlar diye tonla yazı yazan kişi benim.

Yani çok para verdim diye psikolojik etkilere maruz kalmak ve insanları yanıltmak bana uygun bir tavır değil. Tanıyanlar tanır. Bilenler bilir. PCH'ın daha kaliteli görüntü vermediğini görseydim bunu da söylerdim. HDMI'da ve bir çok konuda bunu yapmışken, PCH-PC konusunda neden yapmayayım?

Ayrıca bir konu daha, şansınız olduğu zaman yapacağınızı söylediğiniz karşılaştırmalar burada ve yerli yabancı bir çok kaynakta çoktan yapıldı. Bir milyon artı birinci olur sizinki. Değer vermeyen veya anlamayan yine değer vermez veya anlamaz. Tıpkı bizim değerlendirmelerimize değer verilmediği yahut anlaşılmadığı gibi.

• quote:

Ayrıca bir konu daha, şansınız olduğu zaman yapacağınızı söylediğiniz karşılaştırmalar burada ve yerli yabancı bir çok kaynakta çoktan yapıldı. Bir milyon artı birinci olur sizinki.

Böyle düşünüyorsanız okumazsınız karşılaştırma imkanı bulduğum verileri olur biter..Kasmanıza gerek yok..

Yıllardır Pc ile haşir neşirim..Sizin bahsettiğiniz gibi tonlarca incelemesi yapılmış ürünü evde kullanmadan kesinlikle burda böyle yazıyor, bu doğrudur demeyen biriyim..En basitinden 4850 vgalar ile yapılan crossfire düzeneğini herkes çok tartışırken sırf meraktan 2 tane alıp denemiştim..Kesinliklede büyük sitelerin incelemeleri yada kullanıcıların dediği gibi olmadığı sonuç..İlk başlarda bu tür multi gpuları öven insanlar daha sonradan çeşitli sorunları gördüler geçde olsa..Millet birbirini uyarır oldu bu tür çoklu gpu düzeneklerine karşı..

Ayrıca değinmek istediğim bir konu daha mevcut Pc için..O kadar çok codec,player ayar vs varki herkes bunları tam anlamıyla kullanamıyor..Pcden çok iyi anlayan bir arkadaşa bsplayerın süzgeç yöneticisinden bahsedince,kullanmak istediği codecleri ön plana getirip kullanılmamasını istediği codecleri karalisteye almasını söylediğimde bende öyle birşey yok diyordu..Halbuki her bsplayerda default olarak gelir bu süzgeç yöneticisi..

Şimdi bu bahsettiğim arkadaşa Pc'mi yoksa popcornmu daha iyi desem elbetteki popcorn tarzı bir media player fark atıyor görüntü olarak der (:

• quote:

Orjinalden alıntı: {PeGaSuS}

quote:

Ayrıca bir konu daha, şansınız olduğu zaman yapacağınızı söylediğiniz karşılaştırmalar burada ve yerli yabancı bir çok kaynakta çoktan yapıldı. Bir milyon artı birinci olur sizinki.

Böyle düşünüyorsanız okumazsınız karşılaştırma imkanı bulduğum verileri olur biter..Kasmanıza gerek yok..

Yıllardır Pc ile haşir neşirim..Sizin bahsettiğiniz gibi tonlarca incelemesi yapılmış ürünü evde kullanmadan kesinlikle burda böyle yazıyor, bu doğrudur demeyen biriyim..En basitinden 4850 vgalar ile yapılan crossfire düzeneğini herkes çok tartışırken sırf meraktan 2 tane alıp denemiştim..Kesinliklede büyük sitelerin incelemeleri yada kullanıcıların dediği gibi olmadığı sonuç..İlk başlarda bu tür multi gpuları öven insanlar daha sonradan çeşitli sorunları gördüler geçde olsa..Millet birbirini uyarır oldu bu tür çoklu gpu düzeneklerine karşı..

Ayrıca değinmek istediğim bir konu daha mevcut Pc için..O kadar çok codec,player ayar vs varki herkes bunları tam anlamıyla kullanamıyor..Pcden çok iyi anlayan bir arkadaşa bsplayerın süzgeç yöneticisinden bahsedince,kullanmak istediği codecleri ön plana getirip kullanılmamasını istediği codecleri karalisteye almasını söylediğimde bende öyle birşey yok diyordu..Halbuki her bsplayerda default olarak gelir bu süzgeç yöneticisi..

Şimdi bu bahsettiğim arkadaşa Pc'mi yoksa popcornmu daha iyi desem elbetteki popcorn tarzı bir media player fark atıyor görüntü olarak der (:

Neyi kastığımı anlamadım. Kasmak gibi figürlerim yoktur. Siz bir milyon birinci değerlendirmeyi yapın, ben yine okurum. Çünkü değer veririm, saygı duyarım. Ama maalesef bu forumdaki bir çok arkadaş bu zihniyette değil. Umarım ne demek istediğim bu kez daha açık olmuştur ve kasan-kasılan olmamıştır..

İkinci olarak şunu belirteyim, sizin yıllardır kullandığınız PC'leri, ben buradaki çoğu arkadaş doğmadan önceden beri kullanıyorum. 1984'ten beri elimden geçmeyen bilgisayar, pc, ekran kartı kalmadı. Kullanmadığım bilmediğim kodek de yok. Tevazu gösterdikçe gerçek zannediliyor, o yüzden göstermeyeceğim. Yani yukarıda vasıflandırdığınız kişilerin arasına beni koymasanız iyi olur.

O bahsettiğiniz arkadaş ne der bilmem. Ama tanımlamalarınızdan ve varsayımlarınızdan hiçbirine girmeyen ben, kıytırıktan sigma chipli PCH'ın, tonla para harcayarak oluşturduğunuz o HTPC'lerden medya oynatımındaki görüntü performansı konusunda daha başarılı olduğunu yineliyorum.

Tabii ki de dünyanın yuvarlak olduğunu kendiniz gözlemleyerek ve fotoğraflayarak tespit edin siz yine. Bu da deneycilik ve aslında güzel bir nitelik. Biz de kasılmadan okuyalım.

• bende htpc kullanıcısı olarak sımdıye dek ne bi codec sorunuyla ne de herhangi bir en ufak sorunla karsılasmadım
    kaldıki filmle ilgili sorun olsa(altyazı%convert) popcorn tarzı cihazlarla bu ıslemi halledemezsiniz

herkes aldını yada kullandıgı malı kötulemez ve bende memnunum el kadar aletede 500 lira vermem
    verenede karısmam:)

akseaus arkadasın bahsettıgı tonla para vermek lafına gelince 400 liraya bile htpc olusturabilirsiniz
    kaldıki yurtdısından getirip burda pch satanlar en az 450 ytl istiyolar bozuluncada tekrar yurtdısına geri gonderirsiniz heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrvolkan -- 11 Şubat 2009; 15:14:13 >
  • Aslında bu tartışmanın çözümü şöyle olabilir:

Gerekenler:
    - Yanyana 3 tane aynı model kaliteli tv (mesela Pioneer LX5090)
    - 1 adet ucuz HTPC (şu 400 TL ederi olanlardan), 1 adet pahalı HTPC (bu işte 3,000 TL ve üzerine çıkılabilir) ve 1 adet Popcorn
    - 3 adet aynı kalitede HDMI kablo
    - Görüntü konusunda eğitimli göze sahip 10 kadar arkadaş

Sonra kodek işini iyi bilen arkadaşlardan biri HTPC'lerde en optimum ayarı yapacak. Bunu ben de yaparım, ama siz şimdi bana güvenmezsiniz. En iyisi HTPCci bir arkadaş yapsın.

Sonra ben bağlantıları karıştıracağım, yani hangi tvde hangi cihazın görüntüsünün olduğunu bilmeyeceksiniz. Sonra da aynı anda bütün tvlerde aynı mkv dosyasını izleyeceğiz hep beraber. Bir adet 720p ve bir adet 1080p.

Sonra bir oylama yapılacak. Korkmayın ben oy vermeyeceğim. Acaba sonuç ne olurdu.

Yaw keşke bu ortamı sağlayabilsek. Bütün bu tartışmalar biterdi. Mi acaba? Yoksa varsayımlar yine devam mı ederdi? Bence ikincisi.

Ama yine de güzel olurdu. Değil mi?

• katılıyorum
  • Benzer bir tartışma ve yorumlar:

(Zamanı olan belki bilmeyenler için tercüme edebilir)

quote:

Originally Posted by sneals2000

AVS Special Member

quote:

Originally Posted by Mysteriouskk
    I just tried playing the same 1080p file from my HTPC to my TV, and from my Popcorn Hour to my TV.

The popcorn hour displays the video so much better than the HTPC. It just looks way better from the PCH. Anyone know why? or how I can make my HTPC display video like that?

Hmm - might need a bit more info...

What was the file - format - both file wrapper (AVI, MKV, MPEG 2 TS etc) and codec (MPEG2, H264, WMV), source etc.?

What is the spec of your HTPC? (Motherboard, CPU, Graphics Card, RAM, Operating System, Media playback software, codecs etc.?)

How is your HTPC connected to your display ? (HDMI, DVI, Component, VGA?)

You can see why the Popcorn Hour is popular - it delivers good quality without needing to know about the stuff that I'm asking questions about - you plug it in, switch it on, go through a couple of set-up screens, and it just works. An HTPC can deliver similar quality results - but will take a LOT more set-up.

Adam işin özünü açıklamış ama tabiki anlayana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 12 Şubat 2009; 9:02:35 >

• senelerdir highend pc kullanırım . ama şunu anladımki kullandığınız parçaların kalitesi ne kadar iyi olursa olsun eğer software yeteri kadar iyi değilse at çöpe donanımı gitsin .
    popcornhour hiç kullanmadım . ama bu tip aletlerin yapısını bildiğim için eminimki bu cihaz pc den çok daha yüksek kalitede film oynatır .
    En basit örnek vermek gerekirse yine bu konuda yazmıştım . 1000 dolara aldığım 8800 gtx de donanımsal video hızlandırma yokken palit 2600 pro sonicde vardı . kartı görünce aklıma radyo kartları gelmişti .
    Popcornhour ise çok çok basit bir donanıma sahip . ama bu donanım bir iş için geliştirilmiş . İşi video ve ses dosylarını oynatmak . Donanımsal yapısına uygun linux çekirdekli yazılımı ile o gördüğünüz küçücük kutu işte bu farkları yaratıyor . İnanması zor ama gerçek bu . hatta daha fazlasını yapıyor o donanıma linux tabanlı yazılım video içerikli sitelere erişimi sağlıyor . p2p tabanlı downloadları sağlıyor vs. vs. . Şimdi bu aletin yazılımı microsoft tabanlı olsaydı ve pc deki gibi codecleri istediğimiz gibi yükleseydik acaba neler olurdu . mavi ekranlar ... görüntüde takılmalar resetlemeler... . Şu an yeni rev gtx 260 kullanıyorum Bu alette donanımsal hızlandırma var diyenlerin kulakları çınlasın . Hd içerikli bir uydu yayınında ya da blurayden alınmış bir iso imajı nasıl oynattığını görseniz ve cpu kullanımını görseniz gülersiniz . Donanımsa donanım . Hani hep düşler vardır ya ekran kartının en iyisi cpu en güçlüsü ram bolca raid 0 lar şu ses kartı işte bu pc herşeyi yapar ...
    bu iş öyle olmuyor işte . Başlıyosunuz windows kurmaya codec yüklerken eliniz ayağınız titriyor . Kuracağınız bir codec paketi herşeyi resmen mok ediyor . tek tek kuruyorsunuz . Herşey güzel gibi görünüyor daha sonra bakıyorsunuz başka yerde sorun var .
    Ben inanmıyorumki bu codeclerle beraber problemsiz mutlu yaşayan bir kullanıcı . Mutluysa ya fazla media türleri ve multimedia ile uğraşmıyordur .
    Şimdi herkes diyorki pc de codec sorunu yok yükle seyret . Evet herşeyi oynatıyor . ama hangi kalitede . 6600 gt ve amd x2 4000 ilede hd içerik seyrediliyor . Ama biz hala gidip donanımsal mpeg4 hızlandırması var diye 2 serisi 3 serisi 4 serisi ati 8 serisi 9 serisi x2 serisi nvidia vga alıyoruz . bunlada yetinmeyip o donanımsal hızlandırmalı vga ya c2d işlemci alıyoruz ama hesapta vga çözüyor herşeyi neden bu cpuya gerek var . Bakıyorum q8 serisi işlemcili htpc toplayan arkadaşlar bile var . bunca sisteme para döküp popcornun fiyatını eleştiriyoruz. gerçi bende eleştiriyorum ama ülkemizdeki satıcıların fiyat politikaları bu . 2 ay sonra yarı fiyatından daha düşüğe elimdeki vga yı zor satarım . Mpeg6 çıksa nvidia yeni bir gpu gazlar piyasaya . Ama çıkan mpeg6 için playerin önerilen sisteminin içinde mutlaka iyi bir cpu gereksinimi olduğu yazılır .
    Ama popcornhour gibi cihazlar gerçekten donanımı yeterli ise açık kaynak kodlu linux sayesinde bu tip cihazlara meraklı insanlar sayesinde sürekli geliştirilir .
    biliyorum insanın moralini bozuyor ama gerçek bu . popcorn pc den daha iyi video formatlarında . sadece kullandığım ses kartının işlemcisi p4 3 ghz işlemciden daha iyi ama gerçek bu . bunu kabul etmek ya da etmemek gerçeği değiştirmez .

• quote:

Orjinalden alıntı: Akseaus

Aslında bu tartışmanın çözümü şöyle olabilir:

Gerekenler:
    - Yanyana 3 tane aynı model kaliteli tv (mesela Pioneer LX5090)
    - 1 adet ucuz HTPC (şu 400 TL ederi olanlardan), 1 adet pahalı HTPC (bu işte 3,000 TL ve üzerine çıkılabilir) ve 1 adet Popcorn
    - 3 adet aynı kalitede HDMI kablo
    - Görüntü konusunda eğitimli göze sahip 10 kadar arkadaş

Sonra kodek işini iyi bilen arkadaşlardan biri HTPC'lerde en optimum ayarı yapacak. Bunu ben de yaparım, ama siz şimdi bana güvenmezsiniz. En iyisi HTPCci bir arkadaş yapsın.

Sonra ben bağlantıları karıştıracağım, yani hangi tvde hangi cihazın görüntüsünün olduğunu bilmeyeceksiniz. Sonra da aynı anda bütün tvlerde aynı mkv dosyasını izleyeceğiz hep beraber. Bir adet 720p ve bir adet 1080p.

Sonra bir oylama yapılacak. Korkmayın ben oy vermeyeceğim. Acaba sonuç ne olurdu.

Yaw keşke bu ortamı sağlayabilsek. Bütün bu tartışmalar biterdi. Mi acaba? Yoksa varsayımlar yine devam mı ederdi? Bence ikincisi.

Ama yine de güzel olurdu. Değil mi?

Evet, tam olarak yapılması gereken bu aslında.

Daha önceki mesajlarımda, aradığımı yazdığım HD HQV Benchmark Blu-Ray Disc, halen sitesinden satılmaya başlamadığı için biraz önce torent üzerinden indirmeye başladım. Yaklaşık 4,5 GB'lık bluray disk ripini kazasız belasız indirmeyi tamamlayabilirsem testlerinizde kullanmanız için bir kopyasını gönderebilirim.

http://www.hqv.com/contentEngine/dspDocumentDownload.cfm?PCVID=6557b0fd-7e90-e2a3-bdde-f1edd6040515

http://www.demo-world.eu/demo-dvds/hd-hqv-benchmark-blu-ray-disc.php

Ayrıca, eğer benim gibi, kullandıkları cihazların özelliklerini diğerleri ile karşılaştırmak isteyen arkadaşlar varsa, elimde dvd upscale performans karşılaştırması için bekleyen Panasonic DMR-EH57, Toshiba HD-EP30 ve Sony PS3 var. Elimde mkv arşivi olmadığı için, nmt türü cihazların öncelikle, dvd iso dosyalarını upscale ederken ki performanslarını merak ediyorum.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coyote -- 12 Şubat 2009; 14:57:04 >

• Selamlar ;

Sabahtan bu yana iki sayfada ki bütün yorumları ve tavsiyeleri okudum.
    Elimde yaklaşık 1500 adet divx film, 24-lost-prison-heroes vb yaklaşık 10 seri dizi film ve 250 adet mkv film var ve bunları aklıma geldikçe seyredebileceğim hem divx hemde mkv oynatabilen bebeklerimin resimlerine bakarken optik çıkışıyla Sony STR-DE497 amfiye verdiğim dts müziği keyifle dinleyebileceğim bir aygıt ihtiyacım epeydir vardı.

Evde ki televizyonum SAMSUNG LE40A856 LCD Tv
    Özelliklerine buradan bakabilirsiniz :http://www.istanbulbilisim.com.tr/SAMSUNG_LE40A856-LCD-TV,6518.html

Film seyretmek için sık sık işyerimde kullandığım laptopumu eve götürüyorum çünki evde ki laptop mkv seyretme imkanı vermiyor en basitinden hdmi çıkışı yok.

Film seyrederken eve götürüp kullandığım laptop Hp Compaq 8510w ( (1920 x 1200 çözünürlük)
    Özelliklerine buradan bakabilirsiniz :http://h20195.www2.hp.com/V2/GetPDF.aspx/4AA1-1838TRE.pdf

PlayStation3 var ama mkv seyredemiyorum kırılmasını beklemek de istemiyorum :)
    Mevcut Vestel divix playerde artık isimi istediğim gibi görmüyor.
    Ayrıca eve internet bağlantısı vb. işlerimi de yapabileceğim yeni bir bilgisayar alıp sabitlemem lazım işyerindekini getir götür sıkıyor.

Bütün bunları derleyip toparladığım da biçok arkadaşın popcorn vb. tavsiyelerini yerinde bulsamda mevcut televizyonuma hdmi çıkışlı HP laptoptan mkv film verdiğimde inanın görüntüye söylenecek (laptopumda optik ses çıkışı olmadığından sesi istediğim gibi alamıyorum ) tek kelime bulamazsınız ki gelip seyreden arkadaşlarımın bi çoğu lcd sini değiştirdi şimdide benden mkv seyretmeyi nasıl çözerizin cevabını bekliyorlar özellikle. Bu nedenle bilgisayardan popcorndan daha kötü görüntü alırsınız değerlendirmesine katılmıyorum. Mutlaka ki popcorn vb. sadece bu iş için yapılmış ama yeterli donanımda ki bir htpc nin de veriminin daha aşağı olacağını sanmıyorum kendi laptopumla yaptığım denemenin sonucu benim gözümü ve kulağımı memnun ediyorsa benim için ölçü budur diye düşünüyorum. Kesinlikle popcorn seyretmedim onu kötülemem imkansız belirteyim bunuda .

Şimdi bi arkadaşım aşağıda ki konfigrasyonu tavsiye ediyor bana burda sizlerinde fikrini almak istiyorum arkadaşlar ne dersiniz bu HTPC hem film seyretmeme hem internette sorfe hemde yukarıda yazdıklarımı yapmamda benim işimi görürmü sizce ??

KASA
    AEROCOOL M40 KÜP HTPC SİYAH KASA - AE-M40-BB + AKASA STANDART KASA İÇİN PARMAK VİDA HEDİYE!!!
    http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?categoryid=1013&productid=bd850692
    BOARD
    MA78GM AM2+ DDR2 1066Mhz HD3200 VGA E-SATA&1394 ANAKART
    http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=32726
    İŞLEMCİ
    AD DUAL CORE
    RAM
    2 X 1 GB IKIZ RAM 1066 Mhz KİNGSTON
    HARD DISK
    350 GB SATA2
    DVD-RX
    LG VEYA ASUS
    CARD READER
    SİYAH KASAYA UYACAK OLABILGIGINCE FAZLA KART OKUYABILSIN
    POWER SUPLAYPOWER SUPLAY
    400 WATT
    SES KARTI
    X-FI XTREME AUDIO PCI-E SES KARTI
    http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=36395
    KLAVYE MAUSE
    KABLOSUZ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fanatikforumcu -- 17 Şubat 2009; 14:27:50 >

• Benzer konfigürasyonu 2. el satan vardı belki işine yarayabilir:

http://forum.donanimhaber.com/m_22876227/mpage_17//tm.htm#29848208
  • Merhaba Arkadaşlar,

Ben daha önce HTPC kullanıyordum. Hatta bu forumun daha önceki kısımlarında da bir iki yorumum olmuştur. Ne yazık ki HTPC ile upscale ayarlarına girmeye fırsat bulamadan. bir arkadaşıma verdim ve popcorn-hour aldım. ikisini de kullanan bir kişi olarak aşağıdaki yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum:

HD kaynaklar:
    Full HD henüz ne eskisinde ne de yenisinde test edemedim. Ancak HD ready (720P) çözünürlüğün ikiside bence iyi sonuç veriyordu. Ama açık söyleyeyim popcorn-hour sık sık ben biraz daha iyiyim der gibi görüntü kalitesine sahipti.

HTPC ile pek çok player ve codec bileşimini denedim. kiminde görüntü iyi oldu sesler delirtti. Kimisi yavaşlamalara ve takılmalara neden oldu. kimisi de sesler sorunsuz ama görüntü vasattı. Daha çok ince detayları var tabii HTPC'nin ama artık eve gelip saatlerce bir de şu parametreyi deneyeyim. yok kaldırayım ha bunu da ekleyeyim diye salonu işgal edebilecek durumda değilim. Hem eşimden hem de ufaklıktan dayak yeriz sonra :)

Demem odur ki çok uzun süreler uğraştığım ve belli bir kademe getirdiğim HTPC'mi iki dakikada kurduğum popcorn-hour alt etti.

SD kaynaklar:

Burada popcorn-hour bana göre çok daha iyi sonuç verdi. Yalnız belirtmek isterim HTPC ile upscale ayarlarını tam yapamadan elden çıkardım. Upscale etme konusunda (Akseaus'un kulakları çınlasın) hazır gelen popcorn - hour daha iyi idi. Basamak etkisini HTPC'den çok daha yok edebiliyordu. Görüntü kalitesi de bununla beraber daha iyi idi.

Testleri Pioneer 5090 ile yaptım. HTPC DVI arabirimden HDMI ile popcorn-hour ise doğrudan HDMI ile aynı kablo kullanılarak bağlandı.

Sonuç olarak:

popcorn-hour 540 milyonluk fiyatı hak ediyor mu? bana göre hayır pahalı bir cihaz. Hele içini açıp da o küçücük bordu görünce insan bir daha düşünüyor.

popcorn-hour hazır ya da standart üzeri ayarlanmış bir HTPC'den iyi görüntü veriyor mu? Evet ancak dediğim gibi. her bir driver içerisine girip her bir sekmeyi ayrı ayrı ayarlayan bir bilgisayar kurdu seviyesinde uğraşmadım. uğraşamadım vaktim olmadı. olamıyor. Eskiden her checkbox'ın ne işe yaradığını bilmeden bırakmazdım.

popcorn hour 2.5 inçlik diski ile 18 watt tüketiyor. HTPC ise ortama 150 watt (çevrecilik kısmı)

A110 modeli 2.5'luk hard disk ile çok sessiz. 3.5'luk hard disk bayağı ses yapıyor ama yine de HTPC'den az. İyi bir filmi sessiz sahnelerinde arkadan uğuldayan bir cihaz duymak işime gelmiyor.

Kullanımı daha kolay. HTPC ile de uzaktan kumanda kullanıyordum. Ancak sık sık Windows arabiriminde bir mesaj çıkar o mesajı kapatmak için de mouse'u yanınızda bulundurmanız gerekirdi.

HTPC'mi verip popcorn-hour almaktan memnun muyum? kesinlikle evet.

İyi çalışmalar.

• bende gecen h.sonu HTPC mi sattım ....popcorn aldıktan sonra HTPC ye ihtiyacım kalmamıştı....zaten arasında bazı arkadaslar incelemeden kabul etmesede görüntü kalitesi açısından gozle ayırt edilebilecek fark vardı.tüm codec ve playerları uzun bi sure test etmiştim htpc de...şu an evdeki laptop işimi gorur.....external hdd ile kullandıgım popcorn a birde internal disk aldım..aksam torrent olayınıda ayarladım mı pc türevi aletlerle medya yukleme ve oynatma derdim tamamen ortadan kalkacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caution -- 17 Şubat 2009; 16:32:46 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ayhan_guler

Merhaba Arkadaşlar,

Ben daha önce HTPC kullanıyordum. Hatta bu forumun daha önceki kısımlarında da bir iki yorumum olmuştur. Ne yazık ki HTPC ile upscale ayarlarına girmeye fırsat bulamadan. bir arkadaşıma verdim ve popcorn-hour aldım. ikisini de kullanan bir kişi olarak aşağıdaki yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum:

...............................

Burda yazdıklarınızı ve diğer yazılarınızı da okudum. Mevcut laptoptan mkv film seyretmek için bahsettiğiniz şekilde sürekli ayarlar yapıp durmuyorum.Codec vs. ayarlarini senede bir veya iki defa yaparsınız en fazla bu nedenle bunun sorun olacağını sanmıyorum.
    Benim endişem laptopta kullandığım ekran kartıyla HTPC içine koyacağım ekran kartının performanslarıdır. Laptopta 1000 küsür dolarlık bi ekran kartı var haliyle HTPC için sadece ekran kartına bu fiyatı veremem. Ayrıca düşünsenize evinizde görsel kirlilik yaratmayacak kocaman yer kaplamayacak bir bilgisayarınız var ve aynı zamanda her türlü filmide sorunsuz seyrediyorsunuz.
    Bana görüntüyü 1080p de sorunsuz çalıştırdığı sürece HTPC daha mantıklı geliyor diğer kullanım avantajları sebebiyle.
    Yine tekrarlıyorum benim kullanım hedefim vs. sebebiyle bunu tercih ederim yoksa hala diyorum popcorn gibi aletler eminimki boş aletler değildirler fiyatları biraz pahalı olsada.

Ayrıca bana HTPC için 1080p filmleri rahatlıkla seyredebileceğim hdmi çıkışlı hangi ekran kartını tavsiye edersiniz ??

Son not : Codec olayına çok takıldığını görüyorum herkesin. İşin doğrusu klmcodec kurduğumda seyredemediğim bi tek film olmuyo pc de ve dolayısıyla hdmi ile aktardığım lcd tv de .... Sizin bahsettiğiniz sorun farklı bi codec sorunsalı mıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fanatikforumcu -- 17 Şubat 2009; 17:28:10 >

• fanatik

Sonuçsuz bir tartışma olduğuna inandığım görüntü kalitesi konusuna girmeden 1080p nin abartıldığı gibi sorun olmayacağını söyleyebilirim., GIGABYTE MA78GM-S2H 780G ana kartın onboard HDMI ekran çıkışıyla en son 17GB - 1080p fantastik four filmini izledim 4800+ CPU %30 ları geçmiyor ve akıcılık takılma vs sorunları söz konusu değil.

Ama high-end bir makina kurmak istiyorum fiyat çok önemli değil deniyorsa biraz yabancı forumları araştırmanı önerebilirim.

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=940972

quote:

Orjinalden alıntı: fanatikforumcu

quote:

Orjinalden alıntı: ayhan_guler

Merhaba Arkadaşlar,

...............................

Burda yazdıklarınızı ve diğer yazılarınızı da okudum. Mevcut laptoptan mkv film seyretmek için bahsettiğiniz şekilde sürekli ayarlar yapıp durmuyorum.Codec vs. ayarlarini senede bir veya iki defa yaparsınız en fazla bu nedenle bunun sorun olacağını sanmıyorum.
    Benim endişem laptopta kullandığım ekran kartıyla HTPC içine koyacağım ekran kartının performanslarıdır. Laptopta 1000 küsür dolarlık bi ekran kartı var haliyle HTPC için sadece ekran kartına bu fiyatı veremem. Ayrıca düşünsenize evinizde görsel kirlilik yaratmayacak kocaman yer kaplamayacak bir bilgisayarınız var ve aynı zamanda her türlü filmide sorunsuz seyrediyorsunuz.
    Bana görüntüyü 1080p de sorunsuz çalıştırdığı sürece HTPC daha mantıklı geliyor diğer kullanım avantajları sebebiyle.
    Yine tekrarlıyorum benim kullanım hedefim vs. sebebiyle bunu tercih ederim yoksa hala diyorum popcorn gibi aletler eminimki boş aletler değildirler fiyatları biraz pahalı olsada.

Ayrıca bana HTPC için 1080p filmleri rahatlıkla seyredebileceğim hdmi çıkışlı hangi ekran kartını tavsiye edersiniz ??

Son not : Codec olayına çok takıldığını görüyorum herkesin. İşin doğrusu klmcodec kurduğumda seyredemediğim bi tek film olmuyo pc de ve dolayısıyla hdmi ile aktardığım lcd tv de .... Sizin bahsettiğiniz sorun farklı bi codec sorunsalı mıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 17 Şubat 2009; 17:47:47 >

• Selam fanatikforumcu

Açıkcası uzaktan kumanda ile kullanımı kolay olduğu için uzun süre MCE üzerinden oynatmaya uğraştım. Bilgisayar'da Vista (Hiiiiççç sevemedim bu işletim sistemini) yüklü idi. Uzun süre Vista ile uyumlu codecler ile uğraştım. Sonrasında ekran kartı sürücülerinden değişik uygulamalara onlarında ayarlarına kadar çok kurcaladım. Sorunun daha çok ses codecleri ile oldu. 5+1 sesler hep bir sorun çıkardı. KM player ses konusunda hiç sorun çıkarmadı ama yüksek kalite modunda zaman zaman takılarak çalıştı. Diğerleri takılmadan çalıyorlardı ama ses konusunda sorun çıkarıyorlardı.

Dedim ya hepsi zaman meselesi biraz zaman ayırmak lazım.

Diğer yandan popcorn-hour takıyorsun ve hiç de yatsınamayacak bir görüntü kalitesi (hem de bir ton debelenmeden) veriyor. Bu gerçekten önemli ve rahatlık. Geçen 720P Kungfu Panda seyrettik. Arkadaşlar "tutup tüyleri koparacaktık az kalsın" dediler. Benim için yeterde artar bir kalite veriyor anlayacağın.

• Ayhan abicim ( tahminimce benden bi kaç yaş büyüksünüz ben 35 )

Aslında popcorn sadece film için en iadeal çözüm iddia ettiklerini verebildiği sürece.
    Ancak ben ve benim gibi sadece film değil aynı zamanda çok kapsamlı olmasada evimde tv nin yanında görsel olarak da hoş olsunn koccaman bir kasa olmasın diyenler için internete girip hanımlar bebek sitelerini gezsin ufak tefek programcıklar veya mp3 indirip dinlemek filan gibi ama burası önemli kesinlikle takılma sorunu olmadan da mkv vb. film seyredebilelim. Tabii optik çıkıştan sesi amfiyede verebilelim.

Benim laptopumdan hiç bir görüntü kaybı olmadan takılma olmadan bu dediklerimi yapabiliyorum bunu HTPC ye taşımak istiyorum benim derdim bu
    Gerçekten bana bi HTPC sistem tavsiye edebilecek varsa çok müteşekkir olurum.
    Yani;

ekran kartı şu ram bu işlemci şu olsun diye tek tek sıralanabilirse derdime deva olur.

Benim popcorn için tek eleştirim şu olabilir. Yarın yeni bir format çıkar mkv gibi onu HTPC de küçük bi ayarlama ile seyredebiliriz ama popcorn türevlerinde sanırım zor yanılıyormuyum ? Mesela mkv çıktığından bu yana indiriyorum ama seyretmek için laptopu eve taşıyorum popcorn yeni çıktı yarın dediğim gibi yeni formatta hemen küçük bi değişiklikle HTCP de seyre devam ama yeni bi popcorn çıkmasını beklemek zorunda sadece player kullanıcıları.

Saygılarımla

Kungfu pandayı bahsettiğim laptop ve lcd de bende seyrettim hakkaten tüyler kopuyodu az kalsın :)
    Arkadaşımın laptopunda optik ses çıkışı var mesela o hiç sorunsuz ses ve görüntü alabiliyor.
    Eğer derseniz ki sen neden laptopa devam etmiyorsun hem tv ekranı hem laptop ekranı pek iç açıcı durmuyo gerçektende aynı sehpa üzerinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fanatikforumcu -- 17 Şubat 2009; 19:10:25 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.