Şimdi Ara

HTPC mi yoksa Popcorn tarzı Media Player mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
316
Cevap
2
Favori
33.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: spex

Arkadaşlar gerçekten merak ediyorum; el kadar medya oynatıcı cıhaz, nasıl oluyorda iyi bir HTPC den iyi görüntü veriyor. Bunu "teknik olarak" anlatabilecek bir arkadaş varsa ve bize anlatırsa çok sevinirim.

Aynen bende çok memnun olurum (:

quote:

{PeGaSuS} , maaşallah sende de olmayan sistem yok. Bir media playerın eksik. Onu da alırsan tamamdır senin işin.

İşte almaya gerek varmı acaba diye konu açtık bizde
  • Teknik nedenini bilmem ama PCH'ın görüntü kalitesinin (akıcılık, renk detayı ve keskinlik) herhangi bir PC'den daha başarılı olduğunu tereddütsüz söyleyebilirim.

Son olarak ullandığım notebook (Vaio FW 21Z):
    İşlemci Pentium Core 2 Duo T9400
    Ekran kartı ATI HD 3650

Daha başka bir sürü PC ve notebook da kullandım/denedim. Ayrıca şimdiye kadar tüm kodekleri ve playerları denediğimi de belirteyim.

Ve sonra da sonuç olarak şunu yazayım: HTPC/PC/Notebook, media oynatımı konusunda benim için tarih oldu.

Selamlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Akseaus

Teknik nedenini bilmem ama PCH'ın görüntü kalitesinin (akıcılık, renk detayı ve keskinlik) herhangi bir PC'den daha başarılı olduğunu tereddütsüz söyleyebilirim.

Son olarak ullandığım notebook (Vaio FW 21Z):
    İşlemci Pentium Core 2 Duo T9400
    Ekran kartı ATI HD 3650

Daha başka bir sürü PC ve notebook da kullandım/denedim. Ayrıca şimdiye kadar tüm kodekleri ve playerları denediğimi de belirteyim.

Ve sonra da sonuç olarak şunu yazayım: HTPC/PC/Notebook, media oynatımı konusunda benim için tarih oldu.

Selamlar.

+1
    6 aydır kullandıgım htpc ile bircok codec ve program denesemde bir standart oturtamamıştım popcorn u alana kadar..popcorn hem rahat hemde %95 tüm dosyları sorunsuz oynatıyor..oynatırkende goruntu kalitesinden ödün vermiyor..

• quote:

Orjinalden alıntı: {PeGaSuS}

Bende laptop ve pc kullanıyorum lcd tvde..Gerek varmı acaba bu tarz media playere diye bakınıyorum şu aralar..

En kötü ihtımal bi htpc toplarım yada hdmı cıkıslı guncel bı laptopa upgrade ederım elımdekı cihazı..Laptop 4gb ram 320gb dısk t5450 cpulu bir konfıgurasyon ancak hdmi çıkışı yok sadece analog cıkış var..Sır bu yuzden gözden çıkardım cıhazı

aynen bende de monster var ama analog çıkış,çok sinir bozucu bir durum.Philips lcd'de de vga girişi yok... .İyi bir konu olmuş bu arada. Estetik kaygılar güdülmüyorsa(kasa,klavye,mouse vs.) bence htpc daha kullanışlı.Hem Ucuzlayınca bluray player'da takılabilir. Özel filmlerin arşivi yapılabilir.

• htpc için linux ve mediacentera kadar çok çeşit şey denedim ama hep bir eksiklik var kullanım kolaylıüından tutunda özellik olarak .
    Şimdi amaç oturup koltuğa yayılıp kumanda elinde herşeyi yapmaksa wd yi kategoride bile görmeyen bir kişiyim ayrıca popcorn harika bir ürün . video paylaşım sitelerine girmek . yakında mümkün olacak ip tv yi kullanmak torrent , ftp server olarak kullanabilmek ise bu cihazın üstüne çıkamaz bir htpc .
    ayrıca donanım olayına gelirsek . mkv bir kodek değildir . belli başlı özelliklerin bir arada toplanmış paketidir . hd içerik dediğimiz mpeg4 tabanlıdır ve bu cihazın işlemcisi herçeşit mpeg görüntüyü işlemeye yeterlidir . yani ilerde mpeg 6 çıkarsa belkide donanım olarak onu bile destekliyorsa yazılımla çok rahat yapılabilir . ben 1200 ytl ye aldığım 8800 gtx ekran kartını yarı fiyatından düşük fiyata satarken çıkmış olan eski radyo kartlarına benzeyen 2600 ekran kartı donanımsal cpuya yük bindirmeden hd içerikleri oynatıyordu . pc dünyası bu tip cihazlara göre çok daha nankör .

• quote:

Orjinalden alıntı: benign2004
    mkv bir kodek değildir

Matruska Codec olmadan MKV izleyemezsiniz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sympatique

quote:

mkv bir kodek değildir

Matruska Codec olmadan MKV izleyemezsiniz...

matroska ile kastınız haali media splitter sanırım .bu bir codec değil taşıyıcıdır .
    http://www.matroska.org/
    burdan gerekli bilgilere ulaşabilirsin .
    sisteminde gerekli mpeg4 codec ve ses codeci olmadan kuracağın haali media splitter hiçbir işe yaramayacaktır .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benign2004 -- 26 Ocak 2009; 22:17:40 >

• quote:

matroska ile kastınız haali media splitter sanırım .bu bir codec değil taşıyıcıdır .
    http://www.matroska.org/
    burdan gerekli bilgilere ulaşabilirsin .
    sisteminde gerekli mpeg4 codec ve ses codeci olmadan kuracağın haali media splitter hiçbir işe yaramayacaktır .

Codec ne ?

Taşıyıcı ne ?

Aralarındaki farkları yazar mısınız.
  • quote:

Matroska aims to become THE standard of multimedia container formats. It was derived from a project called MCF, but differentiates from it significantly because it is based on EBML (Extensible Binary Meta Language), a binary derivative of XML. EBML enables the Matroska Development Team to gain significant advantages in terms of future format extensibility, without breaking file support in old parsers.
    First, it is essential to clarify exactly "What an Audio/Video container is", to avoid any misunderstandings:

* It is NOT a video or audio compression format (video codec)
    * It is an envelope for which there can be many audio, video and subtitles streams, allowing the user to store a complete movie or CD in a single file.

bu alıntıyı yine matroska nın official sitesinden yaptım
    mkv bi taşıyıcıdır . görüntü ses ve altyazı gibi formatların bir araya getiren bir özellik , derleme
    codec ses ve görüntüyü çözmeye yarayan yazılımlardır .
    sanırım aralarındaki farkı anlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benign2004 -- 26 Ocak 2009; 22:55:42 >

• quote:

quote:

Matroska aims to become THE standard of multimedia container formats. It was derived from a project called MCF, but differentiates from it significantly because it is based on EBML (Extensible Binary Meta Language), a binary derivative of XML. EBML enables the Matroska Development Team to gain significant advantages in terms of future format extensibility, without breaking file support in old parsers.
    First, it is essential to clarify exactly "What an Audio/Video container is", to avoid any misunderstandings:

* It is NOT a video or audio compression format (video codec)
    * It is an envelope for which there can be many audio, video and subtitles streams, allowing the user to store a complete movie or CD in a single file.

bu alıntıyı yine matroska nın official sitesinden yaptım
    mkv bi taşıyıcıdır . görüntü ses ve altyazı gibi formatların bir araya getiren bir özellik , derleme
    codec ses ve görüntüyü çözmeye yarayan yazılımlardır .
    sanırım aralarındaki farkı anlatabilmişimdir.

Hocam bilmediğimden soruyorum güzel bir şekilde anlatsan da anlardım yani..Biraz tepkili bir cevap olmuş gibi geldi bana

• bu şekilde düşünmeniz açıkçası beni üzdü .
    kesinlikle size karşı bir tepkim olmadı . yinede kırdıysam özür dilerim
    elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir .
  • quote:

bu şekilde düşünmeniz açıkçası beni üzdü .
    kesinlikle size karşı bir tepkim olmadı . yinede kırdıysam özür dilerim
    elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir .

Üzülme yaw . Forumlarda olur böyle yanlış anlaşılmalar.. Eyvallah bilgi için
  • Htpc nin en idealini bulmak için defalarca değişiklik yaptım.Fakat hiçbiri kullanışlı olmadı. Pc aslında film izlemek için üretilmemiş bir cihaz olduğundan tam istenilene cevap veremiyor.Bazen 100 YTL.dandik DVD player lar bile daha kullanışlı. Sonuç olarak tabiiki popcorn. Küçük olduğundan odalardaki TV ler arasında bile dolaştırabiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boylum -- 27 Ocak 2009; 0:04:49 >
  • Arkadaşlar şu görüntü kalitesi ile ilgili teknik bilgisi olan yok mu hiç? İkisi arasında nasıl bir görüntü kalite farkı olabilir aklım almıyor açıkçası. Fark varsa bu neden kaynaklanıyor? Herkes bişey diyor ama teknik dayanaklı açıklama yapan yok. Bilelim de biz de ona göre tercih yapalım. Paramızı sokağa atmayalaım.
  • Merhaba Arkadaşlar,

Ben de dün bir test yaptım. Ufaklığın odasında eski model bir DVD'im vardı 1080i'ye (1080 p bile değil) yukarı ölçeklendiren (upscale) Zoran adlı bir yongası var: Önce HTPC üzerinde seyrettim (DVI üzerinden HDMI'ya bağlı 1080 sinyal alıyorum) film hem renk hem kalite özellikle de piksellerin görülmesi konusunda hiç iç açıcı değildi. Üşenmedim kaydettim bir DVD'ye ve Philips ile bir daha seyrettim. Sonuç inanılmaz farklı idi. Ağzım açık kaldı kesinlikle beklemiyordum böyle bir sonuç. Sanki HTPC ile VCD seyrediyormuş gibiyken (filmin orijinal çok kötü) aynı film Philips ile kötü kalite bir DVD gibi olmaya başmamış hem renk hem detay çok ama çok iyileşmiş idi. Özellikle HTPC'nin yaptığı basamak etkisinin. çok görüldüğü bir sahneyi tekrar tekrar izledim. Philips açık ara iyi idi.

Bu test sonucunda açıkcası popcorn ya da wd tarzı cihazların daha iyi sonuç verdiğine olan inancım çok arttı.

Bunun nedeni ne derseniz açıkcası yazılımından (codec, player, driver vs. vs.) dolayı diyorum. Kırk değişik bileşen var hepsini iyi yapan bir türlü yok biri ses de sorun çıkartır bir görüntüde sorun çıkartır diğeri yavaş ama kaliteli çalar bir başlası da hızlı ama kalitesiz. Sonuç olarak HTPC ile iyi sonuç almak yazılımsal olarak biir çok yazılım kombinasyonunu defalarca test etmenizi gerektiriyor. Üstüne üstlük bazen donanım özellikle görüntü kartını da)değiştirmeniz ve her işlemi yeniden tekrarlamanız gerekebilir.

Diğer yandan bu işi iyi yapan hem de oldukça iyi yapan yongalar geliştirilmiş. İşi sadece bu olan yongalar. Dolayısı ile hem daha iyi hem de daha az elektrik tüketimi ile yapması gayet normal.

Hiç uğraşmayın alın bir WD ya da popcorn. 1080i philips bile daha iyi çaldı SD Divx'leri. Gerisini siz düşünün.

quote:

Orjinalden alıntı: boylum

Htpc nin en idealini bulmak için defalarca değişiklik yaptım.Fakat hiçbiri kullanışlı olmadı. Pc aslında film izlemek için üretilmemiş bir cihaz olduğundan tam istenilene cevap veremiyor.Bazen 100 YTL.dandik DVD player lar bile daha kullanışlı. Sonuç olarak tabiiki popcorn. Küçük olduğundan odalardaki TV ler arasında bile dolaştırabiliyorsun.

• quote:

Orjinalden alıntı: ayhan_guler

Merhaba Arkadaşlar,

Ben de dün bir test yaptım. Ufaklığın odasında eski model bir DVD'im vardı 1080i'ye (1080 p bile değil) yukarı ölçeklendiren (upscale) Zoran adlı bir yongası var: Önce HTPC üzerinde seyrettim (DVI üzerinden HDMI'ya bağlı 1080 sinyal alıyorum) film hem renk hem kalite özellikle de piksellerin görülmesi konusunda hiç iç açıcı değildi. Üşenmedim kaydettim bir DVD'ye ve Philips ile bir daha seyrettim. Sonuç inanılmaz farklı idi. Ağzım açık kaldı kesinlikle beklemiyordum böyle bir sonuç. Sanki HTPC ile VCD seyrediyormuş gibiyken (filmin orijinal çok kötü) aynı film Philips ile kötü kalite bir DVD gibi olmaya başmamış hem renk hem detay çok ama çok iyileşmiş idi. Özellikle HTPC'nin yaptığı basamak etkisinin. çok görüldüğü bir sahneyi tekrar tekrar izledim. Philips açık ara iyi idi.

Bu test sonucunda açıkcası popcorn ya da wd tarzı cihazların daha iyi sonuç verdiğine olan inancım çok arttı.

Bunun nedeni ne derseniz açıkcası yazılımından (codec, player, driver vs. vs.) dolayı diyorum. Kırk değişik bileşen var hepsini iyi yapan bir türlü yok biri ses de sorun çıkartır bir görüntüde sorun çıkartır diğeri yavaş ama kaliteli çalar bir başlası da hızlı ama kalitesiz. Sonuç olarak HTPC ile iyi sonuç almak yazılımsal olarak biir çok yazılım kombinasyonunu defalarca test etmenizi gerektiriyor. Üstüne üstlük bazen donanım özellikle görüntü kartını da)değiştirmeniz ve her işlemi yeniden tekrarlamanız gerekebilir.

Diğer yandan bu işi iyi yapan hem de oldukça iyi yapan yongalar geliştirilmiş. İşi sadece bu olan yongalar. Dolayısı ile hem daha iyi hem de daha az elektrik tüketimi ile yapması gayet normal.

Hiç uğraşmayın alın bir WD ya da popcorn. 1080i philips bile daha iyi çaldı SD Divx'leri. Gerisini siz düşünün.

merhaba...

yazdığınız yazıdan hiçbirşey anlamadım. Soru olarak HTPC ve MKV playerler sorulmuş. Sizde anladığım kadarıyla iki üründende yok.

yanlışım varsa düzeltiniz lütfen.

• Ben tam tersi bir sonuç alıyorum bence HTPC nizin S/W, H/W konfigürasyonuna ve tv ayarlarınıza bir bakın derim.

350MB 40 dakikalık avi diziler bile HTPC de 720p upscale ederek çok kaliteli izleniyor.

PC den PCH tarzı cihazlara geçenlerin amacı görüntü kalitesinden çok boyut, pratiklik enerji vs. gibi şeyler, incelerseniz laptop ile aldıkları görüntüden çok memnun oldukları halde kullanım daha çok pratiklik gibi nedenlerle PCH tercih edenler vardı.

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

quote:

Htpc nin en idealini bulmak için defalarca değişiklik yaptım.Fakat hiçbiri kullanışlı olmadı. Pc aslında film izlemek için üretilmemiş bir cihaz olduğundan tam istenilene cevap veremiyor.Bazen 100 YTL.dandik DVD player lar bile daha kullanışlı. Sonuç olarak tabiiki popcorn. Küçük olduğundan odalardaki TV ler arasında bile dolaştırabiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 27 Ocak 2009; 12:18:21 >

• Merhaba isohak,

Ben de HTPC var şu anda. Zaten yazımda da açıkca belirtmişim. Olmasa nasıl karşılaştırma yapmış olabilirim ki değil mi? Benim burada anlatmaya çalıştığım bu iş için yaratılmış yongaların HTPC'lere göre nasıl bir başarı gösterdiğini anlatmak ve yaşadığım deneyimi de aktarmaktı. Bu deneyiminden yola çıkarak benzer bir benzemede daha gelişmiş yonga setine sahip WD ya da popcorn için de kullanılabilir. En azından HTPC tarafındaki sorunlar açıkca görülüyor.

Takıldığınız noktalar varsa yanıtlamaya hazırım.

Saygılar.

quote:

Orjinalden alıntı: isohak

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

merhaba...

yazdığınız yazıdan hiçbirşey anlamadım. Soru olarak HTPC ve MKV playerler sorulmuş. Sizde anladığım kadarıyla iki üründende yok.

yanlışım varsa düzeltiniz lütfen.

• Selam Mastor1,

Açıkçası ben de bu konu üzerinde çok uğraştım. 7-8 değişik player, pek çok codec ve ekran kartı driver'ı (onun içindeki ayarları) kullandım değiştirdim. ATI ekran kartım ve HP bir bilgisayar. Ben de 1080p upscale ediyor ama yine de SD kaynaklarda philips çok altında kaldı. HD Filmler ile oldukça iyi doğal olarak ama karşılaştıma yapacağım bir ortam tam yok. PS3 ile Blu-ray seyrediyorum ama aynı filmi hem PS3 hem de HTPC ile seyredemedim o yüzden yorum yapamadım. Vakit bulabilirsem bir iki de resim koymaya çalışacağım akşam.

quote:

Orjinalden alıntı: mastor1

Ben tam tersi bir sonuç alıyorum bence HTPC nizin S/W, H/W konfigürasyonuna ve tv ayarlarınıza bir bakın derim.

350MB 40 dakikalık avi diziler bile HTPC de 720p upscale ederek çok kaliteli izleniyor.

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

quote:

• 10GB'lık 1080P 300 spartan filmini 1920x1080 çözünürlükte televizyona vermiştim ve görüntü arada takılıyordu. sistemimi aşağıda yazıyorum. şimdi HTP için bu kadar para vermiş olsam gene sorun yaşıyorsam hangisi daha mantıklıdır? bence amaç sadece HTPC ise Media Playerları tercih ederim.

Core 2 Duo 6300 2.8GHZ
    4GB Ram
    HD 4850
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.