Şimdi Ara

HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
9.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçen sene Amerika'dan aldığım HP Pavilion Dv5 laptopuma henüz hiçbir update yapmamıştım Vista'nın kendi updatelerinden başka (BIOS gibi, NVIDIA ekran kartı gibi).

Bugün ilk defa HP'nin sitesinden bilgisayarımın "product number"ını girerek son çıkan BIOS update'ini yukledim.

Yukleme epey uzun sürdü, yarılardayken bir anda mavi ekran çıktı ve hata verdi.

Laptop kesinlikle kapanmadı (uzun basmama rağmen), şarj adaptörünü ve pili çıkararak kapatabildim ancak.

Ardından tekrar açtığımda kesinlikle yazı veya işaret falan çıkmadı, simsiyah ekran ve ekranın önündeki kısayol dokunmatik tuşlarının led'leri yanık pozisyondaydı.

Laptop'um ABD'de HP sitesinden özel seçerek yaptığım bir model olduğu için Dv5-xxxx gibi bir şey söyleyemiyorum ama özellikleri imzamda yazıyor.

Pavilion Dv5, Vista (yanlış hatırlamıyorsam Home Premium) 64 bit..

BIOS update'te bu tarz bir sorun yaşayan oldu mu acaba?

Suanda laptopum bildiğiniz ölü durumda ve moralim çok bozuk. 1 senelik garanti süresi dolmasaydı Amerika'yı zorlardım, mail falan atardım bir sekilde yardımcı olurlardı ama garanti süresi de doldu.

Ayrıca Recovery DVD'm falan da yok, laptopun içinde var diye verilmedi heralde.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, çok büyük patates oldum, HP Türkiye'nin eline düşmek istemiyorum, "anakartı değiştirmemiz gerekiyor, 1200 dolar lazım" veya "laptopu 10. kattan aşağı atmamız lazım, eğer parçalanmazsa çalışır" falan demelerini istemiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

• Arkadaslar yardim edebilecek kimse yok mu?
  • Sorun cozuldu, usb flash disc ile yeni BIOS yazdim.

Ayni sorunu yasayan olursa bana ulasabilir.
  • Onur arkadasım slm.bende gecen Cuma bios güncelleme hatasına düştüm.basta forumları okusaydim hiç bulasmazdim bu işe.Toshiba marka laptopuma sitesinden modeline göre bios yazılımı indirip Windows ortamında yükleme yapmak istedim.yükleme başladı ve tam yarıya geldiginde b.sayar dondu fan deli gibi çalısmaya başladı uzun süre bekledim ama nafile.kapatmak istedim kapanmadı bende senin gibi şarjdan çekip pilini çıkartarak kapatabildim.tekrar acmak istediğimde sadece pover ışığı fan ve lambalar yanıp siyah ekrandan başka hicbisey gelmedi.çok telaslanip panik yaptım.garantiside bitti diye dusunuyordum çok üzüldüm.servisini aradığımda bana daha bir ay garantisinin olduğunu söyleyince apar topar servise götürüp verdim aleti.şimdi servisi arıyorum bana parça bekliyoruz diyorlar.senin yazınıza yeni buldum.eğer Flash disc le bios atiliyosa servis ne parçasından bahsediyo anlamadım.senden ricam bu işi nasıl başardın biraz anlatıp aydınlatırsan memnun olurum şimdiden teşekkürler... laptop elime ne zan gecer bilmiyorum.şimdi servisin keyfini bekle dur....

• Sizden başka 2 kişi daha bana bu konu ile ilgili özel mesaj atmıştı. Onlara yanıt verememiştim.
    Akşam eve gidince detaylı bilgiyi buradan veririm.

Kimi BIOS markaları bu gibi durumda USB ile tekrardan BIOS yazmaya izin veriyor. Benim de başıma geldiğinde araştırarak buldum. Yani bu işleme izin vermeyen de var..

HP, INSYDE BIOS kullanıyor, Toshiba'nın kullandığı BIOS başka bir marka ise, yani USB ile tekrardan yazmaya izin vermiyorsa, o zaman BIOS Chip'i bekleniyor olabilir. Başka mantıklı bir açıklaması yok. Biraz daha bilgi iste servisten. Nedir parça diye.
  • Onur cevabın için teşekkürler.ilk önce usb den bios yukleyip laptopunu kurtardığın icin tebrikler.çünkü gercekten hem maddi hem manevi zarara ugrayacaktin heleki Türkiye'de.ben laptopumun biosun modelini ve türünü bilmiyorum.senin dediğini baz alırsak usb den yuklenebilmis olsaydı birkaç gunde laptopumu geri vermeleri gerekirdi.ama disaridan bios yuklenemeyen chipse o zaman anakart değişmesi gerekiyomus diye duydum.tamamen servisin insiyatifine kalmış yani genede dediğin gibi servise ne parçasını beklediğini sorsam iyi olacak....iyiki garantim varmış.......
  • @Onur__ hocam yptığın işlemler bunlar mı.braz bu konuda bilgi verebilrsn ve bnce bu konuyu üst konu yaparlarsa çok yardımcı olur
    1. Disconnect the AC adapter
    2. Remove the battery
    3. Insert the USB thumb drive
    4. Hold down the keyboard windows key + 'B'
    5. Connect the AC adapter
    6. Turn on the notebook with the power button
    7. When the power comes on, the touch pad LED is amber instead of white*
    8. Let go of the keys on the keyboard.
    9. After a few seconds the USB thumdrive is accessed by the notebook.
    10. The notebook appears to scan the files on the notebook and while doing
    so beeps rather loudly. The more files on the thumbdrive, the more beeps
    there are.
    11. It seems to be looking for something, but not finding it the notebook
    appears to recycle and try again.

• Bu işlemler bana bir yerden tanıdık geldi ama :)

İşlemler yanlış hatırlamıyorsam bunlardı.

Ama tabi bunların dışında önemli birkaç kısım daha vardı.

Mesela hangi BIOS versiyonunun indirileceği.

Ardından o klasörün içinde bazı isimlerde değişiklik yapılması gerekiyordu.

Evde vaktim olmadığı için yazamadım, şuan da bürodayım ama bu akşam yazmaya çalışırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

Bu işlemler bana bir yerden tanıdık geldi ama :)

İşlemler yanlış hatırlamıyorsam bunlardı.

Ama tabi bunların dışında önemli birkaç kısım daha vardı.

Mesela hangi BIOS versiyonunun indirileceği.

Ardından o klasörün içinde bazı isimlerde değişiklik yapılması gerekiyordu.

Evde vaktim olmadığı için yazamadım, şuan da bürodayım ama bu akşam yazmaya çalışırım.

tmm hocam saolun birgün başımıza gelir fln mazallah bilmek lazım

Renamed the file 30F7F04.FD to 30F7.BIN and placed it on a USB thumb drive.

Disconnected the AC adapter from the notebook.

Removed the battery from the notebook.

Inserted the USB thumb drive into one of the USB ports on the notebook.
    Didn't seem to matter which one.

Held down the 'Windows' Key and the 'B' key.

Connected the AC adapter.

Pressed the 'Power' button on the notebook.

When the LEDs came on, let go of power button and the two keys held down earlier.
    On the CQ45-107TX the touch pad LED came on as amber (disabled) instead of the normal white (enabled).

After about 10 seconds the notebook started reading the USB thumb drive.
    While searching for the file the notebook beeped once a second.
    The number of beeps varied, depending on how big the thumb drive was and
    the number of files on the thumb drive, from just one beep to many.
    If the file was not found, the notebook would reset itself and try again.

If the file was found then it took about 12 seconds for the notebook to load it.
    No beeping sounds heard during the loading time.

When loaded the notebook started flashing, indicated by beeps every 2 seconds.
    This took about 32 seconds.

About 5 seconds after the beeping had stopped the notebook shutdown.
    BIOS worked normally thereafter.

böyle şeyler yazmşlar

en iyisi sayfayı weriyim ben
    http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=304332

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoNneCtinG_04 -- 18 Şubat 2010; 18:51:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: serhat1971

Onur cevabın için teşekkürler.ilk önce usb den bios yukleyip laptopunu kurtardığın icin tebrikler.çünkü gercekten hem maddi hem manevi zarara ugrayacaktin heleki Türkiye'de.ben laptopumun biosun modelini ve türünü bilmiyorum.senin dediğini baz alırsak usb den yuklenebilmis olsaydı birkaç gunde laptopumu geri vermeleri gerekirdi.ama disaridan bios yuklenemeyen chipse o zaman anakart değişmesi gerekiyomus diye duydum.tamamen servisin insiyatifine kalmış yani genede dediğin gibi servise ne parçasını beklediğini sorsam iyi olacak....iyiki garantim varmış.......

Teşekkürler.

Ben laptopumu ABD'den almıştım, tekrar geriye bir şekilde gönderebilecek bile olsam garanti süresi de 1 yıl olduğundan o da geçmişti :)

Kısa süreli de olsa epey bir üzüntü yaşamıştım çünkü evet BIOS çipi anakart ile birlikte olduğundan, servise versem anakartın değişmesi gerektiğini söyleyip yüzlerce dolar fatura çıkaracaklardı.

Yani son derece güzel çalışan ve sıfırdan farksız olan laptopumu çöpe atıp yenisini almak zorunda kalacaktım..

Çok şükür ki imdadıma INSYDE marka BIOS girdi. Uygun BIOS'u indirdikten sonra dosya isimlerinde yapılması gereken bazı değişiklikleri yapıp, USB'ye atıp yazıldığı şekilde işlemlerle tekrar BIOS yazabildik.

Tabi ilk yaptığımızda da olmamıştı ama ümidimizi kaybetmeden devam etmiştik ve sonuca ulaştık :)

USB den yüklenebiliyor ise kısa süren bir işlem. BIOS markasını bilmek lazım bunu söyleyebilmek için. Ama BIOS, USB'den yazılabilecek şekilde olsa dahi servis bu işlemi bilmeyebilir veya uğraşmak istemeyebilir, belki anakart söylemek daha kolaylarına gitmiş olabilir. Bu da bir ihtimal sonuç olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: EmR_3153

Renamed the file 30F7F04.FD to 30F7.BIN and placed it on a USB thumb drive.

Aynen.

Dosya ismi değişikliği dediğim de buydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onur__ -- 18 Şubat 2010; 19:06:09 >
  • Tebrik ederim kurtarmıssınız laptopunuzu... Bu arada benimde aklıma takkılan sorular var cevaplarsanız sevinirim...

Bios guncellemerinin artıları nelerdir?Siz neden Bios Update yaptınız? Riskleri de var tabiki risk almaya deger bir onemi varmı? Direk USB'den guncelleme yapmak daha mı sorunsuz ve saglıklı? Benim laptopum daha yeni uretimi sanırım 3-4 ay ben alalı da 1 ay felan oldu..Sizce gerek varmı?
    Tesekkurler simdiden...
    Saygılar
  • Simdi tabiki isletim sisteminden tutun da, icerisindeki tum programlara kadar, donanimsal parcalarin en son cikan driverlarina kadar hep bir seyler guncelliyoruz.

Genelde iyilestirmeler oldugu icin guncelleme yapiyoruz.

Ben de o gune kadar herhangi bir update yapmamistim Windows'un yolladiklarindan baska, bir baktim BIOS versiyonum en dusugu olan F05 imis, en son F21'e kadar cikmis.

Ek ozellikler getirir, fan seviyesi (-sesi), voltu, cartini curtunu degistirir, yenilikleri vardir vesair nedenlerden dolayi BIOS'u guncellemek istemistim.

Onun disinda bu laptop ciktiginda Win7 yoktu. Daha sonralardan cikti. Yani BIOS Vista ile ilintili. Tamam tabiki BIOS'un isletim sistemiyle pek bir ilgisi olmayabilir ama Vista'da calisan bazi seyler, ayni BIOS ile Win7'ye gecince calismamaya basliyormus. Yani "Win7 Compatible" olmasi icin F21 BIOS yuklemem gerekiyormus. Ben de Win7 yuklemeyi dusunuyordum o siralarda. E dogal olarak ne yapilacak, tabiki BIOS guncellenecek :)

Mesela HP'de orjinalden gelen harrdisk protector'un Win7'de calisabilmesi icin F21 isimli son surum BIOS gerekiyordu.

Fakat ne olduysa bana patladi. Hazirliklar tamam, makina soguk, res atilmis, arkada hicbir program calismiyor vs. Yariya kadar geldi, yarida kitlendi :)

Riskleri var, risk almaya deger mi demissiniz. Ben riskleri oldugunu bilmiyordum. Yani laptopum var, herseyi legal, abuk subuk programlar vs yuklememisim, adamlarin kendi sitesinden bir guncelleme indirmisim ve onu kuruyorum. Yani nasil bir risk olabilir ki... Diye dusunmustum ama belki de kimsenin basina gelmeyecek sey bana denk geldi :)

Simdi Win7 var bende, bir backup vs. alirsam tekrar deneyecegim BIOS update'i, ve yine Windows uzerinden deneyecegim :) Inat degil mi.
    USB uzerinden yapmak ne bir yerde yaziyor, ne de herkesin yapabilecegi turden bir islem. Sen internet sitende BIOS update diye sunuyorsan herkese, ve Windows uzerinden calisabilen bir yukleme programi ise ben niye kasayim USB ile yazmayi.

Benden baska yukleyenler de oldu yani, onlarda sorun cikmamis mesela. Niyeyse :)

Buarada tabi sunu da soylemek lazim, en yenisi diye en iyisi olacak diye bir kaide yok tabiki. F16 BIOS vardir kimisinde, memnundur, degistirmeye gerek duymaz. (gerci ben de F05 imden memnundum ama deneme amacli gecmek istemistim yenisine)

Mesela bizim makinanin ekran kartinda eski versiyon olan 186.xx'in, daha sonra cikan 192.xx'den daha performansli olusu gibi :)

• Arkadaslar normalde kimse bios guncellestirmesini bilmez hatta normal driver lari bile ilk haliyle kullanır giderler.Ama benim gibi insanlar rahat durmaz.ben devamlı yeni çıkan driverlari güncellemeleri takip ederim.laptopuma Windows 7 kurmuştum ve driverlarin cogunu vista uyarlamalı kullanıyorum taaki gecen Cuma gunüne kadar.Ara sıra Toshiba'nın sitesine girip bakarım.Cuma Günü'de baktığımda Windows 7 driverlarininin çıktığını görünce hepsini indirip yüklemeye karar verdim ve en üstten baslarım dedim ama en üstte bios guncellestirmesi vardı :( Bende hadi onuda guncellestiriyim bari dedim ama nerden biliyim çok tehlikeli olduğunu keske forumları okuyup öyle karar verseydim.yukledikten sonra diğer driverlar gibi kapanıp açılacak cihaz yeni versiyon yazılıma kavuşacak zannettim.ama öyle olmadı bios güncelleme programını Toshiba'nın sitesininden birebir orjinal driverini indirip kur deyince yarıya kadar gelip dondu kaldı fan kendinden gecti uzun süre bekledim ama cihazı kapatamadim bile adaptor ve bataryayı söküp anca durdurabildim.tekrar takip acmak istedim ama sadece power ışığı yandı fan deligibi çalısmaya başladı kap kara bir ekran.dünya basıma yıkıldı çünkü hicbirsey yapamiyosunuz.Allah'a çok sukurki garantinin bitmesine 29 gün kalmış hemen götürüp verdim şimdi aradığımda parça bekliyoruz diyolar.sanırım bios yazılımı ya usb den falan yuklenemiyo ya servis bilmiyo yada kolayına kaçıp parça degisimine gidiyolar.bir hafta oldu bekliyoruz.Benim gibi gecesi gündüzü b.sayarla gecen birininde b sayar siz kalması ızdırap gibi geliyo..uzun lafın kısası kesinlikle bios güncellemesine falan girmeyin durduk yerde basınızı belaya sokmayın.Maddi manevi zarara ugrarsiniz yada benim gibi servise verip günlerce beklersiniz bı dahamı tövbe.bu arada bu yazıyı yazarken Ankara'da deprem oldu Buda ürkütücü ve ayrı bı konu herseyden önce saglık.....servisteki gelişmeleri buraya yazacağım bilginize......

• Arkadaslar dün servis aradı laptopunuz hazir diye arabamla gittim o kadar yolu laptopu teslim edecekken bı baktım wireless tuşu çıkmış takmak için tekrar servise aldılar yarım saat bekledim bide haber geldiki taktiğimiz ana kartta sorunlu çıktı.e kardesim bunu denemediniz beni niye cayiriyosunuz dedim.yüzüme bakiyolar.hayırlısı beklemeye devam.yanliz ordayken birkaç kisi geldi hepsi sorunlu bikmislar git gel den sorunları bı türlü çözülememiş.iyice gözüm korktu yaa...servis Toshiba
  • şu bios güncelleme furyası nedir anlamıyorum, bu işe kalkışanların kaç tanesi bios nedir ne işe yarar neden ve ne zaman güncelleştirmeye ihtiyaç duyulur bilmez, her zaman bir önceki seferde usb den kurtardığı biosunu bir sonraki sefere usb den kurtarma garantisi olmadığını da bilmez, yeni bir parça alırsın biostan dolayı anakart tanımaz güncellersin, veya cihaz aldığından beri düşük performanslıdır ve bios un kararsız olduğu diğer makinelerden de tescillidir bunu gibi şeyler varsa bios update yapılır, aa hadi yeni bios çıkmış güncelleyelim diye update edilmez

servis kendi elindeki prosedürü uygular anakart değişimi olmaz, anakart üzerindeki bios çipi plcc veya dip ne türse ona göre üreticiden rom bilgisi ve çip id si verilerek istenir, 30-40 dolar civarı fiyatları olur kendiniz almaya kalkarsanız 15-20 dolara da ye bulursunuz ama servis özel üreticiden alamaz, ana üreticiden tedarik etmek zorunda her durumda, usb olayı da her bilgisayar için olmaz her bios yazmaya izin vermediği gibi her çip yazılacak kadar sağlam durumda kalmamış da olabilir saçma sapan işlere girmeyin o yüzden yok burda aa yapmış bilmem ne sonra suçlu gene üretici veya servis olur her zamanki gibi

@serhat1971 hocam yeni kayıt açmış olabilirler sana orda teslim etmiş gibi gösterip süreyi yeniden başlatabilirler yani güzide ülkemizde bu tür olaylar yaşanıyor ona dikkat et derim, denemediklerini sanmam servislerde bilgisayarı açıp içindeki resimleri falan inceleyen tipler bile mevcut

• Dracos kardes çok haklisin çok büyük bı aptallik ettim ama olan oldu.ben Windows 7 diverlarini indirirken bios güncellemesini gördüm nerden gördüm görmez olaydım ama böyle birsey olacagini bilseydim yanından gecmezdim.basıma geldikten sonra öğrendim ama is isten gecti.bu arada bütün aile resleri videoları falan icinde kaldı servisten harddiski aldım.uyarın için çok teşekkürler ordaki bayana tekrar işlem yapıp yapmadığını sordum hayır yapmadım dedi zaten teslim almamıştım herhangi bir imza atmadım ilk verdigi teslim kağıdının aslınıda vermedim hatta fotokopisinide çektirdim.bekliyoruz bakalım ama Allah servise düşürmesin....
  • Laptopunuzda hangi bios varsa (hatırlıyorsanız) onu hp nin sitesinden indirin

Dosya ismini 30F7F04.FD 'den 30F7.BIN şeklinde değiştirin ve USB ye atın

Şarj aletini çıkartın

Laptop bataryasını çıkartın

USB yi laptopa takın

'Windows' tuşuna ve 'B' tuşuna basın

Şarj adaptörünü bağlayın

'Güç' düğmesine basarak laptopu açın

Led ışıklar yandığında, 'Güç' düğmesine basmayı bırakın ve iki tuşa basmaya devam edin

Birkaç saniye sonra laptop, Bios'u USB'den okumaya başlayacak

Dosya aranırken saniyede bir BİP sesi gelecek

Dosyaların çokluğuna ve flaş belleğin büyüklüğüne göre bipleme artabilir

Dosya bulunamazsa laptop kendine reset atar, yeniden denemeniz gerekir

Dosya bulunursa birkaç saniye sonra yüklenmeye başlar

Yükleme sırasında bip sesi çıkmaz

Yeni bios'un yazılması 32 saniye kadar sürer ve 2 saniyede bir bip sesi duyulur

Bip sesi kesildikten 5 saniye sonra laptop kapanır

Açınca herşeyin normal olması gerekiyor.

Özel mesaj ile soranlar olduğu için yazdım, konu hortlatmış olarak saymayın lütfen, yardım etmek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

Laptopunuzda hangi bios varsa (hatırlıyorsanız) onu hp nin sitesinden indirin

Dosya ismini 30F7F04.FD 'den 30F7.BIN şeklinde değiştirin ve USB ye atın

Şarj aletini çıkartın

Laptop bataryasını çıkartın

USB yi laptopa takın

'Windows' tuşuna ve 'B' tuşuna basın

Şarj adaptörünü bağlayın

'Güç' düğmesine basarak laptopu açın

Led ışıklar yandığında, 'Güç' düğmesine basmayı bırakın ve iki tuşa basmaya devam edin

Birkaç saniye sonra laptop, Bios'u USB'den okumaya başlayacak

Dosya aranırken saniyede bir BİP sesi gelecek

Dosyaların çokluğuna ve flaş belleğin büyüklüğüne göre bipleme artabilir

Dosya bulunamazsa laptop kendine reset atar, yeniden denemeniz gerekir

Dosya bulunursa birkaç saniye sonra yüklenmeye başlar

Yükleme sırasında bip sesi çıkmaz

Yeni bios'un yazılması 32 saniye kadar sürer ve 2 saniyede bir bip sesi duyulur

Bip sesi kesildikten 5 saniye sonra laptop kapanır

Açınca herşeyin normal olması gerekiyor.

Özel mesaj ile soranlar olduğu için yazdım, konu hortlatmış olarak saymayın lütfen, yardım etmek lazım.

bu çok önemli bilgi ya hort falan sayılır mı Allah göstermesin birinin başına gelirse çok yardımcı olacaktır.

• Valla ben iyi tutuşmuştum, başlığı ekim 2009da açmışım :) o günden sonra birkaç kişi ulaşmıştı özel mesajla, yani aynı sorunu yaşayanlar da oluyor, bikaç saat önce de bi mesaj aldım, dedim yazayım bari türkçesini.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.