Şimdi Ara

HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
0
Favori
9.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Şu an üstte dediğim gibi yaptım ve iki dosyanın aynı olduğunu gördüm. Benzer dosyalar dedi program. Fakat biosdeponun ilk verdiği dosyayı atınca içerikleri farklı hatası verdi. Ben ilk gönderdikleri bios dosyasını yazıp çipi monte edeceğim. Duruma göre ne yapacağımı bilmiyorum artık. Hallettikten sonra bilginize başvururum yine. Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: heavyrocker

Şu an biosdeponun verdiği 2. dosyayı yazdım. Check ediyorum. Daha sonra grundig sitesinden aldığım biosu open ile açacağım. Sonra verify tuşuna basıp iki dosyanın aynı olup olmadığını anlamaya çalışacağım.
    Siz hangisini yükleyip, bios çipini yerine oturtmamı tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

Biosdepo sitesinin verdiğini yükleyiniz. Bende daha önce oralardan bios dosyası aldım ve hepside çalıştı.
  • mila12 M kullanıcısına yanıt
    Onların verdiği ilk bios dosyasını yükleyeceğim. Çünkü üstte anlattığım gibi 2. verdikleri, grundig sayfasındaki ile aynı sanırım. Üstte yazdığım üzere grundig sayfası ve biosdepo nun verdiği 2. bios un aynı olduğunu verify ile kontrol ettim. Tekini çipe yazdım. Tekini de open kullanarak denetlettirdim. Biosdeponun ilk verdiği bios, diğer ikisinden farklı. Denetlettiğimde onaylamadı. Farklı içerik olduğunu yazdı. Bu duruma göre eğer ilk verdikleri çalışırsa, inşallah çalışır işlemi sorunsuz bitirmiş olacağım inşallah. Yok çalışmazsa sizden yardım isteyeceğim ne yapabilirim diye. Biosdepoya da bildirim yapıp iki dosyanın da uymadığını yazmam lazım sonra.
    Hocam ilk verdikleri bios dosyasını yazıp, çipi yerine taktım fakat ana kart yine tepki vermiyor. Biosdepoya da bildireyim sorunu. Başka ne yapmamı önerirsiniz?
  • quote:

Hocam ilk verdikleri bios dosyasını yazıp, çipi yerine taktım fakat ana kart yine tepki vermiyor. Biosdepoya da bildireyim sorunu. Başka ne yapmamı önerirsiniz?

Cihazın sarj ışığı felan hiç birşeyimi yanmıyor. Farklı bir arızada meydana gelmiş olabilir.
    Ben de onu merak ediyorum aslında. Yoksa boşa mı bios ile uğraşıyorum. =)) Multimetre ile adaptör değerlerine baktım, sağlam. Güç konnektörü de aynı değerleri veriyor. Bios da yazılıyor. Eğer yanlış yazımdan dolayı bios yanlış güç değeri gönderip bir kaç kompanenent yaktıysa o olabilir. Kafam durdu. Biosdepo ya yazdım, onlar da profesyonel cihazla yazdırın dedi bilgisayarcıya gösterin dedi. Başka ne sorun çıkar ki durup dururken¿

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ben de onu merak ediyorum aslında. Yoksa boşa mı bios ile uğraşıyorum. =)) Multimetre ile adaptör değerlerine baktım, sağlam. Güç konnektörü de aynı değerleri veriyor. Bios da yazılıyor. Eğer yanlış yazımdan dolayı bios yanlış güç değeri gönderip bir kaç kompanenent yaktıysa o olabilir. Kafam durdu. Biosdepo ya yazdım, onlar da profesyonel cihazla yazdırın dedi bilgisayarcıya gösterin dedi. Başka ne sorun çıkar ki durup dururken¿

Genel bios başka yerlere zarar vermiyor. Programlayıcdan olacağını pek zannetmiyorum. Ama chip komple gitmiş olabilir. Birde anakart üzerinde besleme kısmıda gitmiş olabilir. Mosfet de gitmiş olabilir.
    Ana kart fotoğraflarında ki hangisi hocam? Bir de ona bakayım. Çünkü bios dışında bir sorun var tahminimce. Multimetre ile bozuk olduğunu anlamama imkan var mı?

• quote:

Ana kart fotoğraflarında ki hangisi hocam? Bir de ona bakayım. Çünkü bios dışında bir sorun var tahminimce. Multimetre ile bozuk olduğunu anlamama imkan var mı?

Eski resimlere baktım. Cihaz üzerinde ene diye yaza bir chip var. Onun içindeki yazılımıda uçurmuş olabilirsiniz.
    O zaman kısaca ana kart çöp oldu xd. İşlemci ve grafik kartı da çip olarak bulunuyor. Şimdilik beklemedeyim. Aklınıza başka bir şey gelirse lütfen yazın. Başka bir adaptör bulup deneyeyim bir de.

Hocam, şunu fark ettim. Bios u sizin program ile yazıp yerine taktıktan sonra, lehimleri ve bacakları biraz daha düzeltip kelepçeyi taktığımda, sizin verdiğiniz ch341 programmer ile read yaptığımda ve detect dediğimde hata alıyorum. Daha doğrusu her tuşta hata veriyor. Benim indirdiğim programmer ile read yapar gibi gösteriyor (Yapmadığına eminim), FF olarak yani boş gösteriyor. Sanırım yerine monte ettiğimde kısa devre ya da başka bir sorundan dolayı bios kilitleniyor? Buna ne sebebiyet verir acaba?
  • quote:

Hocam, şunu fark ettim. Bios u sizin program ile yazıp yerine taktıktan sonra, lehimleri ve bacakları biraz daha düzeltip kelepçeyi taktığımda, sizin verdiğiniz ch341 programmer ile read yaptığımda ve detect dediğimde hata alıyorum. Daha doğrusu her tuşta hata veriyor. Benim indirdiğim programmer ile read yapar gibi gösteriyor (Yapmadığına eminim), FF olarak yani boş gösteriyor. Sanırım yerine monte ettiğimde kısa devre ya da başka bir sorundan dolayı bios kilitleniyor? Buna ne sebebiyet verir acaba?

Chip bozulmuşta olabilir. İçi boş ise yine açmaz. Yani programlayamıyordur.

Birde aşağıdaki yazılım ile deneyin

http://www.dosya.tc/server9/u4j7sk/CH341A_Programmer.zip.html

Son gönderdiğinizde %100 e kadar güya okuma yapıyor. Sonra FF boş gösteriyor yine. Program tuşuna bastığımda hata verdi yazmıyor. Fakat bir önce gönderdiğiniz programmer ile yazdığına eminim. Çipi çıkartıp read dersem en son yazdığım bios olması lazım. Eğer yoksa ya yerine taktığımda bozuluyor, ya da hiç yazmıyor. Çinden gelen lehimle monte ettiğim çip standı artık hasar aldı tak çıkar yapmaktan. Çipi sağ salim ana karttan çıkarsam bile artık tamamen işler tersine gidecek sanırım. Çıkartığ denememe pek imkan kalmadı gibi.
    Hocam selamlar, en son bıraktığım gibi duruyor dizüstü bilgisayar. Çantaya içi açık şekilde koydum bıraktım. Artık kafam durmuştu bir sürü deney yapmaktan.
    Bios update yaptığım o kara geceden bir iz buldum hocam. Dump klasörü oluşmuş. Flash diski kurcalarken alttaki klasörleri buldum. Dump klasöründe 1084 adet dosya var. içinde bios klasörü var. Onlar yedek olabilir mi acaba? Bunlardan ekmek çıkar mı hocam?
    Fakat şöyle de bir durum var. Tahminimce, sorun bios olsa, ışıklar filan yanar, sistem açılır fakat ekran gelmez ve hiçbir işlem yapmaz. Bunda gücü taksam da ışık filan yok. Uyan bir adaptör ucu da yok. Kabloyu kesip direk voltaj vereceğim bakalım neler olacak? Acaba adaptör mü arızalı? Fakat multimetre ile kontrol ettim sorun yok gibi.

HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık)

• quote:

Hocam selamlar, en son bıraktığım gibi duruyor dizüstü bilgisayar. Çantaya içi açık şekilde koydum bıraktım. Artık kafam durmuştu bir sürü deney yapmaktan.
    Bios update yaptığım o kara geceden bir iz buldum hocam. Dump klasörü oluşmuş. Flash diski kurcalarken alttaki klasörleri buldum. Dump klasöründe 1084 adet dosya var. içinde bios klasörü var. Onlar yedek olabilir mi acaba? Bunlardan ekmek çıkar mı hocam?
    Fakat şöyle de bir durum var. Tahminimce, sorun bios olsa, ışıklar filan yanar, sistem açılır fakat ekran gelmez ve hiçbir işlem yapmaz. Bunda gücü taksam da ışık filan yok. Uyan bir adaptör ucu da yok. Kabloyu kesip direk voltaj vereceğim bakalım neler olacak? Acaba adaptör mü arızalı? Fakat multimetre ile kontrol ettim sorun yok gibi.

HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık)

Kontrol ettiyseniz sorun yoktur. Bios sorunu olduğu zaman ışık yanar ve hemen söner açma işlemini yapmaz genellikle. Tabi farklı bir sorun daha oluşmuş olabilir.

Dump klasörü işe yarar mı peki?
  • quote:

Dump klasörü işe yarar mı peki?

O dosyalar bir işinize yaramıyacaktır maalesef
  • slm dostum ne yaptın sorunu çöze bildin mi
  • heavyrocker kullanıcısına yanıt
    slm kardeş ne yaptınız sorunu çözdünüz mü bana yardımcı olabilirmisimiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: -kemal42-

slm kardeş ne yaptınız sorunu çözdünüz mü bana yardımcı olabilirmisimiz
    Hocam, o bilgisayarı yapamadım. İlk defa bir cihazı hiç açılmıyor şekilde geri verdim. Zaten ana kartta güney köprüsü yolunda bir sorun vardı sanırım. Bios ile uğraşırken başka sorun da verdi. Bios hatası olsa açılması lazımdı bir şekilde. Bunda fan bile çalışmıyordu, yani hiç açılmadı. Sizde ne sorunu var, hangi bilgisayar?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.