Şimdi Ara

HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
9.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kardeş senin dediğinin aynını yapmaya çalışıyorum.. çüncü daha önce aynı problemi acer bilgisayırmda yaşamıştım çok az farklılıkla senin anlattıkların gibi yaparak problemi çözdüm.. burda yaşadığım problem hp nin sitesine giriyorum bilgisayarın modelini yazıyorum.. çıkan bios u indiriyorum lakin .exe uzantılı olarak indiriyor FD ye dair hiç bişi yok o yüzden isimde değiştiremiyorum.. belki exe olduğu için kurulması gerekiyordur ondan sonra çıkar diye düşünüp usb ye kuruyorum ondada hpqflash 4.0 sürümünden daha düşük bir sürüm kurun diye hata veriyor.. çıldırıcam.. bir yardım edersen sevinirim :(
  • Hocam üzerinden baya vakit geçtiği için nereden indirdiğimi hatırlayamıyorum, HP'nin sitesinden değilse belki başka bir siteden falan indirmiş olabilirim.

Dosyanın uzantısı değişmiyor mu?
  • Konuya bi hort çekelim arkadaşlar

hp compaq presario cq61 laptopta sorun var

açılışta 00a hatası verdiği için biosla oynadım (bilgisayar imesi modeli falan istedi girdim ama başarısız oldu)

şuan ekran siyah numlock ve caps lock tuşları belirli aralıklarla iki defa yanıp sönüyor

flash diski takıp windows + b tuşlarını deniyorum ama flashları okumuyor (ışıkları yanmıyor)

hp nin sitesinde windows + b olmazsa 4 yön tuşuna aynı anda basın demiş onuda denedim gene tık yok

yardımcı olurmusunuz

teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: unbreakabl

Konuya bi hort çekelim arkadaşlar

açılışta 00a hatası verdiği için biosla oynadım (bilgisayar imesi modeli falan istedi girdim ama başarısız oldu)

şuan ekran siyah numlock ve caps lock tuşları belirli aralıklarla iki defa yanıp sönüyor

flash diski takıp windows + b tuşlarını deniyorum ama flashları okumuyor (ışıkları yanmıyor)

hp nin sitesinde windows + b olmazsa 4 yön tuşuna aynı anda basın demiş onuda denedim gene tık yok

yardımcı olurmusunuz

teşekkürler

Hocam bir çözüm bulabildiniz mi? Grundig GNB 1444 A1 İ3 tch diz üstü var. Kendi model sayfasından bios indirdim. Yüklerken aynı değil bios hatası verdi ve yüklemedi. Ben ini dosyasını düzeltip zorla yükledim. Şu an ana kart power ışığı yanmıyor. Yapılacak bir şey var mıdır?
    Bios adresi:http://download.grundig.com/Download.Drivers/QUANTA%20JWM/JWMQ121.zip
    Adamlar başka bios dosyası koymuş modele, yüklenmiyor. Benim gibi inat edip yükleyen çıkarsa da tehlikeli bir durum. Daha önce başka bilgisayarlarda zorla yükleme işlemini yaptım, çünkü anlatımları öyleydi. Onlarda sorun çıkmıyordu. Bunda da çıkmaz sandım.
    Ana kart dao jwumb6f0 Rev: F Ana kart üstünde sadece pil var. Onu çıkarttım. Bekledim, güç düğmesine basılı tuttum. Fakat resetlenmedi. Chip olarak bios göremiyorum. Çıkmalı zaten değildir. Güç kompanentleri yanmış olabilir mi? Bios yüklendi. Kara ekran çıktı kaldı. Fan çok hızlı dönüyordu. Bayağı bekledim, kapanmadı. En son fişi çektim. Taktığımda power ışığı yanmıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: heavyrocker

quote:

Orijinalden alıntı: unbreakabl

Konuya bi hort çekelim arkadaşlar

yardımcı olurmusunuz

teşekkürler

Hocam bir çözüm bulabildiniz mi? Grundig GNB 1444 A1 İ3 tch diz üstü var. Kendi model sayfasından bios indirdim. Yüklerken aynı değil bios hatası verdi ve yüklemedi. Ben ini dosyasını düzeltip zorla yükledim. Şu an ana kart power ışığı yanmıyor. Yapılacak bir şey var mıdır?
    Bios adresi:http://download.grundig.com/Download.Drivers/QUANTA%20JWM/JWMQ121.zip
    Adamlar başka bios dosyası koymuş modele, yüklenmiyor. Benim gibi inat edip yükleyen çıkarsa da tehlikeli bir durum. Daha önce başka bilgisayarlarda zorla yükleme işlemini yaptım, çünkü anlatımları öyleydi. Onlarda sorun çıkmıyordu. Bunda da çıkmaz sandım.
    Ana kart dao jwumb6f0 Rev: F Ana kart üstünde sadece pil var. Onu çıkarttım. Bekledim, güç düğmesine basılı tuttum. Fakat resetlenmedi. Chip olarak bios göremiyorum. Çıkmalı zaten değildir. Güç kompanentleri yanmış olabilir mi? Bios yüklendi. Kara ekran çıktı kaldı. Fan çok hızlı dönüyordu. Bayağı bekledim, kapanmadı. En son fişi çektim. Taktığımda power ışığı yanmıyordu.

Tek çözümünüz bios yazan bazı bilgisayarcılar veya elektronikciler var. Bios chip sökülüp tekrar bios yazılacak.
  • mila12 M kullanıcısına yanıt
    İşin tuhaf tarafı bios chip göremiyorum. Özellikle mi saklamışlar acaba?

Alttaki yönergeyi izledim fakat bir hareket yok.

Insyde BIOS Recovery
    ) Obtain the correct BIOS file for your system. The file extension will usually be one of the following: “.fd” “.rom” “.bin” “.wph”
    2.) Please see paragraph 3 to determine what you should rename the BIOS file to.
    3.) Copy the renamed BIOS file to an EMPTY USB flashdrive. If the flashdrive is not empty or is incorrectly formatted, the recovery process may fail.
    4.) Disconnect the AC power adapter and, in the case of a laptop, remove the battery as well.
    5.) Insert the USB flashdrive into one of the USB ports on the computer. In most cases, the particular USB port that you use will not matter. That being said, some computers are finicky and will only accept a specific USB port for recovery.
    6.) With all power sources disconnected from the computer, hold down the ‘Windows’ key and the ‘B’ key. Do not release these keys until instructed to do so.
    7.) Connect the AC power adapter to the computer.
    8.) Press the ‘Power’ button on the computer.
    9.) When the LED’s illuminate, you may release the two keys from step #6. You may notice some of the LED’s illuminating differently from how they do in normal computer operation.
    10.) After about 10 seconds, the computer should start reading the flashdrive. While searching for the file system, the computer may (should) beep for one second. The number of beeps can vary based on the capacity of the flashdrive as well as the number of files on it. If the BIOS file is not found, the computer will reboot and try again.
    11.) If the file is found, the computer will load it. The particular computer used in this tutorial took 12 seconds to load the BIOS file, but times can vary based on the size of the BIOS image. No beeps will be heard during this process.
    12.) After the computer is finished loading the BIOS file, it will start flashing the BIOS. During this process, the computer will beep every 2 seconds. The computer used in this tutorial took about 32 seconds. About 5 seconds after the flashing process has finished, the computer will shutdown. If the recovery process was successful, then the BIOS should work normally the next time you boot up the computer.
    *NOTE: Not all devices will produce beeping sounds during the recovery process. The USB flashdrive LED should still blink on and off while the computer is loading the BIOS image. If the loading process is successful, the computer should shutdown within the next minute. For larger BIOS images, this may take longer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavyrocker -- 25 Temmuz 2017; 21:58:19 >
  • heavyrocker kullanıcısına yanıt
    Üzerindedir. Saklama ihtimalleri yok zaten.
    O kadar dikkatli baktım, ışık ve büyüteç ile okudum. Yazı bulamadım bios ile alakalı. Marka vs. ilginç bir şey.
  • quote:

O kadar dikkatli baktım, ışık ve büyüteç ile okudum. Yazı bulamadım bios ile alakalı. Marka vs. ilginç bir şey.

Genelde winbond kullanırlar

HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık)
    Bakayım bir daha fakat sanki o yoktu. Sistem piline yakın sanırım bu var. Üstünde 20 FL B1T yazıyor.
    http://www.atmel.com/images/doc2535.pdf
    Pdf dosyasında bir bacakta reset filan yazıyor. Acaba ne işlem yapmak lazım?
  • heavyrocker kullanıcısına yanıt
    o bulduğun doküman avr microcontroller yalnız eeprom chip değil, o yüzden dokümantasyonu dikkate almayacaksın biraz daha araman gerek

normalde bunları çıkarıp yazması büyük sıkıntı, lehimi eritip pompayla sökünce o bacakları gidiyor, sonradan lehimleyecekleri bacaklar da eskisi gibi olmaz, haliyle entegrenin yenisini bulmak daha mantıklı ki çok ucuz zaten, bios yazdıktan sonra eskisini atıp yenisini takarsın ama önce marka modelin ne olduğunu bulman gerek, sonrasında usb eeprom yazıcılar var, 10dk sürmez işini bilen bir yerde yaptırırsan

bir şansın daha var tabii, sökmeden kartın üzerindeyken arduino benzeri bir board ile flashrom destekli bir eeprom entegresi varsa yazmayı deneyebilirsin, ama ince işçilik ister, malum 8 bacak var hepsinin üzerine bağlayacağın kabloları birbirine değdirmeden sabitlemen gerek
    https://www.flashrom.org/Supported_hardware

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dracos -- 26 Temmuz 2017; 4:59:10 >
  • Dracos D kullanıcısına yanıt
    Çok faydalı bilgiler. Hobi olarak elektronik bilgim az var. Değişik aletler alıp bu işi yapmayı deneyebilirim. Tabi ucuzlarını bulursam. Belki bir tabela da ben açarım. Fakat bu bilgisayar işini yapmam lazım. Birisi verdi tamir et diye. Sistem kuracaktım. Hobi olarak uğraştığımdan aldım, fiyat verdim 30 tl. Fakat kendi hatamdan durum farklı yerlere kaydı. Ssd alacaz. Fakat para toplayana kadar bilgisayar sizde kalsın dedi. =)) Geçen sürede ayarlamam lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dracos D kullanıcısına yanıt
    Ustalar, bilgisayarı kenara koymuştum. İşler yoğundu bakamıyordum. Tekrardan bakmaya başladım. Bios chip ini bulamıyorum. İlk defa böyle bir ana kart ile karşılaştım. İşlemci de video kartı gibi ana karta bütünleşik yapılmış. Soğutucuyu çıkardım, acaba bios entegresi de orada olabilir mi diye. Pile yakın bir yerde olsa gerek fakat üstünde ibare bulamadım çiplerin. Windows tuş+B basılı tutup, güç bağlıyorum. Sonra start tuşuna basıyorum fakat icraat olmuyor. Bu ana kartın kurtulma ihtimali var mıdır?

HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık) HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık)

@mila12

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavyrocker -- 5 Ağustos 2017; 0:41:41 >
  • quote:

Sanırım buldum. İşlemciye yakın bir entegre. Üstünde yazanlar: gah1337 25b64bsig e50393
     HP Dv5 Laptop - BIOS Update Failure (başarısızlık)

Bir de şu adresleri buldum konu ile alakalı.
    https://www.elvikom.pl/pamiec-flash-25b64bsig-potrzebny-datasheet-t38846.htmlhttp://www.mcumall.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6236https://www.bios-mods.com/forum/Thread-REQUEST-Help-Remove-Whitelist-Lenovo-U530

Şurada da benzer entegrelerin satışları var. Bundan alsam uyar mı yapabilir miyim?
    https://www.aliexpress.com/popular/25b64bsig.html?src=google&albch=search&acnt=479-062-3723&isdl=y&aff_short_key=UneMJZVf&albcp=266121556&albag=7593673036&slnk=&trgt=aud-30186416528:dsa-42862830006&plac=&crea=64152518596&netw=g&device=c&mtctp=b&memo1=1t1&gclid=EAIaIQobChMIqJLRhMS-1QIVxxXTCh1PQwR7EAAYASAAEgKSAPD_BwE

Bu satılanlar boş. Siz alıp rom atacaksınız. Bir cihazdan kopyalanmış olması gerekiyor. Rom versiyonları internette satıyorlar. Ücretsiz bulmanız zor.
    Usta bana gerekli cihaz ve yazılım için adres atar mısınız? Bios dosyasını nereden bulmam lazım? Entegrenin bire bir aynısı mı olması lazım? Aliex dekilerden alsam, ana karta monte etsem uyar mı? Teşekkürler cevap için.
  • quote:

Usta bana gerekli cihaz ve yazılım için adres atar mısınız? Bios dosyasını nereden bulmam lazım? Entegrenin bire bir aynısı mı olması lazım? Aliex dekilerden alsam, ana karta monte etsem uyar mı? Teşekkürler cevap için.

Attığınız linktekiler olur.

vinafix.vn buradan cihaz modeli ve anakart numarasına göre arama yapabilirsiniz.
    https://biosdepo.com buda Türkiyeden bir sayfa.

Eeprom programlama için.
    https://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-CH341A-24-25-Series-EEPROM-Flash-BIOS-DVD-USB-Multi-Function-Programmer/32275380745.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10065_10151_10068_10172_10084_10083_10080_10307_10082_10081_10110_10137_10111_10060_10112_10113_10155_10114_10154_10056_10055_10054_10312_10313_10059_10314_10315_100031_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051,searchweb201603_16,ppcSwitch_5&btsid=7f18bd49-b701-46a0-a507-9e288733c285&algo_expid=edb369cf-a2a5-47a1-b794-9790d6af0053-5&algo_pvid=edb369cf-a2a5-47a1-b794-9790d6af0053&transAbTest=ae803_3

Yukardakine ek olarak aşağıdaki ürünü alırsanız eeprom cihazına ekstra lehimleme yapmadan direk takalabilirsiniz.
    https://www.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-1PCS-lot-200mil-208mil-SOP8-to-DIP8-IC-socket-Programmer-adapter-Socket-OTS-20/32401039454.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10065_10151_10068_10172_10084_10083_10080_10307_10082_10081_10110_10137_10111_10060_10112_10113_10155_10114_10154_10056_10055_10054_10312_10313_10059_10314_10315_100031_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051,searchweb201603_16,ppcSwitch_5&btsid=cedb3724-9332-4369-8eed-dfa2bb4305e8&algo_expid=f181395f-a99e-4045-8610-02efe75fa6df-9&algo_pvid=f181395f-a99e-4045-8610-02efe75fa6df&transAbTest=ae803_3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mila12 -- 5 Ağustos 2017; 19:33:33 >
    Hocam teşekkürler cevaplar için. Daha önceden de işlemci soket altında olan, net tokin isimli kondansatör değiştirmiştim toshiba bilgisayarın. Yine bir ustanın bu forumda konusunu okumuştum.
    Kendisi de cevap yazdı bir çok kez. Düşük molfed, SMD kondansatör getirtip çin den sayesinde çalıştırmıştım. Yine başkasının bilgisayarıydı. Sayenizde hem bir şeyler öğreniyoruz, hem de benim
    gibi hobisi olanlar uğraşıyor.
    Bir de kendi bilgisayarım olsa gam yemem de, başkasının olunca ve de dandik cihazı bile adam yerine koyunca kötü oluyor. Daha ses seda yok ürün sahibinden. Ürünlerin gelmesini bekleyeyim.
    Ondan önce bios bulmam lazım. Kendi sitesinde var grundig fakat benim zorla yüklediğim. Fakat sonucu belli. Keşke yedek alsaydım ilkin. Aklıma geldi aslında yedek almak. Fakat genelde bios yazılırken
    program kendisi yedek alır diye uğraşmadım. Daha doğrusu o kadar çok güveniyordum ki olacağına gereksinim duymadım yedeğe. Bir iki baktım yüklediğim klasöre fakat bulamadım yedek, almamış galiba. Düşünebiliyor musunuz,
    firma başka bios koyup nelere yol açıyor. Bilerek yaptılar sanırım. Gerçi benim gibi her kişi de zorla yüklemeyi beceremez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavyrocker -- 5 Ağustos 2017; 23:48:10 >
    Hocam alttaki videoyu izledim. Bu kadar kolay olacak mı? Nano usb bios programmer ile yazıyor sanırım.

Hocam ben üstte verdiğiniz iki donanımı alıyorum. Normalde bios chip gerekmiyor anladığım kadarıyla? Fakat garanti olsun diye alttakinden de sipariş vereyim.
    https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-2pcs-lot-GD25B64BSIG-25B64BSIG-25B64BS1G-SOP8-laptop-chip-new-original/32685487788.html?spm=a2g10.search0302.4.25.TZRfuG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavyrocker -- 5 Ağustos 2017; 23:43:50 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.