Şimdi Ara

Amfiler için Simetrik besleme devresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
1.345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhabalar. 12 volt ile çalışan amfi devreleri yaptım fakat bunlar genelde 30 watt 20 watt gibi düşük güce sahipti. Yüksek güçlü ve kaliteli amfi devreleri ise hep simetrik beslemeli yani + , - , 0 volt mevcut. Amfi devrelerini akü ile yani 12 volt ile beslemek istiyorum. Simetrikle çalışan amfiler bu şekilde kullanılmaz 0 volt gerekli. İnternette lm741 ile yapılmış tek kanalı simetrik kaynağa çeviren devreler var. Fakat bu devreler hem girilen voltajı yarıya indiriyor. Hemde devre 1 amper verebiliyor. Benim yapmak istediğim 12 volt dc giriş, 12 volt simetrik çıkış ve devre en az 8 amper verebilmeli. Bu devreyi nası ne şekilde yapabilirim ? Akü ile simetrik beslemeli güçlü amfileri çalıştırma yollarını lütfen paylaşın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emir2507 -- 20 Ekim 2020; 18:19:52 >

• 2 akü kullanacaksınız.( Gücü 8 amper olur veya tercihe bağlı) Bağlantıları = + , - + ( GND olacak) ve - bağlantı.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 20 Ekim 2020; 20:47:40 >
  • Arabalarda 1 akü olur. 12 volt 60 amper. Bunun elbet bir yolu vardır. O yol nedir ?

• Araba nerde?
    Soru da arabadan bahsedilmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emir2507

Arabalarda 1 akü olur. 12 volt 60 amper. Bunun elbet bir yolu vardır. O yol nedir ?

Yol var. Yol çokkk..

https://320volt.com/tag/araba-anfisi// buradaki devreleri inceleyin.

Simetri besleme devreleri hazırlamak için, DC-DC konverter devrelerden yapacaksınız.

Önerim. İkinci el ;Bütçeye göre 200-300-500 -1500 Tl ye malum satış sitelerinden araç için, hazır amplifikatör almanızdır.

https://www.letgo.com/tr-tr/i/1400w-arac-anfisi_731bb49f-9ffa-4d36-9f76-cbc6bfdae41d

https://www.sahibinden.com/otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-amfi

https://www.letgo.com/tr-tr/i/oto-amfi_5bef9cba-8f8b-48c7-bc2a-9f2d0f7598ff

Kendiniz ampli yapacaksanız hem masraflı olur, hem de sorunlu olur. derim...

Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 21 Ekim 2020; 0:37:0 >

• Deneyimlerimi aktarayım;

Yüksek güçlü amplilerde simetrik beslemeye gerek yok(bana göre)

Tek kaynak besleme ile 2 kapasitörün orta ucundan (GND) ve transistör çıkışından istenilen güçte ampli yapılabilir.

Bu GND noktası 2 adet 10.000uF kullanılırsa;

Sürekli 15A gibi akımları ısınmadan geçirebilir.

Bu da 2 paralel 1 ohm hoparlörü kolayca sürebilir.

Ayrıca 3 - 5 hz frekansa da inebiliyor.

Yukarıdaki bilgileri uyguladığım bu yönteme göre verdim.

Sana Kaç W lık devre gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ _ _FAST_ _ _ -- 21 Ekim 2020; 1:54:19 >
  • o vakit adamlar yüksek güç için neden simetri kullanıyor derse biri.

• astarı yüzünden pahalı olur 2.el araba anfileri var onlardan al 100-150e bulursun.

• Arabalardaki hazır güçlü amfilerde simetrik kullanıyor olmalı. Simetrik devresi ne kadar zor olabilir. Bir örnek link verebilir misiniz ?

• https://320volt.com/lm3886-sg3525-200w-araba-amplifikatoru// bu linkteki devre oldukçak zor bunun daha kolay bir hali yok mu ? 100 watt ve daha bulunabilir kompanantler ile yapılmış.

• Simetrik beslemeli entegreler tarihe gömüldü. Tarihi eserlerle uğraşma. D Class amfi entegreleri kullan. D Class amfilerin düşük gücü eski tip entegrelerin ses çıkış gücünü katlar, böler, çarpar. Yüksek çıkış güçlerine ulaşmak için D Class PBTL şeklinde bak. Birden çok amfi entegre çıkışını tek haporlere bağlayarak süper bas haporlörü yapabilir veya birden fazla küçük haporlöre eş zamanlı olarak aynı sesi vererek birden çok amfi kullanarak kulak zarı yırtacak seviyeye çıkabilirsin.

• Emir2507 E kullanıcısına yanıt

O devre cok karmasik geldiyse eger, senin basit bulup yapacagin amfi ancak amator eglendirir. Yukarida da denildigi gibi hazir amfilere bak derim. Ogrenme amacli hobi olarak amfi yine yapabilirsin. Ancak tamamen test etmeden arabay sokma bence. Yanar patlar vs. Arabandan olmayasin

• HakanEr78 H kullanıcısına yanıt

Eğer tek beslemeli amfi entegre veya transistörler varsa isimleri nelerdir ? Birde D class dediniz benim TDA7377 ile yaptığım tek beslemeli amfi vardı ve AB class tı bu seviyede yüksek güçlü tek beslemeli entegreler var mı ?

• https://www.ti.com/product/TPA3221

Ortalığı ayağa kaldıracak bir entegre. Aratarak bir sürü bulabilirsin.

AB sınıfı verdiğin gücün %60 ını yutar. 40W gerçek ses gücü veriyorsa 100W güç çeker, 40W çekiyorsa 16W ses verir

D sınıfı verdiğin gücün %10 unu yutar, ısıya çevirir. 40W gerçek ses gücü veriyorsa 45W çeker, 40W çekiyorsa 36W ses verir.

İki farklı entegre tipi arasında 2 kattan fazla güç çıkış farkı var. Soba olarak kullanman gerekmiyorsa her zaman Class D tercih et.

• Kalite konusu ? Class AB daha iyi değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emir2507 -- 21 Ekim 2020; 10:5:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HakanEr78

https://www.ti.com/product/TPA3221

Ortalığı ayağa kaldıracak bir entegre. Aratarak bir sürü bulabilirsin.

AB sınıfı verdiğin gücün %60 ını yutar. 40W gerçek ses gücü veriyorsa 100W güç çeker, 40W çekiyorsa 16W ses verir

D sınıfı verdiğin gücün %10 unu yutar, ısıya çevirir. 40W gerçek ses gücü veriyorsa 45W çeker, 40W çekiyorsa 36W ses verir.

İki farklı entegre tipi arasında 2 kattan fazla güç çıkış farkı var. Soba olarak kullanman gerekmiyorsa her zaman Class D tercih et.

Yüksek güçler için kesinlikle simetrik şarttır ön yargısı aşıldı. Sizin dediğiniz TPA3221 entegresine baktım fakat hiçbir sitede satışı yok.

• @muhsin kamer Konuyu görünce iki akünün + ve - uçlarını birleştirip toprak yapıp diğer uçları simetrik kullanmak aklıma geldi. İlk defa bu konuyu görünce. Sonra da muhsin kamerin bunu tecrübe ile paylaştığını gördüm. Tecrübelerin nedir Sayın Muhsin Kamer?

• quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

@muhsin kamer Konuyu görünce iki akünün + ve - uçlarını birleştirip toprak yapıp diğer uçları simetrik kullanmak aklıma geldi. İlk defa bu konuyu görünce. Sonra da muhsin kamerin bunu tecrübe ile paylaştığını gördüm. Tecrübelerin nedir Sayın Muhsin Kamer?

Üstad; Merhaba,

Soruda 12v akü ile çalıştırılmak istendiği belirtilmiş. Araçtan bahsedilmemiş.

Portatif olarak, 12v. simetrik akü ile besleme de 2 akünün kullanılması doğrudur. Kondansatöre, doğrultmaya hiç bir şeye gerek yok. Tertemiz pürüzsüz/parazitsiz voltaj kullanımı...

Araç olunca çarşı karışıyor.

Araçta yüksek güçlü amplifikatör devresi çalıştırmak için, DC-DC konverter devresi gerekiyor.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

• HakanEr78 H kullanıcısına yanıt

şebekede 220v değil 5v kullanalım ovakit. 

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.