Şimdi Ara

.........HOPARLÖR ANFİ UYUMU HERKEZ OKUSUN........... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
6
Favori
114.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: pctechnic01
    ve iyiki ses ve db olayına girilmemiş zira çogu ses yüksekliğini hala watta bağlamakta iken iyiki girlmemiş sadece yazmak istedim

hortlatmışsın konuyu belli.
    uzarsa konu bakarım mevzum ne idi.

verime tabiki girmedim. alıntıda ki mesajıma bak verim derken neyi kastetmişimdir? neyse ben anlamadım neyi anlatıyorsanız, neye değindiyseniz! anlatın beri hele birde uyanayım mevzuya...
  • denon avr-1612 amfi getirttim yurtdışından buna uygun hoparlör bakıyorum ki, parça parça toplamayı düşünüyorum. ilk başta ön takımları alcam tabikide. bi önerisi olan var mıdır acaba? amfinin gücünü geçmeyecek seviyede olsun tabikide:)
  • Arkadaşlar ben şimdi birtane radyolu mp3 müzik kutusu aldım.
    Hatta ürün şudur:Mikado MD-236
    http://www.bitenekadar.com/index.cfm?fuseaction=urunlerimiz.detay&ID=23889&b=Mikado-Radyolu-Muzik-Kutusu--SD+MMC-Kart-Destegi-

3W+3W kolonları var ses seviyesi gayet tatmin edici fakat biraz bas ağırlıklı yaptıklarından olsa gerek ses kalitesi kabak geliyor. Tiz nerdeyse yok gibi Sormak istediğim, ben bunun kolonlara paralel olarak bir çift tweeter bağlasam işe yarar mı? sorun olurmu? nelere dikket etmeliyim? kaç ohm olmalı? bir tarafı yakmayalım. Benim pc de creative 2+1 speaker lara bağlamıştım harika olmuştu hem bas hem tiz çok güzel ses veriyor.
    Ama bu müzik kutusunda ne olur? bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

• yukarı.
  • Faydalı bir konu olmuş zamanında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Snap!

Arkadaşlar ben şimdi birtane radyolu mp3 müzik kutusu aldım.
    http://www.bitenekadar.com/index.cfm?fuseaction=urunlerimiz.detay&ID=23889&b=Mikado-Radyolu-Muzik-Kutusu--SD+MMC-Kart-Destegi-

3W+3W kolonları var ses seviyesi gayet tatmin edici fakat biraz bas ağırlıklı yaptıklarından olsa gerek ses kalitesi kabak geliyor. Tiz nerdeyse yok gibi Sormak istediğim, ben bunun kolonlara paralel olarak bir çift tweeter bağlasam işe yarar mı? sorun olurmu? nelere dikket etmeliyim? kaç ohm olmalı? bir tarafı yakmayalım. Benim pc de creative 2+1 speaker lara bağlamıştım harika olmuştu hem bas hem tiz çok güzel ses veriyor.

Teweter (piyasada küçük ve bir çift satılan) bağlaya bilirsin, fakat twitrların içinde bobin olsun. Ve artısına seri 2,2uF/16V kondansatör bağlarsan daha sade tiz alırsın, tabi o senin kulağına göre değişir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

quote:

Teweter (piyasada küçük ve bir çift satılan) bağlaya bilirsin, fakat twitrların içinde bobin olsun. Ve artısına seri 2,2uF/16V kondansatör bağlarsan daha sade tiz alırsın, tabi o senin kulağına göre değişir.

Hocam teşekkür ederim. Bugün almıştım minik bir çift tweter henüz bağlamamıştım şansa bobini var önce normal deneyip duruma göre bahsettiğin kondansatörle bağlıyacam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Snap! -- 11 Nisan 2012; 20:20:20 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

quote:

Hocam teşekkür ederim. Bugün almıştım minik bir çift tweter henüz bağlamamıştım şansa bobini var önce normal deneyip duruma göre bahsettiğin kondansatörle bağlıyacam.

Ses ayar potunun giriş uçlarından çıkış uçlarına 4.7 nf bay pass yapın tekrar deneyin.

• merhaba ustam ben sana bi sorunumdan bahsedıcem ilgilenirsen çok sevinirim

evimde kendim kurdğum bi stereo ses sistemim var

amfi - pioneer SA-05

ekolayzer - pioneer - SG-05

kabinler - 2adet pioneer SHM50 100 WATT 4 OHM

subwoofer - pioneer S-W39 (kabın içersinde 80+80watt 4 ohm 2adet sürücü var)

benım sıkıntım şu:

amfi altın uçlu jakla pc ye bağlı müzik açıldıgı zaman sesi 5e çıkardıgımda subwooferdan pat pat diğe ses geliyo amfinin sesi daha fazla açamıyorum o sesden dolayı diğer

kabınlerde herhangı bi sıkıntı yok ama. amfim 4 çıkışlı ve çıkış başına 70 watt özelliği var 8kg ağırlıgında ekolayzer ile birlikte çalışıyo.

dikkatımı şu çekti subwoofer içindeki sürücüleri ortasındakı göbeği çok ince sesi ordan yapıyo olabilirmi diğer takılı ses hoplarlerinin orta göbeği onun 2katı sertliğinde.

birde subwooferın içinde crossover lar bunda sıkıntı olabilirmi ama onu devre dışı bırakıp denedim yine aynı sıkıntı var

şimdiden teşekkurler saygılarımla...

• hocam sistemde 100W anfimiz var. Çıkış olarak 100W , 70W , 4-8 ohm olmak üzere 3 çıkışı var. Bu siteme 7 adet 16W hoperlör parelel bağlantılı 4 adet 2X0,75 kablo ile anfiye giriş yapılmış hoperlörler osawa marka ve arkasında 4-8ohm ve watt ayarlama devresi var. Bu sistem çalışırken 5-6 saat sonra anfi ısınıyor ve kendini korumaya alıyor bunu en sağlıklı olarak nasıl bağlayabilirim. kablo çekme şansım yok yardımcı olujrmusunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Realisty

hocam sistemde 100W anfimiz var. Çıkış olarak 100W , 70W , 4-8 ohm olmak üzere 3 çıkışı var. Bu siteme 7 adet 16W hoperlör parelel bağlantılı 4 adet 2X0,75 kablo ile anfiye giriş yapılmış hoperlörler osawa marka ve arkasında 4-8ohm ve watt ayarlama devresi var. Bu sistem çalışırken 5-6 saat sonra anfi ısınıyor ve kendini korumaya alıyor bunu en sağlıklı olarak nasıl bağlayabilirim. kablo çekme şansım yok yardımcı olujrmusunuz

Bu kadar hoparloru paralel baglayıp cıkısa surmek yanlıs. Siz paralel baglamayla empedansı ciddi oranda dusuruyorsunuz. Nerdeyse kısa devre gibi oluyor ve amfi asırı ısınıyor. Amfinin simdiye akdar zarar gormemesi sans. Bu tip coklu baglantılarda hat trafoları kullanılır. Seslendirme tavan tip hoparlorde zaten trafo olur. Yine genel amaclı ses amfilerindede cıkıs trafoları olur. Bu sekilde bir yapı dusunmeniz lazım. En saglıklısı bu. Olmaz ise hoparlorleri sadece paralel degil seri + paralel baglayıp uygun empedans degerine almanız lazım. 4 ohm altına dusmeyecek sekilde baglayın. Yada amfi tarafına wattlı 8 ohm gibi tas direnc takıp amfi uzerindeki yuku azaltabilirsiniz ama direnc guc kaybına neden olacaktır.

4 ohm iki adet hoparloru paralel baglarsanız toplam empedans 2 ohm a duser. 2 ohm amfi icin risktir. Paralel baglantı ne kadar artarsa omaj dahada duser.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 5 Mart 2013; 13:42:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

quote:

Orijinalden alıntı: Realisty

hocam sistemde 100W anfimiz var. Çıkış olarak 100W , 70W , 4-8 ohm olmak üzere 3 çıkışı var. Bu siteme 7 adet 16W hoperlör parelel bağlantılı 4 adet 2X0,75 kablo ile anfiye giriş yapılmış hoperlörler osawa marka ve arkasında 4-8ohm ve watt ayarlama devresi var. Bu sistem çalışırken 5-6 saat sonra anfi ısınıyor ve kendini korumaya alıyor bunu en sağlıklı olarak nasıl bağlayabilirim. kablo çekme şansım yok yardımcı olujrmusunuz

Bu kadar hoparloru paralel baglayıp cıkısa surmek yanlıs. Siz paralel baglamayla empedansı ciddi oranda dusuruyorsunuz. Nerdeyse kısa devre gibi oluyor ve amfi asırı ısınıyor. Amfinin simdiye akdar zarar gormemesi sans. Bu tip coklu baglantılarda hat trafoları kullanılır. Seslendirme tavan tip hoparlorde zaten trafo olur. Yine genel amaclı ses amfilerindede cıkıs trafoları olur. Bu sekilde bir yapı dusunmeniz lazım. En saglıklısı bu. Olmaz ise hoparlorleri sadece paralel degil seri + paralel baglayıp uygun empedans degerine almanız lazım. 4 ohm altına dusmeyecek sekilde baglayın. Yada amfi tarafına wattlı 8 ohm gibi tas direnc takıp amfi uzerindeki yuku azaltabilirsiniz ama direnc guc kaybına neden olacaktır.

4 ohm iki adet hoparloru paralel baglarsanız toplam empedans 2 ohm a duser. 2 ohm amfi icin risktir. Paralel baglantı ne kadar artarsa omaj dahada duser.

peki söyle bir durumda ne olur?

elimde üzerinde değerleri bulunmayan iki yollu bir kabin var içi açıldığında alt frekans sürücüsünün 8ohm mid. sürücüsünün yine 8 ohm olduğu görülmekte.

woofer direk kasa terminallere bağlanırken min. ile terminaller arasına 2.2 mf. kapasitör konulmuş temelde sürücüler paralel bağlı.

ohmmetre ile kolonun terminallerinden 8ohm okunuyor ancak seri kapasitör nedenli mid. ölçümünün ohm metrede görünmediğini düşünüyorum.

sözün özü iki adet 8 ohm hoparlör paralel bağlandığında omajın 4 ohm seviyesine düştüğünü biliyoruz peki yukardaki örnekteki gibi paralel bağlı ancak mid'e seri kapasitör bağlanmış bir senaryoda omaj ne olur.

• Birinci dereceden yani 6 dB lik zayıflatma saglanayan bir filtreleme tipi bu. Bu tip filtreleme en vasat sekildir ve hic tavsiye edilmez.
    Burda total ohm degeri zaten bas driver degeri kadar olacaktır. Bizim bahsettigimiz direkt baglantı tipleri icindir.

Normalde crossoverlarda Zobel Circuit (Impedance Stabilization) devresi yapılır. Hoparlor frekans bombardımanına tutuldugunda empedans surekli degisir. Buda tum hesapları al asagı eder. Önemli olan min empedans degeridir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 5 Mart 2013; 17:16:53 >
  • Düşük güçte anfilere müziksetlerine kendilerinden 10 kat güçlü çeşit çeşit bir çok hoparlör bagladım hiç bir hoparlör yanmadı. Fakat güçlü bir anfiye düşük güçte bir hoparlör bagladım hoparlör pert oldu. Yani dediğinin tam tersi bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Birinci dereceden yani 6 dB lik zayıflatma saglanayan bir filtreleme tipi bu. Bu tip filtreleme en vasat sekildir ve hic tavsiye edilmez.
    Burda total ohm degeri zaten bas driver degeri kadar olacaktır. Bizim bahsettigimiz direkt baglantı tipleri icindir.

Normalde crossoverlarda Zobel Circuit (Impedance Stabilization) devresi yapılır. Hoparlor frekans bombardımanına tutuldugunda empedans surekli degisir. Buda tum hesapları al asagı eder. Önemli olan min empedans degeridir.

Hocam ben mesela pioneer surrondlara 47uF'lik kutuplu kondasatör taktım bir pc yazılımı sayesinde basları kesmesi için. Nitekim faydalıda oldu 400Hz altını kesiyo 8ohm 80Wlık bir hoparlör. Benim bildiğim normalde kutupsuz kondasatör kullanılır yani kulak olarak sesten memnunum ama empedans olarak sistemin durumu ne vaziyette bilemiyorum ama dediğim gibi sesten memnunum.

• Enteresan Konu belli aralıklarla hortluyor.
  • BAŞTAN OKUYUN VE BİLENLER YORUM YAPSIN

İlk olarak... Kolonun daha wattlı olması ya da daha desibelli olması daha iyi ses vereceği anlamına kesinlikle gelmez. Bu anlayış bir monitörün kontrast ve parlaklık ayarına bakarak sadece görüntüsüne iyi demek kadar yanlıştır. Çözünürlük ve tonlama dediğimiz bir başka özellik vardır. Tıpkı görüntü gibi sesin de ayrıntıları ve farklı tonları söz konusudur.

Bir hoparlörün belirli bir ses frekansını tarayabilmesi, örneğin 20Hz 20000Hz; aynı ses tonunu verebilmesi demek değildir. Hz birimini kabaca bir rezonans birimi olarak ele alırsak yani titreşim birimi olarak ele alırsak, bir kartonu da saniyede 30 defa titretiriz bir defter sayfasınıda, ebatları aynı olsa da aynı sesi veremezler çünkü malzemelerin doğal rezonansları birbirinden farklıdır ve farklı bir tonlama vereceklerdir. Bunu hayal edebildiğinizi umarak yazıma devam ediyorum.

Müzik dinlemek için geliştirilmiş kolonlar genel olarak Db hassasiyeti düşük kolonlardır. Db sesin 1 metrelik alanda oluşturduğu basıncı ifade etmek için kullanılan bir birimdir. Yani yüksek desibelli bir kolonun yanında duyacağınız ses ton ve rezonans aynı olsa dahi daha basınçlı ve kuvvetli bir etki meydana getirecektir.

Düşük desibelli kolonlar anfiden aldığı elektrik enerjisinin daha az bir kısmını sese çevirir ve daha düşük bir ses üretirler. Ancak bu durum bazı istenmeyen seslerin de otomatik olarak filtrelenmesine sebep olur. Yani gözümüzü kısıp bazen görmeye çalışmak gibi düşünün. Yüksek desibelli kolonlar ise aldıkları enerjinin çok büyük bir kısmını sese çevirir ve direnç göstermezler.

O yüzden aynı watta hatta watt olarak daha yüksek bir kolon yüksek desibelli bir kolonun yanına konulduğunda ilk başta sönük kalacaktır ancak çok uzun süreli dinlemelerde kulağı yormayan ve daha ayrıntılı temiz bir ses ortaya çıkacaktır. Bugün çoğu high end firması evlerde wattı yüksek ancak desibeli düşük kolonlar üretirler.

Ancak film ve efekt dinleyeceğiniz sinema sistemleri ise Db yüksek ve watt olarak daha düşük beslenebilecek kolonlar üretirler.

Yani ne kadar yüksek Db o kadar yorucu ses ve istenmeyen ayrıntı söz konusudur. Fakat bunun avantajı ise her türlü anfi ile daha rahat sürülebilmesi ve daha az güç ile daha çok ortaya çıkartabilmesi söz konusudur.

Sesin şiddeti ve kalitesi arasındaki farkı bilmeyen tüketiciler ise genelde yüksek Db'li kolonlardan etkilenir ve onları tercih ederler. Klipsch markası bunun en güzel örneğidir.

Bir araba için ise benim tavsiye edeceğim Db oranı teorik olarak 89-90 aralığında olmalıdır.

İkinci olarak... Kİ BURASI ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİ

Bir anfinin kolonları rahat sürmesi için üç temel nokta vardır:

İlki trafo gücü(çekilen güç), ikincisi kapasitör ya da elektrolit kondansatör gücü (depolanan kolonlara gitmeye hazır güç) sonuncusu da çıkış gücü (kolonlara gidecek güç) Bunların hepsinin bir dengede olması gerekir.

Yani eğer trafo çok güçlü ise özellikle kapasitörlerin gücünü ortalama tutabilirsiniz ancak çıkış kanalı tıkanabilir ve ses dengesiz bozuk ve boğuk gelmeye başlar.

Trafo küçük ise kapasitörlerin boyutu arttırılabilir ve bu doğru çıkış ile dengelendiğinde güzel bir ses ortaya çıkartır.

Çıkışların ise kaç watt oldukları değil dirençe ne kadar dayandıkları önemlidir. Eğer dirençleri küçük çıkışlar söz kousu ise ya direk yanarlar ya da büyük frekansları iletir küçük frekansları ezerler. Bu sesi iyice boğuklaştırır.

Piyasadaki birçok ucuz anfinin kapasitörleri çin malı ucuz kapasitörlerdir, trafoları ise pahalı bir malzeme olduğundan güçsüzdür. Çıkışlar çok ucuz olduğu için ve üreticileri az olduğu için ortalama bir kaliteye sahiptir.

Ucuz bir anfi alıp sadece kapasitörlerin micrıfarat ve volt değerlirini arttısanız dahi inanılmaz bir ses alırsınız ancak bu işlem malzeme olarak çok ucuz emek olarak iyi bir usta ister. Bu işi de genelde çakma usta olan oto sistemciler yapamaz. Anfi kolon tamiri yapabilen ustalar bulmak zorundasınızdır.

Üçüncü olarak...

Gelelim çıkış gücü ve kolon arasındaki ilişkiye

ANFİNİN ÇIKIŞ GÜCÜ DAİMA KOLONUN ÇIKIŞINDAN %10-%20 daha az olmalıdır. Bu bir önlem olduğu gibi kolonun yorulmasını engeller. Bir anfinin teme gücü yani trafo ile depolama gücü yani kapasitörler yeterince güç sahibi ise çıkışların gücü çok önemli değildir. Yani bir anfinin bir sistemi rahat sürebilmesi için RMS çıkışının değil içerisinde tuttuğu enerji gücünün yüksek olması gerekir.

ÖRNEK

100 watt RMS X 2 bir komponent süreceğiz diyelim

TRAFO gücü 350 watt kapasitörleri de 8500X2 microfarat bir anfi olsun. Çıkışları ise 40 watt olsun sadece... bu kolonları öttürür ve yerinden söker. O halde RMS de hikaye bir değer olarak karşımıza çıkıyor arkadaşlar.

Bakın kaliteli anfilere çıkışları 35,45,50 watt yazar fakat bağladığınız kolonları öttürürler çünkü her an patlayacak bir güç olan trafo ve kapasitörleri bu çıkışın kat kat fazlasıdır.

SON olarak da arkadaşlar öyle 100 wattlar falan şakaya alınacak güçler değildirler. Kocaman bir high end kolona (200 RMS) sadece 20 watt gerçek bir ses verin binayı yerinden sallar. Yani olay sizleri kandırdıkları gibi watt ve DB'de değil uyum ve kalitede yatıyor.

Sakın bunları gidip bir oto tesisatçısına sormayın! İşin harbi erbabı olan bir ya da iki kişi hariç, çünkü hem sizi anlamazlar hem de meslekten soğurlar.

Yani o zaman sonuç nedir? Bir anfinin olayı watt çıkışında değil onu besleyecek ve deopolayacak olan kapasitör ve trafosundadır.

Başka ayrıntı sormak isteyen sorsun lütfen ben cevaplamaya çalışacağım

• Merhaba arkadaslar yeri degil ama yazmak zorundayım acil satilik 2 adet jbl es 100 hoparlör satiyorum,acil odemelerim oldugundan uygun fiyata veriyorum ciddi alıcılar ulassin lutfen...
    Sahibinden bakabilrisiniz...
    Ilan kodu;148602772

05397486520

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim 8 ohm'da 100 + 100 watt üreten Pioneer amfim var, buna, önerilen maksimum amfi gücü 20-150 watt ve DB hassasiyeti 88 olan, 8 Ohm'luk JBL studio 230 hoperlör bağladım... Ses seviyesi ancak 15'den sonra anlamlı bir duyulabilirliğe ulaştığı için acaba bir uyumsuzluk mu var, amfiye 150 watt'lık bir hoperlör çok mu geldi diye yetkili dağıtıcısı olan digicom'u aradım ve teknik bir elemanla görüşmek istedim, özetle bana söylediği şuydu:

1)- Amfinin çalışma prensibi öyledir bir sorun yok.
    2)- Hoperlörün watt'ının düşük olması hoperlörlere zarar verir.

O nedenle hoperlörün, illâ ki amfinin watt'ında ya da daha düşük olması gibi bir gereklilik olmadığını düşünüyorum ben de.

Bununla birlikte yine de bilen arkadaşlar şu ses seviyesi hakkında bilgi verebilirlerse sevinirim, yani 130 wattlık bir amfi bağlamış olsaydım hoperlörden daha erken tepki alabilirmiydim!..
    Ya da pioneer amfisi olan arkadaşlar varsa onlar da 15 veya daha yukarısından itibaren mi ses alabiliyorlar cihazlarından!..

• Arkadaşlar
    Sizler konunun uzmanı olarak sürüncemede kalmış olduğum son konuda yardımcı olur iseniz çok sevinirim.

Anfi
    Onkyo Tx-Nr 828 veya Denon Avr-X3100W

Hoparlör
    Focal Dome Pack 5.1

Seçimler hakkında yardımınızı rica ederim. Bu hafta almayı planlıyorum anfi bir tek kafamda oturmadı Onkyo hoşuma gitti ancak ondada airplay özelliği yok.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.