Şimdi Ara

Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
2
Favori
26.688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xuadrox

E ne yapacağız değerlerim bu şekilde ben şimdi ömür billah 4 mb den başka hız göremeyecek miyim ?

Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir?

Benim yüklemiş olduğum resimde hat değerim var, ilk resim oluyor hat değerim olur. Baktın mı değerlerime? Senin hattından bir farkı yok. O halde sen gerekeni yap işte.
  • Hocam fikir güzel,bazı koşullarda gerçekten işe yarar.Emeğine sağlık ...

- Ekstra bilgi olarak birşey söyliyeyim,bazı arkadaşlar eve gelen telefon hattından itibaren ince telefon kablosu kullanıyor.Modemi telefon hattından itibaren evin içinde uzak konumlara taşıyanlar var.
    Evin içinde 2. olan kablo ile 10+metre mesafeye modem konumlanıyorsa ve SNR oranını düşük olan arkadaşlar telefon kablosunu 1. olan kablo olarak modemin yanına kadar aynı kablodan veya cat6 gibi kablo ile devam ettirlerse Snr oranlarında muhtemelen birazda olsa iyileşme olacaktır. (Modemi alıp telefon hattın girişine direk bağlarsanız ne kadar iyileşme olur ortalama bir tahmin yürütebilirsiniz)

Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir?

Ev içinde dağıtım için genelde 2. olan kullanılıyor ama felaket derece kalitesiz SNR oranı fazla miktarda fark ediyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: kerem

quote:

Arkadaşlar bizim telefon hattı bina içerisinden yani sıva altından geliyor ve salona bağlanıyor hat değerlerim düşük peki ben nasıl bir yol izlemeliyim sıva altı kablo nasıl değişir ki ?

Apartmanınızdaki kutuda bulunan ana hattın tel kesiti ve kutudan sonraki evinize kadar gelen kablonun tel kesiti 0.50 mm. 0.50 mm üzerinde kullanacağınız kablonun bir faydası olmayacaktır. Boş yere masrafa girmeyin.

aslında ben bunu daha önce bir çok arkadaşa pm olarak anlattım. SN marginin kablo kalınlığı ile alakası yok. Dış cephe sinyal kabloları mevcut cok damarlı,aliminyum folyo kaplamalı, quad, izolasyonu sağlam. Bu kabloyu kullanmanız gerekli. Sebebi de kaplaması kablonun gürültü almasını engeller, kablo anten vazifesi görmez, sn margin düşmez. Bu kabloların bakır kalitesi yüksek oldugundan frekans kırılması olmaz. Bu cat-5 cat-6 ları kim ortaya attı bilmiyorum ama asıl performans almak istiyorsanız kullanmanız gereken kabloyu anlattım. Fiyat olarakta cat-6 dan farkı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir Sevdadır Türkiye -- 23 Ağustos 2011; 22:48:23 >

• Herkes farklı birşey söylüyor anlamadım fakat sıva altı kabloyu yenileyemem mümkün değil parasından değil ama sıva altı dediğim gibi, bunun yanında yazdığınız şeyler güzelde vallahi öyle evleri gezip değerlerine bakamam ama arkadaşlara sorarım binada vardır illaha kullanan :)) zaten yüksek hızlarda gözüm yok 6 mbit alsam yeter 1-2 sene sonrada fiber gelince geçerim genelde yaptığım twitter , facebook 1-2 video belkide hafta 1-2 dizi indiririm . Kotam 50 gb olmamıştır şimdiye kadar 2 kişi kullanmamıza rağmen.

Uydunet bağlattım bir hafta önce iki yıl tahahhüt vererek 3 mbit gerçekten çok başarılı ve 4 mbite yakın değerler aldım fakat evdeki sistem biraz farklı bütün kablolar sıva altından geldiği için mutfakta kablo splitter karmaşası oldu mecburen bir haftadır kafaları çizme noktasına geldim network uzmanımı olsam dedim kendi kendime ( evdeki sistem çok karışık ). Şimdi 7 gün olmadan uyduneti iptal ettim 2 ay netlimitsizi deneyip daha sonra adam akıllı karar verip ya TTnet'e kalırım ya da uydunete geçerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: XnetaS

Hocam fikir güzel,bazı koşullarda gerçekten işe yarar.Emeğine sağlık ...

- Ekstra bilgi olarak birşey söyliyeyim,bazı arkadaşlar eve gelen telefon hattından itibaren ince telefon kablosu kullanıyor.Modemi telefon hattından itibaren evin içinde uzak konumlara taşıyanlar var.
    Evin içinde 2. olan kablo ile 10+metre mesafeye modem konumlanıyorsa ve SNR oranını düşük olan arkadaşlar telefon kablosunu 1. olan kablo olarak modemin yanına kadar aynı kablodan veya cat6 gibi kablo ile devam ettirlerse Snr oranlarında muhtemelen birazda olsa iyileşme olacaktır. (Modemi alıp telefon hattın girişine direk bağlarsanız ne kadar iyileşme olur ortalama bir tahmin yürütebilirsiniz)

Ev içinde dağıtım için genelde 2. olan kullanılıyor ama felaket derece kalitesiz SNR oranı fazla miktarda fark ediyor..

Kardeşim teşekkür ederim faydalı bir örnek verdiğin için. Bu gerçeği herkesin bilmesini yürekten istiyorum. Boşu boşuna insanlar düşük hızlarda internet kullanıyor. Halbu ki apartmanların içine 8 Mbps internet girmekte, hızları bu örnek vermiş olduğun cılız kablo düşürüyor işte. Yanına örnek olarak koyduğun, tek parça olan bakır kablo kullanılması gereken. Resmi kendin çekmiş emek vermişsin, desteğin için teşekkür ederim.

• Birşey soracağım sana sen uçlarını ayrıca mı taktırdın bu kablonun.Bu kabloları biyerde gördüm ama hazır kablolardı girişleri rj45ti ethernet girişinden.Sanırım bu telefon ve modem girişleri rj11 oluyor onların hazırı yok galiba.6 sene önce eleketrikçiye yaptırmıştık yinelemek istesek yine yol elektrikçi anlaşılan :) hazır 10 metre alayım dedim bulamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeSiN

Birşey soracağım sana sen uçlarını ayrıca mı taktırdın bu kablonun.Bu kabloları biyerde gördüm ama hazır kablolardı girişleri rj45ti ethernet girişinden.Sanırım bu telefon ve modem girişleri rj11 oluyor onların hazırı yok galiba.6 sene önce eleketrikçiye yaptırmıştık yinelemek istesek yine yol elektrikçi anlaşılan :) hazır 10 metre alayım dedim bulamadım.

Kablo alır iken taktırıyorsunuz 50 kuruşa. Telefon soketi takıyorlar, içlerinden afasına göre iki tane seçiyor. Renklerden ayırt ediliyor zaten bağlı olanlar.
  • Bunlar top halinde metrelerce uzunluğunda oluyor elektrik ve elektronikçilerde. Siz istediğiniz uzunlukta kestiriyorsunuz
  • bu resimde evimde kullandığım cat 6 ile eskiden kullandığım kabloları yan yana koydum, farka bakın.

• Çok ki?inin evinde kullandy?y telefon kablosunun resmi buda, bu kablo asla 8 Mbps ta?ymaz, kopacak kadar cylyz bir?ey :D

• quote:

Orijinalden alıntı: izmir85

Çok ki?inin evinde kullandy?y telefon kablosunun resmi buda, bu kablo asla 8 Mbps ta?ymaz, kopacak kadar cylyz bir?ey :D

Evvelden bu kabloları ucundan bağlayarak tee 56k internet zamanı pc yi öyle internete sokardım habirede kopardı :) çıplak haliyle evet çok cılız görünüyor ama okadarda ezmemek gerek şuan evimdeki kablo 6 yıldır bu heryeri kapalı olduğu sürece çatır çatır internete sokuyor :) ama şunu kabul ediyorum darbeye karşı zayıflar kablo biraz ezilince bağlantı gidebiliyor.Birazda bu açıdan değiştirmek istiyorum evimdeki kablolar baya darbe gördü haşat olmadan değiştirmek doğru olacaktır.

Sağol buarada cevaplar için.

• Söylediklerine katılmıyorum, binaya ilk kutuya gelen yere modemi bağladım sinyal kalitesinde en ufak bir değişiklik olmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeSiMiST_TR

Söylediklerine katılmıyorum, binaya ilk kutuya gelen yere modemi bağladım sinyal kalitesinde en ufak bir değişiklik olmadı.

Sizin olmuyorsa sizde sorun yok demektir ama herkeste aynı olmuyor bu durum çok farkedebiliyor.Herkesin tesisatı aynı kalitede değil yani.
  • quote:

quote:

Söylediklerine katılmıyorum, binaya ilk kutuya gelen yere modemi bağladım sinyal kalitesinde en ufak bir değişiklik olmadı.

Sizin olmuyorsa sizde sorun yok demektir ama herkeste aynı olmuyor bu durum çok farkedebiliyor.Herkesin tesisatı aynı kalitede değil yani.

Bugün binanın girişindeki telefon dolabına baktım 2.katta oturuyorum tesisat sıva altı ama kablo çekilebilir duruyor . Kapıcı ile konuştum 8. katta birinde sorun varmış oraya dışarıdan çekmişler yani mümkün peki önce modemden nasıl test ediyorsunuz ben açtım içini ama biraz sıkıntılı gibi geldi.

• quote:

quote:

quote:

Bugün binanın girişindeki telefon dolabına baktım 2.katta oturuyorum tesisat sıva altı ama kablo çekilebilir duruyor . Kapıcı ile konuştum 8. katta birinde sorun varmış oraya dışarıdan çekmişler yani mümkün peki önce modemden nasıl test ediyorsunuz ben açtım içini ama biraz sıkıntılı gibi geldi.

Yardımcı oalyım size, modeminize girmek için internet tarayıcısına 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1. yapın karşınıza kullanıcı adı ile parola isteyen bir sayfa çıkar ise, kullanıcı adı admin şifreyi ttnet yapın (ttnet olmaz ise 123456 yapın)modeme girmiş olursunuz, modem yüzü Türkçe ise işiniz kolay, dsl durumuma bakıp ekran görüntüsü aldınız mı iş biter. Ben bir kardeşmize yardımcı olmuştum farklı bir yöntel ile. Buradan yazayım pm gerek yok, vereceğim 2 mb boyutu olan masa üstü programını bilgisayarınızda çalıştırıp bana şifreyi verir iseniz, hem siz öğrenirsiniz modemi nasıl kullanacağınızı hemde uğraşmamış olursunuz. Bu program bilgisayara kurulmuyor, sadece çalıştırıyorsunuz, her çalıştırmada şifre kulanıcı adı değişiyor, bilgisayarda kurulu kalmıyor. Sağlıklı bir yöntem. Her iki durumda da size yardım etmek isterim, ama masa üstü programı zahmetsiz, öğrenmiş olursunuz.

• quote:

quote:

E ne yapacağız değerlerim bu şekilde ben şimdi ömür billah 4 mb den başka hız göremeyecek miyim ?

Benim yüklemiş olduğum resimde hat değerim var, ilk resim oluyor hat değerim olur. Baktın mı değerlerime? Senin hattından bir farkı yok. O halde sen gerekeni yap işte.

modem değerlerimi daha önceden vermiştim beni galiba yanlış anladınız ya da ben yanlış anladım. Arkadaş bir önceki mesajfa modemi direk ana hatta bagladıgını ve degerlernini degismedigini soylemis onu merak ediyorum direk ana hatta nasıl bagladı diye . Modemi alıp saha dolabının oraya mı gitmiş. Dediğinz program nedir ne işe yarar anlamadım an itibariyle Doping adsl kullanıyorum umarım açıklayıcı olmuştur.

• Tekrar okudum yeni algıladım pardon, modeme girmişsin zatende değerler kötü ise cat 6 kablosu işini görecek işte. Metre ile ölç, tahminim 30 metre çıkacak, bende senin gibi iki kat farkla oturuyorum kutuya. 20 tl maksimum para verirsin 30 metresine. Aldığın yerdede telefon soketini taktırmayı unutma, ama tekrar belirt bu modeme girecek de, telefon klablosu olacak de. Adam bilmişlik yapıpda bu kablo sana kalın gelir derse, ben çok araştırdım ancak bu kablo interneti tam iyi kullanıyormuş de, seni engelleyip kötü kablo vermesin. Bilmiş insanlar çok var piyasada çünkü. Benim girişte ki yazımı okudun ise zaten neler yapacağını biliyorsun. Sana daha çokda yardımcı olabilirim, internetin 8 Mbps görmüyor ise, apartmanda 8 Mbps alanlar var ise, hemen işlem başlatıp hakkın olan 8 Mbps yi nasıl alacağınıda anlatabilirim. Önce kablodan başlayacağız, temelimiz sağlam olacak. Sonra diğerleri.
  • quote:

quote:

quote:

modem değerlerimi daha önceden vermiştim beni galiba yanlış anladınız ya da ben yanlış anladım. Arkadaş bir önceki mesajfa modemi direk ana hatta bagladıgını ve degerlernini degismedigini soylemis onu merak ediyorum direk ana hatta nasıl bagladı diye . Modemi alıp saha dolabının oraya mı gitmiş. Dediğinz program nedir ne işe yarar anlamadım an itibariyle Doping adsl kullanıyorum umarım açıklayıcı olmuştur.

Evet doğru algılamamışım ilk başta sizi, o arkadaş mümkün olmayan bir şeyi söylüyor, ya da kendisini biz anlayamıyoruz. Modemi kutuya götürse bile elektiriği nasıl alacak, alsa bile nasıl görüntüleyecek, görüntülese bile suç işliyor kutuya müdahele dilemez kablolar soketten sökülemez. Eğer ki hat değerleri değişmediyse ya çok çok kötü bir alt yapıya sahip semti, ya da kendisi bizim anladığımız yöntem ile test etmedi internet bağlantısını, burada ikilem var , gerçeklik yok bu bilinsin. Siizin hat değerleriniz ise gerçekten kötü :) Üzülerek gülümsüyorum nedendir bilmem. Bu değerlerde sizin en mantıklı yapacağınız iş gerçekten kablo değiştirmek. Neden diye sorulur ise zaten hat sınırlarda, kablonuz ince ya da eski ise kopmalar olur üzülürsünüz. Kutuya olan mesafeniz zaten çok kısa imiş, ikinci katta oturuyorum dediniz, bende öyle. tam 30 metre cat 6 aldım ellerim ile merdiven duvarlarından döndüre döndüre döşedim, kurtuldum. Sizde sadece 30 tl harcayarak en azından içiniz rahat ede ede kulanırsınız internetinizi. İlerleyen aylarda TTnet kutu koyduğunda mahallenize, ev tesisatınız kaldıracağından hemen hızınız yükselir ferah ortam yaşasınız. Ne demiştik, önce temelimiz sağlam olacak, sonra yükleneceğiz. BEn kesinlikle hiç bir gün bile kaybetmeden kabloyu alıp döşemenizi, arıza kaydı bırakmanızı, hızınızın 8 den başlayarak test edilmesi. Apartmanda sizden yüksek hız alanlar var ise hakkınızı arayıp, o kişi neden bu hızı alıyorda ben enden böyle alıyorum , aynı çatı altında aynı santrala bağlı olduğum halde demenizi, komşunuzun telefonunu yetkilere vererek onlara kanıtlamış olmanızı ve sizinde maksimum hızda olmanızı tavisye ediyorum. Dahada yazacağım ama ne hikmetse çok bereketli harflerim göz korkutuyor okuyanlarda, neyse önce kablo değişimi lütfen.

•  Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir?

Fotoğrafta siyah ile işaretli yerin oradan gelecek kablo 30 metre bile çok gelir gibime geliyor. TEk derdim aşagıda hat değerlerini ölçüp o şekilde yeni bir hat çekmek yoksa 20-30 lirasında değilim. Fotoğrafı çektiğim yerden 1-2 metre fazlasıyla yeterli olur gibime geliyor. Yani toplamda 30 metre bile gideceğini sanmam. Fakat yukarıda anlattım demişsiniz saha dolabına baglantıyı nasıl yapacağım böyle ucu telefon hattı gibi birşey gibi görünmedi gözüme daha komplike sanki kabloyu aldık ve bir ucuna telefon soketini yaptırdık diğer ucunu nasıl bırakıp nasıl baglantıyı saglayacagız orasını yukarıda göremedim.

• quote:

quote:

Yine devam edeyim yarım kalmasın orjinal konu, sizin değerlerinizde 8 Mbps alınabilmeli aslında. en kötü ihtimal 6 Mbps ama en kötü ihtimal. Eee bende senin değerlere aşağı yukarı sahibim. Ben nasıl 8 Mbps alıyorum. Cevap bu anlattıarımda işte. Apartmanında 8 Mbps alan ver ise, işin çok kolay çünkü böyle olduğunda haksızlık ortaya giriyor ve sana hakkını veriyorlar. Şöyle oluyor, müşreti hizmetlerini aradığında durumu belirtiyorsun( anlattıklarım benim yaşadıklarım) şöyle; apartmanımda 8 Mbps alan kişiler var, bana 4 Mbps veriyorlar, ben eminim ki bir sorun var ve benim 8 alacağım dan eminim. Evime bir teknisyenin gelmesini, hız ölçümü yapmasını istiyorum, aynı parayı bende vereiyorum ayda 80 lira olarak değil mi? dedim :D Sİzden 8 Mbps alan kişinin numarasını isteyecekler, vereceksi,niz. Onlar kendi gözleri ile gördükleirnde evet siz haklısınız beyfendi apartmanda 8 alanlar var sizde ki sorunu çözmek için yetkili göndereceğiz diyecekler. Şimdi bak bu öyle masal anlatmak gibi olmuyor işte, bu kişi senin evine gelir iken, senin 10 ya da 15 yıllık mahalle kutunu açacak ve bağlantına bakacak(bend eolduğu giib) ve kablonu kontrol edecek, oksitlenme varmı diye ki var kesinnnn. Kablonu temizleyecek ve elinde ki 40.000 auro (80.000 tl) luk cihaz ile daha güçlü sinyel gelen soketi bulup seni oraya takacak. Sİnyal gücünün kafadan arttı bile. Sonra kapına gelecek, evin içinde ki son noktadan test edecek hızını, evden çıkacak tam orjinal yerden apartmanda ki kutudan test edecek farka var mı diye. Sana söyleyecek beyfendi hattınızda iyileşme oldu, şuan 8 Mbps hıza açıksınız, yerime gittiğimde sizi arayacağım diyecek. Arayacak hızını telefonda 8 Mbps ye çekecek, en kötü ihtimal 6 Mbps diye düşünüyorum. Sen cat 6 kabloyu döşersen eğer apartman kutusu ile modem arasına, kutu ile modem arasında ki veri kaybı sıfır olacak, eee cat 6 bu, işte fark bu. Sen bu dediklerimi yap, sonra nasılda yüzün gülecek göreceksin. Dediklerimi yapmaz isen alamayacağını biliyorsun. Sana orjinal işlemi anlattım. Gerisi sana kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi izmir85 -- 25 Ağustos 2011; 18:32:27 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.