Şimdi Ara

Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir? (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
2
Favori
26.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: maxelll

Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir?

bu degerlerde nasi olurda 3mbit gecemez indirme hizi akn falan gecmedi daha bir haftalik bile degil zaten internet.

surekli de degisiyor max hiz ve veri orani ile SNR degerleri , ankastereden modeme gelen kabloda yeni telefon kablosunda. cat5e ye mi cevirsem ne kadar faydali olur ki su anda zaten hat zayiflamasi degerli 12-14 civarinda fena degil gibi.

Vay be tam beş yıl geçmiş. Geçmişimi okudumda hitap tarzım bana hiç gelmedi. Bir havalara girmişim birşeyler taslamışımda kimse hadi lan dememiş. Sizin sorununuz, apartman içinden evinizin içine kadar gelen kablodadır. Kablonuzun fotoğrafını çekip buraya koysanız, söylediğimi kanıtlamış olursunuz. Pek iyi, ne yapmak lazım? Kablo değişimi tabii ki. 0.5 mm kalınlığında olan bakır cat6 kablomuz, yüksek voltaj lı akımı iletebiliyor. Bu demek oluyor ki dirençlı ve sinyal kaybı yok demek oluyor. İnce kablolar uzun mesafelere akımı tam iletemezler, direnç veremezler. Sizin yapmış olduğunuz bir hatayı ben size hatırlatayım. Yerinizden kalkın ve gözünüzü modeme götürün, kabloyu takip etmeye başlayın. Bakın bakalım kablonun ezildiği, tekrar eklenerek uzatıldığı yerlerin sayısı nedir? Kaç kere kabloya ek yaptınız? Apartmanın içinde ki kutudan kablonuza, bir başka kablo ile bağlantı mı yapılmış yoksa kablonuz doğruca kutuya mı çakılmış?

Yapacağınız, o kablo değişecek. Metreyi elinize alacaksınız daire içinde ki modemden başlayarak kablonun gideceği yerleri mesaplayacaksınız. Küçük apartmanda oturuyorsanız görüntüyü önemsemeyin merdiven duvarının üst köşelerinden cat6 kabloyu tek parça halinde, kutuya kadar ulaştırın. Cat6 kabloyu kutuya doğruca sokete çaktırın. Sonra modem arayüzünden 16 mbps görün ve kahkahayı atın. Yüzde yüz olacaktır. Kesindir ve şüphe yoktur. Ne demiştik herşeyin başı saaağğlııık :)

Kablonunda bir sağlığı vardır. Saygılar; Ahmet Ergül.
  • quote:

modem surekli acik zaten 7/24. sorun iste dediginiz gibi surekli port atlamasi ve veri degerleri ile max degerlerin hic bir zaman denk olmamasindan dolayi da yavaslik ve kopmalar. zaten musteri temsilciside soyledi atlak port hatasi var diye. arada modemi resetlemek zorunda bile kaliyorum ya da cok yavasladiginda mecburen yoksa modem ara yuzune bile girmiyor CRC hatasi cok fazla artinca . ankastreden daireye gelen kablo tek olarak geliyor eksiz . elektrikci kontrol etti sorun yok . zaten hat zayiflamasi da dusuk degerlerde goruldugu gibi 12-14 arasinda max. oluyor. ankastereden cat6 bile ceksem balkondan falan 4-5kat yukariya bile duzelme olmaz bosuna baglamayalim dedi elektrikci yani oncelikle bu port atlamasinin duzelmesi lazim yoksa cat6 bile olsa yine sorun olacak ama cat6 da baglaticam olmazsa. en fazla da 5-6 arasi mbps gordum daha ustu yok. zaten 16mbps de yuzde 15 bile olsa hat zayifliginda bile cok rahatca 12-13mbps gorrurum daha onceden ttnet ile baglanirken sorunsuz 1.3-1.4 mbit ile iniyordu telefon kablosudan gelen bakir kablo ile.

Türktelekom alt yapısı olduğundan doğrudan türktelekom aranıp, mahalle aralarında ki kutuda oluşan oksitlenmeyi temizlemek, doğru kanaldan onlara ulaştırmayı gerektiriyor. Benim geçmişimde bunlar oldu. Önce mahallede ki kutunun oksiti temizlendi soket tazelendi. Ardından ben cat6 döşedim. Kesintisiz bağlantıyı elde ettim. Burada en şiddetli öncelik sizin ev içi tesisatınızın kaliteli ve sağlıklı olması gerektiğidir.
  •  Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir?
  • izmir85 İ kullanıcısına yanıt
    bugun yeni kablo dosedim modemden direk evden balkondan asagiya ankastreye orada iste telekomun bikratigi kabloya ek yapildi sadece o kadar (direk kutununu icinde baglasaniz oraya biz yapamayiz yasak dedi elektirikci mecburen telekomun biraktigi mavi beyaz kabloya baglanildi. zaten daha onceki sistem de o mavi beyaz kablo apartman icindeki baglantilardan eve gelen bakir kablolara baglanmisti.) ama hic bir sekilde bir hizlanma soz konusu olmadi. yani apartman icinden gelen kablolar saglammis demek ki. elektrikci de zaten baglamadan once demisti onceki kontrol edip bagladigi kablolarda sorun yok ttnet ekibi size bosuna masraf yaptiriyor diye hakketen de oyle oldu. yarin tekrardan aricam zaten su anda ariza kayitlari duruyor gelinip kontrol edilmedi ne telekomdan ne de vodafone dan .sorun telekomun atlak port problemi yani modemun desteklegi 24mbiti bana veremiyor ttnet artik nedense ya da vodafone daki sistemsel sorundan dolayi. sizin son resimdeki isaretlediginiz yerdeki iki deger bende iste farkli onlarin ayni olmasi gerekli. 16mbit baglatmistik en azindan orada 16mbit gorsem o da yetecek olmadi bi vdsl modem ile mi baglasam bi sey farkedermi ki ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxelll -- 30 Kasım 2016; 18:41:52 >
  • quote:

bugun yeni kablo dosedim modemden direk evden balkondan asagiya ankastreye orada iste telekomun bikratigi kabloya ek yapildi sadece o kadar (direk kutununu icinde baglasaniz oraya biz yapamayiz yasak dedi elektirikci mecburen telekomun biraktigi mavi beyaz kabloya baglanildi. zaten daha onceki sistem de o mavi beyaz kablo apartman icindeki baglantilardan eve gelen bakir kablolara baglanmisti.) ama hic bir sekilde bir hizlanma soz konusu olmadi. yani apartman icinden gelen kablolar saglammis demek ki. elektrikci de zaten baglamadan once demisti onceki kontrol edip bagladigi kablolarda sorun yok ttnet ekibi size bosuna masraf yaptiriyor diye hakketen de oyle oldu. yarin tekrardan aricam zaten su anda ariza kayitlari duruyor gelinip kontrol edilmedi ne telekomdan ne de vodafone dan .sorun telekomun atlak port problemi yani modemun desteklegi 24mbiti bana veremiyor ttnet artik nedense ya da vodafone daki sistemsel sorundan dolayi. sizin son resimdeki isaretlediginiz yerdeki iki deger bende iste farkli onlarin ayni olmasi gerekli. 16mbit baglatmistik en azindan orada 16mbit gorsem o da yetecek olmadi bi vdsl modem ile mi baglasam bi sey farkedermi ki ?

Sen saf mısın yaaaa. Dalga mı geçiyonuz alay mı ediyornuz benimle? Kırk bin kere söyleyelim iyi açö gözlerini. Evinden aşağıya sarkıttığın kablonu direkt bağlatacaksın modeme. Arayacaksın Türktelekomu diyeceksin ki''ben yeni kablo döşedim kutuya bağlamanızı rica ediyorum.'' Saf saf konuşup arıza kaydı oluşturma. Sen şimdi ara öğleden önce gelirler kutuya bağlamaya.
  • izmir85 İ kullanıcısına yanıt
    uslubunuza dikkat etmenizi tavsiye ederim oncelikle, ayrica ttnet eve geldi de biz mi soylemedik.
  • maxelll kullanıcısına yanıt
    Hocam size tavsiyem adsl modülasyonunu t1.413, g.dmt gibi değiştirip denemeniz. Bulunduğum yerde benimde snr margin değerlerim çok kötü, ancak adsl modülasyonu g.dmt ya da t1 yaptığımda düzgün internet alabiliyorum.
  • Bu konu hâlâ vdsl içinde geçerli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: izmir85

Bu konu hâlâ vdsl içinde geçerli.
    Halen 8mbps mi kullanıyorsun ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: izmir85

hayır vdsl kullanıyor
  • arkadaşlar ben 12 mbps tarife kullanıyorum hat değerlerin burada aceba daha fazla hız desteklermi?birde telekom 12 mbps gönderiyormu bana  Hiç düsündünüz mü Asagi yönde hat zayiflamasi 40 (dB) olan birisi nasil olurda full 8 Mbps alir?
  • onuronur86 O kullanıcısına yanıt
    Üzgünüm unuttum desibel hesaplamasını. Uzmanı size yardımcı olur burada. Ya da üşenmeyip bu konuda ki mesajları okursanız hat değerlerinize yaptırımı daha bilinçli yapmış olursunuz. Konumun arkasındayım. Sizdede hız sınırlaması olmuş. Belirttiğim şekilde apartman girişinden modeme varana kadar ister cat6 ister 0.50 mm tel kalınlığına sahip olan telefon kablosunu mutlaka döşettirin ya da elektrikçiye para vermepip kendiniz döşeyin. Çok faydası olacak. Şık durması için kabloyu 0.50 çapında alın. Yok şıklık önemli değil çok sağlam olsun zarar görmesin derseniz cat6 kablo aynı işi görecektir.

Önemli hususu tekrar vurguluyorum 1) aldığınız kablo herne olursa olsun mutlaka 0.50 mm çapa sahip olacak.
    2) apartman girişinde ki kutudan modeme kadar hiç ek yapmadan direkt modeme girecek. Sonuç müthiş. Sonra benim bu konuda ki başlangıç yazımı okuyun. Prösüdürü öğrenmiş olursunuz. Kimse hızkısıtlamasına maruz kalmasın. Benim yolumdan gidin paşa paşa maksimum hızı alın. Santral 5 kilometre uzaktaysa tabii ki maksimum hızı alamazsınız.
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.