Şimdi Ara

Hevesli issiz insanlarin umursanmamasi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bundan yillar once Turkiyede nadir olan seyi basarmistim. Istedigim bolume girmistim. Insaat muhendisligi. Uc ay once de okulu uzatmadan bolumumden mezun oldum. Bu yillar icinde ingilizcemi cok iyi yerlere getirip , birazda ustune fransizca ekledim. Cocukluk hayalim olan gezmeyi dibine kadar yasadim. Yapmak hayaldi ama 28 ulkeye 40dan fazla yabanci sehire gidip anadolunun yarisini bitirdim. Her milletten insani goreyim , kendimi kisisel kimlik anlaminda gelistireyim istedim hep. Bolumum geregi de yapmam gereken dolasmakti da. Bu ugurda da ekmek arasi makarna yiyecek kadar , 15 gunu 10 lira ile gecirecek kadar duruma dusup bazi aksamlar bile ac yattim. Gunde Uc ogunumu gunlerce makarna yiyerek yaptim. Arkadaslarim yemeye cagirinca isim var dedim. Sirf planim islesin param biriksin diye. Her zaman hedefime de ulastim. Beni rahatsiz eden ne peki ? Anlatayim. 3 ay once uniden mezun oldum. Son 1.5 ay boyunca babamin beni ergenligimde egittigi sekilds durust ticaret isi yaptim. Al sat isi icabinda. Bana guvenen bir daha guvendi ve yolum oyle acildi. Urun bozuldu direk adrese kadar gidip para iade yapacak kadar hak konusunda hassasim. Guzel paralar da kazandim boyle boyle. Sirf guvenden . Insanlarin cidden guvencek adama ihtiyaci var bunu gordum. Hicbir hukumlulugum olmamasina ragmen arabasi ile kisiyi evinin kapisina kadar bile goturdum musterimi. Insanlik mi öldü be dedim. Yakacagim 5 lira mazotu kurtarayum diye adamin eli kolu niye acisin dedim. Sonra bir aksam Artik meslegimi yapmaya karar verdim. Bunun icin 4 yil okudum. Is bakmaya basladim. Bir tane de bulduk. Aslinda babamin bir arkadasinin sirketinde. Guvenilecek adam ariyoruz dediler. Ben neden olmayayim dedim. Ofislerine haberden sonra ertesi gun gittik. Asil kisi musait degildi ama telefon numarami biraktim onun yetkilisine biraktim ve gorusmem gereken kisi de benim oraya geldigimden bile haberi vardi. Toplantisi bitmedi ve kalkmak gerektigi icin ofisten ayrildim o gun. Iki gundur telefonun calmasini bekledim. Ve sunu anladim ki umurlarinda bile degilim. Ben olsam ne olur olmasam ne olur. Oraya is basvurusuna gelmis aciz , issiz adamin tekiyim. Ne patronum ne zengin. Normal bir insan iste. O kadar hevesliyim ki ama. Isi ogrenmeye , isciye saygida kusur etmeyeye , hak yemeyip hakki korumaya , isimin en iyisini yapmaya , ailemi gururlandirmaya , bana para verene en iyi verimi saglamaya ve en onemlisi aksam yatarken isimi tam yaptim diyerek basimi yastiga koyup rahat uyumaya. Ama icimdeki atesi gormek isteyen gorur. Ben meslegimi bile odasi kotu olan cocuga guzel bir oda , mutfagi kotu olan ablaya guzel mutfak vermeye , ihtiyac sahibine hizir gibi ihtiyacini gidereyim diye secmistim. Ben yalniz kalmayayim yeter su hayatta. Yalnizliktan cok korkuyorum cunku . Belki suan ismim bilinmiyor. Ama bu durumun degismesi icin elimden geleni yapicam. Bana meslek hayatimda ilk adimi attirmaya yardimci kisiyi , sirketi , bana inananlari asla ama asla unutmayacam. Boksör dayak yemeden iyi boksör olamaz. Simdi boyle boyle insanlik hakkinda tekrar tekrar hayal kirikligina ugraya ugraya iyi bir calisan belki ilerde is veren olacagim. Allah benim ve hakeden herkesin yoluncu acik eylesin. Babamda hayal kirikligina ugradi , bunun uzuntusu sebebiyle bir sinirli size yazdim. Uzun oldu ama tam oldu. Okudugunuz icin sagolun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ` quaD. -- 19 Ocak 2018; 0:35:10 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bölümünü mesleğini falan da yazaydın daha iyi bir yorum yapılabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turkiye'de %22 issizlik var. Her ne kadar is yapmak isteyenin ise alinmasi gerekse de isverenler once etikete bakiyor. Hangi universiteden mezunsun? Not ortalaman kac? Referansin kimler? Staj yaptigin firmalar nereler? TOEFL derecen kac? vs vs

Ya anadili Almanca olup Kartal'daki Siemens'e giremeyen arkadasim var. Almanca mulakatini gecemedim dedi. Adam Almanya'da dogma buyume, sonra ailesi burada diye universiteyi bitirdikten sonra Turkiye'ye donmus. Kafasini hala duvarlara vuruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kara Komite

Bölümünü mesleğini falan da yazaydın daha iyi bir yorum yapılabilir

Ilk cumlelerde belirttim. Daha iyi anlasilir diyorsaniz yardimci olayim bende.

• 14 yaşındayım her şeyin farkıdayım

we still remember

#eskidhliler #neverforget
  • Epsilon kullanıcısına yanıt
    Ertuy37 sen misin?
  • Güzel yazı dostum. Her cümlene imzamı atarım.

Cidden insanların en cok ihtiyacı olan şeyleri sıralamışsınız.

Güven

Aile olmak

Yalnızlık

İs hayatında darbe yemeden kendini toparlamamak

Düştüysek kalkarız temalı

Bir de hocam yaşar usta gibi döktürmüşsün patron filan kisminda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baelros

Turkiye'de %22 issizlik var. Her ne kadar is yapmak isteyenin ise alinmasi gerekse de isverenler once etikete bakiyor. Hangi universiteden mezunsun? Not ortalaman kac? Referansin kimler? Staj yaptigin firmalar nereler? TOEFL derecen kac? vs vs

Ya anadili Almanca olup Kartal'daki Siemens'e giremeyen arkadasim var. Almanca mulakatini gecemedim dedi. Adam Almanya'da dogma buyume, sonra ailesi burada diye universiteyi bitirdikten sonra Turkiye'ye donmus. Kafasini hala duvarlara vuruyor.

Arkadasiniz Trye gelerek hata etmis gozukuyor

• Asiri nufus fazlaligi ve ucuz is gucunun sonuclari

Bence birak bu romantik insaat hayallerini ticaretten yeterince kazaniyorsan ona odaklan

• Yalnız değilsin hocam. Ama siz daha yeni mezun olmuşsunuz ve daha askerlik yapmadınız sanırım. Mühendis alıcak yerler askerliğe çok önem veriyor. Ayrıca bir yer umursamadı diye bu kadar sinir olmayın. Boksör örneğinizdeki gibi, daha çok dayak yiyecek, çok yere düşecek bile olsanız pes etmemeniz gerekir. Ben çok yediğimi ve çok yere düştüğümü düşünüyorum.

Bende üniversiteden mezun olduğumda (3 yılda makine mühendisliği bölümünden mezun oldum, derece ile) başarılı olduğum için çalışacağım yeri bile seçeceğimi sanıyordum. Ama öyle değilmiş. 17 tane kendime ait ZPT tasarımım var, bir yerden araklamadığım. Bunların 3 boyutlu görüntüsünü kaba taslak olarak Türkiye'de bulunan savunma sanayiilerin hepsine defalarca gönderdim. Sayısını ben bile bilmiyorum. En son, ''Beni işe almayın ama inceleyin, kötüde olsa geri dönüş yapın'' dediğim bile oldu. Hiç bir yerden olumlu/olumsuz geri dönüş gelmedi. 2 farklı şirkete, arkadaşlarım girdi. Babalarının orada tanıdığı olduğu için girebildiklerini söylediler açıkca. Şirket adı vermeyim ama oraya girenlerin nasıl girdiğinide biliyorum, tabii büyük çoğunluğunun. Hakkıyla girmiş olanlara saygımız sonsuz.

Yeni mezun, askere gitmemiş, bir yere gitmiş ama umursanmamış biri olarak, benim hikayemi okuyup moral bulmanız dileğiyle.

• Umarım iyi bir konumda ve sizin değerinizi anlayan kişilerle iş hayatınızı sürdürürsünüz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.