Şimdi Ara

Herkesin Engelli Raporuyla Araba Alması (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
257
Cevap
3
Favori
13.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Engelli indirimini suistimal edip ucuza lüks araba kapanlar nasıl küplere binmişler hemen. Küplere binenler de direk savunamayıp engelli yaşamın zorluğu üzerinden ajitasyon yapıp duyar kasıyorlar.

Bu hak kesinlikle kalkmamalı ve devam etmeli. %90'ın suistimal olduğunu bildiğim halde böyle söylüyorum. Hayatında hiç ilgilenmediği engelli dedesi/ninesi üzerinden araba alan bir sürü insan var. O engelli kişi bir defa bile binmiyor o araca.

Bu suisitmallerin önüne muhakkak geçilmesi lazım.

• Engelli indirimi ile araç alma hakkı olup almayan bir çok kişide var. Çünkü 150.000TL verilen aracın farklı sorumlulukları var.

Engelli deyince herkes kolu , bacağı sakat olan kişiler geliyor. Kişi zihinsel engelli de olabilir veya yaşamını etkileyecek diyaliz gibi iç hastalıklar.

Sitem eden kişilerin dedelerine engelli raporu verseler koşa koşa gidip sıfır araçlarını alırlar :) Şuan 85 yaş üstü aklı dengesi yitirmiş ve vasi tayin edilmiş bir çok kişi bu engelli statüsüne giriyor. En çok bu konuda rapor var.

Eskiden kanunlar çok daha kısıtlayıcı idi. Sadece 1. dereceden yakın kişiler engelli kişi araçtayken kullanılıyordu. Bu seferde 150.000TL verdiğin araç sadece hastaneye gidip gelmeye yarıyordu. Bu kanunlar zamanla değişti şuan şoför yakın akraba olması yeterli, araçta engellinin olma şartı da yok.

3-5 çakal yüzünden gerçekten zor durumda olan insanların bu hakkını gasp etmenin hiçbir manası yok. Etrafta hergün işe giderken bu haktan yararlanıp aldığı aracı kullanan, gerekirse dedesini veya engelli yakınını hastaneye/gezmeye götüren kişi var.

Bu hakkın suiistimal edilip edilmediği çok zor kanıtlanacak bir durum.

• her konuda olduğu gibi bu konuda da aşırı suistimal var.. ötv indirimi amacına hizmet etmiyor ne yazık ki.. devlet en başta ötv indirimi ile alınacak araçları kendisi belirlemeli.. mesela yerli üretim şartı konabilir.. yada egea vb. araçlar mecburi seçenek yapılırsa daha iyi olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben görme engelliyim.

hayatımda ilk defa araba almak için kalkıştım.

Yazıklar olsun.

Telegram'da grup açmışlar. Engelliyi dahi görmeden araba alanlar dolu. İtiraz ettim. Mesajlarımı sildiler.

Hakaret ettim. Bana hakaret ettiler.

Lanet okudum. Adamların yüzüne tükürsen şükür derler.

Ben araba alamıyorum. Önceden 156bin liraya Superb full paket dizel alınırdı. :imdi giriş bile vermiyorlar. Zor.

Bayiler ayrı çakal. Ayrı.

Onlar da 184bin üstü almamaları gerekirken, 220bin ve benzeri paralar istiyorlar.

D segment sedan veya C ya da D segment SUV almaya çalışıyorum.

Kardeşim beni işe götürüp getirecek. :şehirler arası gezeceğiz.

Körüm ya ondan.

Biz adam gibi devletten destek istedik. Bizim yerimize it köpek faydalanıyor.

Engelli aracı adı altında sahibinden ile satışlar var. Adam bir yıllık aracı 160bin liraya almış. Engelliye 300bin liraya satıyor.

:erefsiz bunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

Engelli indirimini suistimal edip ucuza lüks araba kapanlar nasıl küplere binmişler hemen. Küplere binenler de direk savunamayıp engelli yaşamın zorluğu üzerinden ajitasyon yapıp duyar kasıyorlar.

Bu hak kesinlikle kalkmamalı ve devam etmeli. %90'ın suistimal olduğunu bildiğim halde böyle söylüyorum. Hayatında hiç ilgilenmediği engelli dedesi/ninesi üzerinden araba alan bir sürü insan var. O engelli kişi bir defa bile binmiyor o araca.

Bu suisitmallerin önüne muhakkak geçilmesi lazım.

330 bin TL sınır var bu paraya ne lüx arabası... Orta halli bir c segment araç alınır oda full paket bile değil ya boş yada orta paket birşey... Reno, Fiat, toyota vs gibi araçlar

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 24 yaşındaki otistik yeğen keşke 5-6 yaşındayken engelli araç alım hakkını kullanabilselerdi

belki de yeğenin babası şimdi yaşıyor olacaktı

bir umut duyduğu her şu doktor iyiymiş lafı üzerine islambol şehrinde otoboslarda o hırçın engelli çocuğu zapetmeye çalışırken bitti ömrü  

• Engelli indirimi olmalı ama Mercedes aldıracak bir indirim değil, egea aldıracak bir indirim olmalı. Adam indirimden faydalanmak istiyor 180 bin liralık araç alıyor. 180 bin verebiliyorsa neden indirim uygulansın? Belli modellere belli oranda yapılmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

"annesinin de kullanabileceği sorunsuz otomatik şanzımanlı araç tercihimiz oldu."

Şu cümle zaten olayı açıklıyor... Maksat Engelli çocuğa uygun bir araç değil , evin ahalisi için konforlu havalı bi araç...

Gerçekten engelliler için üretilen araçlar var bu aşağıdaki gibi , tabi onları sizin aile seçerse, ailenin geri kalanı ne işimiz var doblo ile kargocumuyuz biz diyip hoşlarına gitmeyecekti...

https://engelsizhareket.fiat.com.tr/

Devletin yapacağı şey belli , yukarıdaki linkteli gibi bu araçları şart koşacak. Madem engelli için alınıyor bu araç , alın size engelli aracı diyecek...

Alıntıları Göster

engellilerin konforlu araca binmeye hakkı yok mu? sizden daha düşük maliyete aynı konfora sahip olabildikleri için fesatlık yapmışsınız.eğer derdiniz direktman suistimal eden kesimse probleminizi onlarla halledin.engellilerin haklarını kısıtlayarak mı öcünüzü alacaksınız?

sizin de bu kanunu suistimal edenlerden hiçbir farkınız yok.

bu arada plakalardaki engelli işaretleri engelliler bazı insanlar tarafından rencide edildiği için kaldırıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Emir -- 7 Nisan 2021; 10:11:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: | OMG! |

Engelli indirimi olmalı ama Mercedes aldıracak bir indirim değil, egea aldıracak bir indirim olmalı. Adam indirimden faydalanmak istiyor 180 bin liralık araç alıyor. 180 bin verebiliyorsa neden indirim uygulansın? Belli modellere belli oranda yapılmalı.

Mercedes alinamiyor zaten.

• Bazi şeyler kafanizda buyutuyorsunuz. Herkes aliyormus vs.
    Yilda ortalama 35 bin engelli indirimi arac satiliyor. Toplam satisin yuzde 3-5 arasi ediyor yillara gore.

Yani herkes diye bir sey yok. Hadi bunun da yarisi suistimal ediyor desen yuzde 1-3 eder.

Bir de baskasinin kotulugunu istemek yerine kendinize odaklanin. Otv yuksek diye konu acin otv insin diye konu acin. Engelli indirimi araba almayinca ya da 3008 yerine Egeaya bitince size bir faydasi olmayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Devleti suistimal etmenin örneklerinden biridir bu engellinin bir defa bile binmeyeceği bir araç için Engelli üzerinden araç almak..

Ülkede en az 250 bin araç engelli raporu ile ÖTV kaçırılarak alınan araçlardır. Yine bu 250 bin aracın içinde gerçekten Engellinin faydası için kullanılan araç sayısı 10 bini geçmez.

Geri kalan araçların hepsi Engelli kriterlerini sağlayarak Ötv muafiyeti ile alınan ve vasi tayin edilen kişinin ailesinin keyfi için kullanılan araçlardır.

Devletin gösterdiği iyi niyet bir anlamda suistimal edilerek Engelli yakınını gezdirmek , hastaneye götürmek vs için değil kendi hava civası için C_ Klass Mercedes ya da SUV olarak alınan araçlardır. ÖTV siz fiyatı 330 Bin TL ye kadar araçların içinde keyiflerine göre seçiyorlar.

Mesela Fiat ın Engelsiz Hareket diye araçları var , Doblo araçları bagajına özel lift sistemi ile engelli sandalyelerini kaldırıp indirecek şekilde yapıyor. Bi tane gördünüz mü Engelli akrabası olanın bu araçlardan aldığını ???? Madem ki Engelli babanı , neneni , deden için onları dışarı çıkarmak için tedaviye götürmek için devletten ayrıcalık istiyorsun, hadi al sana ayrıcalık gidip özel tasarım Doblo al niye gidip kendine C5 Aircross alıyorsun örneğin ???

Devletin bu durumda yapacağı iş bence ;

1- Araç trafikteyken Engelli kişinin de mutlaka araçta olması şartı olacak.

2- Araç plakaları bu iş ilk çıktığı zamanki gibi plaka üzerinde Engelli işareti bulunması şart koşulacak. O engelli işaretli plaka zorunlu olsun görelim bakalım bu Engelli akrabası üzerinden araç alıp keyif yapanlar karizmaları nasıl çizilecek...

Ötvsiz fiyatı 330 bin TL olan değil ötv li fiyatı 330 bin tl olan araç alabiliyorlar. Yani 330 bin tl satış fiyatı olan aracın vergisi çıkarılır ve ortalama 183 bin TL ödenir ve araç alınır.

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirARSLAN

330 bin TL sınır var bu paraya ne lüx arabası... Orta halli bir c segment araç alınır oda full paket bile değil ya boş yada orta paket birşey... Reno, Fiat, toyota vs gibi araçlar

Alıntıları Göster

Daha 3 gün önce bir tanıdığım engelli indirimi ile Tiguan aldı.

Ülkedeki şu ortamda Tiguan lüks arabadır bana göre.

• quote:

Daha 3 gün önce bir tanıdığım engelli indirimi ile Tiguan aldı.

Ülkedeki şu ortamda Tiguan lüks arabadır bana göre.

Alıntıları Göster
    Yalan konuşma tiguan en ucuzu dahi 400 bin TL üstü! Hiç bir bayii o aracı engelli aracı diye 330 bine cekip üstüne ötv indiremez biraz destekli yalan söyleyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirARSLAN -- 5 Nisan 2021; 23:9:29 >

• Şu konudaki bazı yorumlardan tiksindim, kindar insanlar dolu. Arkadaş siz istiyorsunuz ki madem ucuza alabiliyor, o zaman en basit modelleri alabilsinler. Engelli ama düzgün bir arabaya binemesin. Baz paket olsun. yahu zaten insanlar birçok konuda dezavantajlı, bari arabası iyi olsun. Başkası sürse sadece oraya buraya gitmeye bindiğinde iyi bir arabaya binemesin mi?

Niye ötv bu kadar yüksek demiyor da, ulaşamadığı için engelli bile olsa başkası binmesin istiyorlar.

Yazıklar olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirARSLAN

Yalan konuşma tiguan en ucuzu dahi 400 bin TL üstü! Hiç bir bayii o aracı engelli aracı diye 330 bine cekip üstüne ötv indiremez biraz destekli yalan söyleyin

Alıntıları Göster

Sözlerine dikkat et. Kimseye yalan borcum yok.

Makyajsız kasa 2020 model Tiguan'ı bayi ÖTV sınırına dahil etti ve tanıdığım kişi engeli indirimi ile aldı Tiguanı. Arabayı birlikte inceledik, test sürüşü yaptım adamın aldğı Tiguan'la.

Gözümle gördüğüm, kullandığım arabaya mı inanayım, burada senin gibi bol beleş konuşan bir tipe mi ?

• Ne zamanki plaka da işaret kalkti, bu işin de suyu çıktı. Ozamanlar gerçekten ihtiyaci olanlar aliyordu.

• quote:

Sözlerine dikkat et. Kimseye yalan borcum yok.

Makyajsız kasa 2020 model Tiguan'ı bayi ÖTV sınırına dahil etti ve tanıdığım kişi engeli indirimi ile aldı Tiguanı. Arabayı birlikte inceledik, test sürüşü yaptım adamın aldğı Tiguan'la.

Gözümle gördüğüm, kullandığım arabaya mı inanayım, burada senin gibi bol beleş konuşan bir tipe mi ?

Alıntıları Göster

Adamin elinde kalmis eski kasa araca indirim yapmis. Engelli indirimi ne girmis bu sayede. Yani baya istisna bir durum.

Burda engelliler luks arac alabiliyor diyorsunuz. Sonra da sanki Tiguan siniri altinda gibi Tiguan alabiliyorlar luks iste diyorsunuz. Ama buyuk ihtimal arkadasiniz bunu alabilen tek kisidir.

• doktor , annesine rapor alıp karısına araba alıyor..az da olsa suistimal ediliyor..

• Bence bu olaya karşı çıkan insanlar ne kıskançlıklarından ne çekememezliklerinden ne engellilerin iyi araca binmesini istemedikelrinden dolayı itiraz etmiyorlar.

Sadece denetim ve kontrol mekanizması doğru düzgün oluşturulmadan popülist bir şekilde uygulanan bu ayrımcılığa itiraz ediliyor.

Yani hem günümüz için çok yüklü bir ÖTV parası alınmıyor, hem Plaka da ki belirteç kaldırılıyor hem de 5 yıl boyunca MTV ödenmiyor. Yetmiyor yerli üretim bir sürü araç marka/ modeli varken sınırlandırmadan ithal marka/modellere de izin veriliyor.

Yukarıda biri yazmış " yeğenimin tekerlekli arabası C sınıf SUV bagajına bile sığmıyor o yüzden 5008 aldık" diye .

Hemen başka bir arkadaş taşı gediğine koymuş " o zaman geniş ferah yerli üretim uygun fiyatlı DOBLO neden almadınız" İşte olayın koptuğu yer burası. Zira bugün artık olay engelliye araç almaktan ihtiyaç gidermekten çıkıp LÜX e hava atmaya bizde zenginiz bakın demeye dönmüş ne yazık ki :(

Son olarak lütfen ÖTV ye vergilere laf edin engelliye ne laf ediyorsunuz demeyin rica ederi. Unutmayın kötü den örnek olmaz. Zaten millet merak etmeyin ÖTV ye de vergilere de üç kağıtçı bayilere ve galericilere de yeterince laf ediyor.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.